Sony WH-1000Xm2 vs Sennheiser PXC 550

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda AxiAziz tarafından 6 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623

Merhaba Romalılar.

Yıllar sonra bir inceleme/karşılaştırma ile birlikteyiz.

Konumuz Active Noise Cancelling özellikli kablosuz kullanılabilen, kulak üstü; Sony Wh-1000xm2 ve Sennheiser Pcx 550.

(Yazarken kolayıma gelmesi hasebiyle kulaklıklardan "sony" ve "pxc 550" olarak bahsedeceğim.)

Şimdi öncelikle şunu belirtelim; bu klasmanda şu an dünyada rağbet gören, beğenilen, incelemelere konu edilen 4 tane kulaklık var;

• Sony 1000xmk2
    • Sennheiser pxc 550
    • Bowers & wilkins PX
    • Bose QC 35
    İlk ikisi bu karşılaştırmanın konusu olabilmesine karşın maalesef diğer ikiliyi edinemediğimiz için bu karşılaştırmaya ekleyemedik. Eğer ilerleyen zamanlar bu iki kulaklığı da inceleme şansı bulursak bu konuya ekleriz.

Yazı daha ziyade karşılaştırma olarak bilgi barındıracak, çünkü bu kulaklıkların ilk hedefi odyofil klasmanında ses kalitesi vermek değil, mevcut teknolojilerini, iyi bir ses kalitesi, taşınabilirlik ve teknik özellikler ile harmanlayarak bu talebe hizmet etmek. Dolayısıyla olabildiğince kısa ve öz lafı dolandırmadan, birkaç başlık altında kulaklıkları birbiri ile kıyaslamak bu yazının temel amacı olacak.

Bu anc özellikli, over ear kulaklık teknolojisi hakkında şu görüşümü belirtmek istiyorum; yakın zamana kadar ben bu teknolojinin bu kadar geliştiğini bilmiyordum, onun için de açıkçası pek bu ürünlere bakmıyor, kullanmayı da düşünmüyordum. Yıllar önce bu teknolojinin ilk ürünlerini denediğimizde de pek ışık görmemiştik açıkçası, ki yanıldığımı geçtiğimiz aylarda bu cihazlardan bir tanesini denemem ile anlamış oldum. Bu alanda bizdeki ve forumdaki az bilgiyi artırmanın iyi olacağı kanaatiyle de bu kulaklıkları olabildiğince karşılaştırma yapmaya karar verdim.

• Fiziksel Özellikler

İki kulaklık da gayet kaliteli diyeceğimiz fiziksel bir yapıya sahip. Kabin kısımları plastik temelli olmalarına karşın kaliteli hissiyatını verebiliyor. Taç kısımları sony de bir çeşit sert plastikten ama sennheiser ın bir çeşit alaşımdan yapılmış, daha sağlam ve kaliteli duruyor. Genel olarak da pxc 550 daha hafif bir kulaklık evet az bir fark var ama kesinlikle hissediliyor. Dolayısıyla bu başlıkta pxc 550 hem daha hafif ama daha sağlam ve kaliteli yapısıyla önde.

• Teknolojik Özellikler

Bu alan bu kulaklıkların iddialı olduğu alanlardan biri tabii ki. İki kulaklığın da sağ kabininde dokunmatik özellikler var, elinizi aşağı-yukarı kaydırarak sesi kısıp açabiliyor, elinizi üstünde ileri-geri kaydırarak şarkı değiştirebiliyorsunuz. Elinizi dokunarak ise durdur/başlat yapabiliyorsunuz. Bu özellik iki kulaklıkta da sorunsuza yakın çalışıyor ve inanılmaz bir pratiklik sağlıyor. Bağlı oldukları cihazı aramadan, cepten, çantadan çıkarmadan bu özellikleri kullanabilmek büyük kolaylık gerçekten. Ayrıca pxc 550 kulağınızdan çıkarıp boynunuza astığınızda otomatik olarak çalan müziği durduruyor, geri taktığınızda ise yine otomatik tekrar başlıyor. Sony nin ise yine şahane bir özelliği var dinlerken elinizi kulaklığa götürüp, tuttuğunuzda, müzik sesini kısıyor ve anc yi kapatarak ortam seslerini duymanızı sağlıyor, işiniz/konuşma bittiğinde elinizi çektiğiniz anda tekrar anc yi devreye sokuyor ve müzik sesi başlıyor. Bu saydığım özellikler kağıt üstünde anlatım ile çok bir şey ifade etmese de, günlük kullanımda büyük kolaylık ve rahatlık sunuyor.

