Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,527
    Peki ben bir şey sorayım size.Burası siyaset meydanı falan mı? :)

2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,401
    Üzülüyorum ülkemin ve insanlarımın haline :(

3. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,134
    “ Sohbet, Muhabbet başlığı : )“

A dan sonra B, B den sonra C nin geldiğini öğrenemezsek ; yüzyıllardır süren üzüntümüz ; katlanarak devam edecek gibi gözüküyor.

Dürüst ve azimle, çok ama çok , çalışmamız lazım...

Adamlar, makası öyle açmışlar ki...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
    #8383 Serhat, 26 Ekim 2020
    Son düzenleme: 26 Ekim 2020
    fortress34 bunu beğendi.
  4. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    193
    Arkadaslar merhaba, eski bir aliexpress mudavimi iken gumruk vergisi ile uzak kalmistim ancak pandemi oncesi normalde ucretsiz olan kargo neden artik 3-4 dolardan basliyor? Fikri olan var mi bizim ulkeye ozel bir durum mu yoksa tum ulkelerde ayni mi?

Edit: Bize ozel oldugunu farkettim baska ulke secince free cikiyor yine

refuserQ bunu beğendi.
  5. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    357
    Az daha dayanın 10 olunca sıfır atacağız. 1euro=1türk lirası olacak. Avrupadaki asgeri ücret artık bizdeki doktor parası olan 20bin tl ye eşit olmayacak....

Belki sıfır atılınca asgeri ücret 250tl olacak ama olsun sonuçta paramızın değeri euroya eşit olacak...

fenrir bunu beğendi.
  6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,401
    Kim kazanıyor 20 bin TL? Geçen ay izmirde devlet hastanesinde çalışan bir uzman doktor arkadaşım "çalışsam 8 bin emekli olsam 7 bin lira maaş alacağım" diyerek emekli oldu (hep şanslıdır bizimki, dün alınan kararla doktorların izin almanın yanı sıra -köle olduğumuz için- istifa etmesi ve emekli olması da yasaklandı, ona takılmadı). Gerçi abartmış, 8 bin değil 8.200 civarı maaş alıyoruz yalan olmasın, nereden baksan 24 dolar fark var. Doktor maaşı yüksek değildir, hastanenin döner sermayesi ile geçinir doktorlar. Artık o da bittiği için (hastaneler borç batağında) çok çalışıp doktor olmanın, doktor olunca daha da çok çalışmanın hiç bir mantığı kalmadı bu ülkede. Başka iki arkadaşım da istifa edip yurtdışına gittiler evvelki ay, diplomaları orada geçerli olmadığı için restoran işleteceklermiş...

DrWhite, Xexec, zxc ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  7. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,134
    Bugünlerde geçecek inşallah.

Sınıflar inanın her yerde var ve herkes kendi sınıfına uygun sosyo - kültürel yaşamı üç aşağı - beş yukarı yaşıyor.

Sınıflara özgü geçim sıkıntıları hangi coğrafyada yaşarsanız yaşayın günümüz dünyasında herkesin boynuna halka gibi geçirilmiş durumda .

Orta Batı ve Kuzey Avrupa’da asgari ücret belki diğer coğrafyalarla karşılaştırıldığında çok çok yüksek gelebilir ama o yüksek gibi gözüken gelirler oradaki işçi sınıfını yada orta direğe sınıf atlattırmıyor.

Mavi Yaka, mavi yaka gibi, Beyaz Yaka , beyaz yaka gibi yaşıyor.

Oralarda da geçmişten-aileden birikimi olmayan işçi ve orta direk iyi yaşamak için ; karı-koca çalışmak zorunda, oralarda da insanlar tam gün işlerinin yanında gerekirse ek işlere gitmek zorunda.

Durumları gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerin işçi sınıfına göre çok çok iyi olması kendi yaşadıkları ülkede de durumlarının çok çok iyi olduğu anlamına , üst sınıflarla aynı seviyelerde oldukları anlamına gelmiyor.

