SONY NW-ZX2 İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda VirtuFortuna tarafından 5 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Teşekkür ederim dostum umarım deneme şansın olur.
    Şu başlığa göz atabilirsiniz: http://www.techno-fi.net/forum/konu/dsd-ve-sacdden-rip-Üzerine-rehber.7084/

@leylines hocam nasıl Velvet ile ZX2'nin uyumu?

Collapse Signature Expand Signature
  2. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    @VirtuFortuna Velvet'i hala sıcak mod ile kullanıyorum bu yüzden ZX2 ile birlikte ses biraz koyu tarafa doğru kayıyor ama koyu sunumu sevdiğimden gayet memnunum. Velvet oldukça gövdeli bir kulaklık ve ZX2 ile birlikte biraz kalın notadan çalıyor. EDM tarzı müziklerde bas ve mid bölgesinde biraz şişme olabiliyor ama her parçada değil, sub-bas kısmı güçlü olan parçalarda yapabiliyor. Tizlerin hızı ve miktarı ZX2 ile birlikte son derece tatminkar. Tizler geride ya da perdeli değil. Sibilansa hiç denk gelmedim. Velvet dengeli mod ile çok daha uyumlu olacaktır eminim.

Onun haricinde ZX2 ile birlikte ayrıntı ve çözünürlükten çok memnunum. Elbette muadil değil ama Deezer'da iPhone 6 ile dinlediğim parçayı ZX2 ile dinlediğimde fark çok belirginleşiyor. Ayrım, çözünürlük, detay konusunda resmen farkını gösteriyor ZX2.

Velvet ve PFE012'yi rahat sürüyor ancak amfi katı keşke daha güçlü olsa dediğim oluyor. Esasında daha güçlü olsun dememin sebebi yetersiz gelmesinden değil, mevcut ve alacağım kulaklıkların hepsini sorunsuz sürmesini istememden kaynaklanıyor.
    Biraz daha dinleyip elimde tutma konusunda kararımı vereceğim bakalım.

4 kişi bunu beğendi.
  3. Bülent Fildişi

Bülent Fildişi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
  4. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Ben de ZX2 nin koyu karakterli(top seviyenin çoğu bu karakterde maalesef) IEM lerden ziyade açık, bass light ve kütür kütür sese sahip IEM ler ile daha bir keyif vereceği kanaatindeyim.
    Aklıma gelen örnek tabii ki PFE1XX oldu, şu anki fiyatıyla eğer besleyebilirse keyifli bir dinleme yapılabilir gibime geliyor.

2 kişi bunu beğendi.
  5. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    1- 2500 liraya player alınacak,
    2- indirimle 35$'a bulunabilen kulaklıktan alınacak,
    3- sonra player besleyebilecekmi diye düşünülecek.

bence uygun olmaz :)

8 kişi bunu beğendi.
  6. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Sony'nin çıkardığı her dap sonrası amfi katı oldukça düşük (iphone seviyesinde) olduğu için, PHA satışlarını kendi eliyle baltalamak istemediği kanaatine vardım artık.

3 kişi bunu beğendi.
  7. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Bende birkaç gün önce aynı şeyleri düşünmüştüm. Zaten aynı stant ta hem ZX2 hem de PHA sergilenmesi de bunun bir nevi tescili sayılır ;)

Combo da şu şekilde ZX2 + PHA-3 + MDR-Z7

Yalnız fena duruyormuş :D

2 kişi bunu beğendi.
  8. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    ZX2 nin boyutu ve ağırlığını göz önüne alarak bu amfi heralde 1.5 kilo falan olur. Yalnız Z7 ye takılı kablo stok kabloysa bayağı güzel duruyor.

2 kişi bunu beğendi.
  9. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,858
    Ben bu üçlüyü Carrefour'a geldiğinde dinlemiş, beğenmemiştim. Daha sonrasında üzerine çok konuşuldu hararetli şekilde zaman zaman, hiç yorum yapmamayı tercih ettim :) Orada ayakta dikilip bir 10-15 dk'da beğenmedim diye dipnot düşeyim. Yalnız bu ikiliden ziyade z7 şimdilik dünyada beğeni açısından çok başarısız

3 kişi bunu beğendi.
  10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Zx2'yi parlak bir kulaklıkla kullanmayı ben pek tavsiye etmem. Hafif sıcak tarafta dedik fakat Hifiman tarzı bir koyuluk söz konusu değil açıkçası. Tizler hala belli bir yoğunluğa sahip bazı parçalarda. Koyu kulaklıklarla da hiç fena olmuyor. Örneğin Angie veya UmPro 30.

