Sony Z1R İncelemesi

'Sony' forumunda mavi tarafından 14 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    780
    Dusunmuyor değilim . Shp 9500 vardı. Bas eksikliği hariç iyiydi. X1 500,x2 800 civarı . Bunlarda bas daha iyiymiş . Nasip artik:eek:k

3 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Hiç düşünme. Dolby Dijital Sinema kulaklığı almayacaksan ve 1000 tl üstüne çıkmayacaksan Fidelio X serisi Sony 1 serisine göre olan bariz üstünlükleriyle tek seçenek bana göre.

Dikkat etmen gereken biraz güçlü bir kaynak.Sinema amfisiyle sorun yok.Bilgisayardan izlerken araya güçlü bir DAC veya amfi gerekiyor.Şart değil,doğrudan da izleyebilirsin.

3. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Film izlemek için bu kulaklığın fiyatı biraz pahalı değil mi sizce ? Yoksa bu konuda böyle düşünen bir tek ben miyim. Diğer bir konuysa 70mm sürücüler oyunlarda nasıl performans sergiliyorlar.

4. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    780
    Evet dinlemememe rağmen film için kesinlikle çok pahalı. Oyun için de çok pahalı. En azından ben bütçeler için. Açıkçası 5000 liram olsa da herhangi bir kulakliga vermem.

Aslında bu film mevzuu biraz da benim sorum üzerine biraz genişledi. Yoksa kulakliğin asıl görevi müzik. Alan da oncelikle müzik dinlemek icin alıyor diye düşünüyorum.

@DefinitioN Fatih, mixamp 5.8 ve topping nx2 ile beraber kullanıyorum filmlerde.Kablolu kulakliklari kablosuz yapıyor mixamp. Güçlü kulaklık kullanırken de topping nx2 destekliyor. Tabi gücü yettiği kadar.

5. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    294
    x2, film için düşünülebilecekse de bence her şeyden önce canavar gibi müzik kulaklığıdır. Şahsen hd 650'ye tercih ederim. konu da z1'den baya taşmış:)

2 kişi bunu beğendi.
  6. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    270
    Herkese iyi akşamlar. Kulaklığın kanyon sonyde bulunduğunu duyunca soluğu orda aldım bi kaç saat önce. Aleti, jds labs c5>audiominor bakır lod>sony nwz a15 ile yaklaşık bir saat boyunca dinledim. Dinlemişken de bir kaç kelam edeyim, bencillik olmasın dedim.

Yeterince inceleme, yorum gelmiş; ben de şarkı üzerinden gideyim. Arşivimin büyük kısmını EAC ile kendim ripledim. Zaman kısıtlı olduğu için de sıklıkla dinlediğim, aşina olduğum parçalara öncelik verdim. Yer yer de neredeyse 1 yıldır kullandığım er4s ile karşılaştırdım. Hd800 ile karşılaştırılınca sorun olan bi platformda ayıp ettim biliyorum.

Steely Dan/Can't Buy a Thrill/Do It Again

Kendi riplediğim albümdeki tizler açısından en ayırt edici şarkı. Gerek vokalin konumu gerekse sağ arkadan baştan sona vurulan hi-hatler çok çok iyi. Tizler epeyce uzuyorlar mikrofona oldukça yakın vokale ve davul vuruşlarına rağmen. Frekanslarda herhangi bir karışma yok, hepsi kendi hallerindeler. İlk başta basın çok fazla olduğunu hissettim fakat sonradan anladım ki er4s ile dinlediğim için amfinin bass boostu açık kalmış nötre alınca bir sıkıntı kalmadı.

A.J.J./People Who Can Eat People Are the Luckiest People in the World/A Song Dedicated to the Memory of Stormy the Rabbit

Tizlerden başlamışken devam ettim. Baştaki müzik aletinin ismini hatırlamıyorum şu anda fakat üzerinden 4 saat geçmiş olmasına rağmen hala kafamın içinde yankılanıyor o tizler. Şarkıyı dinlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

The Beatles/White Album/While My Guitar Gently Weeps

Şarkıdaki bas yürüyüşleri harika. Böylesini duyduğumu duyacağımı sanmıyorum. er4s'teki bass boost ile zorla arttırılmış baslardan oldukça farklı ve gerçeğe bir o kadar yakın. Soldan gelen elektro gitar sağdan vuran baslar, baslarla eş zamanlı epey arkadan gelen ziller ve ortadaki vokal muhteşem bir sunum çıkıyor ortaya. Şunu belirtmemde fayda var ki arşivdeki Beatles albümleri 600$'lık usb olan versiyon ve kristal berraklığında. Denemenizde fayda var.

