Sony Z1R İncelemesi

'Sony' forumunda mavi tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

 1. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  231
  Alınan Beğeniler:
  1,462
  Merhaba arkadaşlar & Techno-Fi okurları!

  Yakın tarihte bir süre kullanma fırsatı bulduğum, Sony’nin şu anki amiral gemisi kulaklık modeli MDR-Z1R ile ilgili izlenimlerimi paylaşacağım.

  5376 eklentisini görüntüle

  Öncelikle bu kulaklığın geliştirilme sürecine kısaca değineyim.

  Biliyorsunuz, Sony 2016 sonunda yeni nesil Hi-Res Walkman ve kulaklıklarını tanıttı. Bu yeni ve son derece iddialı “aile”, içerisinde A30 ve WM1 Serisi Walkman’ler, MDR-Z1R amiral gemisi kulaklık, aktif gürültü engelleyicili MDR-1000X kulaklık ve TA-ZH1ES USB DAC / kulaklık amfisini barındırmakta.

  Bunların arasındaki “Yüksek Çözünürlüklü Kulaklık” olan MDR-Z1R için, Sony’nin uzun yıllardan beri ihmal ettiği düşünülebilecek odyofil kulaklık sektörüne geri dönüş ürünü diyebiliriz.

  Firma, geçmiş on yıllarda MDR-R10 ve Qualia 010 gibi koleksiyoncuların elinde binlerce dolar değer kazanan “kült” kulaklıklar ürettikten sonra, 2010’u izleyen yıllarda bu konuda bir suskunluk dönemine girdi ve 2014 yılına kadar bu sektörde dişe dokunur pek fazla ürün piyasaya sürmedi.

  2014’te ise Sony, yurt dışında ilgiyle karşılananan ve Sony Türkiye’nin ülkemize de getirdiği MDR-Z7 ile bu alanda bir anlamda kendini hatırlattı. Fakat Z7, yaklaşık 600 dolarlık fiyat etiketinden de bekleneceği üzere tam manasıyla amiral gemisi “odyofil” kulaklıklar sınıfına oynayan bir kulaklık değildi.

  Bu anlamda Z1R ; Audeze, Sennheiser, Hifiman, Fostex gibi aktörler tarafından yıllardır domine edilen “üst sınıf / odyofil kulaklık” segmentinde Sony’nin yıllar sonra gelen ilk adayı biçimde tasarlanmış, oldukça özel bir emek ürünü olan bir kulaklık.

  Z1R’nin tasarımında her ne kadar küçük kardeşi Z7 baz alınsa da, yeni tip dinamik sürücüsüyle başlayarak Z7’ye göre hemen her noktada belirgin tasarımsal üstünlüklere sahip.

  Kulaklık, Japonya üretimi ve neredeyse kusursuz diyebileceğim bir malzeme kalitesine sahip. Gerçek deri kulaklık yastıkları ve yine gerçek deri kaplı titanyum kafa bandı ile son derece rahat.

  Z1R’yi başınıza taktığınızda Sony tasarımcılarının, kulaklığın basıncını geniş bir yüzeye yaymak için çaba sarf etmiş olduğunu fark ediyorsunuz. Bu anlamda, ebadına ve yaklaşık 380 gr’lık ağırlığına rağmen dinlemelerimi yaptığım saatler boyunca beni hiç yormadı.

  5377 eklentisini görüntüle

  Kulaklık, Sony’nin bu alete gösterdiği özeni vurgulayan kocaman bir deri hard-case ile geliyor. Buna sadece “çanta” demek istemedim, zira değerli enstrüman taşıyanların kullandığı hard-case’lerden tasarım olarak pek bir farkı bulunmamakta.

  5378 eklentisini görüntüle

  Hard-case içerisinden 3 metrelik tek-taraflı (3.5 mm çıkış) ve 1.2 metrelik (4.4 mm çıkış) dengeli olmak üzere iki kablo çıkıyor. Bir de bunların yanında 3.5 mm’den 6.3mm’ye dönüştürücü adaptör bulunuyor.

