Sony MDR-1AM2 Kulaklık Tatminsizliği

'Kulaklık Genel' forumunda kungormus tarafından 28 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. kungormus

kungormus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Herkese merhaba. Öncelikle önerileri ve yardımları için DefinitioN ve Vaguv ' a çok teşekkür ederim. Çok uzun bir süredir Sony XB450AP kulaklığımı kullanıyordum. Uzun süredir kulaklık arayışına girmiştim ve sonunda biraz daha üst segment bir kulaklık almaya karar verdim. Sony MDR-1AM2 kulaklığını edindim. Yaklaşık 4-5 gündür kullanıyorum. Sıfır olarak aldım. Günde ortalama 4 saat dinleme yaptım ve şuan hala dinliyorum. Fakat kulaklık fiyat performans olarak mutlu etmedi beni. Önceki kulaklığım olan XB450AP heyecan verici bir kulaklıktı, Bass konusunda geri değil MDR1AM2 fakat aynı heyecanı alamıyorum. Üstelik Sahne olarak da uçurum bir fark yok arada. Bu arada kulaklıkları telefonumda (iPhone6) ve bilgisayarımda dinliyorum. Dahili bir ses kartı var bilgisayarımın, ekstra bir ses kartı almadım. Kulaklık acaba henüz daha tam performansına kavuşmadı zamanla açılacak mı? Kimyamız mı uyuşmadı? Bir şeyi yanlış mı yapıyorum? Beklentim çok büyük değildi en başında ama fiyat bazında bakarsak 90-150 lira arası bulunabilen bir kulaklık ile 1200-1300 liralık bir kulaklığın performansı arasında öyle pek bir fark yok gibi geldi bana. Kulağım o kadar iyi değil diyorum kendi kendime ama yok o kadar da değil diyorum sonra. Şaştım kaldım doğrusu. Bu konuda her türlü yardımı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#2 Synchronicity, 28 Eylül 2018
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
  3. kungormus

kungormus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    İyi bir burn için ne yapmalıyım? Bu arada kulaklık sanki bilgisayardan ziyade iPhone ile daha uyumlu gibi geldi bana. Daha iyi dinleniyor telefonla sanki. Bir de eklemeyi unutmuşum, 30 dakika ve üzeri dinlemelerde kulağım ağrıyor sanki. Kulaklığı çıkarma isteği uyanıyor. Bu oldukça rahatsız edici benim için. Sanırım alışma sürecinin de bir parçası.

4. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Belki kulak içi modellere yönelmelisiniz. Zamanında kafa üstü iyidir diyerek almıştım ama kulak içinden aldığım zevki alamadım ne yazık ki. Sony bence eski sony değil. Çok üst segment tarafta olabilir ama giriş ve alt tarafta, çinli firmalarla yarışamıyor. Hem fiyat hemde ses anlamında.

5. kungormus

kungormus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Dışarda, okulda vs kulak içi tercih ediyorum. Kulak içlerine bir türlü ısınamadım nedense. Özellikle yuvarlak tasarımlı olanlar. Kulağımda bir türlü durmuyorlar. Duranları da çok tıkıyormuş gibi geliyor kulağımı. Fazla boğuk bir hissiyat oluşuyor.

6. Vaguv

Vaguv
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    2 adet kulaklık kullanıyorum. Biri cinden aldığım dzat Df 10 ki kendisi parasının kuruşuna kadar hakkını veren ve oldukça bilinen bir kulaklık, diğeri de MDR-1AM2.

O bahsettiğin fark yok algısı ilk başta bende de oluştu. Sonra zamanla dinlediğim şarkılarda sahnedeki derinlik, vokallerdeki ve gitar sololarindaki reverb efekti, genişlik, konumlandırma gibi ayrıntıların kulağıma geldiğini farkettim. Mid bass tiz konusunda yıllardır aradığımı buldum diyebilirim. Sadece tiz metal müzikte can sıkıcı oluyor zaman zaman o kadar

Hatta normalde dinlemezdim ama senfonik, çok enstrümanli müzikler dinlemeye başladım kulaklıktan sonra.

Tavsiye: kulaklık çok rahat sürüldüğü için ses seviyesi konusunda dikkatli olun derim. Ben telefonumda evde %35, dışarıda %55 seviyesini geçmiyorum. Hem ses dengesi hem de kulak sağlığı açısından dikkatli olmak lazım

7. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    83
    karşılaştırdığınız kulaklıkların arasında çok büyük fark var. mdr 1am2 yi iyi bir dap ile denemenizi tavsiye ederim. her sistem, zincirin en zayıf halkasının seviyesinde ses verir. örneğin, 1000 dolara satın aldığınız amfiyle 10 TL lik kablo kullanırsanız alacağınız ses kablonun sağlayacağı kadar iyi olur.
    ben nw zx300 + balans çıkışı ile çok iyi sonuçlar aldım. çok kolay sürülen çok keyifli bir kulaklık. ayrıca kulaklığa biraz zaman tanıyın. bir süre sonra daha çok seveceksiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    1A M2 bilgisayar ve telefonla bile güzel sonuç veren bir kulaklık olsa da Dragonfly RED ile kendini buldu ve başka bir seviyeye çıktı.Özellikle detay seviyesi ve sesinin temizligi.

