SONY NW-ZX2 İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda VirtuFortuna tarafından 5 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246

Herkese selamlar. 3. incelemem ile karşınızdayım arkadaşlar.

Evet, son zamanlarda adından sıkça söz edilen/ettiğimiz Sony'nin ZX2'sini elimden geldiğince incelemeye çalışacağım.

ZX2 1200 dolarlık bir fiyat üzerinden satılıyor. 1000 dolar civarında da bulunabiliyor sanırım Amazon'da ancak malum vergilerle yine 1200'leri bulacaktır. Türkiye'ye girmesi hepimiz için tuhaf bir sürpriz oldu ve fiyatı 2500 TL olarak belirlendi ki, şu anki rezil ekonomimiz ve saçmasapan kurlar dolayısıyla daha ucuza bulabilmek de imkansız. İmkanı olan arkadaşların kaçırmamasını öneririm. Tabi fiyatın inmesini ya da 2. elde ortaya çıkmasını beklemek de bir seçenek olabilir.

Fiyatlandırma her zaman en önemli meselelerden biridir ve belki pek çok kişi pahalı buluyor olsa da başardıklarına istinaden çok iyi fiyatlandırılmış bir ürün olduğunu söylemek durumundayım.

Şu anda buna yakın fiyatlardan cihaz satan Hifiman, Lotoo ve Cowon'a baktığımızda; üzgünüm ancak hiçbiri bu cihazın tüm sunduklarını bu şekilde tek bir pakette sunabilecek ürünler değil. Tera'ya hiç girmiyorum zaten. Dolayısıyla fiyatlama pazara çok uygun yapılmış diye düşünüyorum. Böyle bir cihazı A&K ortaya koymuş olsaydı fiyatı aşağı yukarı tahmin ederdik herhalde. X7 çıktığında ise durum tekrar değerlendirilecektir.

PAKET

Paketten ne amaçlandığını anlamadığım bir kılıf ve şarj kablosu çıkıyor. Amfi bağlarken cihazın altındaki kalınlıktan dolayı oluşan arka yüzeyin düz olmaması durumunu gidermek adına bir de "spacer" denilen kaymaz kalın bir kauçuk bant çıkıyor. Gerisi resmi dökümanlar.

Kılıf gerçekten saçmalık olmuş. Ancak kendinize bir çalma listesi yapıp yan tuşları kullanabilirsiniz ekranı açmadan. Hadi kolayca çıkarıp takılan bir şey olsa ekran açarken çıkarırız falan ama öyle bir durum da yok. Koyulmasa daha iyiymiş. Ya da bu fiyata satılan bir ürünün yanında neden adam gibi bir kılıf verilmez. İşin tuhafı kılıfın malzemesi bayağı iyi, ancak tamamen kullanışsız.

Ayrıca "spacer" denen aksesuarın ne işe yaradığı hiçbir yerde yazmıyor. Bulmak için Head-Fi başlığını karıştırmam gerekti. Onun dışında kutu güzel hoş ancak şarj aleti bile yok. İçerik biraz zayıf bence bu açılardan bakınca. Yine de amfi olayını düşünmeleri hoş olmuş. ZX1'de de koymuşlar bu aksesuarı sanırım.

TASARIM

Tasarımda her zaman "logoyu silseniz hangi firmanın ürettiğini ilk bakışta anlar mısınız?" sorusu üzerinden hareket ederim. Çünkü bu bir özgünlük belirtisidir. ZX2 kesinlike bir Sony tasarımı.

Tasarımda çok iddialı diyebileceğimiz bir durum söz konusu değil dolayısıyla A&K ya da Cowon gibi ilk gördüğünüzde sizi çok heyecanlandıracak bir şey yok üzerinde. Fakat hep sadelikten yana bir tercihim olduğundan tasarımı beğendiğimi söylemeliyim.

Öncelikle ilk beğendiğim nokta, günümüzün keskin, agresif ve havalı çerçeve hatları döneminde cihazın yuvarlak kenarlara sahip olması. Cihazın eldeki duruş ve rahatlığına önem verildiği ortada. Rakiplerinde pek olmayan bir avuç içi rahatlığına sahip oluyor böylelikle.

İkinci beğendiğim konu; dokunmatik ekranın üst kısıma doğru konumlandırılmış olması. Altta biraz boşluk olması her zaman faydalıdır. Baş parmağınız daha rahat ve zorlanmadan hareket eder.

Üçüncü beğenim; sağ taraftaki içe gömülü tuşlar. Resimleri ilk gördüğümüzde ne biçim tuşlar dedik ancak yanlışlıkla basılmasını engelleyen ve rahat bir kullanım sunan sağlam bir hissiyat veren tuşlara sahip.

Son olarak en beğendiğim noktalardan biri cihazın simsiyah olması. Tasarımın da çok renkli bir dile sahip olmamasıyla beraber belli bir tarza sahip karizma bir cihaz ortaya çıkmış.