Kimin ne kazandığı yada ne kazanmadığına bakmanın bize hiç faydası yok.

Çin’de işçiler 100 dolar için 12 saat robot gibi çalışıp fabrikaların yanında kurulu konteynerler içinde yatıp kalkıyorlar.

Gelişmiş ülkeler yüzyıllardır çalışıyor, üretiyor,sömürüyor .

Gelişmemiş veya gelişmekteki ülkeler aynı oranlarda çalışmıyor , üretmiyor , sömürmüyor.

Herkes bir başkasına değil önce kendisine kızmalı.

Hepimiz suçluyuz.
    Biz suçluyuz.
    Babamız suçlu.
    Dedemiz suçlu.
    Büyük dedemiz suçlu.
    Onun dedesi suçlu.
    ...
    ...
    ...

Birilerinin yangına benzin dökmesi , her daim var olan yangının, hiç olmadığı yeni çıktığı anlamına gelmemeli.

Herkesin gücü kadar çalmaya çalıştığı bir kültürde kimse ben masumum demesin lütfen.

Hepimiz ektiğimizi biçiyoruz ama mahsülümüzü beğenmiyoruz.

Bu arada elinizi korkak alıştırmayın, atmışken bir değil iki sıfır atın daha havalı oluyor o zaman.

#8387 Serhat, 28 Ekim 2020
    Son düzenleme: 28 Ekim 2020
    yhymix ve pea bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176

:D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Ekim 2020 ---
    Gunumuz mizah dergileri, burada Ozal orneginde oldugu gibi Tayyip ya da damat kafasi kullanarak bu sekilde kapak yapabilirler mi acaba?

Gecmisle gunumuz arasindaki en korkutucu fark iste bu.

Eskiden enflasyon %70'ti ve oyle aciklaniyordu. Bugunku aciklama:

"Bugün evine ekmek götüremeyen diye bir şey Türkiye'de var mı? Buna inanıyor musunuz? Bazı şeyleri siz kendiniz bir çözün. Var mı böyle bir şey? Elhamdülillah, bugün asgari ücretiyle, maaşıyla, her şeyiyle birçok ülkeyi geride bırakmış bir Türkiye var. Büyüme oranına bakıyorsun, şu anda dünyada hamdolsun en iyi noktada olan bir ülkeyiz. IMF'in, OECD'nin ölçeklerine bakıyorsun, en iyi konumda olan ülke konumundayız ama bunlar hesap kitap bilmiyor"

Kör göze parmak...

9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,134
    @zxc

Vatandaş, halinden memnunsa bir sonraki seçimlerde lehte, memnun değilse aleyhte oyunu verir .

Milletimizin sağduyusuna, demokrasimizin köklü geçmişine olan inancım ; tüm forum üyelerimizde olduğu gibi benimde tamdır.

#8389 Serhat, 28 Ekim 2020
    Son düzenleme: 28 Ekim 2020
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Bilemiyorum @Serhat.

Televizyondan bizzat duydum Erdogan'in "bizim parti ic tuzugumuze gore bir kisi en fazla iki donem baskanlik yapabilir" dedigini. On seneyi gecti herhalde...

Evet, ulke ile parti ayni sey degil... ancak o surecte de ciddi anlamda bir parti devleti haline geldik. Ne medya, ne yargi, ne de diger devlet kurumlari eskisi gibi degil artik.

11. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    357
    Bazenleri kendime soruyorum bizim günahımız neydide başımıza bu fosilleşmiş liderler geldi diye.

Ülkenin acil bir değişime ihtitacı var ancak bu değişim kimle neyle nasıl olacak?

Ampülün yaptıkları ortada ama diğer taraftanda muhalefet çok karışık bir tarafta merkez sağa yakın milliyetçiler (iyi parti, ankara belediye başkanı Mansur Yavaş) öbür tarafta aşırı sol kesim(İstanbul eş başkanı[eş başkan doğru tabir mi bilmiyorum] Canan Kaftancıoğlu) Kaftancıoğlu ile arası iyi olmayan bir istanbul belediye başkanı İmamoğlu. Ayrıca sadece hdp ve iyi parti gibi aşırı sağ ve aşırı sol iki aykırı görüşü bir araya getirerek başa geçebilecek chp. Tabi birde eski Cumhurbaşkanı adayı olan ve chp nin oylarını bilem kaç yıl sonra ilk defa %30 lara çıkaran İnce'nin Chp nin içinde chp ye karşı başlattığı memleket hareketi.

Hepsi bireysel olarak etkili isimler ancak hiçbirinin ortak bir Türkiye davası yok. Zamanında gördük Türkiye'de sağ sol ittifaklarının sonucunu. Bu ittifak eski sağ soldan bile beter. Bazenleri soruyorum kendime bunlar mı ampülden iyi yönetecek ülkeyi diye?

#8391 TanrıTelecasterıKutsasın, 29 Ekim 2020
    Son düzenleme: 29 Ekim 2020
    Onur668700 bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Gunahimiz: Ahlaksiziz. Daha dogrusu, etik seviyemiz yerlerde. Hak, adalet ve ozgurlukler cok umrumuzda degil. Sakalimiza bakiyoruz. Bana dokunmayan yilan bin yil yasasin modundayiz.

Cok basit iki ornek vereyim:

Almanya'da bir milletvekili isi geregi yaptigi seyehatlerden dolayi biriktirdigi puanlarla esine ucak bileti aldi diye istifa etmek durumunda kaliyor. Bizim milletvekillerimiz sahsi danisman olarak yakinlarini ise alip maaslarini paylasiyorlar. Liderimiz, ekonomi bu haldeyken, araplardan ozel Boeing 747 aliyor, oraya buraya saraylar yapiyor. Bu kabak gibi suistimaller bizi rahatsiz etmiyor ki tepki vermiyoruz. Bir acidan makul geliyor olmali ki dogal olarak karsiliyoruz.

Bir suru insan sudan sebeplerle ceza evinde. Ulkede dogru duzgun soru soran, yazi yazan insan kalmadi. Otosansur girla. Niye? Bir insanin bizim gorusumuzu paylasmiyor olmasi, hapsedilmesi icin yeterli bir sebep mi? Bana oyle geliyor ki genel olarak kendi dini ve siyasal gorusumuzu paylasmayanlara bir miktar baskiyi dogal karsiliyoruz.

Biz boyle olunca da, bu zaaflarimizi degerlendiren siyasetçiler tarafindan yonetiliyoruz, çünkü onlari tercih ediyoruz.

#8392 zxc, 29 Ekim 2020
    sserkogss ve Onur668700 bunu beğendi.
  13. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,134
    Eleştiri en tabii hak ise unutmayın hakarette en tabii kabahattir.

Lütfen,
    eleştirilerimizle; kendimize ve foruma değer kazandırırken ,kabahatlerimizle ne kendimizi ne de forumu zora sokmayalım.

#8393 Serhat, 29 Ekim 2020
  14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,365
    Katıldığım noktalar var, katılmadığım yerler var. Etik açıdan çok zayıfız kabul, ama adalet bağımsız değil şu an maalesef. Muhalefet içler acısı evet, onun bahanesi yok tabii. Yine de toplumun farklı kesimlerinden yeterli sesin çıkmaması da Silivri'nin ekseriyetle soğuk olmasından diye düşünüyorum.

Sent from my fridge using Tapatalk

fortress34 bunu beğendi.
  15. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    357
    Hakaret, hakaret, hakaret... Bunun arkasına daha fazla saklanmasak mı artık?