Intervals/Shape of Colours/Sure Shot

Forum metal severlerin kontrolü altındayken djent denemesem olmazdı. Albümü daha önce dinlememişim diyebilirim. Utanmasam her akşam gidip dinlerim mağazada. Baslar albümün tamamında baskın olmasına rağmen zillere hiçbir zaman baskınlık kurmuyorlar.

King Crimson/Red/Starless

Fazlasıyla dinlediğim neredeyse her saniyesini ezberlediğim bir şarkı; Z1r ile pek gitmedi sanırsam. Sonlara doğru giren King Crimson karmaşasında aradığım kaosu bulamadım, sahne genişliğinden olsa gerek. Yoksa freakanslarda bir sorun yok yine.

King Crimson/Radical Action to Unseat the Hold of the Monkey Mind/The Letters

Şarkının bulunduğu Island albümünden dinlemek istemedim çünkü pek iyi değil orda kendi ripim olmasına rağmen. Bu albüm ise geçen yıl piyasaya çıkan hi-fi bir albüm; edinmekte fayda var. Z1r kayıtta kullanılan 3 davulcunun hakkını veriyor. Yerleşim olarak davullar olması gerektiği gibi önde ve şarkıya hakimler. 4:37'de başlayan karmaşaya epeyce sakin yaklaştı Z1r ve detayları, her enstrümanı ayırt ettirecek kadar iyi verdi.

Dire Straits/Brothers In Arms/Money For Nothing

Gitarla atılmış en iyi sololardan birisi olan bu şarkıdaki soloyu pürüzsüz bir şekilde verdi Z1r. Lakin vokal hafif geride kaldı veya bir şekil perdelilik vardı tam anlayamadım.

Neutral Milk Hotel/In the Aeroplane Over the Sea/In the Aeroplane Over the Sea

En sevdiğim indie folk albümü fakat alıştığım gibi değil. Arkadan vuran ziller iyi, gitar tonları olması gerektiği gibi ama vokal ikileme düşmemi engelleyecek kadar perdeli. Neden böyle verdiğine herhangi bir açıklama getiremedim Z1r'nin vokali. Daha önceki şarkılarda harika bir iş çıkarmasına rağmen burdaki vokalin altında ezildi. Şarkıda problem olduğunu sandım, bir sonrakine geçtim ama bu perde er4s'te olmamasına karşın tüm albümde vardı.

Joanna Newsom/Ys/Emily

Kadın vokali oldukça iyi, herhangi bir sertlik olmadan, yormadan veriyor Z1r. Sesteki çatlamalar, hışırtılar olduğu gibi kulakta. Oldukça detaylı.

Yes/Close to the Edge/Close to the Edge

Detayları verişi muazzamdı. Çözünürlük çok üst seviyede. Tabii bunda hdtracks kaydı olmasının da yararı var sanıyorum. Vurulan hi-hatler ve davul güzel bir harmoni içindeler. Araya vokal girse de herhangi bir dağılma, üst üste binme olmuyor. Özellikle 3. bölümde 14:52'de başlayan Rick Wakeman solosu kusursuz nitelikte yansıyor kulağa.

My Bloody Valentine/Loveless/To Here Knows When

Bu albüm de epey boğuk geldi. Gitarlardaki distorsiyonlar alışılagelmişin dışındaydı, sanki bunlar bozuk çalıyor ben düzelteyim der gibiydi Z1r. Ziller olması gerektiği gibi yine fakat arka plan netliği olarak pek iyi değildi. Yani fazla netti albüme göre.

Film Bonusu: Bir Zamanlar Anadolu'da

Hazır laptop yanımdayken, hem de soranlar olmuşken biraz da film izledim. Film yaklaşık 30GB orijinal bluray rip remux.