Tasarımda beğenmediğim noktaları söylemem gerekirse; sol tarafta hiçbir şey olmadığı için sağ taraf gibi güzel gözükmüyor, bir de ZX1'deki gibi sebebini bilmediğim alt tarafın daha kalın olması durumu. (Kapasitörler ve amfi modülü o kısımda sanırım)

MALZEME KALİTESİ

İlk düşürmede tüm havası gidecek bir cihaz yok elimizde. Öncelikle bunu söylemem lazım. Günümüzde çoğu DAP'ı kılıfsız kullanmak adeta 2. el değeri için intihar demek. Zaten çoğu da yanında kılıfla geliyor.

Cihazın tank gibi bir sağlamlığa sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Hiçbir yeri ucuz veya kırılgan bir his vermiyor. Özellikle sağdaki tuşların sağlamlık hissini şahsen çok beğendim. Arkası kauçukla kaplanmış. Bu durum kılıfsız kullanabilmenize imkan veriyor diye düşünüyorum. Hem elde hem de çeşitli yüzeylerde kayganlığı engelliyor. Ayrıca olabilecek bir düşmede ağlayacak hale gelmenizin de önüne geçecektir. Kısacası hem sağlamlık anlamında, hem elinize aldığınızda verdiği his açısından bir sıkıntısı olmadığını söyleyebilirim.

KULLANIM

Boyut olarak bazı eleştiriler aldı cihaz. Özellikle boy olarak uzun olması noktasında. Ben kullanırken bununla bir sıkıntı yaşamadığımı belirtmeliyim. Boyut olarak belki az daha kısa olsaydı güzel olurdu diyebilirim mesela AK100II gibi. Ama bu haliyle de bir zorluk yaşatmıyor.

Ekran oldukça iyi, renkler doğal. Böyle bir cihaz için çözünürlüğü de fazlasıyla yeterli. Sony'nin 2 sene önceki telefonlarında görülen cihaza çok eğik bakınca hafif bir renk tonu değişimi olması durumu var. Ancak bunun bir DAP olduğunu düşünürsek hiçbir önemi yok açıkçası.

Yan tuşların kullanımı kolay. Sadece basmak için normale göre biraz daha kuvvetli basmak gerekiyor. Ek olarak kılıfla kullanıyorsanız azıcık daha fazlası gerekli. Tabi içe gömülü olmaları ve çok kolayca basılamaması sonucunda yanlışlıkla cepteyken veya eldeyken basılmasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bazen uzun süreli DSD dinlemelerde (örneğin yaklaşık 1 saattir çalıyorsa) yan tuşlar çalışmıyor. Ekranı açtığınızda düzeliyor. Olumsuz noktalardan bir tanesi malesef.

Kullanımda bir başka olumsuzluğa değinecek olursam, cihazın ağırlığı diğer cihazlara göre biraz fazla. Paw Gold kadar ağır değil kesinlikle ancak biraz daha hafifliğe hayır demezdim. Zaman zaman insanı yoruyor bu ağırlık. Ağırlığın sebebinin pil olduğu söyleniyor eğer öyleyse sıkıntı yok.

Çünkü cihazın pil ömrü rakipsiz. Haftada 2 kez şarj ediyorum ve 2'nin üzerine hiç çıkmadım. Sürekli olarak dinlediğimi ve çoğunlukla DSD olduğunu belirteyim bu arada. Sanıyorum 30 küsür saat gibi bir değer verilmişti Sony tarafından. Sürekli kayıpsız ya da DSD dinlediğimiz için genel olarak o kadar süre çıkması zor ancak 20 saati buluyor rahatlıkla.

Yalnız Wi-Fi açıksa çok daha hızlı pil tüketiyor. O kısma dikkat edilmeli. Pil ömründen övgüyle bahsedebilmek için biraz klasik DAP formatında kullanmak gerekli.

Şarj konusundaki sıkıntı olabilecek bir durum var o da kablo. Sony müzik çalarlarında normal alıştığımız USB portunu kullanmıyor. Bunun yerine daha geniş eski günleri anımsatan bir USB girişi mevcut. Normal bir USB girişi olsaydı her türlü kabloyu kullanabilirdik. Belki de tam olarak işte bunu istemiyorlardır bir sebepten dolayı bilemiyorum. Bir de standart USB girişleri zamanla bozulabiliyor belki bundan da olabilir.

Jak kısmı cihazın altında ve cebe atma konusunda avantaj sağlıyor bu durum. Jak kısmı çok sağlam duruyor hiçbir sorun yok. TRRS denilen jakları da destekliyormuş cihaz elimde olmadığı için denemedim. Bunun için adaptörler varmış Head-Fi'daki başlıkta bahsi geçiyor. TRRS ile sesin daha iyi olduğunu söyleyenler mevcut. Adaptör ile kullananlar da var ancak adaptörün zaten varolan avantajı yok ettiği de söylenenler arasında. Sanırım A&K'lerdeki Balanced çıkışı da TRRS jak kullanıyor fakat o 2,5mm. A&K ile denemiş olanlar varsa görüşlerini yazabilirler. Ben çok fark yaratacağına pek inanmıyorum açıkçası.

Cihazın en güzel noktalarından biri de ısınmasının imkansız gibi görünmesi. Çok sıcak havalarda dışarda kullandım sürekli olarak DSD çalarken bile bana mısın demiyor cihaz. Hiçbir şekilde ısınmıyor. Ancak uzun süre Web tarayıcı kullanırsanız ya da uygulama indirirseniz belki ısınma yapabilir.

Kullanımdaki olumsuz bir başka nokta da ekranın kir tutmaya çok müsait olması. Kaliteli bir ekran koruyucu ile çözülebilir bir mesele.

Streaming meselesi cihazı şu an için piyasada rakipsiz kılıyor. Canınız elinizdeki şarkılardan sıkıldıysa direk istediğiniz şeyi üst düzey kalitede dinlemek çok keyifli bir olay. Dışardayken telefonun internetine bağlayıp dinliyorum istediğim zaman. Evde zaten Wi-Fi ile mesele hallediliyor. Gerçekten önceki kullandığım tüm DAP'ların ardından Streaming olayı çok farklı bir boyut katıyor meseleye. Zamanla zaten her firma bu işe girmek zorunda kalacak gibi.

YAZILIM

Cihaz Android 4.2.2 sürümü ile geliyor. Alttaki 3 tuşun görünümü haricinde gerisi saf Android. Sadece uygulamalar Sony arayüzüne sahip.

Son Android sürümü ile gelmemiş olması eleştirilebilir. Açıkçası Lollipop'u çok beğenen biri olarak ben de bunu isterdim. Fakat kendi telefonumdan yola çıkarsam Android 5 sürümü eski sürümlere göre daha çok pil tüketiyor. Ve yanında gelen özellikler böyle bir cihaz için gerekli mi, ayrıca cihaz Android 5'in getirdiği işlemci yükü ile başa çıkacak bir çipsete sahip mi bunlar tartışılır. Sonuç olarak ben çok gerekli görmüyorum. FiiO X7 sanırım son sürümle gelecekmiş, onun performansını gördüğümüzde bir fikrimiz olacaktır.

Cihaz çok çok hızlı değil. Fakat bunun için yapabileceğiniz şeyler mevcut. Öncelikle direk bir Nova ya da bir başka Launcher kurarak hem istediğiniz görünüme, hem de daha hızlı sayfa geçişlerine ulaşabilirsiniz. Ben Nova Launcher kurdum ve böylece Android 5 görünümüne de sahip oldum. Ayrıca DeBloater dediğimiz bir çeşit uygulama kullanarak istemediğiniz tüm uygulamaları (dikkatli olmak koşuluyla) silebilirsiniz. Hatta Google Play'i ve tüm Google bileşenlerini de silmek ve cihazı tamamen DAP formatında kullanmak mümkün.

Hızlı geçişler sağlamak için bir diğer seçenek ayarlardan geliştirici seçeneklerine girmek, ve animasyonların tümünü kapatmak. Pencere animasyonlarını bu şekilde sıfıra indirdiğinizde çok daha hızlı bir arayüze kavuşursunuz. Telefonumda da kullandığım bir özellik bu. Ayrıca pilden ufak da olsa tasarruf sağlar.

Bu noktalara değindikten sonra esas ilgilendiğimiz konu olan cihazın müzik çalma uygulamasına değinelim. Uygulamada ufak bir iki detay haricinde hiçbir eksiklik yok hatta fazlalık var desem doğru olur.

Öncelikle, cihazı kapatıp açtığınızda 130 küsür GB'lık müziği taramasının yaklaşık 30 saniye aldığını belirteyim. İlk kez büyük miktarda müzik yüklerseniz de 2 dakika civarı sürecektir.

Gelelim müzik dinlerkenki kullanıma. Android olduğu için pek çok uygulama deneme seçeneği mevcut, fakat değeceğini zannetmiyorum. Bir kere sesin karakterinin değişme olasılığı var. İkincisi de açıkçası başka bir uygulamaya hiç mi hiç ihtiyaç yok çünkü gömülü müzik uygulaması çok çok iyi. Üçüncüsü de DSD ve 24 bit dosyaları diğer uygulamalarla çalamama ihtimali var

Ben bugüne kadar kullandığım ve denediğim DAP'larda hep klasör görünümü kullandım. Bunda da aynı yola gittim ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Klasör ya da şarkı görmeme gibi bir durum kesinlikle yok. En sevdiğim olayı ise, istediğiniz klasörü ya da alt klasörü uygulamanın ana ekranına kısayol olarak ekleyebiliyorsunuz. Benim ana ekranım şu şekilde:

Bunu yapmak için cihazın klasör görünümüne girip herhangi bir klasörün üzerine uzun basılı tutup kısayol ekle diyorsunuz. Ekledikten sonra ana ekrandayken üzerine basılı tutarak istediğiniz konuma alabilirsiniz. İstemediğinizde de silme seçeneneğiniz mevcut. Uygulamanın içerisinde önceden gelen diğer albüm sanatçı gibi görünüm modlarını elbette silemiyoruz. Ancak ana ekrandaki ayarlar butonundan, ana ekranda görünmesini istemediğiniz her şeyin tikini kaldırırsanız sadece koyuduğunuz kısayollar gözükecektir. Bu şekilde çok daha sade ve güzel oluyor bence.