2 kişi bunu beğendi.
  9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,414
    Tanımadığım bir kulaklık ama telefonlar ve standart ses kartları ile dap'lar ve harici dac'lar arasında çok ciddi farklar var. Mümkünse, elinde orta veya iyi seviyede dap'ı olan bir arkadaşınız varsa, kendi aşina olduğunuz parçalarla bir test yapmanızı öneririm. Yok yine beğenmezseniz zaten kimyanız tutmamıştır :).

Bu hobinin güzel yanı; kendi maceranızı kendiniz yaşıyorsunuz, kendi beğeninizi kendiniz keşfediyorsunuz zamanla. Bunu da bu yolculuğun bir parçası olarak düşünün, sevmediyseniz sevmezsiniz, ufak bir kayıpla satın gitsin, ama önce kulaklığın gerçek kapasitesini iyi sinerji yaratacak bir kaynak ile test edin, anladığım biraz sıcak çalan bir kaynakla denenmesinin daha sağlıklı olacağı yönünde...

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  10. kungormus

kungormus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Klasiklerde gerçekten harika, kaliteli 1-2 kayıtta çok iyiydi. Umarım zamanla ses oturur ve ben alışırım :)

Şuan için maalesef dap almak için bütçem yok. Ama en kısa sürede bir tane edinmeye çalışacağım.

Bir kaç kişiden daha duydum bunu ancak oldukça pahalı şu noktada benim için.

Maalesef çevremde çok fazla kişi yok bizim ilgilendiğimiz anlamda müzikle ilgilenen. Belki bir Ankara buluşması yaparızda ben de merakımı gideririm :)

Kulaklığı beğenmemekten dolayı mı yoksa başlığın biraz gece umutsuz şekilde atılmasından ötürü mü :D

11. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    465
    Ben AM2'yi LG Hi-fi Plus ile kullanıyorum. 40 liraya aldığım bu cihaz gerek bilgisayarımdan gerekse de Ipad'imden (muhtemelen iphone ile aynı ses kalitesine sahip) çok daha kaliteli ses veriyor. PC, mac, android, ios gibi her platformla uyumlu.

Pek gerekli değil ama cihazın amfisini devreye sokmak istenirse şu kablo kullanılabilir:

https://urun.n11.com/kablo/monster-icablelink-35mm-kulaklik-ara-kablosu-P198823406

Bu şekilde ses seviyesi birkaç kat artıyor. Aynı zamanda daha dolgun bir hale geliyor.,

---

Bu arada benim kulaklık 400 saati geçti galiba. Şu anda kusursuz bence. Özellikle son 3 ayda bir çok kulaklık denedim ve AM2 tüm seviyeler içinde gayet başarılı.

Deneyimlerime göre 150 liralık kulaklık ile 1000 liralık kulaklığı art arda dinlediğiniz zaman devasa bir fark görmemeniz doğal. 150 liralık kulaklık, eğer 150 lirayı gerçekten hak ediyorsa, zaten bir çok frekansı başarıyla sergiliyor ve çok ucuz kulaklıklara göre müthiş şekilde başarılı demektir.

2 kulaklığı karşılaştırma konusunda böyle hızlı karşılaştırmalara girmek yerine, aşina olduğunuz kulaklığı kenara bırakıp diğer kulaklığa odaklanmak ve uzun süre onu dinlemek çok daha iyi bir izlenim veriyor. Mesela 50 saat AM2 dinledikten sonra XB450 taktığınız zaman aradaki farkı daha iyi anlarsınız. Garip ama durum böyle. 2dk onu dinleyeyim, 2dk diğerine geçeyim şeklinde pek bir şey anlaşılmıyor. Kulaklığın size anlık değil de genel olarak verdiği kaliteye bakmak ve uzun süre dinledikten sonra diğer kulaklığa geçince dinleme zevkinde büyük düşüş olup olmadığına bakmak lazım. Yoksa şarkılar içindeki belli kısımları seçip karşılaştırırsanız dünyanın en iyi kulaklığı bile 150 liralık kulaklıktan sonra pek fark yok gibi hissettirebilir.

