Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Sayin Walter'la irtibata gecelim oyleyse. Tesekkur ederim.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Sahibinden.com beni şok etti az önce. Koyduğum bir ilanı 5dk geçmeden onayladılar :upss

Korktum arkadaş yaa :evl

3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Bir sorum olacak sayın PC gurusu arkadaşlar. İşyerimdeki bilgisayarım P4 3.4ghz işlemcili 512mb ramli. Neyse ki Xp (sp3) kurulu. Geforce 6200LE ekran kartı var. 36.1mbps çalışan bir WD Blue harddiski var. Zaten görüntü ayarını klasik görünüme getirdim. Sürücüler son versiyon. Sanal bellek olayını da epey yükselttim. Firefox kullanıyorum ve 5 sekme açık, 265mb ram yiyor! O da ayrı mesele ya neyse.

Sorum şu ki bu dökülen bilgisayarı biraz hızlandırmak ve sık sık yaşanan tıkanmaları aza indirmek için ne yapılır? (msconfigi talan ettim ve başlayanları epey budadım)

4. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    74
    Yazılımsal ne kadar işlem yaparsanız yapın bir süre sonra gene aynısı olacak, 512mb ram çok az artık belli işlemler için ama biraz daha canlılık istiyorsanız tavsiyem bir SSD disk almanız, baya bir canlılık getirecektir normal hdd ye göre hem hız hem de tıkanmalar adına ama gene de soruna tam çare olmayacaktır, arada gene yapacaktır.

5. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

O bilgisayar muhtemelen SATA yapıya sahip değildir. Bildiğim kadarıyla SATA öncesi için üretilen SSD yok. Kaldı ki, P4 3.4 GHz gibi kötü bir işlemci SSD'nin potansiyelini kaldırmaz. Benim tavsiyem RAM'i 1 GB'a çıkartmak... Dahası o döküntü için bir işe yaramaz. Daha fazla upgrade de bu bilgisayar için değmez. RAM'i 1 GB yapınca az çok rahatlama yaşanır. Daha fazlası da istenirse bilgisayar değiştirmek gerekli. 500 TL'ye o bilgisayarınkinden çok daha iyi bir kasa toplanır. Yani zaten 10 senelik işlemcinin potansiyeli bir yere kadar... :evl

Edit: RAM bulmak sıkıntı olabilir. Çünkü o RAM'lerin teknolojisi bayağı bir eski. Bulunabilirse bir de eski ama daha hızlı bir HDD iş görebilir de, bence HDD değişimi bu PC'ye değmez.

6. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    863
    O bilgisayara SSD disk takılırmı hiç :) SSD o kasadan daha pahallıdır zaten Çağrı.

7. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

İstese de takamaz zaten. :)

8. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,388
    ram'i artırma durumu varsa windows 8 yuklemek işe yaramaz mı .

9. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    disk wd blue olduğuna göre sata olabilir mi acaba?
    Eğer bilgisayarı değiştirme imkanınız yoksa en etkili çözüm ssd disk takmak. O kadar eski bilgisayarda ne o olacak ki demeyin, gerçekten çok rahatlatıyor. Sanal disk olayı için de bir avantaj.

10. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
  11. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

O bilgisayara değil Windows 8, Windows 7 Home Basic, hatta Starter bile fazla gelebilir. İşletim sistemini iyileştirmek sisteme sadece daha fazla yük bindirir. Varolan işletim sistemi en iyi seçim. Zaten 64 bit'lik bir işletim sistemini kaldırmaz o sistem. 32 bit'e de 2 GB RAM'den fazlası yaramaz. P4 3.4 GHz de 2 GB RAM'li bir Win 7 Starter'ın hakkını vermez gibi. HDD de yetersiz gelir. Benim çözümüm o döküntüyü ait olduğu yere göndermek, tabii ki çöpe göndermek ve 500 TL'ye internet ve basit iş yeri programları için mükemmel bir bilgisayar toplamak. İlla ki çöpe göndermek çözüm olmayacaksa 1 GB RAM şu andaki tek çözüm. HDD upgrade de olabilir.

Bilgisayar çok eski. Ben o bilgisayara tahammül edemezdim. Kendi bilgisayarıma bile çoğu zaman tahammül edemiyorum. (i7 740QM, 8 GB RAM...) Ya RAM'i 1 GB yapıp, az biraz sıkıntıya katlanılacak, ya da 500 TL'ye mükemmel ötesi bir sistem kurulacak. (Mükemmel derken internet vesaire için mükemmel.)

Not: Ben SSD'den kesinlikle yana değilim. Piyasada o kadar eski bir soket için SSD var mı, o bile bilinmiyor. En az Sata II SSD var piyasada. Ki hocamızın PC'si kesinlikle Sata II olamaz. :wink

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    512 ram günümüzde internet için bile yetersiz. Siteler hızlı internetler sebebiyle artık çok büyük tasarlanıyor ve genellikle programlama sebebiyle arkada çok ram pisliği bırakıyor.