İkinci değinmek istediğim nokta kullandıkça fark ettiğim, 200 saate gelmedikçe çok net bir karar verilmemesi gerektiği. Ben de ilk denediğimde beğenmedim ama şimdi çok severek kullanıyorum.

Amfi noktasında IEM'ler için yeterli bir güce sahip. Kafaüstü için de bütçe dostu amfiler alınabilir. Pha-3'ün sadece ZX2 için yapıldığını düşünmüyorum ben. Zaten pek taşınabilir bir yapısı yok masaüstü tarzı bir amfi.

Z7 hiç fena kulaklık değil bence. O fiyata tabi ki pek çok seçenek var ama kötü diyemem ben. Kapalı bir kulaklık için sahnesi iyiydi.

11. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Zx2 ile pha-3'ü yanında gezdirecek adama saygı duyarım ben :evl

4 kişi bunu beğendi.
  12. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    ZX2, DT770 Pro ile Mid'ler dışında çok Balanced olmuştu. DT770 250Ohm'u ZX2 ancak yarım biçimde sürüyor. Bunu da belirteyim.
    DT770 çok koyu veya açık bir kulaklık değil. Parlak da değil. Yani ZX2'nin özellikle kulaklığı çektiği bir taraf duyamadım ben. Çok hafif koyulaştırıyor olabilir belki. Ama kesinlikle kötü biçimde değil.
    Tahminim, DT770 gibi Mid'i diğer kısımlara göre kalitesiz ve abartı biçimde V shape olan kulaklıklar dışında hepsine çok güzel gider ZX2. Açıkçası DT770'de Mid'ler Schiit'e göre çok daha azdı. Pek Mid diye deliren biri olmasam da bu da belirtilmesi gereken bir gerçek.
    Yani toparlayacak olursam; bununla kullanacağınız kulaklığın Mid'leri ön planda ve belirgin olursa çok güzel bir uyum sağlar gibi düşünüyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  13. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Akla pek yatmıyor da;
    Dinlenmeyecek şey değil, tecrübe ettim :)

5 kişi bunu beğendi.
  14. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Haklısınız, akla pek yatmasada :) tabiiki dinlenebilir. Pfe 1xx serisi fiyatına göre iyi kulaklıklar.

2 kişi bunu beğendi.
  15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Unuttuğum doğru bir noktaya değinmişsiniz. Midleri başarısız veya çekinik kulaklıklarla kötü olacağını tahmin ediyorum. Mutlaka midleri iyi olan bir kulaklık tercih edilmeli. Edilmezse yerden yere vurulabilecek bir yapısı var. Üst Mid'lerinde dip olan kulaklıklar da aynı şekilde kötü olacaktır.

4 kişi bunu beğendi.
  16. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    inceleme için teşekkürler,zx2 ve se846 ile kombine yapıp taşınabilir müzik muhabbetine uzunca bir süre ara vermeyi düşünüyorum :)

2 kişi bunu beğendi.
  17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    846'yı denediniz mi daha önce?

18. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Evet.

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Ne tarz dinliyorsunuz hocam? Aslında sizin için biraz test etme imkanım olabilir 846 ile.

20. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Ağırlık olarak electronic müzik ve türevleri,aklınıza gelebilecek tüm techno-house-trance türevleri akabinde chill out-ambient-lounge tarzı vokal ve enst. da içeren electronic labeller da dinlerim,budhar bar,cafe del mar serileri gibi..

Daha önceleri ie800 ve se846 sahibiydim,sattım..ie800 elektronik müzik için biçilmiş bir kaftan keza bu zamana kadar kulaklık içi kulaklıklar da elektronik müzik deneyimim de son noktalardan biri diyebilirim,fakat ses çıkış düşüklüğü (hangi dap,player,anfi vs) bağladıysak istediğimiz yüksek ses seviylerini alamadık hatta high-end kulaklıklara göre normaln-standart'ın altında ses veriyor diyebilirim keza y ayırımı da kullanım ergonomisini yerle bir ediyor velev beni ie800'den bu iki olgu soğuttu,se846 bazı yerlerde o da çok ama çok az bir takım noktalarda ie800'den geri planda kalsa da gösterdiği ve icraa ettiği performansına nazaran,şimdilik forza se846 diyorum :) size de zx2 var ise ve ileri ki zamanlara da satmayı düşünürseniz,uygun bir fiyattan satın alabilirm bilginize,mağlum tr fiyatları komedi fakat bir de bir bakmışsınız paraya kıyıp almışım,bu elektronik ve müzik işinde sağım solum belli olmaz olmuyor da :) ilginiz için teşekkürler,iyi geceler..