3 kişi bunu beğendi.
  12. kungormus

kungormus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Sanırım 1 ay kadar deneyimleyip bir de öyle değerlendirmek gerekiyor.

13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Kulaklık pişmeli.Kulağınız alışmalı.En azından kendine eş bir kaynakla eşleştirilmeli.1A M2 bence güzel ses veren keyifli bir kulaklık.

14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,942
    Birbirine yakın seviyede çalan kulaklıklarda hangisinin daha iyi olduğuna hemen karar vermek zor olabilir. Farkları anlayabilmek için kulaklıkları belirli bir süre dinlemiş olmak daha avantaj sağlıyor ancak, bunun yanında çok aşina olduğunuz bir parçayla A-B kıyası yaptığınızda klasman farkı olan iki kulaklık arasındaki farkı hızlıca algılamanızda mümkün.

Yani dünyanın en iyi kulaklığı olarak adlandırdığınız bir kulaklıkla 150 TL lik kulaklığı illa uzun uzun dinlemeniz gerekmiyor ilk 5 saniyede de anlayabilirsiniz. Bu kadar bariz bir farkı anlamanız yakın seviyede olanlara göre daha kolaydır tabiki.

Aynı zamanda bu konular biraz kulağın eğitimi ile de ilgilidir. Ne kadar çok deneyimlerseniz o kadar kulağınız eğitilmiş olacak.

Çok iyi bildiğiniz bir test parçasını kullanarak nereye odaklanacağınızı bilmeniz durumunda kıyaslamalar daha kolaylaşır.

2 kişi bunu beğendi.
  15. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    465
    Öyle tabii ki ama alt seviye kulaklıktan üst seviyeye geçen kişilerin aradaki farkı hissetmesi çok daha zor oluyor. O seviyeyi tanımıyor çünkü.

Uzun süre AM2 kullanan biri çok sefer dinlediği şarkılardan birini Xb450 ile dinlediği anda alt seviye bir ürünle karşı karşıya olduğunu anlar. O yüzden AM2 ile geçirilecek 50 saat gibi bir süreden sonra Xb450'ye tekrar dönmesini tavsiye ettim zaten.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. sleepingawake

sleepingawake
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Bugün Medaimarkt'ta Mdr1A denedim. Sennheiser 440 ve 450 sanırım, onlardan bile daha iyi geldi ses bana Cowon Plenue D ile. 48ohm diyordu kabında, Cowon sorunsuz sürdü. Mediamarkt 1000 tl'ye veriyor. Bence inanılmaz bir fiyat eski model olsa da, o fiyatlarda bu kalitede ses verebilen kulaklık görmedim. 2.000 Tl vardı demo yapabileceğim, ama oradaki en iyi kulaklık buydu. 2. modeli muhtemelen daha da iyidir. Bence de biraz bekleyin burnin yapın, çok canlı bir ses var.

17. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Sony 1AM2 çok özel bir kulaklık ses frekansı özellikle üst frekanslarda uzayan tizler farklı kulaklarda farklı şekillerde duyulduğu için berbat bir kulaklık gibi geliyor olabilir.

Bu kulaklığı dinleyen arkadaşlar güçlü ve kaliteli daplarla dinledikleri halde hala sevemiyorlarsa ekipmanları arasında tutmamalarını tavsiye ederim.

Kulaklığı 2 gündür saatlerdir dinledim ve vardığım sonuç şu ki söylenilenin aksine aslında telefon ve bilgisayarda beslenemiyor.

Kulaklık teknik anlamda dinlediğim en iyi kulaklık. Yakın zamanda incelemesini yazmayı düşünüyorum.

Edit: Beslemememekten kastım şu: Aslında gayet iyi besleniyor ama daha fazla güç verdiğiniz zaman yok demiyor.

3 kişi bunu beğendi.
  18. sleepingawake

sleepingawake
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    İlk modele göre belirgin bir fark var mı?
    1000xm2 ile kıyaslarsak nasıl?

19. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    İlk modeli denemedim. Şu haliyle gayet iyi bir kulaklık. Sadece kulaklığın sunduğu frekansa uyum sağlamak gerekiyor.

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,942
    Hocam aslında bu tüm kulaklıklar için geçerli. Çok düşük empedanslı olduğu için veya yüksek hassasiyet seviyesi sebebiyle çok hızlı bir şekilde sesi yükselen, rahatsız edici olan ve distorsiyona girmeye meyilli kulak içi veya kafaüstü kulaklıklar hariç, daha yüksek empedanslı ve nispeten güç alabilen bir kulak içi veya kafaüstü kulaklığı bir amfi ile dinlediğimde her zaman bir dapın kendi çıkışından daha iyi sonuç aldım.