  5379 eklentisini görüntüle

  Fakat yine de aksesuarlar arasına bir deri çanta eklenmesi güzel olabilirdi. Zira Z1R’yi dışarı çıkarmak durumunda kaldığınızda beraberinde gelen hard-case bu iş için çok büyük kalmakta.

  SES PERFORMANSI

  Öncelikle kulaklığın medar-ı iftiharı olarak bahsedilebilecek baslarından bahsedeyim.

  Bilirsiniz, genelde “odyofil” seviye kulaklıklar bas-mid-tiz açısından bir denge sunmak (veya –Sennheiser HD800 gibi- bas yüksekliği aleyhine hafifçe mid ve tiz frekansları vurgulamak) eğilimi gösterirler. (Fostex burada bir istisna)

  Bas vurgusunun fazla olduğu “bass-head” diye tabir edilebilecek kulaklıklarda ise alt frekanslardaki bu “yükselme”, genel itibariyle özellikle mid seslerde bazı problemlere yol açma (bulanıklık, midlere sızma, berraklık hissinin azalması) tehlikesi getirebilir ; bu da kulaklığın “odyofil” olma iddiasını zedeleyebilir.

  Kısaca belirteyim, Sony Z1R tam bir bass-head kulaklığı. Ve aynı zamanda tam manasıyla odyofil bir alet.

  Sony mühendisleri bu konuda harikulade bir denge kurmuş. Baslar kuvvetli, son derece derin ve buna rağmen kendisini sesi domine etmeden, mid sesleri ezmeden duyuruyor.

  Kulaklık, bu bas gücünün yanısıra bass texture, yani bas dokusu açısından da son derece zengin. Fostex’in üst seviye kulaklıklarını henüz dinleme fırsatım olmadı, fakat Z1R’nin, yıllar öncesinden şu ana kadar dinleme imkanı bulduğum 100’ü aşkın sayıda kulaklık arasında en etkileyici bas performansına sahip kulaklık olduğunu söyleyebilirim.

  Michael Jackson’ın 1982 çıkışlı Thriller’ını dinlerken parçanın girişindeki kapı açılma sesi ve adımlar gibi bas uzantısı olan sesleri herhalde başka hiçbir kulaklıkla bu kadar net ve gövdeli duyduğumu hatırlamıyorum.

  Öte yandan, bas ve kick vurgusu yoğun elektronik müzikte ise Z1R geniş sahnesinin de desteğiyle tam manasıyla bir kulüp atmosferi yaratıyor.

  Yine Sony’nin WM1Z Walkman’iyle 4.4 mm dengeli bağlantı üzerinden yaptığım dinlemelerde, elektronik müzik parçalarında, hem de hiçbir ekolayzır / bas yükseltme kullanmadan başınızı titretecek seviyede bir kick vurgusu alıyorsunuz. Bası net bir şekilde veren, fakat gövdesini fazla hissettirmeyen kulaklıklardan sonra Z1R’nin basları insanı hafifçe sersemletiyor : )

  Bunu büyük oranda kulaklığın sahip olduğu devasa 70 mm’lik, magnezyum kaplı dinamik ses sürücüsüne bağlamak mümkün. Zira Z1R, sürücü ebadıyla alakalı olarak “büyük bir kulaklık” veya “küçük bir hoparlör” tanımları arasında bir yerde durmakta. (Bence her ikisi de değil zira)

  5380 eklentisini görüntüle

  Ben açıkçası Z1R’nin baslarına dair herhangi belirgin bir kusur bulabildiğimi söyleyemem. Ses rengi olarak Sony’nin kulaklıklarında genel olarak rastlanan sıcaklık, bu kulaklığın tüm frekanslarında görülebiliyor.

  Bu dolgun ve derin baslara, baslardan net bir biçimde ayrılan ve herhangi bir karışma göstermeyen berrak midler eşlik ediyor. Mid sesler & enstrümanlar sahnede soldan sağa oldukça geniş bir alanda yayılıyorlar. Sahne çok fazla derinliğe sahip değil ; fakat belirttiğim üzere çok geniş ve alan hissiyatını başarılı bir şekilde yaratıyor.

