Sony MDS-J480 MD çalara optik ses çıkışı eklemek

'Diğer Ekipman' forumunda najaz tarafından 13 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Merhaba,

Ölmüş bir format olduğu için Minidisc'lere çok fazla yatırım yapmak istemiyordum ancak MD'lerin başka türlü bir hatırası da olduğu için, portatif MD çalarımın yanına bir de deck cihaz koyma niyetim vardı. Nihayet, uzun süreden beri aradığım bu tür bir deck MD çaları satın almak nasib oldu. Kurcalanmamış, kozmetik olarak temiz ve uygun fiyatlı bir Sony MDS-JE480 satın aldım.

Bu cihaz zamanının giriş seviyesi bir MD çaları ve ses çıkışı olarak sadece analog RCA çıkışları var. Ancak anakart üzerinde S/PDIF ses veriyolu mevcut. Sony o dönemde giriş, orta ve orta-üst seviye cihazlarda aynı DSP'yi ve anakartı kullanmış ve giriş-çıkış portları ve ön paneldeki kontroller üzerinden bir segmantasyon yapmış sanırım. Bu yüzden, elimdeki cihaza sonradan TOSLINK optik ses çıkışı eklemek mümkün. Bununla ilgili hazırlanmış bir rehber de mevcut:

Sony MDS-JE480 Mod Guide

Yapılması gereken epey basit bir işlem. Lakin TOSLINK verici parçayı bir türlü temin edemedim. Tek olarak satan bir yer bulamadım; 5'li 10'lu paketlerde satılıyorlar ve haliyle pahalıya geliyor bu şekilde. Eski bir DVD oynatıcının PCB'sinden sökeyim dedim; ayaklar çok ince olduğu için ısı uygulanınca koptular. Kısaca beceremedim yani :)

Aradığım parça şöyle bir şey:

Bu parçanın tek olarak satıldığı bir yer gösterecek veya elinde olup da bana gönderebilecek bir arkadaş varsa aramızda, çok makbule geçecek :)

"Neden illa optik çıkış istiyorsun?" diye soracak olursanız... Elimde Sony SDP-D905 ses işlemcisi de var ve sadece tek bir sayısal TOSLINK ses girişi aktif. MD çalardan bu cihaza bağlantı yaparak kullanmak istiyorum.

#1 najaz, 13 Haziran 2020
    Son düzenleme: 13 Haziran 2020
    Serhat bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
  3. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Pardon. Sadece jack arıyormuşsunuz...

5. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Sonunda amacıma ulaştım :)

Eski bir uydu cihazından söktüğüm TOSLINK optik çıkış ünitesini, ilk mesajda bahsettiğim rehberdeki yönergeleri izleyerek MD çaların anakartına monte ettim. Kasanın arka kısmında uygun çıkış ve vida deliklerini de açtıktan sonra işlem tamamlandı. Artık MD çaları, optik çıkışından Sony SDP-D905 ses işlemcisine bağlayabiliyorum ve ses verisini kayıpsız bir şekilde DSP ünitesine aktarabiliyorum.

barocka, endia, fortress34 ve 2 kişi daha bunu beğendi.