Sony NW-ZX500

'Sony' forumunda VirtuFortuna tarafından 5 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    915
    En büyük aşklar
    Kavgayla başlar

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

Collapse Signature Expand Signature
    Probis bunu beğendi.
  2. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,949
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,385
    "punchy sound", yüksek ses (loud sound) anlamına gelmiyor. Daha çok "etkileyici derecede dinamik ses" anlamında bir ibare.

complete bunu beğendi.
  4. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Android uygulamalarının muzik dosyalarını filitrelediği (down scale) söylenmekte. Ve bu cihazda bu tarz sinyal filitrelerine programatik yönde bir ayar olmadığı söylenmekte. Uygulama ne veriyorsa onu çalıyor. Eğer bu doğruysa, 800 euro verip internetten filitreli (downscale) muzik dinlemek pek anlamlı gelmedi bana.

Submariner2 bunu beğendi.
  5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,579
    ZX2'de Tidal kullanmış birisi olarak bir kalite kaybı hissetmedim hiçbir zaman.

6. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    A105 bütçe olarak bana uygun olan model. Ses konusunda yolun çok başında biri olarak dap konusundada bilgim yok seviyesinde. A105 çoğunlukla akış dinleyen biri için iyi bir kaynak sayılır mı? Bu cihazla sürebileceğim kulaklıklar nelerdir ( Hd 600-800 bu aralık için ne ölçüde yeterli olur) ?
    Teşekkürler,

7. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,892

Yeterli olmaz. Belirttiğiniz kulaklıkları sürecek Astell&Kern Kann Cube veya eski model Kann var ancak bütçenizin çok üstünde sanırım. LO çıkışı varsa masaüstü amplifikatöre bağlanabilir. Onun dışında HD600 veya HD800'ü sürecek dap maalesef yok.

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,385
    Hifiman 901 rahat sürer. Masaüstü amfi devresi var içinde, ona uygun da pili :)

Submariner2 bunu beğendi.
  9. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Güzel cihazmış , eviçi kullanacağım için boyut problem olmıyacak benim için. Yaklaşık 1 yıl önce ses konusuna giriş yaptığımda 1k bütçe üst sınırdı, bugün 3k normal geliyor. 10k ya ne kadar sürede çıkarım bilmiyorum
    Teşekkür ederim ilginize.

10. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,430
    ZX500'ün S-Master amfisi tahminen ZX300, WM1A, ve WM1Z'de benzer versiyonlarını gördüğümüz amfi. Ne yazık ki yeni bir amfi değil.

DMP-Z1'in geliştirilme sürecine ilişkin Sony röportajında okumuştum, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen bu yarı-portatif Walkman'de "S-Master şu an ihtiyacı karşılayacak performansı sağlayamadığı için" standart yolu takip edip ayrık DAC + analog amfi kullanmayı tercih ettiklerini belirtmişlerdi. (AK4497 + TPA6120)

Kısacası Sony, WM serisinin piyasaya sürülmesinden bu yana, yaklaşık 3 senedir üst seri Walkman'lerinde küçük değişikliklerle aynı S-Master versiyonunu kullanıyor. Dolayısıyla bu durum, WM serisinin 2. modellerini (veya devamını) bekleyen dinleyicilerde teknik değerleri daha iyi (örn. çıkış gücü ve sinyal / gürültü oranı daha yüksek) yeni bir S-Master tasarımı beklentisini arttırıyor.

ZX500 Türkiye'ye gelir mi bilmiyorum, henüz belli değil; fakat gelmesi durumunda biz 2 x 200mW'lık çıkış gücünden pek istifade edemeyebiliriz, zira ses limitinin olmaması için ne yazık ki pek bir neden ufukta görünmüyor. Belki Sony bu konudaki tavrını bir miktar yumuşatıp, limitin kullanıcı eliyle kaldırılması için bir açık kapı bırakmayı tercih edebilir, umutlar bu yönde.

Genel manada portatif cihazlarda "Hi-Res"in daha ziyade bir pazarlama tekniği olduğunu ifade eden biri olarak buna çok fazla takılmamak lazım diye düşünüyorum.

Zira örneğin 24 bit'lik bir kaydın downscaling ile 16 bit'e düşürülmesi sonucu oluşan teorik veri kaybını anlayabilmek pek de kolay değil ; elinizde müzik kaydına dair ne varsa çözen, analitik özellikleri son derece kuvvetli müzikçalar & kulaklık ikilisi olması gerekiyor.