Uygulamanın scroll hızı ve genel performansı tüm Astell&Kern DAP'lardan daha iyi ve daha çabuk. Bu konuda kıyasa bile giremezler. Ak'ler her zaman birazcık yavaş kalıyor özellikle scroll konusunda. Yalnız burada ufak bir sıkıntı var. O da şu ki; bazen bir şarkıya açmak için bastığınızda ekranda basma efekti algılansa da açmak istediğiniz şarkı açılmıyor. Kesinlikle sık yaşanan bir durum değil nadiren oluyor ancak sinir bozabiliyor. Daha belirgin bir dokunuş yapmanız gerekiyor. Sanırım dokunmatik ekran telefonlardaki kadar yüksek hassasiyete sahip değil. Bug olduğunu düşünmüyorum dokunmatik hassasiyet ile alakalı gözüküyor. Genel kullanımda bir sorun mu derseniz hayır değil.

Müzik çalar uygulamasına devam edecek olursak, kitaplık (yani uygulamanın ana ekranı) ve çalma ekranı arasında her zaman geçiş yapabileceğiniz iki seçenek var. Ekranın üst kısmında solda ve sağda. Bunlar her ekranda ulaşılabilir konumdalar. Onun dışında yine beğendiğim özelliklerden bir tanesi; çalma ekranında normalde albüm fotoğrafı çıkıyor. Bu ekranı sağa çektiğinizde karşınıza içinde bulunduğunuz albümdeki ya da çalma listesindeki parçaların tümü çıkıyor. Sola çektiğinizde ise dosya formatı, bit-rate, sanatçının ismi, albümün çıkış tarihi gibi detaylı bilgileri görebiliyorsunuz. Albüm resminin üzerinde herhangi bir yere dokunduğunuzda süre göstergesi altta beliriyor ve şarkının neresinde olduğunuzu görmek dışında direk dokunarak belli bir yere anında sarabiliyorsunuz.

Bunların dışında altta durdurma ve atlama butonları, karışık veya tekrarlayarak çalma modu seçenekleri var klasik olarak. Üst kısımda parçayı çalma listesine ekleme ve lirik butonları var. Lirik şarkının içine önceden gömüp ayarladıysanız açılıyor sanıyorum. Bir de seçeneklerden lirik ekleme şansınız da var şarkıya. Gerekli bişey değil olmasa da olur açıkçası. Bir de çok sevdiğim SensMe meselesi mevcut uygulamada. Yüklü şarkıları belli bir sürede analiz edip günlük ruh hali veya zamana göre ayırıyor. Gece veya gündüz, rahatlatıcı ya da hareketli vb. kategoriler. Yalnız ben hiç analiz ettirmedim çünkü 130 GB civarında müzik var ve analiz için tahmini süre 30 saat diyor :) Belki bir ara tüm gün bırakırım hepsini yerleştirir.

Ayarlar butonundan Settings dediğinizde 5 seçenek çıkıyor. DSD ayarları, lirikler açıkken ekranın kapanmaması özelliği için bir tik, müzikleri tarama, uygulamanın arka plan rengini siyah ya da beyaz olarak değiştirme ve uygulama bilgisi mevcut. DSD ayarları içerisinde "filtering" ve "gain" ayarı var. Filtering zımbırtısında slow roll-off ve sharp roll-off seçenekleri var. Slow seçeneğinin daha "smooth" ses verdiği yazıyor ben hiç dokunmadım açıkçası. Gain ayarı ise PCM formatla aynı db seviyesi ya da -3 db seçilebiliyor. PCM ile aynı seviyede olması bazı durumlarda "distortion" yapabilir diyor ancak ben rastlamadım.

DSEE HX diye bir zımbırtısı var. Kayıplı dosyaların üst frekanslarını iyileştirdiği söyleniyor. Açıkçası hiçbir fikrim yok. Kayıpsız formatta ise hiçbir etkisi yok. Diğer EQ efektleri de niye koyulduğuna hala anlam veremediğim ClearAudio+ ve SurroundSound seçenekleri. Yapaylıktan başka bir işe yaramıyorlar. Surround seçeneklerinde Stüdyo modu sesi genişletiyor ancak tamamen yapay. Normal EQ olarak 5 bant bir EQ ve çok işe yarayan ClearBass var.

Velhasıl, uygulama oldukça pratik ve ihtiyacınız olan ne varsa fazlasıyla mevcut. Dediğim gibi AK'lerden hızlı çalışıyor genel olarak.

Genel yazılımla alakalı olaraksa adamlar direk Android 4.2 çakıp bırakmışlar desek doğru olur. Menüde kişiler uygulaması falan var. Gerçi Google hesabınızla senkronize etme meselesi biraz da telefon olarak algılamamak lazım. En acayip mesele ise bir arkadaşımın keşfettiği bir durum. Ekran kilidi olarak yüz tanıma var ancak tahmin edeceğiniz üzere cihazda herhangi bir kamera yok :) ZX2 sahipleri sakın denemesin cihaz kilitleniyor aman diyeyim.

