Sony NW-A55 Ne Kadar Yeterli

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda Puyol tarafından 3 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Merhabalar.

Yaklaşık 7 aydır, giriş seviyesi Sony nw-a55 müzik çaları, Kz As10 iem le birlikte kullanıyorum. Her ikisinden de memnunum. Ancak kulakiçi kulaklıkları sevmediğimden, Philips Fidelio 2xhr şipariş verdim ve A55, 2xhr yi besleyemez diye, Fiio A3 amfi satın aldım.Fiio A3 de pek ısınamadım.

Sony'nin sitesinde Nw-A55'in çıkış gücü hakkında şu bilgilere yer verilmiş:

MAKSİMUM GÜÇ ÇIKIŞI (JEITA 16 Ω/MW)
    35 mW+35 mW

Şimdi bu çıkış gücü, neyi ifade ediyor.
    30 ohm empadans değerine sahip, Fidelio 2xhr yi ne kadar besleyebilir. 2xhr tam kapasitesini sunabilir mi?
    A3 amfiyle birlikte kullanırsam ne kadar verim alırım?

Aslında, Fiio K5pro almak istedim, onu da A55 e bağlayacak kablo bulamadım.
    2xhr daha elime ulaşmadı ama şu anda arayışlardayım, sizce yeni bir dac almaya değer mi?

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    16 Ohm'a 35mW, 32 Ohm kulaklığa 17mW güç demek, ki o da kulaklığın yüksek sesle çalması için yeterli bir değer.

Ses kalitesi olayı ise bambaşka bir durum. Kulaklığı denemediğim için net konuşmam mümkün değil, ancak tahmin yürütmek zorunda olsam yeni bir kaynağa gerek yok derdim.

Açıkçası bu kulaklık ve yeni bir kaynak yerine, kaynağın bütçesini de kulaklığa aktarıp kulaklık opsiyonlarımı genişletirdim.

Puyol bunu beğendi.
  3. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Çok teşekkürler, hocam:)

Müzik çalarların çoğu küçük boyutlarda, amfilerle kıyasladığımda, bu kadar özelliği, bunun içine nasıl sığdırabilmişler diye düşünüyorum.

Ne kadar büyük olursa, o kadar iyi olur, daha iyi besler diye düşünüyordum. Aslında bu ürünlerin devre tasarımları önemli değil mi?

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Tabii ki ama büyüklük te önemli :)

Daha büyük, daha kaliteli demek değil tabii ki.

Ancak boyut, fiyat ve pil ömrü gibi bazı parçaların kullanılmasına engel olan etkenlerden biri...

Puyol ve serdarkocak bunu beğendi.
  5. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Ben de nwa55 kullanıcısıyım. Stabil yazılımı, özellikleri, pil ömrü ve kompakt tasarımı daha ağır bastığı için tercihim sony den yana oldu. Bundan önce kullandığım cihazların ses kalitesi ve gücü daha iyiydi ama pilin çabuk tükenmesi, yazılımlarının düzgün çalışmaması gibi olumsuzluklar beni sony e yönlendirdi.
    Kulak üstü kulaklığı beslemesine faydası olur mu bilmiyorum ama yine de paylaşayım sizinle.
    Cihazda ses limiti kaldırma işlemini yaptım. (yazılım içerisinde bölge değişikliği). Ses yüksekliği olarak baya fark etti. Ses kalitesinde bir farkı oldu mu bilmiyorum, ben pek bi fark göremedim. Yalnız bu işlem, cihazı garanti dışı bırakabiliyormuş, bilginiz olsun.

Puyol ve Nazım bunu beğendi.
  6. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Telefonlarda son seste bozulmalar oluyor.
    Müzik çalarlarda bu sorun yaşanıyor mu?
    Cihazın ses limitini kaldırmadan, son ses dinlemekle, orta seviyelerde dinlemek arasında bir fark var mı?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Eylül 2020 ---
    Teşekkürler hocam.
    Bundan önce kullandığınız cihazlar nedir acaba.

#6 Puyol, 4 Eylül 2020
    Son düzenleme: 4 Eylül 2020
  7. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    kısa süreli olarak, fiio x5 3rd ve f.audio fa2 kullanmıştım.

son seste bozulma sorunu yaşamadım. Kulaklıkla bağlantılı da olabilir. limiti kaldırmadan 100 seviyelerinde aldığım sesi, kaldırdıktan sonra 75-80 seviyelerinde alıyorum. Bass ları az daha güçlü veriyor hissiyatı oluştu bende. Limit varken yüksek seste dinliyorken, cihaz otomatik olarak ''ses limitini aştınız'' uyarısı vererek sesi düşürüyordu. Limiti kaldırdıktan sonra böyle bir uyarı almıyorsunuz ve ses seviyesini kaça ayarladıysanız cihazı açtığınızda da o ses seviyesi ile başlıyor. Limit varken cihazı açtığınızda, yanlış hatırlamıyorsam hep 50 seviyelerden başlatıyordu. Bu da her açılışta sesi açmak gerektiyor. Benim gözlemlediğim avantajları bunlar.
    Limiti kaldırdıktan sonra önemli bir değişiklikte, radyo seçeneği gelerek kullanımı aktif hale geldi. :) Nw-a55 stok olarak radyosuz geliyor.

Puyol bunu beğendi.
  8. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Fidelio x2hr geldi. Gerçekten muhteşem. Ben daha önce müzik dinlemiyormuşum.