Black ve erdal bunu beğendi.
  11. Probis

Probis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Cihaz gelirse almak istiyorum ama uçuk kaçık bir fiyatı olacaktır muhtemelen. Yine bakıp geçeceğim galiba.

12. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,076
    Tidal 16 bit 44.1khz CD kalitesi olduğu için ve standart Android cihazlarda SRC(sample rate conversion) 44.1khz te sabitlendiği için Tidal'da bu şekilde bir kayıp hissedilmez(MQA dışında).
    Hiby R6, N6ii gibi daha yeni nesil Android cihazlarda Direct Transport Audio(DTA) mimarisi ile her uygulamanın Android kısıtına takılmadan native çalışması sağlanıyor. Qobuz Türkiye'de olsaydı 24 bit parçaları uygulama üzerinden dinlerken sorun(down-sampling) olabilirdi. Sony bu cihazda DTA implementasyonu yapmış mı?

Cayin N5ii'de de DTA yoktu ve konu ile ilgili şöyle yazılmıştı..
    https://www.head-fi.org/threads/cay...tal-audio-player.862763/page-30#post-13927184

#32 CongoFather, 22 Eylül 2019
    Son düzenleme: 22 Eylül 2019
    erdal bunu beğendi.
  13. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Geçen hafta yurtdışı forumlarda okuduklarıma göre, bu cihazda bu özelliğin olmadığı konuşuluyordu.

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,579
    Sony'nin DTA kullandığını sanmıyorum açıkçası. Ama cihaz çıktığı zaman biraz daha fikrimiz olacaktır.

Öte yandan, DTA konusu önemli olmakla beraber, nihai ses kalitesi noktasında çok büyük önemi olduğunu da düşünmüyorum. Yine ZX2'den örnek verirsem, Hiby R6'dan çok daha iyi çalıyordu. Elbette çıkış tarihlerindeki fiyatlara bakarsak zaten büyük fark var ama baktığınız zaman birinde DTA var birinde yok.

DTA ya da SRC bypass konusunun ses kalitesi için bu kadar önemli olduğunu sanmıyorum.

#34 VirtuFortuna, 23 Eylül 2019
    Son düzenleme: 23 Eylül 2019
    onurdogan4 bunu beğendi.
  15. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,076
    Ses kalitesi ve onu doğru sahne, enstrüman ayrımı, detay ile oluşturmak farklı bir şey; datayı orjinal derinliğinde ve büyüklüğünde almak farklı bir konu. Ses kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, 16 bit üzeri ve 44.1khz üzeri örneklenmiş detaylı ses datasını, dijital olarak belli miktarda kaybedip, sonrasında en iyi şekilde elindeki down-sample edilmiş data ile işlenecek. Bu işlenme süreci sonrasında çıktı çok iyi olabilir ama aldığı datayı en iyi şekilde verebilir sadece.. Bu durum derinliğini kaybetmiş bir data olduğu gerçeğini değiştirmez.

Tabiiki DTA varsa çok iyi cihazdır gibi bir çıkarım yapılamaz ama cihazın kendi uygulaması dışında streaming ağırlıklı uzun vadeli gidilecekse, hem DAC hem analog katı iyi tasarlanmış hem de DTA olan bir android cihazı seçmek daha doğru olur(DX200, DX220, N6ii, Hiby R6, R6 Pro vs. gibi seçenekler zaman geçtikçe çoğalıyor.).

Streaming app çok önemli değil, kritik dinlememi ben zaten hafıza kartındaki dosyalar üzerinden yaparım diyenler için, zaten bir çok formatı cihaz doğal destekleyecektir.

refuserQ, border66, erdal ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  16. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,579
    Doğru, fakat tekrar etmek gerekirse; nihai ses kalitesi ne ölçüde buna bağlıdır?

Yani datayı native olarak çekebilen bir cihaz, çekemeyen ve downsample eden bir cihazdan kesinlikle daha iyi çalar veya derinliği daha iyi olur diyebilir miyiz? Bunu diyemeyeceğimize göre son kararı her zamanki gibi kulaklarımız verecektir.

800 dolara çıkacak bir cihazda DTA olmaması elbette rakiplerine göre eksi olarak kabul edilecektir. Fakat Sony DAP'ların custom mimarisi sebebiyle de mecburiyet doğmuş olabilir. Veya yapılabilecekse de pek çok sıkıntıyı beraberinde getiriyor olabilir. Cihazın rakiplerine karşı muhtemelen bug'sız bir arayüz ve batarya süresi gibi avantajları da olacak.

