Sony WF-1000XM3 incelemesi

'Sony' forumunda pyken123 tarafından 22 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Merhabalar. Virüs döneminde 3 ay civarı kullanmış oldum, kendimce iyi ve kötü taraflarından bahsedeceğim.
    İyi tarafları:
    - Ekolayzer'a güzel tepki veriyor.

- Kulağınızın fotoğrafını çekip uygulamadan yolluyorsunuz size özel tidal 360 surround oluşturuyor (denemedim hiç ilgimi çekmedi ama çok etkili bir şey olduğunu da duymadım ama farklı bir özellik, başka kulaklıklarda böyle birşey görmemiştim.)

- Ses çok öznel bir konu o yüzden bir şey demeyeceğim fakat bence momentum true wireless ın bir tık altında kalıyor.

- Uygulaması gayet güzel çalışıyor bir sorun ile karşılaşmadım ki zaten diğer sony cihazlarda aynı uygulamayı kullanmakta(örnek olarak: wh1000 serisi).

-Kulaklığı 0 aldığınızda içinden 3 çift silikon,3 çift de köpük toplamda 6 çift kulaklık uçları çıkıyor(Başka true wireless kulaklıkta denk gelmedim.)

-NC özelliği bir true wireless için gayet iyi ama bir Qc35,Wh1000,bose 700 gibi kafa üstü kulaklıklara nazaran geride ve bir tık dip sesli çalışıyor. Pasif gürültü engelleme olarak jabra 65-75 ve sennheiser momentum true wireless daha iyi. 20 tane nc seviyesi vardı buda güzel bir seçenek huawei ve bose da biraz daha kısıtlısınız. Nc özelliği açıldığı zaman bazı kulaklıklarda marka ve on ear - over ear fark etmeksizin sesde farklılık veya güçten kayıp olurken bu kulaklıkta böyle bir şey ben fark etmedim, ne ses farklı ne güçten kayıp var, sadece ufak bir dip ses olabiliyor.

-Kulağın içine sennheiser true wireless kadar girmiyor(bunun kötü tarafını da kötü tarafları kısmında bahsettim.)

-Gecikme ve bağlantı kalitesi ile alakalı bir sorun yaşamadım bluetooth 5.0 kullanıyor olması lazım.

-Sadece sağ veya sadece sol kulaklık ile kullanabiliyorsunuz diğer taraf kutuda kalabiliyor.

-Kulaklıkta türkçe asistan var ve bu türkçe asistanı uygulamasından kulaklığa çok basit bir şekilde indiriliyorsunuz(başka kulaklıklarda türkçe konuşan bir asistan görmedim).

-Kulaklığın dokunmatik olan kısımlarını kişiselleştirme biliyorsunuz(şarkıyı veya parçayı illede sol taraftan durdup tekrar başlatacaksınız diye bir şey yok, isteyen sağ tarafa da alabiliyor.)

-Pili kutusunda ve teknik detaylarda yazdığı gibi 5-6 saat arası gidiyor, fakat nc özelliği açık ise pil süresi 3-4 saatleri bulabiliyor.

Gelelim kötü taraflarına.

-Kutusu büyük ve üst kapak çizilmeye inanılmaz derecede müsait ayrıca kılıf takarak kullanmak beni rahatsız eder diye takmamıştım çünkü zaten kutusu baya büyük kılıfla kocaman olurdu.

-Kulaklıkta engelleyemediğiniz bir ışık problemi var(bu bence problem),kulaklık telefonunuza bağlandıktan sonra bir sağdan bir soldan mavi ışığı pıt pıt yakıyor bu durum gündüz vakti insanı rahatsız etmeye bilir, dışarıdaki bir insanın gözüne de batmayabilir ama bu mavi ışık akşam beni çok rahatsız etti ki bence bir çok insanı rahatsız edebilir, düşünün film izliyorsunuz 5-10 saniye aralıklarla pıt pıt mavi ışık yanıyor ve o ışık karanlıkta baya güçlü. Kulaklığı kutusuna koyunca da şarj olduğu anlamına gelen kutusunda bir kırmızı ışık yanıyor, o ışıkta sönmüyor arkadaş söndüremiyorsun... Uygulamasından da kapatılamıyor bu ışıklar malesef.

-Nc özelliği kafa üstü kulaklıkların bence çok gerisinde(nerede okusam şu kulaklığın nc özelliğini çok övüyorlar ben anlam veremiyorum kafa üstü nc özellikli kulaklıklar ile aralarında baya fark var bence.

-Dediğim gibi kulağın içine pek girmiyor ve dışarıda kulaklığın büyük bir kısmı kalıyor. Kulağa takması ve oturtması bazı insanlara zor gelebilir, alıştıktan sonra kolay fakat eğilirken bazen düşünüyordum, acaba düşer mi? Bende güvenli bir hissiyat vermedi. Jabra, sennheiser, airpods, airpods pro, huawei, oppo gibi markaların tws kulaklıklarından daha kaba duruyor sony wf.

- Aynı anda 2 cihaza maalesef bağlanamıyor sadece 1 cihaz, o yüzden eve girince bilgisayarınıza bağlanmıyor. Hatta telefonun bluetoothu nu kapatıp bilgisayar dan bağlanmanız lazım kendiliğinden bağlanmıyor. Kulaklığı kutusundan çıkardıktan sonra son bağlandığı cihazın bluetooth u açık ise ona bağlanıyor.

-Telefon görüşmesinde bazen sesde dalgalanma olabiliyordu(bunu bu kulaklığı kullanan hiç kimsede duymadım bende oluyordu büyük ihtimal yazılımsal veya telefon ile alakalı olabilir(huawei p10 ile kullandım)).

-Mikrofonu bir airpods veya freebuds3 türü kulaklıklar kadar iyi değil ama kötüde değil.

- Bu kulaklığın suya, toza karşı dayanıklılık konusunda herhangi bir sertifikası bulunmamakta.

-Jabra 65t-75t deki hearthrough özelliği bunda da var, bir jabra kadar iyi değil ama gayet iyi.(dışarıdan gelen sesler jabrada ki kadar doğal gelmemişti bana).

-Parmakları tırnakları kalın olan insanlar bu kulaklığı kutusundan nasıl çıkaracak ey sony.

-Momentum ture wireless 2. nesil olana sahip olup deneme fırsatı bulamadım ama eğer pil sorununu çözmüşlerse ve kulağın içine fazla girmesi sizi rahatsız etmiyorsa true wireless 2 bence düşünülebilir.
    Eğer ki hali hazırda bir apple kullanıcısıysanız bence airpods pro da işinizi görecektir.

Yazım noktalama hatası olmuştur illaki :) Kusuruma bakmayın herkese iyi forumlar.

#1 pyken123, 22 Eylül 2020
    Son düzenleme: 22 Eylül 2020