SONY MH650 vs JVC FX700 "Şok Edici F/P"

'Sony' forumunda expander tarafından 27 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. muraterden

muraterden
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ultrasonic ses aralığı kabul edilen 15hz 27khz frekansları duyabilen insanlar mevcuttur sınırsız değildir.

2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    Peki madem, dediğiniz gibidir.. Bizim hobimizde fazla yer bulmaz bu tartışma da ondan merak ettim..

Collapse Signature Expand Signature
  3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Buna bende katılamıyorum ne yazık ki. Geniş frekans aralığı sunması iyi birşey tabi ki ancak bu veri ile ses kalitesinin uzaktan yakından alakası yok bence.

4. muraterden

muraterden
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ses kalitesi apayrı bir konu frekans aralığı geniş olan kulaklık illa kaliteli olacak demek mümkün değil bu birçok parametreden sadece bir tanesidir.

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Tabi ki, ancak frekans aralığı kulaklığın en önemli verisi dediğiniz için katılmadım size.

6. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Öyle olsaydı eğer IE800 dünya da 1 numara olurdu. :)

7. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
  8. muraterden

muraterden
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Zaten alanında 1 numara :) bu arada 1 hafta kadar dinleme fırsatı bulduğum bir kulaklıktır beni fazlasıyla memnun etti.

9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,122
    O alan hangi alan peki? :)

10. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Hocam en önemli verisidir diyorsunuz, daha sonra da frekans aralığının geniş olduğu illa sesinin de iyi olacağı anlamına gelmez diyorsunuz. Bu mantık ile frekans aralığı dar olan bir kulaklığın da sesi iyi veya kötü olabilir, öyleyse bu aralığa göre tercih yapmak doğru mu oluyor sizce? Bu bize fayda sağlayan bir veri değilse nasıl oluyorda en önemli olur anlamadım açıkçası. Önemli olan o frekanslarda ses çıkarabilmesi mi sadece? Ben bunu söylerken gidip 500hz/5khz kulaklık alın da demedim zaten, insanların duyabildiği aralık 20hz/20khz ama yaş ilerledikçe ve duyu kaybı oldukça iyice daralır, birçok kulaklık da zaten bu aralığı verebiliyor. Tam bilmiyorum ama bizim gerçek anlamda işimize yarayacak aralık bundan(20-20'den) daha dar bile olabilir, bu geniş frekans aralığının sınırlarını zorlayan enstrümanları mı dinliyoruz? bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Siz 24khz'e kadar sesleri duyabildiğinizi nasıl anladınız? merak ettim, ben mesela internette olan test sitelerinden birinden bakmıştım 18khz'den sonrasını duyamadım. Test için çalan sesin başlangıç ve bitişinde çıt-pıt diye sesler çıkıyor ama onun o frekanslarla alakası yok bence çünkü her frekansı denediğimde çıkan sesin yanında o sesleri de duyuyorum, ayrıca kulak zarımda bir basınç, sanki bir hafif uğultu gibi şeyler hissediyorum, ama bu demek değil ki ben o frekansları duydum, sonuçta tek bir sürücü var ve titreştiğinde duyamasam da kulak zarında bir karşılığı olacaktır. Test seslerinin yapısı belli zaten, incelerek devam etmesi lazım o sesin, acaba siz de duyduğunuzu sanıp yanılıyor olabilir misiniz? bilim 20khz'den fazlasını duyamazsınız diyor da, yaş ilerlemişse zaten çok zor. Dinlediğimiz kaynak cihazlarında frekans aralığından bahsediyorlar mesela, kaynak veremiyorsa birde nasıl duyacağız bunları? bunu da biliyorsanız bilmek isterim.

Üreticiler böyle bilgileri paylaşıp duruyorlar ama sonucun ne olacağını bilmemiz açısından kaçı işimize yarıyor, burada "bana geniş frekans aralığı olan kulaklık önerin" diyor arkadaş, çünkü geniş olduğunda sesin daha kaliteli olduğuna inanıyor, şimdi sizin buna karşılık "bu en önemli veridir" demeniz ona nasıl bir fikir verdi? :) Ben onu tavsiye başlığına yönlendirdim, çünkü orada istenilen bilgileri yazdığında gelecek tavsiyeler onun aradığı kulaklığı bulmasını sağlayacak. Öbür türlü bulabildiği en geniş aralığı vereni arasın bulsun, bizim de burada işin derinliklerine inmemiz gerekmez, aslında bizim burada olmamız da gerekmez. Saygılar, yanlış anlamayın bu bir TARTIŞMA değildir.

