Sony A15 - A35 - WM1A - WM1Z Karşılaştırma

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda mavi tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    "Brighter and warmer" demiş aynı cümle içerisinde. Pek yakın kelimeler değil açıkçası. Evet tamamen zıt da değiller ama ikisinin aynı anda olma ihtimali de zor. Bildiğim kadarıyla o mesaj epey önce paylaşıldı Head Fi başlığında. Yapan kişi bir fark duymuş ancak duyduğu farkı tam anlatamamış gibi.

Collapse Signature Expand Signature
  2. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Ben incelemede de belirttiğim gibi WM1Z'nin ses karakterini WM1A'ya nazaran daha sıcak ve aydınlık / parlak olarak tanımlıyorum.

WM1A, WM1Z'ye göre daha mat / nötr ve daha az kolore kalıyor ses rengi olarak. Belki bu mod, WM1A'nın ses karakterini (ve ses kalitesini) pahalı abisininkine bir miktar daha yakınlaştırmış olabilir.

Bu arada WM1Z'nin içerisindeki iç bağlantı kablosu Kimber Kable'dan üst düzey olarak tabir edilen bir kablo olsa da aynı şeyi WM1Z için yapanlar da mevcut.
    Head-Fi'da bir kullanıcı (Whitigir'dü sanırım) bu Kimber Kable kablosunu farklı, özel bir kablo ile değiştirdiğinde ses kalitesinin daha da arttığını yazmıştı.
    Tabii plasebo bir etki de olması gayet mümkün.

3. Çağan

Çağan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    A15 İçin 750 TL civarı kafaüstü bass ağırlıklı kulaklık arıyorum.Kayıt kalitesinden ödün vermeden dinlyebileceğim sağlam bir kulaklık önerir misiniz?Aklımda sony mdr1A var

4. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    573
    mdr1a bass ağırlıklı bir kulaklık değil ki.

2 kişi bunu beğendi.
  5. superman

superman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Maşallah 2800 lira civarı piyasaya giren WM1A, 3500 lira altına bulunamıyor şu an. Kenara üç beş tane atıp yatırım yapsam kârdaymışım..

6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
    Sony müzikçalarları oldum olası sevmişimdir ama ciddi anlamda tadını kaçırdı.Model çeşidinin suyunu çıkardı.Sayısız walkman modeli var ve her yıl yenilerini ekliyor.

Abartılı bir durum olduğunu düşünüyorum.Rakipleri ne güzel kategorilendirilebilir modellerle gidiyor.

Bilenler özet geçebilir mi? Nedir bu A35'ler,ZX100'ler,ZX1'ler,2'ler,WM1A'lar?(Allah'tan F886 gibi bazı modelleri geride bıraktı.)

Ne farkları var bu serilerin?Kim için,ne için?

Yok mu sitemizde Sony'den bir yetkili mesela?

Cidden çok faydalı bir özet olur.

#66 DefinitioN, 26 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Şubat 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  7. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Hocam forumda inceleyen vardı ben hepsini okumuştum a15 in güzel bir başlangıç ürünü olduğu söyleniyor a25 de ses namına vir değişiklik neredeyse yokmuş ama ekolayzır kısmını geliştirmişler. Devamı da sony dap incelemelerinin altında var hocam.

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
    @mavi incelemelerinde hayli fazla ve doyurucu bilgi vermiş.Hepsini okudum.Aslında tüm ürün gamıyla ilgili genel bilgi sahibiyim.Kafamda kabaca bir şema oluşuyor.Yine de bir toparlama fena olmazdı hiç bilmeyenler için.

4 kişi bunu beğendi.
  9. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,785
    Usta özet olarak amiral gemisi wm1a, Çok param var en iyisi olsun modeli ise wm1z

10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Aslında karışık bir durum yok. WM serisi, ZX serisi ve A serisi var.

WM1Z - WM1A

ZX2 - ZX300

A35 - A15

11. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Sony bu pazara açıkçası biraz geç girdi.

Sektörün "tuzu kuru" devlerinden biri olarak (örneğin) özellikle Astell & Kern gibi markaların, modaya uygun görünümlü bir müzikçalar için (AK100) 800 dolar gibi bir bedel talep edip, bu iş modelinde başarılı olmaları sonrası burada güzel bir karlılık olabileceğine uyandı.

Ve bu pastadan pay kapma arzusuyla 2013'te 24 bit destekleyen ilk Walkman serileri olan ZX ve bir alt seri olarak F880 (F884, 885, 886, 887) modellerini piyasaya sürdü.

ZX serisi 2016 sonuna kadar Sony'nin "premium" Walkman serisi olurken F serisi yerini, yıllar sonra yeniden ikinci en iyi olarak A serisine bıraktı.