Kilitlenme demişken, cihaz bir sebepten donarsa güç tuşuna 8 saniye bastığınızda reset atılabiliyor. Benim başıma 1 kez geldi şarj çok azken ekran kapandı ve açılmadı. Müzik çalmaya devam ediyordu. Bahsettiğim yöntemle resetledim herhangi bir sorun olmadı.

Cihazın yazılımı fazlasıyla stabil. Saçmasapan bir şeyle karşılaşmayacağınızı garanti edebilirim. Açılışta Walkman logosu ve "For music lovers, by music lovers" yazısı güzel olmuş. Cihazı ilk açtığınızda bir bilgi ekranı çıkıyor. Kapasitörlerin tam performans vermesi için 100 saatlik bir süre gerektiği yazıyor. Ayrıca, çok sık yaşanan bir duruma da açıklık getirilmiş. Kulaklıkları taktığınızda ya da kulaklıkar kulağınızdayken ve müzik çalmıyorken ekranı açtığınızda bir dipses geliyor. 5 saniye sonra yok oluyor. Bunun normal bir durum olduğu yazılmış. Ekran açıldığında ya da kulaklıklar takıldığında amfi ve kapasitör devrelerinin açılması olarak açıklanmış.

Yazılımdaki pek çok detayı belirttikten sonra, gelelim fasulyenin faydalarına.

SES MESELESİ

Sesi başlıklara ayırmayacağım bu kez. Hepsini bağlantılı gördüğümden tek başlık altında her noktasından bahsetmeye gayret edeceğim.

Cihazın sesi konusunda pek çok karşıt görüş oluştu şimdiden. Ben ses sunumu konusunda oldukça eminim ve şüpheye düştüğüm hiçbir nokta olmadı. En baştan şunu belirtmek isterim ki bu cihazı ilk kez dinleyen kendim de dahil kimsenin çok etkilendiğine rastlamadım. Zaman ayırılması gereken, direkt yargıya varılmaması gereken bir cihaz.

NW-ZX2 genel olarak sıcak tarafta, midleri birazcık çekinik, tiz ve bassları ise oldukça kontrollü tutan, geniş sahneli ve en üst seviyelerde enstruman ayrımına sahip bir DAP.

Spektruma bakarsak hafif bir "V-Shape" dedikleri tarzda sunuma sahip. Tabi buradan çok V olduğu anlaşılmasın çok hafif bir mid çekinikliği söz konusu sadece. Kontrol dışına çıkan, dağılan veya fazla gelen bir tiz ya da bass mevcut olmadığından, çok fazla hissedilip sinir bozan bir durum yok.

Öncelikle Burn-In meselesinden başlayalım. Burn-in ile sesin sürekli değiştiği söylendi. Ufak tefek önemli değişimler mevcut ama cihazın genel ses sunumu kutudan açtığım ana göre öyle çok dramatik bir değişim göstermedi. Sony'nin cihazı açtığınızda önerdiği 100 saat sınırını geçtim bir süre önce. Açıkçası en önemli değişim üst mid ve tiz frekansların 100 saati geçtikten sonra agresif yapılarının azalması. Yine bass frekansların da 100 saat sonunda hafif bir miktarda belirginleşmesi söz konusu. Son değişim ise sahne derinliğinde yaşanıyor. Cihaz ilk çaldığınızda çok "pürüzsüz" olmadığı için biraz ince ve gövdesiz çalıyormuş hissi veriyor. Sahne de çok geniş olduğundan ve bas oturmamış olduğundan derinlik hissi almanız zorlaşıyor. Her şey çok sağ ve solda geliyor. Zamanla tizler yerine oturduğunda ve ufak miktarda düzelmiş olan bass ile beraber derinlik hissini de zamanla çok rahat yakalıyorsunuz.

Yine de cihazın derinlikten çok genişlik konusunda çok etkileyici olduğunu belirtmem gerekir. Buna benzer bir genişliği bu cihaz dışında RWAK240 ve AK380 de duyduğumu belirteyim. Ak120 için de bu şekilde bahsediliyor ancak onu dinleme şansım olmadı. Sahne genişliği cihazın en başarılı olduğu nokta ve zamanla bu başarısı insanda bir bağımlılık yaratıyor. Buna alışan bir dinleyicinin daha sonra FiiO X3II filan denediğini düşünemiyorum.