Dün burada paylaştığınız resim belki günümüzde hakaret sayılabilecek bir şey ancak aynı zamanlarda o günlerde düşünce özgürlüğününün, bugünlerden çok daha yüksek olduğunuda gösteren bir şey. Keşke günümüzde aynıları yerli basında Erdoğan içinde yapılabilse...

Not:Bu yazdıklarımdan geçen günki Fransa'daki karikatürle ilgili bağlantı kurulmasın. Ben o karikatürü görmedim bile. Kutsala hakaret olmaz. Eğer gerçekten kutsala hakaret ediyorsa kınanmalı...

16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,134
    Ne diyeyim, şimdi !?!

Buyurun, o zaman !

Madem hakaret olarak görmüyorsunuz; konunun merkezindeki , eleştirilen malum kişiye: “Hıyar” kelimesiyle hitap etmeyi , bu şekilde hitap etmeye ve yazmaya devam edin o zaman.

Lütfen , toplum olarak , insanlar ile yüz yüze geldiğimizde , yüzüne söyleyemeyeceğimiz kelimeleri , insanların arkasından söylemeyelim.

Yüzüne karşı nasıl konuşuyorsak , arkasından da öyle konuşalım.

Lütfen ,kendimize ve karşımızdaki şahıslara biraz dürüst olalım .

#8396 Serhat, 29 Ekim 2020
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Hıyar bence de yanlış bir tabir. Hiç hakarete kaçmadan, daha net ve belirleyici ifadeler tercih edilebilir: yalancı, rantçı, yiyici, yolsuz gibi mesela.

18. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,134
    Türkiye’de yaşasanız inanın ,yukarıda yazdıklarımdan sonra ,tek kelime dahi yazmazdım ama inanın şu anda yaptığınız :

“ Bekara karı boşamak “

Bir sürü heyecanlı genç var ...
    Onlara doğru örnek olmak vatandaşlık borcumuz.

#8398 Serhat, 29 Ekim 2020
    Son düzenleme: 30 Ekim 2020
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Hiç anlamadım sebebini.

Mesela Trump'ın ırkçı olduğu Türkiye'den görünmüyor mu? Türkiye'de biri Trump hakkında ırkçı yazsa "Bekara karı boşamış“ mı oluyor?

Lakin şu noktada örtüşüyoruz: Türkiye’de yaşasam muhtemelen tek kelime yazmazdım ben de...

20. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    357
    Ben bugün hiçbir siyasinin yüzüne hıyar diyemem bu ciddi bir sorun ancak benim onların yüzüne hıyar diyememe sebebimin benden kaynaklandığını sanmıyorum. Bu tamamen özgür düşünce anlayışına sahip bir ülkede bulunmamamızla alakalı.

Eğer benim sıradan birine hıyar dememle Cumhurbaşkanıma hıyar demem aynı tepkiyi yaratacak olsa elbet derdim. Ancak yasama yürütme yargı hepsini elinde tutan birine hıyar demek mümkün değil.

Az sonra sizinde dediğiniz gibi gençlere kötü örnek olmamak için "hıyarlar" kelimesini sileceğim ve yerine "Ergenekon davası ile binlerce masumun içeri atılmasına sebebiyet verip tüm fetöcüleri devlet yapılanmasına sokarak onlarca terör saldırısı ve bir tane darbe girişimine sebebiyet veren ayrıca terör örgütü yapılanması ile masaya oturup hiçbir sonuç almadan kalkan ve devletin tek kurumuna kadar her şeyi satan bunlada yetinmeyip tüm medyayı tek eline toplayan aykırı düşünenlerede hapis cezası veren adamlar" yazacağım.

Sizden ricam bir gün ütopik bir dünyada başa geçersem ve bunları yaparsam bana sadece hıyar demeyi tercih edin. Aksi takdirde tüm bu gerçekleri bir anda duymayı kendi onuruma yediremem.

VirtuFortuna bunu beğendi.