Sony Z1R İncelemesi

'Sony' forumunda mavi tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Merhabalar.

Bugün @Vordhosbn sayesinde Kanyon Sony'ye gidip Z1R'yi dinleme şansı bulduk. Fikir vermesi açısından kulaklıkla ilgili izlenimlerimi yazmak isterim:

Dinlemem yaklaşık yarım saat sürdü ve Walkman WM1A'nın Balanced çıkışını kullandım. Cihaz tarafımca unlock edildiği için kulaklığı sürmekte zorlanmadım.

Öncelikle şunu söylemem lazım. Bu kulaklığın genel kitleyi 2'ye bölmesi çok sürpriz değil. Nedenini sorarsanız, klasik aşina olduğumuz odyofil tuninge sahip olmayan, kendine özgü bir kafaüstü üretmiş Sony. Ek olarak bana göre insanlar kendi zevklerine uymayan kulaklıkları "çöp" ilan etme eğiliminde olduklarından (bu sebeple çok fazla iyi inceleme yazarı çıkmıyor) bu kulaklığın bu kadar tartışma konusu yapılması dinledikten sonra beni çok şaşırtmadı.

Bir kere bu kulaklığa kötü diyen biri varsa en yakın işitme merkezine gitmesi tavsiyemdir. Innerfidelity'deki amcamız da bir doktora görünse fena olmaz. Kulaklığı beğenmemesi anlaşılabilir ancak "giderim ATH-M50X alırım" tarzıdaki yorumu ve kulaklığı bu denli gömmesi fazla saçmaydı. Dinledikten sonra bunu çok net söyleyebilirim.

Gelelim ses karakterine. Kulaklık WM1Z Walkman'in kulaklık versiyonu gibi diyebilirim, ki incelemeler de bunu işaret ediyordu. Frekanslara değinmek gerekirse, güçlü ve çok derinlere inebilen ama oldukça da kontrollü ve sıkı bir bass mevcut. Kafaüstünde daha iyi bass duydum mu pek emin değilim. Bugüne dek çok kulaklık dinledim o yüzden hepsini akılda tutmak kolay olmasa da, Z1R'ın bass performansı muhteşem diyebilirim. Bassların diğer frekanslara sıçramadığını da söylemem gerek. Bu konuda da tartışmalar vardı gözlemlediğim kadarıyla ve bu yüzden bassın diğer öğeleri örtebileceğini düşündüm ama dinlediğim hiçbir parçada bu duruma rastlamadım. Basslar altlara doğru çok iyi uzuyor ve belki bu uzama bir örtü şeklinde algılanıyor olabilir. Ben katılmıyorum.

Midler WM1Z ile en çok benzettiğim yönü oldu. Nispeten renkli, çok lezzetli, yüksek çözünürlüklü ve çok çok müzikal midleri var. Müziği dinleten kısım da midler olduğuna göre bu kulaklık gözümde epey bir artı puan almış oluyor. Tonlama hafifçe renkli olmakla beraber oldukça istikrarlı ve düzgün. İnce ya da kalın diyemem ki bu çok iyi bir noktası kulaklığın. Tonlama çok yerinde ve dediğim gibi midlerin kalitesi ve müzikalliği çok başarılı olmuş. Mid performansı da bass kadar iyi bir kulaklık Z1R. Vokal ve enstruman (gitar, saksafon vb.) dinlemek çok büyük keyif.

Tizlerin çözünürlüğü fena olmasa da daha iyi tiz veren kulaklıklar dinledim açıkçası. Tizler Z1R'ın güçlü bir noktası değil bass ve midlere nazaran. Bu tizlerin kötü olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor ama tizlerdeki uzama duyduklarım arasında en iyisi değil. Biraz yuvarlanma var. Onun haricinde tizlerin sahnedeki pozisyonlaması ve agresif olmamaları pozitif nokta. Kapalı bir kulaklık olmasından ötürü tizlerde üst düzey açık tip kulaklıklar kadar ferah hissettirmemesini normal karşılıyorum. Öte yandan tizler oldukça taneli ve özellikle pozisyonları çok güzel. Benim için tizlerin uzaması ve parlaklığı çok önemli diyorsanız daha farklı seçeneklere bakmanız iyi olur.

Sahne anlamında kulaklığın fiziksel limitini (kapalı tip) göz önüne alıp diğer kapalılarla karşılaştırırsam bir Ether C kadar geniş değil ama derinlik çok iyi. Genişlik de yine güzel olmuş. Midler nispeten yakın çalarken tizlerde biraz uzaklık sezdim. Bass müthiş bir derinlik kazandırıyor kulaklığa. Jazz parçalarda sahne çok güzel kuruluyor ve kendinizi müziğe bırakıp dalıyorsunuz.

Çözünürlük gayet iyi ama kötü bir kaynakla bassın çözünürlüğü düşürme ihtimali yüksek. Bu yüzden kulaklıktan bağımsız kaynak ve ekipman kalitesi mühim. Ayrım da kapalı tipler arasında üst seviyelerde.