Bu süre içerisinde, Sony'nin 2009'dan beri üst seviye Walkman'lerinde kullandığı S-Master dijital amfisi teknik değerler olarak olgunlaştı ; öte yandan Sony amiral gemisi müzikçalarlarında gittikçe daha özenle seçilmiş parçalar kullandı vs.

2016 sonunda, temel, hatta neredeyse yegane fonksiyonu daha kaliteli müzik çalmak olan WM Signature serisi Walkman'lerin (WM1A & WM1Z) piyasaya çıkmasıyla, önceki neslin en üst serisi olan ZX serisi ikinci sıraya düştü.

Dolayısıyla şu anki üst seviye Walkman hiyerarşisi 3 seriden oluşuyor :

1) WM serisi (WM1A, WM1Z)
    2) ZX serisi (ZX300)
    3) A serisi (A45)

Bu sene sonu WM serisinin yeni modelleri çıkabilir. (WM2A - WM2Z?)

Henüz (ve hala) Türkiye'ye gel(e)meyen ZX300'e dair yabancı forumlardaki yorumlarda, bu aletin WM1A'ya göre oldukça küçültülmüş bir şasi içerisinde, (özellikle dengeli çıkıştan) pahalı & iri kıyım abisine yakın bir ses performansı sunduğu belirtilmekte.

ZX300'ün, daha pahalı olan abisi WM1A'ya oldukça yakın bir performans sunacak şekilde geliştirilmesi ise, WM serisine bir güncelleme geleceğini işaret eden diğer sebeplerden olabilir.

Bu üç seri de Sony'nin Linux kernel'ı üzerine kodlanmış klasik Walkman işletim sistemine sahip. Dolayısıyla No Tidal & No Spotify.

Daha önce bir yazıda belirtmiştim, Sony taşınabilir müzikçalarlarıyla temel olarak içerisinde dünyanın en kalabalık ve en hızlı büyüyen ülkelerini barındıran Uzak Doğu pazarını hedefliyor. Bu ülkelerde ise streaming servisleri pek popüler değil - en azından Avrupa ve ABD pazarlarına göre.

Dolayısıyla Android'in ZX2 sonrası terk edilmesi -oldukça- bilinçli bir seçim firma açısından.

Biz streaming-şinas Batı toplumlarına dair Sony'nin tavrını Michael Abi özetlesin :

Bu aletler kimler için?

Dengeli çıkış, özenle seçilmiş parçalar ve diğer Walkman'lere nazaran kuvvetli amfi sunan WM ve ZX serileri, müzik dinlemeye belirli bir kaynak ayırabilen dinleyicilere yönelikken, A serisi ise bizim 150 - 300 dolar segmentindeki diğer markaların müzikçalarlarıyla rekabet etmek üzere piyasaya sürülmekte.

A serisi aletler, WM ve ZX serisi Walkman'lerin sahip olduğu pek çok özelliğe (S-Master amfi, ses geliştirme özellikleri, Bluetooth vs) bir ölçüde sahip olsa da özellikle çıkış gücü ve ses çözünürlüğü olarak bir miktar geride kalmakta.
    Bu açıdan da A serisi, bu hobiye çok fazla kaynak ayıramayan veya ayırmak istemeyenler ve öte yandan akım isteyen yüksek kalite kulaklıklar kullanmayanlar için Sony'nin sunduğu "bütçe odyofil" çözümü.

Ben açıkçası Sony'nin özellikle ZX2 sonrası atağını ve geliştirdiği modelleri çok başarılı buluyorum.
    Modeller / seriler hafifçe karışık, evet ; lakin bunlar Sony'nin daha yüksek kaliteli Walkman tasarlama sürecinde ileri adım atma çabaları sonucu ortaya çıkmış karışıklıklar.

Diğer pek çok firma kendine "off-the-shelf" diye tabir edilen şekilde ayrı ayrı DAC ve amfi parçaları seçip, bunları yeni model tasarımlarında ayrık biçimde uyarlamaya çalışırken Sony, kendi teknolojisini geliştirebilecek cüzdan kasına sahip olmanın getirdiği avantajla, ağırlığını ses dönüştürme, filtreleme ve yükseltme işlevlerini tek bir çipte birleştiren, oldukça basit bir mantığa sahip S-Master teknolojisine yatırım yaparak kullandı ve şahsi fikrime göre son derece başarılı oldu.

Örneğin bu teknolojinin verimliliği sayesinde WM serisi Walkman'ler, piyasadaki amiral gemisi müzikçalarlar arasında (ki pil ömürleri 10 saatin altındadır), onlarla rekabet edebilecek ses kalitesi sunarak tek şarjla 25 saatten fazla müzik çalabiliyor.