O bilgisayara isterseniz son nesil anakart, işlemci, hdd vs. takın, ram 512 oldukça malesef işi çok zor.

SSD uyarsa denenebilir ama bir sonraki bilgisayara yatırım olur.

Edit: Mair, hayır o RAMler uymaz. Senin bilgisayarına takılacak RAM'ler de pek ucuz olmayacaktır malesef. Eski RAMler daha pahalı oluyor.

13. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Öneriler için teşekkürler beyler. Evdeki PC için laptopu satarsam tekrar soracağım zaten :)

Zaten bu işyerindeki Hp dx7300 microtower kasa. Ama sanırım biraz da parça çıkmış-eklenmiş falan. Bu işe ilk başladığımda (5.5 yıl gibi) bunlar vardı, hala varlar. Siz anlayın bilgisayar konusunda ne kadar hassaslar :testere

14. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    74
    Valla sata II olmayan düz sata olan 5 senelik diz üstüme takmıştım SSD (Crucial) ve 1 senedir baya iyi çalışıyor. Sata girişi o anakartta olabilir diye dedim açıkçası eğer yoksa o zaman evet SSD sadece gereksiz olur haklısınız.

Buarada benzer bir pc ye Win7 kurmuştum deneme amaçlı ve çok memnun kalmıştım açıkçası.

Ram arttırmak ne kadar etkili olur? Açıkçası süper bir faydası olmaz ama Kayra'nın dediği doğru, gene de iş yükünü biraz olsun hafifletir.

15. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Efe hocam benzer bir emektar sistem bende de var ve tek yapabileceğiniz arkadaşların da dediği gibi ram artırımı... Ama uygun ram bulmak sıkıntı ve 0 olarak almak isterseniz 1 gb 90 tl civarı satılıyor.

Ek olarak, ram artırımı esas olarak tarayıcı performansınızda farkedilir bilginiz olsun.

16. kerasertuero

kerasertuero
    Expand Collapse
    Guest

Mahir, RAM almak istersen şu andaki RAM'lerin sanırım 333 mhz ddr2. Ona uygun bir RAM almalısın (333 mhz hızında) veya onu da elden çıkartıp ddr2'nin daha yüksek hızlarında ram alabilirsin. Uygun hızlarda almazsan problemle karşılaşabilirsin. Eğer RAM yükseltmeyi yaparsan XP varsa onu da windows 7'ye yükselt. Okullarda bize çok işkence çektiriyor XP...

17. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Bence 2.el 1 gb ram takviyesi o sistemi internet kullanımı için yeterli duruma getirecektir. Flash'lar filan block edilirse web performansı yeterli olur.

SSD ise o sistem için biraz lüks olabilir ama takılırsa performansı arttıracağı da bir gerçektir.
    Bu arada o makinede SATA olması da mümkün. Benim evdeki 9. yılındaki eski pc'mde SATA 1 desteği(150mbit) mevcut. SSD takarsam saniyede 50 küsür mb ile okuma/yazma yapan kendi hdd'sine göre 2 kat hız da alırım ama o sisteme ssd almanın bir manası yok tabi.

18. ualpar

ualpar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Ram arttırımının şüphesiz yararı olur. Yalnız anakartınızla uyumlu olmasına dikkat edin ramlerin. Benim masaüstü sistemim biraz daha yeni fakat vista ile firefoxta 3-4. sekmede taklıyordu 2 yıl kadar önce. Hiç donanım değişikliği yapmadan ubuntu yükledim. Alışması kesinlikle zor değil. Fakat tabi en ufak bir probleminizde internetten araştırıp kendiniz çözmeyi seviyorsanız. Eğer windows altında çalıştırdığınız vazgeçilemez bir uygulamanız yoksa hele hele sadece internette dolaşmak ve dizi,film,müzik için kullanıyorsanız pcnizi kesinlikle tavsiye ederim.

19. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
  20. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Mahir ben cevap yazmıştım ama göndermeyi unutmuşum sanırım, o linkteki ramler uyacaktır sana. Ram hızın 333 değil 667 çünkü ramlerin PC2-5300 görünüyor. Bunun sebebi de DDR'larda ram gösterge hızı Double Data Rate (DDR) sistemi için 2 ile çarpılır. Şu an en ucuz çözüm Ram arttırımı olacaktır, bence başka yatırım da yapma bence zaten, diğer yatırımlarda sıfır bilgisayar toplamak ya da notebook almak daha mantıklı gelebilir. Bence anakartının modeline göre destekleyebileceği maksimum hızda ve miktarda Ram al, muhtemelen 2 ya da 4 GB DDR2 667-800 destekleyecektir. Bu kısa vadede yeterince iyi gelecektir.