Pxc 550 aynı anda 2 cihazın bluetooth üzerinden bağlanmasına olanak sağlıyor, Sony de tek cihaz bağlayabiliyorsunuz.

İkisinin de şarj süresi kâğıt üstünde 30 saat civarı , yalnız Sony’ nin hızlı şarj opsiyonu var, olur da pilin bitmesi gibi bir durumda kalırsanız, 10 dakikalık bir şarj ile 70 dakika kullanabiliyorsunuz. Bu önemli bir artı.

İki kulaklığı da şarjları olmasa bile, kablo vasıtası ile kullanabiliyorsunuz. Yalnız Anc kapalı olduğu zaman ses çıkışları çok tat vermiyor.

İki kulaklığın da markette uygulamaları mevcut. Uygulamalarda bana göre temel işlev anc miktarını ayarlayabilmek. Bunun dışında iki kulaklık için de ekolayzır ayarlamak mümkün. Şarj durumlarını da yine uygulamalarla da görebiliyorsunuz.

Sony de ortamdaki basıncı ölçen sistem ve hareketlerinize göre yürüyor musunuz, oturuyor musunuz, koşuyor musunuz, buna bakıp ona göre anc ve ortam sesi faktörlerini güncelleyen özellikler bile var.

• ANC Özelliği

Direk kısaca net söyleyelim bu konuda Sony bariz üstün. Kulakta çalan bir müzik olmadan dahi kulağınıza takıp anc yi açtığınız zaman, cam bir fanusun içine girmiş gibi oluyorsunuz, hatta biraz da garip geliyor insana. Sony bu konuda inanılmaz bir iş çıkarmış. Pxc 550 bu konuda bir kademe daha geride ama yine de oldukça başarılı. Müzik çalmaya başladığınızda ise zaten konu kapanıyor ikisi arasındaki bu ANC farkını müzik çalarken fark etmek çok çok zor. İki kulaklıkla da ANC açıkken, müzik dinlemek çok enteresan ve zevkli oluyor. Çünkü neredeyse hiçbir dış sesi duymadan, hiçbir uğultunun olmadığı bir şekilde müziği duyduğunuz için size özel bir konserde ya da çok sessiz bir odada müzik dinlediğinizi hissediyorsunuz. Ama dışarıda bir gürültünün ya da bir uçağın içinde olduğunuzu görüyorsunuz, gerçekten garip bir his.

• Ses Mevzusu

Şimdi burada yine önce şunu söylemek istiyorum; önceliğiniz ve kullanımınız sadece ses odaklıysa bu kulaklıkların ikisi de alınmaz. Aynı bütçelerle ses konusunda çok daha iyi alternatifler var burası kesin AMA mesela uçakta, otobüste kullanacaksanız veya mesela dış ortamlarda otururken, yürürken kullanacağınız bir kulaklıksa mevzu bu teknoloji gerçekten çok başarılı.

İkisi arasında kıyaslamaya gelirsek, hiç uzatmadan net söyleyelim; pxc 550, wh1000Xm2 den net bir şekilde daha üstün bana göre. Sadece alt frekanslarda sony nin bir üstünlüğü var evet ama bu zaten sesi yanlış bir hale getiriyor. Sony maalesef enstrüman ayrımını iyi yapamamış ve sesler biraz üst üste gelmekte. Tabii bunu söylerken kendi aralarında kıyaslayarak söylüyorum. Elektronik müzik dinleyenler için bu Sony nin bu bass ağırlıklı yapısı uygun olacaktır ama diğer tüm türlerde pxc 550 enstrüman ayrımı ve sahne olarak daha iyi. Midleri önde diyemeyiz ama yine de orta ve üst frekans sunumu daha tane tane ve daha net.

Ses miktarı olarak ise Sony üstün, pxc 550 yi kullanırken sesi en son kademenin bir altına kadar getirmeniz gerekiyor. Bu seslere çıkmadığınız sürece de pxc 550 de yeterince iyi bir sunum yapamıyor zaten, yani eğer kısık seslerde sakin sakin dinleyeyim derseniz pxc 550 bu durumda işlevsiz hale geliyor. Sony ise orta miktarlarda bile rahat rahat kendini duyuruyor.

Sonuç:
    Eğer evde, sessiz odanızda oturup müzik dinlemek için kulaklık alıyorsanız bu kulaklıklar yanlış seçim zaten ama benim gibi dış kullanım için alacaksanız gerçekten bu teknolojileri kullanmak olağan üstü. Bu iki kulaklık arasında benim tercihim Sennheiser Pxc 550 olacaktır ama dediğim gibi elektronik müzik dinleyen kişiler Sony i tercih ederse de şaşırtıcı olmaz.

Başta belirttiğim kulaklıklardan, özellikle bowers & wilkins - px bu ikisinin rakibi olarak düşündüğüm için onu maalesef deneyemeden bu ikisine göre konumlandırma yapamayacağım.

Bu karşılaştırmanın yazılmasında en büyük katkı çekinmeden kulaklığını bize gönderen @darkainu nickli forum üyesi arkadaşımızındır. Kendisine tekrar buradan da bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Not: Uzun süredir pek böyle şeyler yazmadığım için atladığım, yanlış yazdığım şeyler olmuş olabilir. Hatırlatan arkadaşlar olursa düzeltme/ekleme yapmaya çalışırım.

Ekleme: Katkılarından dolayı avatarında kendi resmini kullanan @Engin ' e de teşekkürü bir borç bilirim. @baran88 i de unutmayalım.

#1 AxiAziz, 6 Ağustos 2018
    Son düzenleme: 6 Şubat 2019
    19 kişi bunu beğendi.
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,786
    (Avatardaki ben değilim)

Eline sağlık başkan, sahalarda görmek istediğimiz hareketler bunlar.

Kulaklıkları deneme imkanım oldu benim de. Yıllar önce anc'li kulakiçi kulaklık deneyip, duydugum uğultu ile hayal kırıklığı yaşayıp bir daha yan gözle bile bakmamıştım. Ancak bu aletlerde anc aktif hale geldiği anda uğultu, patırtı, kütürtü vs. her ses anında kesilip axi bey’in dediği gibi fanusun içine giriyorsunuz. Ancak her ses değil; müzik çalmazken kulaklık insan sesini süzerek içeri veriyor ve konuşmaları oldukça net şekilde duyuyorsunuz. Müzik anında ise tamamen yalnız başına kalınıyor.

Ses için garibimize giden bir hususu ekleyeyim. Pxc500 maksimum ses seviyesinin altında üst frekansları epeyce yapışkan şekilde sunuyor. Maksimum seviyeye geldiği zaman ise zincirlerinden kurtulurcasına üst frekanslar açılıyor, ayrım artıyor(tizler şıkır şıkır, basslar gümbür gümbür). Tabi o ses seviyesinde dinleyebilmek benim için imkansız, tizler açılsın diye sağır olmamalı insan...

Axi Bey’in dediği gibi müzik dinlemek için değil de eğlenmek için alınabilecek iki yakışıklı kulaklık olmuşlar..

(Avatardaki ben değilim)

mavi, akaelos, fosther ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,349
    Parantez içimde bir takım muhabbetler dönüyor amma ne ola?:pol

4. Carpediem

Carpediem
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    1000xm2 sahibiyim yakın bir zamanda kulaklık güncelleme aldı. Bir hayli de uzun sürdü. Ses karakterinde netlikte ve sahnesinde ciddi değişiklikler olduğunu düşünüyorum ve müzik dinlemek için çok daha sık kullanmaya başladım. Kulaklık sahibi arkadaşlar BT ile sony headphone uygulamasını açtıklarında güncelleme uyarısı alacaklardır.

5. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    355
    Bu incelemeden sonra pxc 550 yi deneyimledim. Gerçektende dış dünyaya dair hiçbir şey duymuyorsun ve bu durum sana farklı bir hissiyat veriyor ancak ses kalitesi olarak gerçekten beklediğimden çok zayıf.

Ha bide bence bu kadar ses yalıtımıda iyi değil allah korusun dışarda yürürken vs...

6. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Şahsen 2 hafta önce sony xm2 aldım tam sesini sinderemediğim için çok bir şey söylemek istemiyorum sadece bir iki kelime ekleyeyim hocam elinizi sağ kulaklığı kapatıcak şekilde koyduğunuzda şarkının sesi kısılıyor ve aynı zamanda dış mikrofonların aldığı ses içeriye hoparlör tarafından da veriliyor.
    Bir de şahsi olarak dsee hx özelliğini çok başarılı buldum. Dsee hx açılınca hissetiklerim sahne sizden biraz daha uzaklaşıyor. Duyulan detay ve çözünürlükte artış hissettim. Tabiki kimse bu kulaklığı sesini baz alarak satın almamalı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,859
    1000xm2 benim de başarılı bulduğum bir kulaklık, özellikle anc konusunda. Hatta şöyle söyleyeyim, buluşmada üç beş dakika deneyip iki gün sonra gidip aldırmıştı kendini bana. Fanus tanımı doğru. Telefon görüşmelerinde kesinti, sesin uzaktan gelmesi gibi bir deneyim yaşamadım şu ana kadar.

8. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Px ve bose yi detaylı deneme imkanı buldum. Öncelikle karıştırılıyor çok gördüğüm kadarı ile px bu kulakliklarin hepsinden farklı karakterde bir kulaklık. Bose, sony ve senn daha bass yoğun kulaklıklar. Anc haricinde p7 ile kıyaslamak daha doğru olur. Transparan ses istiyorsanız zaten px tek alternatif (fiyat olarak amiron konu dışı).

Konfor olarak bose kesinlikle önde, hd800 kadar olmasa da yakın rahatlıkta. Px biraz sıkı, büyük kulaklı bir arkadaşım oturtamadı başta yani yastıkları da sınırda diyebiliriz. Şunu belirtmek gerekir uzun saatlerde dinlediğimde bir ısınma ya da basımdan çıkarma isteği de oluşmadı, çoğu senn den iyi bu yönden.

B&W 25 saat diyor ancak 500 saatten sonra ses oturuyor diyebilirim rahatlıkla. Bu fiyatta ancak açık tip bir kulaklıkla ulaşabileceğiniz sahne genişliğine sahip kulaklık. Bose ise sahne konusunda zayıf. Bass yoğun, tizler de açık buna rağmen ancak sıkışık çalıyor, detaydan yoksun. Px hem bass hem tiz konusunda epey detaylı ve zamanlaması düzgün. Midler oldukça yumuşak px te, vokal temiz, mikrofonsuz ve yumuşak geliyor. Bose modlarını biraz geride buldum.

Anc konusunda ise bose super deniyor, hakikaten iyi ancak bu sesi de amfiledigi için bir eksiklik te sayılabilir. Px i uzun uçuşta denedim, anc uçuş modunda iken ne konuşma ne uçak vardı etrafımda ancak bose gibi komple de kapatmıyor tabii ki.

Collapse Signature Expand Signature
    mfya, AxiAziz ve border66 bunu beğendi.
  9. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Sony olarak Mark 2'den mi yoksa 3'ten mi bahsettiniz bilmiyorum, fakat Mark 3 ses performansı olarak selefinden belirgin farklılıkları bulunmakta. Popüler kitleye oynayan, baslarda diğer frekanslara göre yine hafif yüksek bir tuning'i var Mark 3'ün, fakat mid ve tizlerdeki performansı ile ses berraklığı açısından Mark 2'den fersah fersah üstün diyebilirim. Mark 3'ün özellikle mid ve tizlerde sahip olduğu bu belirgin berraklık artışı kanımca onu (bas ağırlıklı) Mark 2'ye göre daha dengeli bir kulaklık yapıyor.

Kısa zamanda burada Mark 2 ve 3 ilişkin ayrıntılı bir karşılaştırma yayınlayacağım ; fakat şimdiden bir kez daha söyleyeyim, Mark 3'ü beğendim : )

erdal, AxiAziz, Pax ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Sony ve senn i bestbuyda rafta deneme imkanı buldum o yüzden çok üstlerinde durmadım mesajda, detaylı bahsedecek deneyimim yok o ikisi hakkında.

Yanlış anlaşma olmasın, bass ağırlıklıdan kastım kötü kulaklık olduklarından değil, dinledigim tarza gitmediğinden. Yoksa senn yahut p7 nin karanlık soundunu da bazı eserlerde arıyorum.

11. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623
    Ben bu incelemeden sonra Parrot Zik 3 edindim. Hakikaten çok başka bir ayarda o da (ismi insanı düşündürse de kendini beğendim.)
    Sony' nin m3 tabii ki m2 den iyidir zaten, öyle olmalı.

Aslında bu başlığa konu incelemenin ver.2. ını yapmak istiyorum ben de.

Pxc550, Sony 1000xm3, Parrot Zik 3 ve PX ile.
    (pxc550 ve parrot Zik 3 bende mevcut, m3 ve px eklebilirsem tabii.)

#11 AxiAziz, 6 Şubat 2019
    theoldman ve Engin bunu beğendi.
  12. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#12 Synchronicity, 6 Şubat 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    border66, mavi ve theoldman bunu beğendi.
  13. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623
    Bahsettiğim ver.2. incelemeyi yapacak olursak qc35 i ekleyelim mi? :)

14. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    514
    Ben de yakında Xm3 alayım diyorum,işe gidiş gelişte toplam 3-4 saatimi gürültülü yollarda harcadığım için. Bir yandan da "true wireless" olayına girsem mi diyorum ama emin olamıyorum. Özellikle Xm3, ve birebir karşılaştırmak tabii ki saçma olacak olsa da, M&D MW07 ve Sennheiser Momentum True Wireless modellerini bizzat deneyimleyen varsa ufak tefek karşılaştırmalar alabilirsem çok sevinirim.

Xm2'yi mağazalarda uzun süre AptX HD ve LDAC ile denedim, kullanım senaryosuna göre hiç fena değil verdiği ses ama yıllardır kafaüstü, kulaküstü kullanmıyorum mobil hayatta, yük gibi geliyor. O yüzden Xm3'ten alacağım verimin %70'ini, tamamen kablosuz bir kulakiçinden alacağımdan emin olsam pek düşünmeden atlayacağım bu furyaya ama...

Not: Gümrüksüz, vergisiz, yurtdışı fiyatına alabilecek olsam bir Xm3, bir de kablosuz kulakiçi alır, eşimi de olaya dahil edip potansiyel eş tepkisinden de yırtabilirdim ama “This is Ankara!” Gerçi mağazada Xm2 dinlettim, “1200 lirayı falan hakediyor, fazlası abartı” dedi:) Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım bu cümle:D

#14 Cyril, 6 Şubat 2019
    mfya ve mavi bunu beğendi.
  15. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    438
    Ben ufak ufak alıştırdım şimdi ekonomik kulaklıklarla dinleyemiyor, radyo gibi geliyor ses diyor, kafam rahat :)

Bu iem tipi kulaklıklarla hiç rahat edemedim o yüzden hep kafaüstü kullanıyorum. Ancak bu true wireless olayında kafama takılan şey; o alıcıyı kulağın o kadar dibinde, beyne açık kanala yakın saatlerce tutmak bir sakinca olusturur mu? Benim içim rahat etmezdi herhalde ki kafaustunde bile imkan olursa kablo bağlantıyı tercih ediyorum.

#15 theoldman, 6 Şubat 2019
    Cyril bunu beğendi.
  16. UmutA.

UmutA.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Wh1000xm2'yi uzun süre kullandım çok klostrofobik bir kulaklık ve ağırlığından dolayı bende ciddi boyun ağrılarına sebebiyet veren ilk kulaklığımdı tabi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir bu durumlar ama benim kullanımıma göre tavsiye edeceğim bir kulaklık değil, kulaklık padleride çok küçük xm2 de , wh1000xm3'ü ise bu hafta deneme şansım oldu kulaklık padlerinin büyüklüğü neredeyse 2 kat büyütülmüş ve kulak kepçesine göre eğim verilmiş, kulaklığın taç kısmındaki tasarımını bose qc35'ten kopyaladıklarını düşündüğüm kalın deri kısım eski modele göre zaten azalan ağırlığı iyicene azaltmış bu sebepten dolayı eğer fiyat farkı çok çok fazla değilse kesinlikle bi wh1000xm3'ü denemeden kararınızı vermeyin derim.

theoldman ve Cyril bunu beğendi.