  Enstrüman gerçekçiliği bekleneceği üzere yüksek ve ses tınısı (timbre) başarılı. Ben Z1R’nin enstrüman tasvirinde herhangi bir yapaylaşmaya rastlamadım.

  Z1R yine mid seslerde, diğer frekanslarda olduğu gibi bolca müzik detayı sunuyor. Enstrümanların sahnede konumlandırılması gerçekçi, fakat havadar sunuma sahip bir kaynakla bunun daha da iyi bir noktaya ulaşacağını tahmin ediyorum.

  Tizler ise yine bilindik Sony tizi karakterine yakın. Hafifçe parlak ; çok pürüzsüz veya çok keskin değil. Tiz uzanımı yüksek.

  Sony Z1R analitik sunuma sahip bir kulaklık olmamasına rağmen oldukça rafine tizlere sahip ve yüksek frekans detayı açısından son derece zengin.

  Teknik anlamda herhangi belirgin bir tiz yuvarlaması duymadım. Fakat Sony’nin yüksek frekans tuning’iyle alakalı olarak Z1R’nin piyasadaki en havadar tizleri sunan alet olduğunu söyleyemem.

  Ayrıca kulaklığın tizlerinde hafif bir agresiflik mevcut. Bu durum özellikle tiz / rock severleri oldukça memnun edebilir ; fakat öte yandan sertlik (harshness) veya parlama (sibiliance) konusunda sıkıntılı kayıtlar dinliyorsanız, Z1R bunları yüzünüze vuracaktır. Dolayısıyla bu kulaklıktan daha fazla verim & mutluluk almak istiyorsanız, Z1R’yi tizleri kontrollü bir kaynak / amfi ile eşleştirmenizi önerebilirim.

  Sony Z1R, ifade ettiğim üzere çekinik olmayan tizlere ve oldukça belirgin baslara sahip. Buna rağmen bas / mid / tiz yüksekliği açısından ilginç bir şekilde denge problemi yaşamamakta. Birbirini ezen veya gereğinden fazla öne çıkan herhangi bir frekans yok.

  Sony mühendisleri bu konuda da iyi bir iş çıkarmışlar.

  Z1R, ses detayı ve enstrüman ayrımı gibi teknik konularda da başarılı. “Amiral gemisi kulaklık” ve “Hi-Res” etiketlerinin hakkını veriyor. Sıcak ve daha ziyade müzikaliteyi öne çıkaran sunumuna rağmen son derece detaylı ; kaydı iyi çözüyor ve bunu tüm frekanslarda başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

  Yalnız, ifade ettiğim üzere, tam olarak bu yüzden Z1R’den en fazla keyif alabilmek için sıkıştırılmış ve mastering’i kötü kayıtlardan uzak durulmalı ; zira bunlardaki sıkıntıları Z1R’nin affetmeyeceğine emin olabilirsiniz.

  Z1R, 64 ohm empedans ve 100 dB’lik hassasiyetiyle beslenmek için çok kuvvetli bir akıma ihtiyaç duyan bir kulaklık değil. Ben sonucu merak ederek cep telefonundan yaptığım birkaç denemede dahi kısmen tatminkar bir ses yüksekliğine ulaştım. Fakat bunun yeterli olmadığını pek çok Techno-Fi okuyucusu tatmin ediyordur. Burada bir kulaklıktan ziyade 70 mm’lik devasa sürücülere sahip ufak bir hoparlör çiftinin beslendiği göz önüne alınmalı.

  Kulaklık hem müzik türü hem de kaynak konusunda oldukça esnek. Dinlediğim pop, rock, elektronik, orkestral ve akustik kayıtların istisnasızca hepsinde bir başarı ortalamasını tutturdu. Özellikle böylesine geniş sahneli bir kulaklığın rock müzikte dahi iyi sonuç vermesi beni şaşırtan şeylerden biri oldu diyebilirim.