Şu anki Sony'ler ses kalitesi, pil ömrü, kullanım kolaylığı, ses geliştirme seçenekleri ve marka faktörü (ve biraz da TC'deki uygun fiyatları) açısından bence oldukça başarılı bir paket sunmaktalar.

Sektör hızlı ilerliyor, farklı markaların hemen her yeni ürünüyle daha da ileriye gidiyor. Her geçen gün.

Konuya rahmetli, beyaz Michael Abi'yle başladık ; önümüzdeki günler / aylar / yıllarda olacaklara karşı tavrımı da yine Michael Abi ile özetleyerek bitireyim :

https://giphy.com/gifs/michael-jackson-comments-popcorn-pUeXcg80cO8I8

20 kişi bunu beğendi.
  12. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,489
    @mavi Ceyhun bey açıklayıcı yazınız için sizi tebrik ederim. Şuan kafamda modeller net olarak yerine oturdu. Bunun yanında resmen walkman serisinin tarihçesini öğrenmiş oldum :)

Geleneksel Japon markalarının model isimlendirmesi konusunda özürlü buluyorum. Bu karışık model isimlendirmeleri nispeten daha modern yapıya sahip cannon yada nikon gibi markalarda pek rastlanmazken geleneklerine çok bagli nispeten daha tutucu olan Sony yada Olympus gibi markalarda karşımıza çıkıyor. Örneğin;

"Sony NWZ WM1Z" bu ne abi? Falcon heavy roketinin uzaya fırlatılış kodu mu? :) Keza yine;

"Olympus OMD EM-5" çok karışık ve akılda kalıcılığı benim gibi ölümlüler için çok düşük :) Acaba bu modelleri böyle isimlendirirlerken beni de kendileri kadar zeki mi zannediyorlar?

11 kişi bunu beğendi.
  13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
    @mavi Her zamanki gibi harika açıklamışsın.Sony'yi eleştirirken aslında sadece müzikçalarları değil kulaklıkları da dahil ettim bu karmaşaya.

İEM olarak her yıl birçok yeni model çıkıyor.Çeşit elbette iyidir ancak bazen ufak dokunuşlarla efsane olabilecek (Örn:EX1000) modelleri tarihe gömüp bambaşka seriler çıkarıyor.

Sitede kaç kişi Sony İEM leri sayabilir?

Eleştirmek mi lazım,mutlu olmak mı bilemedim? :))

14. NightOwl

NightOwl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Keşke özel isimlerle isimlendirilseler. Benim de kafamı karıştırıyor...

15. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    @mavi hocam elinize sağlık müthiş bir özet olmuş. Aslında söylendiği kadar karışık değilmiş bence.

2 kişi bunu beğendi.
  16. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Merhabalar. Forumun neredeyse tamamını okuyup, hatta gereksiz bir başlıkla gerekli bir soru sorduktan sonra düzgün bir walkman almaya karar vermiştim. Ancak neredeyse bir ay aramama rağmen stok vs. Bulamamıştım. Sony Türkiye yetkilileri, Sony’nin mali yılbaşının nisan olduğunu, bu yüzden nisan ayında stokların birbiri ardına geleceğini söylemişti. Şimdi internet mağazasında nwa45 modelini gördüm. Telefonla ulaşarak kulaklıklı olan model olup olmadığını sordum. Çünkü forumda bunun iki modelinin olduğunu okumuştum. Sitesinde de zaten böyle söylüyor. Ancak yarın tekrar aramamı, net cevabı o zaman verebileceklerini söylediler. Ben de yarına kadar madem vaktim var size sorayım istedim. 999 tl fiyat etiketiyle bu modeli sipariş vermeli miyim, yoksa nisan ayını bekleyip gerçek mağazalarda şansımı mı denemeliyim? (Amazon fiyatı 200-239 dolar arası değişiyor, bu yüzden Türkiye fiyatı da gayet uygun geldi bana.) Telefonda giriş seviyesi olarak daha aşağı bir model bulmanın zor olduğu söylendi. Zx300’ler falan gelecektir dendi, siz ne dersiniz bu konuda?

17. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    463
    Butcenizi bilemiyorum ama imkaniniz (ve de sabriniz) varsa zx300'u beklemek mantikli olabilir. Ben sony magalarinda a15-25 ve 35'leri denemistim, acikcasi pek etkileyici gelmemisti. Kanimca Sony DAP'lar esas performansi dengeli cikis uzerinden gosteriyor ve bundan dolayi ZX300 ve WM1A birkac adim onde. A45 ile ilgili deneyimim yok malesef.

Ben uzun bir sure zx300 ciksin diye bekledim ancak sonunda sabredemeyip ikinci el WM1A aldim.

2 kişi bunu beğendi.
  18. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Merhaba Selçuk Bey.