Buradan bağlamak istediğim nokta ise, çözünürlük meselesi. Cihazın bu uzaktan seslenen yapısı suratınıza enstrumanları çarpmadığı için, ve hafif sıcak tarafta duran bir cihaz olduğu için çözünürlüğün çok iyi olmadığı hissine kapılabilirsiniz. Elbette bir Paw Gold çözünürlüğü olması imkansız fakat Gold'un da ZX2 gibi geniş bir sahne vermesi de biraz olasılık dışı. Yani çözünürlük konusu biraz göreceli bir mesele ZX2'de. Senin fikrin ne derseniz bence çözünürlük gayet iyi. Bir sıkıntısını yakalayamadım. Sunumu biraz farklı ZX2'nin ve bence bu durum çözünürlüğü kötü yapmıyor. Buradaki ayrımı yapmak gerekli diye düşünüyorum. Çözünürlük konusunda bugüne dek denediklerim arasında sert çaldığı için sesini çok beğenemediğim 901 ve yine çok yakın ve biraz agresif bulduğum Lotoo Paw Gold düzeyinde değil. Ancak çok geride de kalmıyor. AK240'tan ise ufak farkla iyi bana göre. Elimdeki bir diğer DAP olan 801'den ise çok çok daha iyi çözünürlük olarak.

Spektrumda en başarılı frekans aralığının tizler olduğunu düşünüyorum. Tizlerin her zaman bir şekilde belirgin olmasına karşın çok kötü kayıtlar dışında kontrolü kaybetmiyor olmasını takdir ediyorum. Tabi bu yorumu 100 saat sonrası için yaptığımı da ekleyeyeyim. Başlarda bu kadar kontrollü değildi. Fazla kaçıyordu zaman zaman. Tiz noktasında referans aldığım kayıt Miles Davis'in So What isimli parçası. Tizlerin uzaması ve yerleşimini doğru buluyorum. Aynı şekilde Dire Straits'in Money for Nothing parçasında, bazı DAP'larda agresif kaçan noktaları iyi kotarması ile beğenimi kazandı.

Midlerin biraz çekinik olması normalde benim için nefret sebebi olsa da bu durumu kurtaran nokta cihazın enstrumanları ve vokali ayırma başarısı. Zamanla ekipman denedikçe vokalin çok yakın olmasının pek bir işe yaramadığını sadece anlık bir coşku verdiğini anladım. Önemli olan vokalin diğer her şeyden yeterince "ayrı" bir noktada durabilmesi. Santana'nın çok sevdiğim Love of My Life isimli parçasını birkaç kez referans aldım bu noktada. Açıkçası midler azıcık daha belirgin olsaydı kesinlike hayır demezdim fakat parçada vokal ve gitar notalarının kendilerine ait bir alanları olduğu, bass ve tiz frekansların bu alana giremediklerini, yani oldukça iyi bir "ayrım" başarısı olduğunu söylemek mümkün. Enstruman ayrımı noktasında 801'imden çok daha iyi, 901'i çok kısa dinlemiştim ama biraz daha iyiydi diye hatırlıyorum. Zira Paw Gold da zaten bu konuda aşmış diyebilirim. 240 ise bir tık daha iyi karışık bölümlerde biraz daha iyi bir ayrım başarısı ortaya koyuyor.

Bass konusunda ise her zaman referans aldığım şarkı Michael Jackson'ın Break of Dawn'ıdır. Şarkının başındaki bass yüzeysel, kuru, altı boş ve çok sertse ve pek havadar değilse benim için o ekipmanın bass noktasında bana asla uymayacağını anlıyorum. Bu noktada beni çok memnun etti ZX2. Çok sert değil, çok yumuşak da değil. Bass konusunda memnuniyetsiz bırakmaz çoğu kişiyi. Derine inme noktasında önemli bir sıkıntısı yok. Yine de bir Paw Gold değil her ne kadar çok basslı bulsam da Gold'u. Bassın kontrolü iyi. AK100II gibi buram buram oraya buraya dağılmıyor bass. Zaten bass noktasında 240, 120II ve 100II'yi rahatça mağlup ettiği kanaatindeyim. Orta noktadan toplu bir şekilde geliyor. Vurduktan sonra çok çok hafif sağlı ve sollu olarak uzayıp yok oluyor ve vurması gerektiği zaman hemen toparlayıp tekrar işini yapıyor aynı şekilde. Diğer frekanslara karışma veya dağılma durumu yok. Çok kontrollü fakat kontrolü sağlarken dinamizmden hiç ödün vermiyor.

Genel olarak sahne konusundaki başarısı dinamizmine gölge düşürmüyor. Dinamik ve etrafınızı saran bir ses sunumu var. Benzer bir dinamizm Paw Gold'da da mevcut fakat daha üst bir seviyede elbette. Tabi Paw Gold'un sahnesi bu kadar geniş değil. Hem dinamik hem çok geniş sahne derseniz AK380 derim.

Ton olarak olması gerektiği gibi çaldığını ama hafifçe renkli(sıcak) olduğunu düşünüyorum. Tınılar yerinde, hafif sıcaklık ve renkle beraber müzikal tınılara sahip. Kısacası analitik, nötr, tamamen kayda sadık kalan biraz parlak DAP'ları sevenler için bu cihaz çok çekici ve gerçekçi olmayabilir. Ben her zaman müzikal DAP'ları sevdiğim için analitik ve sert çalan cihazları beğenmiyorum fazla. Bu yüzden ZX2 benim zevkime uyan bir cihaz oldu genel olarak. Bu noktada yine So What parçasını sık sık referans aldım ve enstruman tonlarının gerçek dışı bir durumuna rastlamadım. Aynı şekilde Ottmar Liebert'in Up Close isimli Binaural albümünde, The River isimli parçada da fikirlerim netlik kazandı. Enstrumanlar olması gerektiği gibi ama hafif sıcak bir tınıdan sesleniyorlar. Ancak tabi Hifiman 801 kadar sıcak ve kalın değil.