  Ses beğenisine göre değişmekle birlikte Z1R’nin, özellikle nötr, az renkli ve yukarıda da belirttiğim gibi tizleri kontrollü, havadar bir kaynakla eşleştirildiğinde dinleyiciyi “müzikal nirvana”ya ulaştırabileceği düşüncesindeyim.

  5381 eklentisini görüntüle

  Tüm bunların yanında, Z1R, Türkiye’de ilginç bir şekilde ABD ve Avrupa pazarlarından çok daha uygun bir fiyatla piyasaya sunulmuş Sony ürünlerinden bir tanesi.

  Örneğin Amazon’da 2000 doları aşkın fiyata sahip olan bu kulaklığı, ülkemizde sıfır halde ve Türkiye garantisiyle zaman zaman 1500 doların altında dahi bulmak mümkün olabiliyor.

  İncelememi bitirirken son olarak, Z1R Türkiye’ye gelir gelmez denemem için bana bir adet gönderme lütfunda bulunan Sony Türkiye’den Sayın Şükrü Çetinkaya’ya samimi teşekkürlerimi sunayım.

  Artılar :

  + Devasa 70 mm sürücü büyüklüğü

  + Birçok müzik türünde başarılı performans

  + Kusursuza yakın bas

  + Havadar, geniş sahne

  + Tüm frekanslarda detaylı, berrak ses

  + Kısmen kolay sürülebilme

  + Malzeme kalitesi

  + Rahatlık

  + Aksesuarlar, dengeli ve tek-taraflı kablo

  + T.C. fiyatı yurt dışına nazaran çok uygun

  Eksi(k)ler :

  - Oldukça büyük

  - Tizlerde parlamaya hafifçe yatkınlık ve kaynağa göre nadir kontrol kaybı

  - Bir taşıma kılıfı yararlı olabilirdi.
   
  #1 mavi, 14 Nisan 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Nisan 2017
 2. Özen

  Özen
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ağustos 2016
  Mesaj:
  954
  Alınan Beğeniler:
  2,766
  Yine Çok güzel ve ayrıntılı bir inceleme gelmiş sizden. Hayatın boyunca ulaşamayacağım bir kulaklık olacak büyük ihtimal kendileri. Ama okurken sanki dinliyormuş gibi hissettim arada :)
  sony zaten bir suredir TR fiyatlarını çok daha uygun yapıyor müzik sistemleri piyasasında bu bir + bizim için veya alabilecekler için
   
  thng, mavi ve (silinmiş kullanıcı) bunu beğendi.
 3. sallanansandalye

  sallanansandalye
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  5 Aralık 2012
  Mesaj:
  145
  Alınan Beğeniler:
  184
  Benim de dikkatimi çekmişti bu kulaklık. İnceleme için teşekkürler.
   
  #3 sallanansandalye, 14 Nisan 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Nisan 2017
  2 kişi bunu beğendi.
 4. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  İmkanım olsa kesinlikle almak isteyeceğim bir kulaklık. MDR V6 ve MDR1RBT kullanmış birisi olarak sony istediğinde çok iyi kulaklıklar üretebilecek bir firma diyebilirim.

  Dışarı çıkarken filan takılacak bir kulaklık değil bu. Ben AKG Q701 i bi defa dışarda taktım insanlar uzaylı görmüş gibi oldu. Bunda 70mm sürücü var dalga geçen bile çıkar. O açıdan deri kılıf filan bence gereksiz.
   
