Sony MDR-1A İncelemesi

'Sony' forumunda Vaguv tarafından 4 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Herkese merhabalar. Öncelikle aranıza yeni katıldım. Biraz bakındım, kulaklık hakkında deneyimlerini paylaşanlar var ancak ilgili bir inceleme başlığı göremedim. Bu da benden bir katkı olsun diyelim ve başlayalım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu amatör bir kullanıcı tarafından yapılmış bir inceleme olacak. Daha önce kullandığım kulaklıklar Sennheiser Cx 200 ve KZ ED2.

Denemelerimi doğrudan PC üzerinden, doğrudan telefon üzerinden ve LG Hi-Fi PLUS üzerinden, Spotify(Yüksek Kalite) kullanarak yaptım.
    (Not: Elinde Hi-Fi Plus olan arkadaşların kulaklıklarının kabloları çıkartılabilir ise, kabloyu önce DAC'a, ardından kulaklığa bağlamalarını tavsiye ediyorum. Bu yöntemle ohm değerini ek bir kablo kullanmadan halledebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla mikrofonlu kablolarda olmuyor.)

İncelemedeki yazılanlar yine kullanılan DAC için geçerli. Telefonumdan kalitesi kötü ve kısık bir ses aldım. Bilgisayarda ise ses kalitesi kabul edilebilirdi ancak sesi yine kısık aldım.

Bass
    Bassları ön planda olan bir kulaklık. Bass kalitesi gayet yeterli geldi. Ancak basshead kulaklığı da değil. Reggae, Jazz, Rap, Pop için çok güzel olduğunu belirtmek istiyorum. Ancak rock ve metal dinlerken sanki baslar şarkıyı biraz boğuyor gibi oluyor.
    Mid
    Ben midlerini çok beğendiğimi söyleyebilirim. Neden? Şu yüzden. Gitar sesleri bana çok hoş geldi. Mesela Metallica'nın Master of Puppets şarkısında. Kullandığım DAC'dan dolayı yine basslar bir miktar önde.
    Tiz
    Bu konuda yer yer kulaklık sizi üzebilir. Tizz çözünürlüğü düşük değil ancak bir miktar Bass ve Mid'in gerisinde. Kullanılan DAC, Amfi vs. ile daha güzel sonuçlar alınabilir.

Yalıtım
    İlk defa over-ear kullanıyorum. Terletme sıkma vs. yok ancak yalıtım biraz zayıf. Dışarıya ses vermiyor ancak dışarıdaki sesi içeri alıyor. Rüzgar estiği zaman müziği değil kulaklığa çarpan rüzgarın uğultusunu dinliyorsunuz adeta. Her kulaküstü kulaklıkta olan bir şey mi bilmiyorum.

Özet
    Kulaklık kesinlikle Hi-Res bir kulaklık. Farklı ekipmanlarla denendiği zaman farklı sonuçlar vereceğine de inanıyorum. Umarım daha nötr bir DAC ile deneme fırsatım olur. Her kulaklığın olduğu gibi bununda bir karakteri var ve açıkcası bana pek uygun gelmedi. Ama tabii hitap ettiği bir kitle var(Rap,HipHop, belki Jazz).

Kerina, Pax, Mikrobiyolog ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Hoşgeldiniz :) elinize kulağınıza sağlık.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,267
    Hoşgeldiniz hocam, bu güzel incelemeyi bir fotoğrafla taçlandırırsanız tam olur :)

2 kişi bunu beğendi.
  4. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,601
    Bu kulaklikda tizleri biraz öne alsalar çok farklı şeyler vadederdi..

4 kişi bunu beğendi.
  5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,267
    tizler öne çıkmasın da azcık geride dursa da olur :D

denizdilli bunu beğendi.
  6. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    boğuk ses karakterinde, müzikteki detayları yutan, bas ağırlıklı bir kulaklık.

7. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Kesinlikle katılıyorum.

Hoşbuldum, teşekkürler hocam. :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Haziran 2017, İlk mesaj zamanı 4 Haziran 2017 ---
    Şu anda bir sorun var sanırım. Fotoğraf ekleyemedim nedense geçici bir durumdur muhtemelen. Düzeldiğinde ekleyeceğim :)

8. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Elinize sağlık devamını bekleriz

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. beyaz

beyaz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu kulaklığın kablosu sony mdr 1am2'ya takılılır mı? Konuya cevap gelirse çok sevinirim.

10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    Takılır evet.

11. beyaz

beyaz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler: