Sony WI-1000X Bluetooth Kulaklık İncelemesi

'Sony' forumunda mavi tarafından 17 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

 1. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,450
  Merhaba arkadaşlar ve tüm Techno-Fi okurları.

  Bu incelemede Sony’nin boyun bantlı Bluetooth kulaklık serisinin şu anki amiral gemisi modeli olan WI-1000X’e dair gözlemlerimi paylaşacağım. Buradan WI-1000X (ve beraberindeki diğer kablosuz Sony kulaklıkları tarafıma ulaştıran), Sony Türkiye’den Şükrü Çetinkaya ve Buket Türkay’a teşekkürlerimi ileteyim.

  [​IMG]

  Sony’nin oldukça zengin bir Bluetooth kulaklık ürün gamı bulunuyor.
  Bu ürün gamı içerisinde spor kulaklıkları (WI-SP600N – WI-SP500), oldukça uzun pil ömrü sunan standart bluetooth kulaklıkları (WI-C400) ve Extra Bass serisi kulaklıklar (MDR-XB70BT) gibi pek çok tercihe karşılık vermek üzere tasarlanmış modeller mevcut.
  Alışageldiğimiz üzere 1000 serisi ise, hem özellik hem de ses performansı açısından Sony’nin diğer Bluetooth kulaklıklarında olduğu gibi amiral gemisi modelleri içeriyor.

  WI-1000X, sondaki artık Sony’nin standart amiral gemisi belirten işaretçisi haline gelmiş “1000X” ibaresinden de anlaşılabileceği üzere boyun bantlı, kablosuz Sony kulaklıkların en üst modeli. Dolayısıyla ses kalitesi konusundaki iddiasının yanı sıra özellik olarak da dolgun bir paket ile geliyor.

  Tasarım, Özellikler, Yapı Kalitesi

  WI-1000X, tıpkı yakın zamanda incelemesini paylaştığım kafa üstü model olan WH-1000XM3 gibi siyah ve bej renk seçeneklerine sahip.
  Kulaklık göze hoş gelen bir kutu içerisinde standart bir aksesuar paketiyle geliyor. Bunun içerisinde fonksiyonel bir taşıma çantası, uçak adaptörü, farklı boylarda ekstra kulaklık uçları ve iki adet kablo bulunmakta. Bu kablolardan biri USB şarj, diğer ise kulaklığın kablolu kullanımı için. 3.5 mm’lik standart jaka sahip bu ikinci kablo ile kulaklığın pilinin bitmesi durumunda da WI-1000X’i kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

  [​IMG]

  WI-1000X gürültü engelleme açık konumda tek şarjla yaklaşık 10 saat kablosuz, 14 saat de kablolu kullanım ömrü sunuyor. Gürültü engellemeyi kapattığınızda ise kulaklığı tek şarjla 13 saat kullanabiliyorsunuz. WI-1000X, yaklaşık 3.5 saatte tam olarak şarj oluyor. Kulaklık 15 dakikalık şarjla yaklaşık 70 dakikalık ekstra kullanım vaadetse de sahip olduğu standart micro-USB bağlantı üzerinden ne yazık ki hızlı şarj desteklemiyor.

  WI-1000X, Sony Bluetooth kulaklık ailesinden boyun bantlı bir model. Fotoğraflarında da görebileceğiniz üzere kulaklık üniteleri bu boyun bandına birer kablo ile bağlanıyor ; yani kulaklık örneğin Sony’nin WF-1000X modelinde olduğu üzere tam kablosuz değil.
  Sony, kulaklık kullanılmadığında ve hareket halindeyken kulaklığın kablolarının kontrolsüzce hareketini engellemek için bir “kulaklık tutucu” tasarlamış. Boyun bandının üzerindeki kablo genişliğindeki ufak boşlular, kabloları tutmak üzere tasarlanmış ve bu bence oldukça akıllıca bir tasarım olmuş.

  [​IMG]

  Boyun bandının iki tarafına kulaklığın kontrol paneli yerleştirilmiş.
  Bu panele kullanımla beraber alışıyorsunuz ve tuşlar oldukça işlevsel tasarlanmış. Örneğin çok amaçlı play tuşu hem bekleneceği üzere çalma / durdurma işlevini, hem de birkaç defa basılmak suretiyle şarkı değiştirme ve şarkıda hızlı ileri / geri alma işlemlerini de üstleniyor.

  Öte yandan, bu tuşla gelen çağrıları yanıtlayabiliyor, WI-1000X’i akıllı telefonlarınızla headset olarak da kullanabiliyorsunuz. Kulaklığın telefon görüşmelerinde kalitesi iyi, mikrofonu da oldukça hassas ; fakat eğer kalabalık ve gürültülü bir ortamda konuşma yapıyorsanız ortamdaki sesi filtrelemek konusunda çok başarılı değil. Umarım bu konudaki filtreleme performansı güncelleme ile bir miktar daha geliştirilir.

  [​IMG]

  WI-1000X’in ilginç bir özelliği var, akıllı telefonunuza bağlıyken bir çağrı geldiğinde boyun bandı arkasındaki titreşim sensörleri ile size uyarı gönderebiliyor.
  Boyun bandının sağ tarafında ise yine Sony’nin gürültü engelleyicili üst model kulaklıklarında gördüğümüz ortam sesi modu tuşu (Ambient Sound) bulunuyor.Bu tuşla aynı zamanda dijital gürültü engelleme açılıp kapatılabiliyor.
  Kulaklık üniteleri üzerinde ise dijital gürültü engelleme için gerekli olan ve dış ortam sesini algılayarak gürültü engelleme devresine ileten mikrofonlar bulunmakta.

  WI-1000X tüy kadar hafif, her şeyiyle birlikte yalnızca 71 gramlık bir ağırlığa sahip. Aynı zamanda rahatlığı arttırmak için boyun bandındaki metal çerçevenin iç tarafında bir yastıklama mevcut. Uzun kullanımlarda dahi boynunuz etrafında bir baskı hissetmiyorsunuz.

  [​IMG]

  Kulaklığın 1000X serisi bir model olarak özellik paketi beklenebileceği üzere oldukça zengin. WI-1000X, gücünü Sony’nin alışılageldik S-Master HX dijital amfisinden alıyor. WI-1000X, AAC, aptX, aptX HD, LDAC gibi piyasada yaygın olarak kullanılan hemen hemen tüm formatları desteklemesinin yanında Bluetooth cihazlarda desteklenmesi zorunlu temel format olan SBC desteğine sahip.
  Yalnız bu “Bluetooth formatlarının mp3’ü” eski ve hantal format en kötü durumlarda kullanılmak üzere bulunan, pratikte ise yukarıdaki formatların varlığında işlevsiz diyebileceğimiz bir durumda.
  Zira SBC hem telefon / kulaklık iletişiminde yüksek bir gecikmeye sahip (latency), hem de dinlediğiniz müzik kaydında özellikle yüksek frekanslarda kolayca hissedilebilen bir akustik performans düşüklüğüne neden olmakta.

  Onun yerine gündelik kullanımda hem daha düşük gecikme değerlerine, hem daha yüksek bit oranlarına sahip yeni formatlar olan aptX HD ve özellikle Sony’nin geliştirdiği ve piyasada oldukça popülerleşen olan LDAC’ı kullanmak belirgin ölçüde daha iyi sonuç vermekte. (Android kullanıcıları için belirteyim, 8.0 (Oreo) ve sonrası tüm Android sürümleri LDAC desteği ile birlikte gelmekte. LDAC ile kaynak ve kulaklık arasında 990 kbps’ye kadar yüksek hızlı müzik verisi transfer edilebiliyor, bu da dinlediğiniz müzik parçalarına dair daha yüksek çözünürlük / ses detayı demek)

  Bunun yanında WI-1000X’te, Sony marka müzik ekipmanlarında sıkça gördüğümüz DSEE HX özelliği de bulunuyor. DSEE HX, kısaca kayıplı (mp3, wma gibi) müzik dosyalarını CD kalitesine yükseltme işlevi gören bir upscaling algoritması içeriyor. Bu sayede, kayıt kalitesini bir miktar yükselterek sıkıştırma ile kaybedilen müzik verisinin eksikliğini hissetmemenizi sağlıyor.
  WI-1000X Bluetooth 4.1 desteğine sahip, dolayısıyla aynı anda tek bir cihaza bağlanabilmekte.

  Ses Karakteri & Performans

  Sony WI-1000X, genelde tek bir dinamik sürücü içeren piyasadaki pek çok Bluetooth IEM kulaklığın tersine bir adet 9mm’lik dinamik, bir adet de dengeli armatür sürücü olmak üzere iki adet ses sürücüsü bulunduran hibrit yapıda bir kulaklık.

  [​IMG]

  Ve açıkçası WI-1000X ses performansıyla beni olumlu yönde oldukça şaşırttı. WI-1000X kısmen nötr diyebileceğimiz bir ses karakterine sahip. Ne parlak ne de fazlaca koyu bir sesi var. Öte yandan Sony’nin pek çok popüler / anaakım ses ürününde gözlemlediğimiz hafif sıcak ses karakteri WI-1000X’te de mevcut.

  Frekans dengesi ayarı olarak Sony mühendislerini tebrik etmeliyim, oldukça iyi bir iş çıkarmışlar. WI-1000X’in sunumunda bas – mid ve tiz frekanslar birbirlerini ezmiyor ; rahat biçimde ayrı ayrı duyuluyorlar. Kulaklığın dengeli bir ses sunumu var.

  Bir basshead kulaklığı olmasa da WI-1000X’in basları kuvvetli, detaylı ve 9 mm çapındaki dinamik ses sürücüsü oldukça derine de inebilmekte. Altbas frekanslar fazla önde olmasalar da kendilerini belli ediyorlar.
  Örneğin AC/DC’nin “You Shook Me All Night Long” adlı klasik parçasında kros davul, özellikle bu fiyat ölçeğindeki bir Bluetooth IEM’e göre sizi hoşça bir “sallıyor”.
  Bas hızı iyi, doku ve çözünürlük olarak kısmen berrak ve midlere belirgin bir sızma bulunmuyor.

  Kulaklığın orta frekanslarda sunumu yine detaylı, enstrüman tınısı sınıfına göre iyi ve vokaller berrak. Sahnede enstrümanların konumlanması başarılı, bu enstrümanlarda ise bazı karmaşık müzik pasajları haricinde herhangi bir karışmaya rastlamadım.

  WI-1000x’in tizleri dinamik ve belirli bir keskinliğe sahip, fakat yorucu değil. Sony bu konuda ihtiyatlı bir dokunuşta bulunmuş. Yüksek frekanslarda bir sertlik, zillerde kontrolsüzce saçılma, “s”seslerinde parlama veya metalikleşme gibi problemlerden muaf, oldukça ölçülü bir ses karakteri var WI-1000X’in.

  Kulaklığın sunduğu sahne birbirleriyle oranlı ve iyi sayılabilecek bir genişlik ve derinliğe sahip. Açık bir kafa üstü kulaklığın sunduğu “headstage”a sahip değil kuşkusuz, lakin samimi ve kısmen yakın sunumuna rağmen size müziğin icra edildiği alanda iyi sayılabilecek bir müzikal görsellik sunuyor, dinleyiciyi klostrofobik hissettirmiyor.

  Kulaklığın iddialı özellikleri ve buna göre kısmen uygun fiyatı göz önüne alındığında sunduğu ses kalitesinin neredeyse noksansız olduğunu ve frekans dengesi, çözünürlük, tonlama ve sahne gibi konularda doğrudan göze batan bir kusurunun olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 500 dolar seviyesi bir kablolu IEM seviyesinde değil tabii ki, fakat WI-1000X’ten de o performansı beklemek haliyle haksızlık olacaktır.

  Kısacası, WI-1000X’in toplam ses performansı açısından yaklaşık olarak, piyasadaki 100 ile 150 dolar aralığındaki kablolu IEM’lerle rekabet edebilecek bir kaliteye sahip olduğu kanısındayım.
  Yalnız kulaklığın normal ses çıkış gücünün yüksek seste müzik dinleme alışkanlığı olan bazı dinleyiciler için yeterli olmayabileceği uyarısında bulunayım.

  WI-1000X’i akıll telefonunuzla zahmetsizce eşleştirmek için Sony’nin “Sony Headphones Connect” isimli uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. Bu uygulama, kulaklığa dair pek çok kontrole sahip olmasının yanı sıra dinleyicilerin ekolayzır, sanal çevresel ses ve gürültü engelleme gibi konularda ayrıntılı ayarlar da yapmasına imkan sağlıyor.

  Gürültü Engelleme Performansı

  Sony WI-1000X, tıpkı diğer aktif gürültü engelleyicili kulaklıklar gibi iki yöntemle ortam gürültüsünü azaltmakta.

  1) Kulaklıkların kulak kanalını tıkaması yoluyla pasif gürültü engelleme
  2) Kulaklıktaki mikrofonlar ve tümleşik dijital gürültü engelleme devresi ile sağlanan dijital / aktif gürültü engelleme

  WI-1000X’in pasif izolasyonu orta seviye. Belirgin bir fit problemi bulunmuyor, kulağa oturuyor ; lakin şu ana kadar denemiş olduğum semi-custom IEMlere nazaran tabii ki kulağa en iyi oturan ve haliyle kulak kanalını en iyi mühürleyen kulaklık değil. WI-1000X’ten bunu beklemek de pek haklı olmayacaktır.

  Kulaklığın aktif gürültü engelleme performansı ise her ne kadar bu konuda çıtayı en tepeye taşıyan WH-1000XM3 ölçüsünde dudak uçuklatıcı olmasa da oldukça tatminkar. WI-1000X’in aktif gürültü engelleme devresi bu kulaklığı test ettiğim metro ve otobüs gibi, dinlediğiniz müzik kaydında bas sesleri boğan düşük frekanslı dip gürültüsünün olduğu ortamlarda bu sesi ciddi oranda azaltıyor.
  Müzik çalarken ise ortalama şiddete sahip dış sesleri neredeyse duymuyorsunuz, müzikle aranıza herhangi bir şey girmiyor. Bu noktada dışardayken kulaklığın ortam modu (ambient sound) özelliğini kullanmanın dinleyiciler açısından önemine dikkat çekmek isterim. Zira dijital gürültü engelleyici açık konumdayken dış ortamdaki pek çok sesi duyamıyorsunuz.

  Sonuç

  [​IMG]


  Sony WI-1000X, WH-1000XM3 ile birlikte firmanın tarafıma gönderdiği kulaklıklar arasından en çok beğenimi kazanan iki kulaklıktan biri oldu.
  Bunda başarılı tasarımı, zengin özellikleri, gürültü engelleme başarısı ve fiyatına göre son derece tatminkar ses performansı önemli yere sahip. WI-1000X firma tarafından da ülkemiz koşullarında iyi denebilecek bir fiyatlandırmayla satışa sunuluyor.
  Kısaca Sony başarılı ve olgun bir ürün çıkarmış.
   
  #1 mavi, 17 Ağustos 2019
  Son düzenleme: 17 Ağustos 2019
 2. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,450
  Eylül başında IFA'da WI-1000XM2 tanıtılmış.

  Hatırlarsanız WH-1000XM2 ile WH-1000XM3 arasındaki temel donanımsal farklardan biri, Mark 3'te S-Master'ın bırakılıp Qualcomm'un ayrık DAC ve amfi içeren çipinin tercih edilmesiydi. Aynı yol WI-1000X serisinde de tercih edilmiş görünüyor.

  WI-1000X'teki S-Master HX çipi yerini, WI-1000XM2'de Sony'nin Qualcomm'a ürettirdiği QN1 çipine bırakmış.

  Aynı zamanda WI-1000XM2, hibrit yapısıyla yine öncülünün bir dinamik + bir armatür sürücü konfigürasyonunu sürdürse de yeni modelde ses alanında güzel gelişmeler görebiliriz gibi görünüyor ; en basitinden fotoğraftan da görülebileceği üzere bu dengeli armatür sürücü Sony'nin kendi özel üretimi.

  [​IMG]
   
 3. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,407
  Alınan Beğeniler:
  3,596
  @mavi Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş. Son zamanlarda yurtdışına çıkan insanlar ciddi şekilde gürültü engelleyici kulaklıklara yönelmeye başladı.
   
 4. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  1,450
  Teşekkür ederim. Evet, o yönde bir genel eğilim var.
  Şu an için kablosuz kulaklıklar arasında aktif gürültü engelleme özelliği hala kısmen de olsa "lüks" diyebileceğimiz modellerde bulunuyor.

  En üst sınıf arabalarla tanıtılan, akabinde yıllar içerisinde orta sınıf, hatta giriş seviyesi araçlara kadar inip, bir noktadan sonra hemen hemen tüm arabalarda standart hale gelen özellikler gibi ilerde tahminen aktif gürültü engelleyicili kulaklıkların yüzdesi, kablosuz kulaklıklar arasında daha da çok artacak gibi görünüyor.

  Bir yandan da biliyorsunuz, dikkatsiz kullanımla tehlike de barındıran bir teknoloji bu ne yazık ki.

  Özellikle güçlü aktif gürültü engelleme devrelerine sahip kulaklıklarla, ortam sesi özelliği (ambient sound) kullanılmadığında şehir içerisinde dış etkenlerden soyutlanmak beraberinde ciddi bir risk getirebiliyor.

  Umarım ilerde "Aktif gürültü engelleyicili kulaklıklar Mecidiyeköy'de bir can daha aldı" gibi haberlerle karşılaşmaya başlamayız :I
   
 5. TanrıTelecasterıKutsasın

  TanrıTelecasterıKutsasın
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  22 Ekim 2017
  Mesaj:
  395
  Alınan Beğeniler:
  305
  Yapay zeka çok hızlı ilerliyor hocam. Muhtemelen o zamanlar geldiğinde seçici geçirgen ANC geliştirilir. Yada daha basitinden tıpkı dünya Sağlık örgütünün ses şiddeti kısıtlaması gibi ilerleyen zamanda aktif gürültü engelleyicinin engelleyebilecek frekans sıkalası kısıtlanır.

  Mesela 2K dan yukarısını en fazla %30 filtreleme sınırı getirilir. Bu sayede korna sesi vs kulağımıza rahatlıkla ulaşabilir.

  Yada daha hızlı tepki verebilen SOC üretilebilirse yapay zeka ile daha ciddi filtreler ile karşılaşabiliriz.

  Tabi bu dediklerimin gerçekleşebilöesi içinse sizin dediğiniz gibi yüzlerce kişinin can verdiği haberlerini duymamız gerek.
   
  mavi bunu beğendi.