Toparlarsak, ses kalitesi olarak en üst seviyede yer alan cihazların bir tık altında görüyorum yerini.

Cihazda dip ses yok. Başta bahsettiğim ekran açınca henüz müzik açmamışken gelip geçen 5 saniyelik ses dışında. Ayrıca ekran açıkken çok çok dikkat kesilirseniz duyabileceğiniz ince bir ses mevcut. Ekran kapalıyken cihaz tamamen sessiz.

Güç meselesi cihazın en zayıf noktası. Güç isteyen kafaüstü kulaklıkları bu alete yaklaştırmayın bile. Ben o amaç için 801'i kullanıyorum. O yüzden amfi hiç düşünmedim ancak Head-Fi'da amfiye çok iyi tepki verdiğini ve harika ses yakaladıklarını söyleyenler mevcut. Özellikle Aune B1 ile cennete uçtuğunu söyleyen bir arkadaş var :) Deneyen çıkarsa buraya yazabilir. Biz de fikir almış oluruz. Güç isteyen IEM'ler noktasında ise, sınırda olsa da kurtarıyor durumu açıkçası. Hani epey yüksek sesle dinleyen biriyseniz belki bir sıkıntı olabilir. Onun dışında 24 bit ve DSD parçaların ses yüksekliği biraz düşük olabiliyor. DSD ayarlarından gain verebilirsiniz DSD'ler için. 24 bit içinse böyle bir şans yok ne yazık ki. Ben nispeten güce ihtiyaç duyduğunu ve Ohm değerinin hiç gerçeği yansıtmadığını düşündüğüm JH Angie ile bir sorunla karşılaşmadım güç noktasında. Zaten pek çok DAP'ın IEM'ler için gereksiz derecede güçlü olduğunu düşünüyorum.

KAPANIŞ

SONY her açıdan başarılı bir cihaz ortaya çıkarmış. Enstruman ayrımı, sahne başarısı, spekturumun genelindeki kontrolü kaybetmeyen yapısı, hem dinamik çalabilmesi hem de sahneyi geniş kurmayı başarmasıyla üst düzey bir DAP. Tüm bunları belli bir seviyede aynı anda yapabilen diğer cihazlar bana göre sadece RWAK240 ve AK380. Diğer tüm cihazlar, her ne kadar bazı spesifik alanlarda daha üstün olsalar da, totalde 1 ya da birkaç noktada zayıf noktaları var. Yani ZX2 için her şeyi en üst düzeye yakın bir şekilde başaran bir DAP diyebiliriz.

Ses dışındaki noktalarda da açıkçası güç meselesi haricinde eleştirilecek hiçbir noktası yok. Malzeme, yazılım, pil süresi, dahili kapasitesi ve Micro SD kart desteği, Streaming servisleri, Android özgürlüğü, kısacası yok yok. Çok profesyonel veya "saf" bir odyofil cihaz gibi bir havası olmasa da sesinin onlardan aşağı kalır yanı yok. Gerçekten üst düzeylerde bir DAP arayan arkadaşlara şiddetle öneriyorum.

Forum ve forumdan edindiğim arkadaşlar sayesinde pek çok DAP dinleme şansım oldu. ZX2'den "daha iyi" çalabilecek piyasada en fazla 3-4 cihaz var. Kullanım olarak da hepsini solladığını düşünüyorum.

Okuyan ve değer veren herkese çok teşekkürler... Herkese selamlar sevgiler...

Collapse Signature Expand Signature
    #1 VirtuFortuna, 5 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mart 2017
    67 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    @VirtuFortuna Elinize sağlık harika görünüyor, henüz okumayı tamamlayamadım ancak yine fotoğraflar çok güzel.

Detaylı incelemenizi en kısa sürede okuyacağım.

3 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,495
    Detaylı bir inceleme olmuş.Zx2 konusunda merakımı giderdiniz.Elinize ve emeğinize sağlık.

4. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Tesekkurler Ogulcan, son gunlerde epey ovuluyor cihaz, dayanamayip alicam en sonunda :bu

5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,866
    Anlatımda Türkçe'nin güzel ve anlaşılır şekilde kullanılması ve başarılı arayüz resimleriyle 2015 yılındaki favori incelemem olabilir bu inceleme.

Geriye doğru parça atlamalarında pause tuşunu kullanırsan sorun olmaktan çıkar, ben Classic'te hep böyle yapıyordum.

4 kişi bunu beğendi.
  6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Elinize sağlık.Açıkcası ses dışında kalan kısımları okumadım.