Kağıt üstünde bu durum şu an eksi gibi görünüyor olsa da toplam pakete bakmak gerektiğini düşünüyorum. Sesin kalitesi çok iyi olmazsa zaten gömülecektir.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,385
    @VirtuFortuna, Sony DTA koymamışsa bir bildiği vardır mı demek istiyorsunuz?

18. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,579
    Bugün Sony Türkiye tarafıyla bir görüşmem oldu. Cihazın daha çıkmadan popüler olduğunu, merak edildiğini ve insanların sorduğunu anlattım. Özellikle Android kullanılıyor olmasıyla streaming özelliğinin büyük öneme sahip olduğunu, getirilirse muhakkak talep oluşacağını söyledim.

Getirirler mi bilmiyorum ama üstüne basa basa neden getirilmesi gerektiğini (diğer bazı ürünlerin de) uzun uzun açıkladım. Bir yardımı dokunacak mı bilmesem de bir umut diyelim :)

Yabguz, refuserQ, Robius ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    19
    Diğer ülkeleri bilmiyorum ama, sony sanki Türkiye'de küçülüyor gibi. Sırf sony ürün satan sony mağazaları çok azaldı ve küçüldü. Üstelik kalanlar da ürün çeşitliliği bazında pek yeni birşey sunmaya çalışmıyor. Risksiz ürünlere yöneliyor (bu onlara göre risksiz tabii, bence riskli). Ki bu oldukça saçma çünkü sattıkları şeyler heryerde varsa, niye sony mağazası ile uğraşsın insanlar. Bu tip mağazaların güçlü yanı, heryerde bulamayacağınız ürünleri size sunabilmesiydi. Bunlar olmasaydı z1r veya wm1a da pek satamazdı sanırım. Ki şu anda bu ürünleri deneyebileceğiniz yer pek kalmadı gibi birşey.

Bizdeki temel sorunlardan biri de bu aslında. Teknoloji mağazaları ürün çeşitliliği bazında birbirinin kopyası gibi. Büyükçe bir tanesine gittiğinizde hepsine gitmiş gibi oluyorsunuz. Halbuki herbiri bir kategoride özelleşseler ve daha fazla ürün çeşitliliği sunsalar, kendi müşteri portföyü oraya gitmek için bir sebep mutlaka bulur. Bizde sadece mağaza büyüklüğü belirliyor ürün çeşitliliğini. Tam tersi orta boy bir mağaza açacaksan, hiçbiryerde bulunmayan şeyleri getireceksin ki, size o ürünler için gelsinler.

Mustafa ALKAN ve VirtuFortuna bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,385
    Burada da kapandi. Kapanmasina da sasirmamak lazim. Ne satacak ki? TV noktasinda cok geride kaldi. Bilgisayardan da cikti. Telefonda da rekabet edemedi. Zamaninda portable electronics alaninda dunyayi domine eden Walkman gibi bir markayi, Apple gibi o alanda bir yeni yetmenin elinden almasini uzaktan seyretti.
    Ama Sony cok buyuk bir sirket. Sony Music ve PlayStation hala karli.

Bir anekdot: 15 yil kadar once doktora yaparken odamda Onkyo amfiye bagli Polk Audio hoparlorler vardi. Goren bir arkadas "Bunlarin Sony'si yok mu?" diye sormustu :)

Velhasil Sony Turkiye'de oldum olasi kaliteyle ozdeslesmis bir marka. Burada oyle degil. Marka kredisini yillar once harcadi cunku. Best Buy'da $10'lik Cin mali calar saat satti yillarca. Home theater urunleri ucuz ve kalitesizdi. Yamaha ve Harman Kardon'dan gerideydi. ES serisiyle biraz high-end urunlerle rekabet etmeye calisti ama beceremedi. Laptop konusunda adamakilli bir fark sunmak yerine yuzeysel dizayn ile idare etmeye calisti, olmadi tabi. TV konusunda Samsung ve LG ile rekabet edemedi. Telefon konusunda da...

Kisacasi beceremedi.

Gariptir BOSE hala ayakta. Herifler uc-bes tane urun satiyor ama hala satiyorlar... Cunku belli noktada turunun en iyi ornegini sunabiliyorlar. Sony bunu yapmayi birakali coook oldu. Simdi yaptiginda da "acaba" diyor insanlar. Cunku Sony markasi kalite ile esdeger degil uzun suredir, Turkiye bu gercegin farkinda olsa da, olmasa da...