Nw-A55'le, Kz As10'u 65 ses seviyiyesinde dinlerken, X2hr'yi 100 ses seviyesinde dinliyorum.

Nw-A55'in ses limitini kaldırınca artık X2hr'yi 75 seviyede dinlemeye başladım:)

Dap arayışımda artık sona erdi. A55, Fidelio'yu rahat bir şekilde sürüyor. Fiio A3'ü bağlayınca baslar biraz daha artıyor gibi.

Yalnız, arkası açık kulaklıkların basları, kapalı kulaklıklara göre daha az olduğu söyleniyor. Kapalı kulaklıklarda, nasıl dayana biliyorsunuz o kadar basa:D

#8 Puyol, 6 Eylül 2020
    Son düzenleme: 6 Eylül 2020
  9. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    504
    Hocam fidelio x2 açık olmasına rağmen çoğu kapalı kulaklıktan bas gücü gerçekten yüksek. Psb m4u2 var bende kapalı kafa üstü basları fidelio x2'nin yarısı kadar yok. Fidelio x2 ev kullanımı için güzel tercih. Çok güçte istemiyor. Ama amfiye müzik çaların karekterine de iyi tepki veriyor.

Puyol bunu beğendi.
  10. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Philips Fidelio 2xhr, benim de merak ettiğim bir kulaklık. Güle güle kullanın.

Puyol bunu beğendi.
  11. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Teşekkürler. Sayenizde ses limitini kaldırdım:)

serdarkocak bunu beğendi.
  12. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,973
    Mobil kullanım için DAP bakıyorum, bu cihazın ses kalitesi nasıl acaba? Arka plan temizliği, koyu veya açık mı çalıyor?

13. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    cihaz, arka plan ''hiss'' sesleri olarak tamamen temiz diyemem ama temiz. müzik açmadan, Cihazı yüksek seslere çıkardığımda çok çok az gelmektedir. Ses karakter olarak, ne parlak ne de koyu, Nötr bence. Tabi bunlar benim görüşlerim. Sony cihazları daha iyi bilen arkadaşların yorumlarını da dinlemek gerekir.

complete bunu beğendi.
  14. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,973
    https://www.head-fi.org/threads/sony-walkman-fw-mods.943661/

mrwalkman a50 için yazılımı yayınladı,daha denemedim..

DMP-A50

As the name may suggest, this custom firmware aims to bring the DMP-Z1 sound signature to the Sony NW-A50Series Walkman player.

Features:
    - sound signature resembling the one of the DMP-Z1, with awesome bass response and amazing soundstage holography and extension (apply the DMP-Z1 tuning package after the installation)
    - progressive JPEG and interlaced PNG album covers are supported
    - hardware accelerated rendition of the UI
    Installation:
    1. Install DMP-A50, and then close the installer
    2. After that, install DMP-A50_Ext_Tuning
    3. Restart the player

To revert to the stock firmware:
    1. Install StockRevert (DMP-A50), and then close the installer
    2. After that, install StockRevert_Ext_Tuning
    3. Restart the player
    With both the firmware and the Ext. Tuning, the player should restart, so there should be two restarts of the player. Same goes for the reverting process.

#14 complete, 3 Ekim 2020
    Son düzenleme: 3 Ekim 2020
    serdarkocak, Puyol, mavi ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    148
    Aynı şeyi wm1a/z serisi için de yapmış.

DMP-Z1 dedikleri dap 7000 dolarlık bir dap.

Daha önce de wm1a'yı wm1z'ye dönüştürme (ve fazlası) için firmware çıkarmıştı. Ki bence hiç fena değildi.

Buradan anlıyorum ki, sony her ne kadar her cihaz için kendi kalitesi oranında farklı fiziksel donanım kullansa da, asıl farkı yazılım ile sağlıyor gibi gözüküyor.

wm1z'nin farklı ses özelliklerinin, salt ağır bakır gövde ve kimber kablolama olmaması olasılığı, zaten şüphe uyandıran bir olasılıktı benim için.

16. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,353
    Şu corona davaları azalsın da bendeki wm1z ile şu modifiyeli wm1a'yı karşılaştıralım derim. Yazılımın ne kadar fark yarattığını merak ediyorum. İki cihazı da orijinal yazılımları ile yan yana test ettim ben, gerçekten wm1a'yı almak istedim, 1z ile fark olamaz bu kadar diye düşünüyordum. Test sonunda 1z'yi çok daha iyi bulmuştum ve onu sipariş ettim. Şimdi bunun ne kadarı yazılım karşılaştırmak isterim.

Sent from my fridge using Tapatalk

refuserQ ve Chaturanga bunu beğendi.
  17. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,973
    cihazı pc'den şarj ederken sorun yok ama şarj cihazı ile dolum yaparken cihaz açılıyor kapatıyorum tekrar açılıyor mod'dan önce şarj cihazı ile dolum yapmamıştım,mod yüzünden mi böyle yoksa bu cihaz şarj cihazında kullanıldığında hep böyle mi?

18. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Hocam cihaz şarj olurken hep öyle:)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Ekim 2020 ---
    Hocam yazılımı yükledim, teşekkürler:) Bu yazılımları yapan yabancı arkadaşta gerçekten çok güzel iş yapmış.
    Yazılımdan sonra Nw-A55 ses olarak daha detaylı çalıyor ve basları müthiş olmuş.
    Şarkılardan duymadığım sesleri duydum:D

19. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,973