Son okuduğunuz kitaplar

'Konu Dışı' forumunda cmbrbr tarafından 14 Haziran 2007 tarihinde açılan konu

1. cmbrbr

cmbrbr
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    En son empatiyi okudum ama ilk romandaki tadı buldum diyemem. Zoraki bitirdim. Belki çok büyük beklentiler içine girdimdi çünkü ilkini 2günde elimden düşürmeden bitirmiştim. Bir daha bu tarz bir roman çok duymadıkça elime alacağımı sanmıyorum. Hanefi AVCI'NIN HALİÇTE "YAŞAYAN SİMONLAR" kitabı çok güzeldi. Başından geçen olayları ve Emniyet şubesindeki kadrolaşmayı anlatıyor. Tavsiye ederim. Finaller bitince de Şah ve Sultanı okuyacağım.

2. Splash

Splash
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Çoğu kişi Empati'yi beğenmiyor, niyeyse ben de daha çok beğendim. Sanki daha orjinal geldi hikaye flashbackler de canlılık katmış. Şu an ben de sırasıyla Halil İnalcık'tan Osmanlılar, Hanefi Avcı'dan Haliç'te Yaşayan Simonlar ve İskender Pala'dan Şah ve Sultan'ı alıp okuyacağım. Yine bir sürü borçlanacağız ;D

3. cmbrbr

cmbrbr
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Muhteşem Yüzyış dizisi olmasa ben pek okumazdım tarihi romanları ama millet okadar yırtınıyorki dizi hakkında bende yavaştan bulaşmaya karar verdim.

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Empatiyi ben de beğenememiş hatta okumaktan vazgeçip kenara bırakmıştım. Dışı güzel ama ;P

Collapse Signature Expand Signature
  5. wakinyan

wakinyan
    Expand Collapse
    Guest

konusu geçmişken aklıma geldi, ayrı bir konu olarak fikrimi belirteyim:
    tarihi romanlar iyi, hoş fakat tarihi öğrenmek için doğru kaynaklar mı, tartışılır. şahsi kanaatim, tarih bilgisi edinmek için romanlardan ziyade, tarafsız ve konusunda uzman yazarların araştırma kitaplarına yönelmekten yana.

6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    980
    Empati konu olarak ta ilgi alanıma girdiğinden keyifle okumuştum.Küresel mutluluğu getirecek en önemli unsurlardan biri olması sebebiyle,insanların kendini en çok geliştirmesi gereken özelliklerden olduğunu düşünüyorum.

Şu anda okuduğum kitap ''Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları''
    Dünyadaki gelir adaletsizliğinin sebepleriyle ilgili etkileyici bir kitap.3 kitaptan oluşan bir seri aynı zamanda.Amerikan emperyalizminin dünya üzerinde yaklaşık 70 yıldır ne tip oyunlar oynadığının belgelerini anlatır nitelikte bir kitap.Fırsat bulursanız okuyun.

7. Splash

Splash
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Evet çoğu tarihi romanda doğru bilgi yer almıyor. Tarihi bilgileri en doğru öğrenmenin yolu alanında uzmanlaşmış kişilerin kitaplarını okumak. Bu konuda özellikle Osmanlı Tarihi konusunda Halil İnalcık'ı tavsiye ederim. Her ne kadar çoğu kitabında dil ağır olsa da, Osmanlı tarihi konusunda eşsiz bilgiler bulabileceğiniz eserleri bulunmakta.

8. oneral

oneral
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    -En son okuduğum kitap Dünyanın İlk Günü'ydü. Fatih Sultan Mehmet'in hayatını ve İstanbul'un fethini anlatıyordu. Merakı olan arkadaşlar alıp okuyabilir. Ben fazla beğenmemiştim.
    Dünyanın İlk Günü - Beyazıt Akman
    Tarihi romanlar hakkında Koray'a katılıyorum. @wakinyan

-Ondan önce okuduğum kitap "Kes Yapıştır Kültür, Kimlik ve Karayip Müziği" Dick Hebdige adında bir sosyolog yazmış. Afrika kökenli müzik tarzlarının oluşumu ve gelişimini (İngiltere'deki ve Amerika'daki) anlatmış. (Pek Güncel değil, Sanırım 1984'de yazılmış)

Kitabın tanıtımı : http://www.idefix.com/kitap/kes-yap...ck-hebdige/tanim.asp?sid=L5JJ5CVUI438EG7WT8KN

9. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    564
    En son okuduğum kitabı hatırlamıyorum bile :b
    Hep başlıyorum , çok sıkıcı ilerliyor kitap.Okuduğum bölümün de hiçbir şey katmadığını fark ediyorum.Sonra da kitabı bırakıyorum ;D
    En son bıraktığım kitaplar ;
    Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
    Don Kişot (Belki de çevirisi kötüydü , 2tl'ye mi ne almıştım)
    Karamazov Kardeşler (Bunun da çeviri kötü olabilir)

En son okuduğum kitabı hatırladım , Franz Kafka - Dönüşüm'dü.

10. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Normalde kitap okuma alışkanlığı olmayan birisiydim, taa ki bu dönem başında yerimi değiştirene kadar. Her gün yaklaşık 2,5 saat yol gittiğim için otobüste mecbur kitap okuyorum. :-\

Neyse, en son İskender Pala'nın Şah ve Sultan adlı kitabını okudum. Çok da beğendim tavsiye ederim. Yavuz Sultan Selim ve Şah İsmail arasındaki çekişmeyi anlatıyor. Gerçekten çok harika anlatımlar var. Benim tâbirimle resmen edebiyatı parçalamış :laugh:

Şuanda da yine İskender Pala'nın Katre-i Matem (Matem Damlası) isimli kitabını okuyorum. Bunu da tavsiye ederim. Bir cinayeti aydınlatmaya çalışıyor. Sürükleyici ve yine edebiyatı parçaladığı bir kitap.

11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    980
    İskender Pala'nın yazdıkları,gerçek tarihle çok örtüşmüyor.Genelde tarihi olayları kendi dilince kurguluyor demek daha doğru olur.Bu açıdan değerlendirdiğimizde,yazdıklarını tarih zannetmeden okumakta fayda var.

Ben de şu kitabı okuyorum
    http://www.idefix.com/kitap/rothsch...-armstrong/tanim.asp?sid=T8HUT5NEP4Y2KETIYQL3

270 yıllık bir oluşumun,dünyayı nasıl kontrol ettiğini anlatan,muazzam bir kitap.En önemlisi de 1940 yılında yazılmış olmasına rağmen günümüze ışık tutuyor olması.

2 kişi bunu beğendi.
  12. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Zaten benim de hoşuma giden olaylara kendi dilini katması. Gerçekten çok güzel anlatıyor. Belki de kitap okuma alışkanlığım olmadığından böyle sevmiş olabilirim, bilmiyorum. Bu geniş dünyaya daha yeni girdik. ;D

Bunun haricinde dediğiniz gibi yapıyorum zaten, tarihi romanları gerçekliğinden ziyade roman tarzında olduğu ve sürükleyici olayları anlattığı için okuyorum/seviyorum. Referans kabul etmem yani. :)

13. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    108
    En son Sinan Meydan'ın Atatürk ve Türklerin Saklı Tarihi kitabını okudum. Sürekli bilinçli bir şekilde pompalanan Osmanlıcılık ve Osmanlı tarihinden sıkıldıysanız kesinlikle tavsiye ederim.

14. kof11s

kof11s
    Expand Collapse
    Guest

en son cesur yeni dunyayi okudum simdi kayipsembolu okuyorum

manga olarak da en son full metal alchemisti oludum

tavsiye edilir :angel:

15. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Ben de su sira Tanpinar'in Huzur'unu okuyorum

16. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Ben Amin Maalouf hayranıyım Afrikalı Leo'yu 5 kere okumuşumdur. :love: Ancak son zamanlarda hiç kitap okumuyamıyorum nedense.
    Son okuduğum kitap Lüzümsuz bilgiler Ansiklopedisi (ipad'de) :)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  17. El Turco

El Turco
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Son okuduğum kitap:

Arthur Clarke - Richter 10

Deprem ve gelecek üzerine dahiyane fikirler ve kurgu. Bilim kurgu meraklılarının hoşuna gidebilecek bir yakın gelecek tablosu. İnsanı yormayan karakter çözümlemeleri...

18. hachurra

hachurra
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    dostoyevski - kumarbaz

19. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Ben de kitapların baş,orta ve son sayfasını okuyarak kitap hakkında az çok fikir ediniyorum. ;D

20. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Beni de ekle Maalouf hayranlarına. Semerkand'ı okumuştum 1 gecede. ;D

2 kişi bunu beğendi.