Kulaklığın hiç mi kötü yanı yok derseniz, subbassın kuvvetli olması yanlış sinerjiyle yoracak bir sunum verecektir. Bass yoğun kaynak ve amfileri tavsiye etmiyorum. Ayrıca tiz severler çok memnun kalmayabilir. Ben tizlerini beğendim ama biraz daha uzama çok iyi olurdu. Burada kaynak da çok önemli elbette. Örneğin SP1000 olsaydı bu konuda oldukça toparlardı diye düşünüyorum.

Son olarak, kulaklığın tasarımı, hafifliği ve konforu muazzam olmuş. Bu konuda çok fazla rakibi yok gibi gözüküyor.

Z1R başarılı bir kafaüstü olmuş. Ben çok beğendim ki yukardaki resimde yüzümün aldığı şekil zaten her şeyi anlatıyor. "Müzik dinleten" bir alet olmuş, ses dinleten değil.

Collapse Signature Expand Signature
    #101 VirtuFortuna, 28 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Aralık 2017
    17 kişi bunu beğendi.
  2. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    172
    Bu kukakliga sp1000 mi wmz1 mi ?

ASUS_Z012S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Sp1000

4. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    Merhaba daha önce aurender flow deneyimlediğiniz için sormak istiyorum.Kulaklıkla uyum konusunda sıkıntı yaşar mı sizce.Besleme ve karakter olarak hakkını verebilir mi kulaklığın...
    @VirtuFortuna

5. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    780
    Bu kulaklıkla iyi film izlenir desenize. Sağlam baslar ve midler ...

6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Bence sıkıntı olmaz. Sinerjileri de iyi olur diye düşünüyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  7. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    Siparişi verdim bakalım artık.Türkiye fiyatı sony ürünlerinin gerçekten çok uygun.Bu konuda diğer markalara örnek olacak durumdalar...

9 kişi bunu beğendi.
  8. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    386
    Nerden ve ne kadara aldınız acaba?

9. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    n11'den aldım elimde çek vardı 350 tl'lik 5250 tl'ye geldi...

10. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    482
    Magaza onayladı mı ? O fiyatlara stok yok diye iptal ediyorlar sanırım.

11. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Wm1a, 1z, sp1000 ne olursa olsun bu kulaklığı layığı ile süremiyor. 7cm driver'ı hareket ettirmek bu cücük güçlerle çok zor. Amfi şart. Tüm sorunlu denilen noktalar bu sebepten. Size kuvvetli bataryalı veya masaüstü bir amfi ile denemenizi tavsiye ederim. Ciddiyim, tüm negatif yorumlar kaybolur...

Bu arada, wm1z'yi a2p tu-05 amfiye bağladım ve z1r yi öyle dinledim... wm1z ve amfi ile gayet iyi oldular.

Sent from my fridge using Tapatalk

4 kişi bunu beğendi.
  12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Bu bizim son kulaklığımız olabilir Attila.Potansiyel var. :eek:k

4 kişi bunu beğendi.
  13. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    Bakalım yarın kargolamaları lazım.Madem stok yok diye iptal ediyorlar neden ilan güncel duruyor diye sormak isterim onlara.

14. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    @VirtuFortuna ile yorumlarımız uyuşuyor. Ama ben aletin tizlerini de başarılı buluyorum. Buna mukabil LPG de wm1a /1z de bu kulaklık için zayıflar. Aletin bas ve midleri inanılmaz. Tiz çözünürlüğü de çok iyi. Bence tizlerde sibilanstan kaçınıp çözünürlük ve uzamaları koruyacak optimum noktayı yakalamışlar. Biraz fazlası yorucu tizlere yol açardı. Daha azı da olmazdı.

WM1Z ile uyumuna gelirsek: 1Z ses limitli idi. Alet 1Z ile ses çıkarıyor mu? Evet. Aletin dinamikleri, transient response, frekans ayırımı referans olur mu? Hayır. Hatta LPG daha iyi bu konuda, se çıkış ve balanced farkı olmasına rağmen. Ses limiti kalksa da bunun değişeceğini düşünmüyorum. Amfisiz bu kulaklık olmuyor. Buna mukabil, nötr sayılan bir kuvvetli amfiyi 1z'nin 3.5mm çıkışına, 1z'nin sesini kökleyerek bağladım... Sonuç ve sinerji müthişti...

Sent from my fridge using Tapatalk

4 kişi bunu beğendi.
  15. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    780
    Kesinlikle Fatih. MDR 1a' da bile potansiyel vardı. Yalnız bunun son kulakliğim olabilmesi için 12. Ele falan düşmesi lazim;)

6 kişi bunu beğendi.
  16. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Bu ürün sony turkiye garantili tek çekim 5250TL e hala satılıyor. Havale ile 5150 TL..

17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Nerde hocam

18. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
  19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Birinin bunu bize hediye etmesi bizim kulaklığı alabilmemizden daha olası.O derece ;D

4 kişi bunu beğendi.
  20. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    482
    Eğer dinlemek isteyen varsa kısa süre içersinde kanyon mağazasına giderlerse deneyebilirler.