  4 kişi bunu beğendi.
 5. ahmetcan44

  ahmetcan44
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Şubat 2012
  Mesaj:
  117
  Alınan Beğeniler:
  134
  Basshead ama edepli bir basshead kulaklık olmuş. İşini iyi yapan ve diğer işleri de hatırı sayılır derecede becerebilen bir kulaklık arayışım başladı. Bir an evvel ucuzlamasını bekliyorum.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 6. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,134
  Alınan Beğeniler:
  5,910
  AKG Q 701 i şimdi gördüm, uzaylı sanmaları haklıymış hiç insani değil :))
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. ahmetcan44

  ahmetcan44
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  6 Şubat 2012
  Mesaj:
  117
  Alınan Beğeniler:
  134
  Yeşil miydi? :D
   
 8. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  siyahtı. kabloları yeşildi.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 9. zodiac_tauruss

  zodiac_tauruss
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesaj:
  986
  Alınan Beğeniler:
  1,254
  Gayet özenli ve doyurucu bir inceleme olmuş. Ellerinize sağlık.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 10. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  231
  Alınan Beğeniler:
  1,462
  Benim kastım dışarda kullanmak değil, bir yerden başka bir yere taşımaktı aslında. Örneğin tatile veya birkaç aylığına bir yere gidiyorsunuz ve Z1R'yi yanınıza almak istediniz. Bu durumda arabanız yoksa hard-case'i ile taşımak çok zor olacağı için bir deri taşıma çantası kullanışlı olurdu.

  Herkese teşekkür ederim bu arada güzel mesajları için!
   
  6 kişi bunu beğendi.
 11. fck93

  fck93
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  29 Eylül 2013
  Mesaj:
  75
  Alınan Beğeniler:
  103
  kulüp havası diyince ooo işte tam aradığım kulaklık bu derken, fiyatı görünce yıkıldım :(
   
  #11 fck93, 15 Nisan 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Nisan 2017
 12. artears

  artears
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  26 Ekim 2011
  Mesaj:
  655
  Alınan Beğeniler:
  2,345
  R10'i epey bir süre, Qualia 010'u da kısa bir süre dinlemiş birisi olarak bu kulaklıktan beklentim çoktu. 2 hafta kadar önce bir tanıdığın evinde çok kısa bir süre dinledim. Kaynak bel canto'nun bir dac'ıydı. Modeli bilmiyorum. Bildiğim parçaları seçtim ama ne kaynağı tanıyorum, ne de parçaların kayıt kalitesinden eminim.

  Bu giriş ile beraber dış görünüş ve kalite için yorum yapayım: Muhteşem. Gerçekten kulaklığın malzeme kalitesi, işçiliği ve kulaktaki rahatlığının böyle ustalıkla harmanlandığını ilk kez görüyorum. Genelde malzeme kalitesi arttıkça kulaklık ağırlaşıp rahatsızlık veriyor. Bunda öyle değil. Arkadaşlar teknolojiden gerçekten faydalanmışlar. Koca bir bravo diyorum.

  Ses konusuna gelirsek... dediğim gibi, beklentim çoktu ve kendi kaynaklarım ve parçalarla denemedim. O yüzden bir şans daha vermem lazım. Ama beni çok fazla etkilemedi. Çözünürlük ve sahne olarak hd800'ü beklemeyin. Bas iyi, ama bazı yerlerde, sanki mid bas çözünürlüğü çok yüksek gelmedi. Bilemiyorum, kulaklık ikinci bir şansı hak ediyor tabii, ama ilk izlenimden çok etkilenmiş olarak ayrılmadım. Keşke vaktim olsaydı o gün...

  Çok elle tutulur bir şey demedim ama kulaklığın malzeme ve genel kalitesi çok iyi orası kesin. Açık tip kulaklıklar ile karşılaştırmak da çok makul olmayabilir, özellikle aynı fiyat seviyesinde daha iyi açık kulaklık bulunur diye düşünüyorum. Ama kapalı olarak, piyasada satılan ve halen üretilen en iyilerden biri olabilir. Dediğim gibi, tekrar dinlemem lazım...

  Herkese hayırlı bir pazar günü dilerim...

  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
   
  13 kişi bunu beğendi.
 13. lavgirin

  lavgirin
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  25 Kasım 2014
  Mesaj:
  55
  Alınan Beğeniler:
  116
  Elinize saglik , ayrintili ve okumasi keyifli bir inceleme olmus.