Foruma hoşgeldiniz ayrıca. :)

11. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    mh650 cok ıyı bır kulaklık degıl ama fıyatına bakınca iş gorur. Herkez için bir son kulaklık değil ama başlangıç için güzel . Özellikle clip+ la birlikte düşünürsek uygun fiyata başlangıç için iyi bir sistem kuruluyor.
    Frekans aralığına gelirsek ben teknik konulardan çok anlamasam da kulaklık alırken bir db bakabiliyoruz bir de frekans aralığına keşke kulaklıkların arkasına uzmanlar yorum yazabilse şu tür için iyi olur diye :) malesef şimdilik böyle veriler yok .

12. muraterden

muraterden
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    dikkat ettiyseniz "frekans aralığı en önemli veridir" dedim frekans aralığı tek başına değerlendirilmelidir şeklinde bir ifade kullanmadım.her insanın duyum şekli müzik zevki tiz, bass ve mid algısı farklıdır kullanıcı yorumlarına bakarken bu verilerle harmanlanırsa hayal kırıklıkları yada yanlış tercihler daha az olacaktır. işitme testini tamamen merakımdan ötürü özel bir işitme merkezinde tanıdığım bir uzman dostuma yaptırdım herhangi bir yanlışlık olacağını sanmıyorum :eek:k

13. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    İletilerinize baktımda afedersiniz ama hep yüzeysel konuşmuşsunuz. Evet, tamam tek başına önemli değildir bu doğru ama bir kulaklık için "aa bak bak bunun frekans aralığı 30000hz değil, alınmaz" diye de karar verilmez. O zaman herkes Sony veya Philips alırdı ama haksız mıyım?Bu arada sizden çok daha deneyimli olduğunu düşündüğüm arkadaşlara yanlış yönlendirmeyin demeniz ne yalan söyleyeyim biraz canımı sıktı. Siz yönlendirin, deneyimlerinizi paylaşında bizde faydalanalım o halde. Yaşınızı da öğrenebilirsek çok sevinirim. 24khz duyduğunuzdan merak ettim ha sakın yanlış anlamayın. :wink

Son olarak ciddiyet açısından cümleye büyük harfle başlamanızı tavsiye ederim.

14. murat_ist

murat_ist
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aslında büyük çoğunluk 23 Hertzin altı ile 17 kiloHertzin üzerini (kök ses olarak) duyamaz. Genellikle enstrumana ait harmonikler yanıltıcı olur (özellikle alt taraf için). Zaten kayıt esnasında bu kısımlar kalabalık etmesin diye tıraşlanır. Üst tarafta pay bırakılması ise mastering esnasında mühendislerin kendilerine hareket alanı bırakmalarıyla alakalı diye düşünüyorum (render süreciyle alakalı olabilir).

İşin kulaklık tarafında ise 20 kHz üzeri değerler ticari kaygı ile yapılıyor olabilir (nasıl fotoğraf makinalarında pixel sayısı doğrudan satışa etki ediyorsa, frekans aralığı da müşteriler tarafından fazlaca dikkate alınıyor) veya sınırdaki frekanslar ve yakınları negatif anlamda bir etkiye maruz kalıyor olabilir. Genellikle bunlar ticari sır olduğu için paylaşılmaz.

Diğer bir taraftan 20 Hz'lik bir sinyalin dalga boyu 15 metre civarında olmalı (tahmini değer, hesaplamaya üşendim). Bit kadar kulaklık nasıl 15 metrelik dalga üretiyor benim aklım almıyor açıkçası.

15. tacticalsavageX

tacticalsavageX
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    teşekkür ederim :) tamamen katılıyorum yazdıklarınıza

16. metep

metep
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    deneme imkanım olsa belki bu frekans aralığı kısmına takılmayacağım. bu arada biraz sakin.. testlerde 21khzi duyabildim 22khzi duyamadım. Özellikle westone, earsonics,shure gibi markaların kulaklıklarını merak ediyorum.sansalarla biraz zor denerim.

diğer yorum yazanlara da verdikleri bilgiler için teşekkürler

17. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Ben gayet sakinim hocam.

18. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    59
    Yemişim bütün teknik değerleri, sibilance gibi anormal bi sıkıntısı yoksa ve rahatsa gerisi ses rengi zevkime kalmış :)

2 kişi bunu beğendi.
  19. muraterden

muraterden
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    açıklamalarım yeterince açık yüzeysellik göremiyorum. daha kapsamlı açıklama istediğiniz teknik bir konu varsa yardımcı olmaya çalışırım.

20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,164
    Teknik olarak,
    Sm3 ün, cx400 e erişmesi için çok fırın ekmek yemesi şart oluyor...
    Peki pratikte :evl

Sennheiser cx400-II

Frekans Aralığı
    17-22000 hz

Earsonics Sm3 v2

Frekans Aralığı
    20-18000 hz

Elma ile armutları karıştırmamak lazım...