Z1r filme ayrı bir hava kattı. Özellikle araba içi çekimlerde verdiği detaylar, yarattığı sahne mükemmel. Dış çekimlerde de yarattığı atmosfer kusursuz. Seslerdeki duyguyu, en ufak detayı veriyor ve filmin içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Özet

Z1r detayları harika veriyor. Tiz, bas ve mid dengesi kusursuz, biri diğerinin üzerine çıkmıyor. Ancak alet kayıttan ziyade tür seçiyor gibime geldi. Oturup sabaha kadar dinleyebileceğim şarkıları çaldığı gibi soundundan hiç memnun kalmadığım parçalar da çaldı. Özellikle lo-fi indie ve shoegaze hiç gitmedi bu kulaklıkla. Gereken kirli atmosferi yaratamadı, daha çok boğdu. Bu türlere geniş sahnenin yaramadığından zannediyorum vokal geride kalıyor davul ve bas gitar hafif öne çıkınca olması gereken hava oluşmuyor. Shoegaze'de bu istenen bir durum olabilir ancak orda da gitar distorsiyonları epey yavan ve tekdüze kaldı Metal, rock, edm tarzı severseniz bir sorun olacağını sanmıyorum yine de önce bi denemekte yarar var.

Teşekkürler.

7. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Elinize sağlık, güzel izlenimler olmuş. Kullandığınız ekipmanı ve kayıtları tam bilmediğim için kulaklığın tür seçmesi konusunda yorum yapamam, ama z1r sahibi olarak karışık parçalar için ekstra gücün çok işe yaradığını söyleyebilirim.

Ben biraz da bi Beatles albüm kayıtlarına takıldım. Bahsettiğiniz kadar güzel kayıtları nereden buldunuz? Ben de isterdim açıkçası kaliteli Beatles albümlerini . Dilerseniz özel mesaj üzerinden de konuşabiliriz.

Sent from my fridge using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    #148 DefinitioN, 11 Kasım 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Kasım 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  9. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    253
  10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Evet.Bizden bir arkadaş aldı sonuncuyu :)

#150 DefinitioN, 11 Kasım 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Kasım 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  11. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Çok iyi fiyattı ama :)...

12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,242
    Mağazaya soru sormadan N11'den alım yapmayın arkadaşlar. "Tedarik edilemiyor" sebebiyle iptal etmişler siparişi.

Tedarik edemedikleri şeye indirim uygulayıp listeliyorlar. Enteresan.

Collapse Signature Expand Signature
  13. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Amaç indirim gözüksün geri teferruat

4 kişi bunu beğendi.
  14. kınayu

kınayu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    Mrb arkadaşlar,hüsranla biten ca vega mecaramdan sonra,kafa üstüne geçmeye karar verdim.Vega bozulmadan önceki sesini beğenmiştim.Şimdi hem sesi hem bulunabirlik hemde garanti gibi durumdan dolayı,z1 R yi düşünümeye başladım.Vegadan sonra z1r memnun edermi?

15. supermix

supermix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    81
    Vega, kulak içi benim bildiğim onla bunun arasında fark olacaktır olmasının en temel sebebi de birisi kulak içi diğeri kafa üstü olması

16. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Konuyu okudunuz mu? Z1R ile ilgili benim de yorumlarım var. Amfi ile sürmenin bu kulaklık için gerekli olduğunu düşünüyorum. Bunu da dikkate alın derim.

3 kişi bunu beğendi.
  17. kınayu

kınayu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    E
    Evet okudum,amfi ilerde alcam.Kafa üstü ath 500 var iyi bir kafa üstünün daha doyurucu olacağını düşünmeye başladım.Acaba yanlışmı düşünüyorum?

18. Cassibelanus

Cassibelanus
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Müthiş bir inceleme başlığı olmuş, yorum ve inceleme katanlara en azından bir teşekkür etme mecburiyeti hissettim. TEŞEKKÜRLER. Bir süredir niyetim var bu kulaklığa ama bütçe meselesi ... saygılar.

3 kişi bunu beğendi.
  19. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,302
    Iem ile over ear cok farkli seyler bence. Firsat bulup, kendi muziklerinizle dacla vs deneme yapin z1r topuna girmeden once.

20. kınayu

kınayu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    En doğrusu ama malesef Mersinde deneyebileceğim mağza bulmam çok zor olacak.