Bu konuda bir fikrim yok, zira teslim süreci çok değişebiliyor.
    Walkman'lerin, içerisinden kulaklık çıkan modellerinin sonunda "HN" kısaltması bulunur. Lakin A45HN Türkiye'ye gelecek mi henüz bilmiyorum.

Ben açıkçası müzikçalarınızı seçerken dikkate almanız gereken en önemli etkenlerden birinin kullandığınız / kullanmayı planladığınız kulaklık olduğu kanaatindeyim.
    A45 de, ZX300 de oldukça beğenilen ve övülen cihazlar.

Fakat A45, 2 x 35mW'lık çıkışıyla daha ziyade kolay sürülebilen, daha anaakım kulaklıklar için üretilmiş bir modelken, ZX300 dengeli çıkışıyla daha fazla akıma ihtiyaç duyan kafaüstü / kulakiçi kulaklıkları sürebilecek, parçaları bir miktar daha özenli seçilmiş, dolayısıyla daha yüksek kalite kulaklıklar için üretilmiş bir Walkman.

Eğer örneğin 100 dolar altı ve kolay sürülebilir kulaklıklar kullanacaksanız, A45, ufacık bir gövde içerisinde, size büyük ihtimalle ZX300'ün performansının oldukça belirgin bir yüzdesini verecektir.
    Fakat bir miktar fazladan bütçe ayırıp teknik kapasitesi, çözünürlüğü daha yüksek ; kaynağın & müzikçaların becerisini daha rahat bir şekilde kulaklarınıza yansıtacak bir kulaklık alacaksanız (örn. Ibasso IT03 veya Beyerdynamic DT1990) bu durumda A45 hem güç hem de ses kalitesi olarak yetersiz kalabilir.

19. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. @returnity bütçe ve acemilik söz konusu. Ben sadece müzik dinlemeyi seviyorum. srs xb20 hopörlörüm gece gündüz çalar. Öte yandan 100app kablolu kulaklığım da var. Ancak ben yüksek kaliteli bir müzik dinleyicisi miyim onu bilmiyorum. İpad pro cihazım var. Apple’dan “mastered for apple” denilen müzikleri satın alıp kendime arşiv oluşturuyorum, bunları çalıyorum. Çoğu zaman kulaklık olmadan dinliyorum ben minik hopörlör ile.

Yukarıda okuduğum bilgilerden öğrendiğim kadarıyla benim sorduğum model giriş seviyesi. Burada şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Acaba hakikaten verdiği ses yetmez, sonra daha iyi makina ihtiyacı ortaya çıkarsa ekstra masraf yapmış mı olurum? Bundan emin değilim. Emin olduğum srs xb20 nin neredeyse 2 günde bir şarjının biteceği kadar çok müzik dinlediğim. Ara sıra da kulaklığa takıp klasik müzik dinlediğim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Mart 2018, İlk mesaj zamanı 25 Mart 2018 ---
    Verdiğiniz teknik bilgiler çok güzeldi. Sonundaki kısaltması, ses dengesi vs. Çok teşekkür ederim. Ancak ben teknik bir adam değilim sanırım. Bana “İspanyol Meyhanesi”ni adam gibi çalacak makina lazım. İçelim, içelim .... :)

Yanlış anlaşılmasın. Espri ile bir yanıt vereyim istedim. Tekrar teşekkür ederim.

4 kişi bunu beğendi.
  20. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Özetle Sony başlığından anladığım şey şu:

1. Nw1 serisi pahalı ama sesi veren makinalar.
    2. Zx serisi bu işle uğraşıyorsanız sizi memnun edecek ürünler.
    3. A serisi hobi olarak uğraşanların seveceği, az para ile memnun olunacak ürünler.
    4. Hangi makinanın olduğu önemli. Ancak bunun kadar önemli olan ikinci unsur da makinanızın kalitesiyle uyumlu kulaklığınızın olup olmadığı.
    5. Bu iki temel unsur yerine getirildikten sonra dikkat edilmesi gereken müzik zevkiniz ne olursa olsun, o zevke uygun kayıtlarınızın olması gerektiği.

Daha bilgili olanlarımız bir şeyler eklemek ister mi bilemiyorum ama para/zevk/kalite anlayışı üçgeninde zihnimde oluşan yorum bu.

akıllı telefon kullanmayan biri olarak hx90v fotoğraf makinası, hdras300 kamerası, macbook 12”retinası olan bir insanım. Her işin kalitelisi, en kalitelisi olacak diye bir iddiam yok. Sonuçta bütçeler belli. Ancak iddiam şu, ne iş yapılıyorsa kaliteli bir şekilde yapılmalı. Bu sebeple yarın a45 ürün siparişi veriyorum. İnşallah daha güzel paylaşımlarla bundan sonra aranızda yer alırım.

Cevaplaınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 kişi bunu beğendi.