Sony NW-A55 ve Sony WH-1000XM4 uyumu

'DAP ve Ekipman Fotoğraflarımız' forumunda re-fi tarafından 1 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Merhaba arkadaşlar, Sony WH-1000XM4 alırken yanına Sony NW-A55 alsam iş görür mü? 2000 TL yi aşmayacak şekilde bir DAP almak istiyorum. Fiio M6 alternatif ama onunda ekran geçişlerinin yavaş olduğu yönünde yazılar okudum karşılaştırmalar.

2. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Hocam kablolu kullanımda iş görür.
    Bluetoothla kullanımında , 8.0. android sürümü sonrası telefonlarda ldac desteklediğinden, bağlantı konusunda nasıl bir katkısı olur bilemiyorum.
    Ben kulakiçi modeli olan wf-1000x3'üyle, nw-a55 arasında bağlantı kuramadım.
    NFC ile bağlanıyor ancak kulaklıları kutudan çıkardığım gibi bağlantı kesiliyor.

3. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
  4. Puyol

Puyol
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Nw-a55 yerine başka birşey almazdım, cihazdan memnunum. Arşiv üzerinden dinlemeyi seviyorum, internetten ya da tital den dinlemeyi sevmediğimden android cihazada ihtiyacım olmuyor.
    Ancak daha önce herhangi bir müzik çalar dinleme fırsatım olmadı. Amatör bir dinleyiciyim:)

Yurtdışı fiyatları;
    Fiio M6 130 dolar
    Nw-A55 218 dolar
    Fiio M9 250 dolar

Türkiye Fiyatları;
    Fiio M6 1.955,00 TL
    Nw-A55 1.677,32 TL
    Fiio M9 2.975,00 TL

Gördüğüm kadarıyla Sony ürünler Türkiye de daha uygun fiyata satılıyorlar. Nw A55 i Şubat 2020 de 1.500,00 Tl ye satın almıştım. Aynı dönemde Fiio M6 1.600,00 Tl, Fiio M9 2.100,00 Tl olarak hatırlıyorum.
    Elektronik ürün almak ülkemizde çok pahalı mahalesef.

5. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Teşekkürler, değerli görüşleriniz için. Bu ikili ile ilerleyeceğim sanırım. Son olarak nw-a55 in DSD performansı nasıl, siz hangi formatta ki müzikleri dinliyorsunuz?

Elimde bolca DSD ve 24/192 arşiv var. 256microsd ler şuan fiyat olarak 2 adet 128gb tan daha pahalılar. Bunun yerine şimdilik 1 adet 128 sonrasında 1 adet daha 128 alsam takıp çıkartması pratik olur mu? Yoksa hiç uğraşma 256 al gitsin dermisin? :)

Puyol bunu beğendi.
  6. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,482
    Bu iki model yakın dönem ürünleri, dolayısıyla Sony'nin bunların birbiriyle de eşleştirileceğini öngörerek uyumlu tasarladığını düşünmek mümkün.

DSD konusu ise biraz muamma. A55 ses performansı açısından giriş / giriş üstü seviye bir model. DSD gibi bir formatın sese kattığı tınıyı, rengi ve detayı anlamak için ise daha yüksek seviye bir portatif sistem kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Hatta bahsettiğiniz A55 / WH-1000XM4 için 24 bit kayıtlar bile ne ölçüde performans artışı sunar bilmiyorum.

Ortalama bir tahminle bu ikili için 16 bit flac üstü yüksek çözünürlüklü kayıtlar pek fark yaratmayacaktır.

Puyol bunu beğendi.
  7. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Ben beklentimi bayağı yukarıda tutmuşum anlaşılan :) Cihazın özelliklerine bakıp DSD128 gibi kayıtları çözebildiğini görüp açıkçası kalitesini sony olduğu için çok düşünmemiştim. Ama ustaların tavsiyeleri çok önemli burada.

Peki DSD veya 24bit için minimum şu dap'lara mı bak dersin hocam. Hangi marka modeli inceleyim araştırayım. Aslında istediğim şey ofis ortamında gürültüyü en iyi miktarda kesip, kablosuz olarak kaliteli müzik dinlemek. Şuan için ayırdığım bütçe 5000 TL kadar ama daha iyi bir alternatif bulursam esneyebilirimde.

Örneğin Fiio M9 yine bu bahsettiğiniz segmente çıkamaz mı?

8. masterasas

masterasas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Ldac ile alabileceğiniz ses bitrate, sony'nin iddiasi 24bit 96khz'ye kadar ses aktarimi yapabildigi ama incelemesini yapan kuruluslar/siteler gercekte cikabildigi maksimum cozunurlugun 24bit 48khz oldugunu soyluyor ki o bile surekli degil, baglanti kalitesine gore degisiyor galiba. Bluetooth üzerinden dsd veya 24/192 kayıtlari dinleme imkanı yok. Downgrade yapıyordur muhtemelen. Ayrıca NW-A55 native dsd oynatmıyor. PCM dönüşü yaparak çalıyor bildiğim kadarıyla.

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Puyol bunu beğendi.
  9. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Bu kötüymüş hocam. Sony e açıkçası hiç dikkat etmemiştim çok teşekkürler. Fiio M9 ile HiBy R3 Pro Saber arasındayım şuan. En azından kabloluda dinlemek istersem biraz daha güçlü bir cihaz ile kullanabileyim. Hemde daha ucuza.

Sayenizde çok değerli bilgiler öğreniyorum hepinize teşekkürler.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 3 Şubat 2021 ---
    HiBy R3 Pro da karar kıldım daha fazla beklememek adına siparişi geçtim artık araştırmıyorum aklım başka yere gitmesin diye :)

Teşekkürler arkadaşlar sayenizde güzel bilgiler edindim.