  Genelde th900 ile kiyaslanmis sanirim , bizdende boyle bir karsilastirma cikar mi acaba ?
   
  2 kişi bunu beğendi.
 14. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  231
  Alınan Beğeniler:
  1,462
  Dediklerinize katılıyorum, fakat sahne olarak kapalı kulaklıkları açık ve hatta HD800 gibi apaçık bir kulaklıkla kıyaslamak pek adaletli olmaz diye düşünüyorum.
  Z1R, kapalı bir kulaklığa göre oldukça geniş bir sahneye sahip ; zaten ebadı ölçüsünde böyle olmalı da diye düşünüyor insan.

  Ses çözünürlüğü olarak da (özellikle yüksek frekanslarda) açık kulaklıkların avantajı var.
  Fakat, markaların genel ses tuning'i de bu konuda ayırt edici bir faktör.
  Örneğin Sennheiser HD800, Sony Z1R'ye göre çok daha analitik ve detayları yüzünüze doğrudan vuran bir karaktere sahipken, Z1R daha sıcak ve yumuşak sunumuyla kaydı en ince ayrıntısına kadar çözmekten ziyade "keyif" vermek üzere tasarlanmış bir kulaklık.

  Z1R'yi özellikle dengeli çıkıştan denemenizi tavsiye ederim. Bir de alet biraz yeni olabilir.

  Aynı fiyat aralığında ben şu ana kadar her kapalı kulaklıktan daha başarılı ses veren açık kulaklıklar buldum (kişiye göre değişebilir gerçi), izolasyonlular biraz daha pahalı olma eğilimdeler genel itibariyle, evet.

  TH900 sahibi bir arkadaş Z1R alır veya Z1R almış bir arkadaşa talih bir adet TH900 bahşederse ne güzel olur : )
   
  4 kişi bunu beğendi.
 15. artears

  artears
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  26 Ekim 2011
  Mesaj:
  655
  Alınan Beğeniler:
  2,345
  @mavi bir ara buluşalım da bir daha dinleme şansı bulayım o zaman. Th900 yok ama ultrasone signature pro ve hd800 karşılaştırması yapabiliriz... :)

  Sent from my fridge using Tapatalk
   
 16. mavi

  mavi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Temmuz 2013
  Mesaj:
  231
  Alınan Beğeniler:
  1,462
  Kulaklığı inceleme için ödünç almıştım, şu an elimde bulunmamakta : )
   
  2 kişi bunu beğendi.
 17. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,318
  Sony kulaklıklara zaafım olduğunu her fırsatta söylüyorum.İlgiyle okudum.Elinize sağlık ve forum adına teşekkürler.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 18. artears

  artears
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  26 Ekim 2011
  Mesaj:
  655
  Alınan Beğeniler:
  2,345
  Tühh ya... Nereden ödünç alınıyor bu? Ben de alayım... ;)

  Kısmet, yapacak bir şey yok. Denk gelirse test amaçlı bir buluşmaya katılmak isterim. Yazılı olsun, isteğimizi beyan etmiş olalım...

  Sent from my fridge using Tapatalk
   
 19. muhasturk

  muhasturk
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Kasım 2013
  Mesaj:
  44
  Alınan Beğeniler:
  0
  Çok teşekkürler inceleme için. Oldukça detaylı bir yazı olmuş akıcı bir şekilde okudum.

  Keşke forumda Sony MDR 1000X incelemesi yapabilecek olan olsa idi.

  Bose CQ35 ve Sony MDR 1000X arasında kaldım şu an.
   
 20. Özen

  Özen
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ağustos 2016
  Mesaj:
  954
  Alınan Beğeniler:
  2,766
  Geçen bir arkadaşla konuştum. 1000x almış . Ve elinde B&O h6 ve h9 var. Bana dediği 1000x bariz bu ikisinden de çok üstün çalıyor. H6 yı at kenarıya h9 ü hava da kara da tokatlar dedi.
   
  2 kişi bunu beğendi.