Ses konusunda yazdıklarınız da biraz "nasıl desem" dolambaçlı geldi bana.İlk okuyuşta kafada yerleşmesi zor sanki.Size 'nacizane' tavsiyem,cümlelerinizdeki ifadelerinizi biraz daha net kurmanız.

Sonuç olarak çok uğraşılmış.Takdir etmek gerek.:eek:k

7. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Elinize sağlık , standardı bozarak aldığınız riski güzel değerlendirmişsiniz , incelemenin formatı gayet güzel ama ses harici kısımlar biraz uzun gorunuyor , açıkçası okumadım :) All in one ( 5 i 1 yerde ) bir cihaz olmuş , bence fiyatını hak eder günümüz piyasasına göre. Klasik dip ses sorunu halollmuş , birde guc meselesi halloldu mu bende alırım sonyden bir cihaz gibi geliyor.

8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    @ardacumhur
    @çaylak
    @DefinitioN
    @Italoman
    @Synthyss
    @karanehir35

Teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için.

Açıkçası yazdıkça yazmışım yeni fark ediyorum. Cihazla ilgili her açıdan değinmediğim bir nokta olmasını istemediğim ve malesef bazen başıma iş açan mükemmeliyetçi yapımdan dolayı yazının uzun olduğunu kabul ediyorum. Ancak tahmin ediyorum normal bir tempoda okuması çok çok uzun sürmeyecektir.

Ses konusunda bir DAP ile alakalı tam olarak sahip olunan fikri yazıya dökebilmek biraz zor bir olay. Kulaklıklarda daha kolay diye düşünüyorum. Eleştiri için teşekkür ederim. Cümlelerime bakacağım eğer netleştirebileceğim noktalar varsa değiştiririm. Genel olarak yazıyı biraz kısaltmayı da düşünüyorum koyduktan sonra fark ettim uzunluğunu.

9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @VirtuFortuna İnceleme için teşekkürler. Resimler yine çok güzel, içeriği de zevkle okudum ;)

10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    @moonstar Gökhan Abi teşekkür ederim. Umarım dinleme şansın olur bir ara fikrini merak ediyorum. Malum zevklerimiz benzer görünüyor genel olarak.

11. Stumaster

Stumaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Detaylı incelemeniz için teşekkür ederim.Cihazla ilgili her şei öğrendim diyebilirim yani. :) Demin A17 başlığına da yazdım güç sorunu Avrupa dışından gelen bir cihazla giderilebilir fakat sanırım bu sefer daha pahalıya geliyor.

12. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @VirtuFortuna Umarım dinleme şansım olur. Seveni de var beğenmeyeni de. İnsanın ister istemez aklı karışıyor. Bir ekipman konusunda karar vermek için en azından 3-4 gün belkide 1 hafta dinlemek gerekiyor. Zamanında 1 -2 gün dinleyip satmaya karar verdiğim çok ekipman oldu :)

4 kişi bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Kesinlikle katılıyorum çünkü ben ilk kez denediğimde çok beğenmemiştim cihazı. Belli bir süre vakit geçirmek gerekiyor açıkçası.

Güç konusunda çelişkili söylemler var Japon cihazların az daha güçlü olduğu söylenirken bazısı da fark yok diyor. Bir şey diyemeyeceğim.

14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319

Ama bazı ekipmanlar haketmiyor mu bunu?TF 10 almıştım ilk zamanlarda.Kulağıma takıp çıkarmam ve satmam bir olmuştu.Bildiğin 0 fit.Hiç te arkama bakmadım o günden beridir.Var böyle birkaç tane.(TF 10 sevenler kızmasın lütfen.)

15. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    623
    Elinize sağlık .
    Baya sağlam inceleme olmuş.

16. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @DefinitioN Tabi öyle ekipmanlar da var. Ama benim aklımdaki örnekler daha çok ses ile ilgiliydi:)

17. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    ZX2 kullanan arkadaşlara sorum olacak;
    Mikro SD kart exfat formatında olmalı değil mi? Kart cihaza takılıyken PC'ye taktığımda sadece cihazın hafızasını görüyorum kartın hafızasını göremiyorum doğru mu?

18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    @leylines hocam formatına bakmamıştım bendeki kartın. Sd kartı cihazdan görmek için kabloyu takın. Bağlandıktan sonra status barı açın oradan storage seçeneği çıkacak sd kart mı dahili mi şeklinde. Sd'yi seçtikten sonra kabloyu çıkarıp tekrar bağlayın. Görecektir.

2 kişi bunu beğendi.
  19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Ben de aslında sesten bahsediyorum.TF10'dan "yanlış hatırlamıyorsam" doğru sesi almak için çok uğraşmak,kulağa iyi oturtmak gerekiyordu.Az ileri taksan ya da az geri,hatta az önce taktığın şekilde dahi taksan ses değişiyordu!Bu benim katlanabileceğim bir durum değil.

20. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    @VirtuFortuna Ekranı hiç karıştırmamıştım PC'ye bağlayınca. Dediğiniz gibi yapınca oldu çok teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.