SoundMagic | PL30+ | E10 | E80 | İncelemesi

'Soundmagic' forumunda VirtuFortuna tarafından 24 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,218
    SOUNDMAGIC PL30+ | E10 | E80

Selamlar arkadaşlar :eek:k

Uzun süredir üst düzeylerde yer alan ekipmanları inceledikten sonra, bir de giriş seviyesinde bir inceleme yapmaya karar verdim.

Biliyorsunuz Selçuk Bey @fastfalcon uzun süredir kulaklık ve ekipman satışı yapan bir abimizdi. Şu anda ise kendine ait bir firma kurmuş durumda: www.hesaudio.com

Kendisi bana yazmam için ekipman gönderebileceğini söylemişti. İlk olaraksa distribütörlüğünü yeni aldığı SoundMagic'in 3 IEM'ini gönderdi. Uygun fiyatlarda gezinen bu kulaklıkların performansını kısaca özetlemeye çalışacağım.

SoundMagic 2005'te bir akustik mühendisi olan Tony Xu tarafından kurulmuş. Birkaç yılda çeşitli incelemeler ve basında yer bulmalarıyla beraber ünü artan firma mümkün olduğunca piyasaya yayılma peşinde. Firmanın bilinirliğini arttırma çabaları da hala devam etmekte. Genel olarak F/P oranı iyi olan ürünler sunduklarını söylemek mümkün.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PAKET İÇERİKLERi

Paket içerikleri neredeyse aynı olduğundan önce bundan biraz bahsedeyim. Zengin sayılabilecek bir içerik var 3 pakette de. Özellikle her modelde fiyat fark etmeksizin taşıma çantası verilmesi olumlu.

Uçlarda ufak farklılıklar mevcut. E10 modeli ile E80 modellerinde sunulan silikon uçlar aynı. 5 çift normal silikon ve 1 çift double flange tarzı silikonlar var. E80'de ek olarak 3 çift Comply Foam uç bulunuyor ki bu güzel bir bonus.

PL30+'da ise 6 çift ucun 4 çifti silikon, 2 çifti ise Noble tarzı köpük uç. Yalnız bu modelde sunulan köpük uçlar kulaklıktan çok rahat çıkıyorlar. Dolayısıyla kulaklıkları kulağınızdan çok hızlı şekilde çıkarmanız durumunda ucun kulağınızda kalma ihtimali var. Silikon uçlarda ise böyle bir sıkıntı yok. Bu modelde ayrıca Vsonic ve Ostry kulaklıklarda da gördüğümüz "memory guide" isimli aksesuar yer alıyor.

Bu ufak farklılıklar haricinde paketler ve kutular tamamen aynı.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İncelemeye PL30+ modeli ile başlayalım.

https://www.hesaudio.com/kulakici-kulakliklar/48-soundmagic-pl30-black-gun-6949379001581.html

PL30+ kulak arkası olarak tasarlanmış tek model şu ana kadar. Ayrıca 3'lü arasında en düşük fiyata sahip.

Kulaklığın fiti güzel. Oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Zaten "active series" olarak pazarlanmış bir ürün. İzolasyon idare eder diyebilirim. Diğer 2 modelden az daha iyi. Malzeme olarak fiyatı için iyi gözüküyor. Zamanla kablosu hasar görebilir gibi geldi bana ama acayip sağlam bir ürün olmasını da beklememek lazım bu fiyat için. Özetle fiyatına göre başarılı, özellikle de kulaklığın kasası.

Önceki model PL30'da bass için bir ayar mevcuttu. Bu modelde ise bu özellik kaldırılmış. Bass ayarının yapıldığı yuvarlak kısım da plastikten metal malzemeye geçmiş. Bunun bir şeyi değiştirip değiştirmediğini bilemiyorum. Önceki modeli hiç dinlemedim.

Kulaklıkta 9mm'lik Neodymium mıknatıslı dinamik sürücü kullanılmış. Ses karakteri olarak kulaklık bass ve mid bölgesinde koyu bir sunum yaparken, tiz bölgesinde belirgin ve çok hafif parlak. Bu sebepten pek dengeli bir sunum olduğunu söylemem.

Bassları oldukça belirgin ve midbass bölümü şişkin olan bir kulaklık PL30+. Sahneyi sıkıştıran bu durum genel harmoniye olumsuz bir etki yapıyor. Kulaklığın genel olarak V dediğimiz midlerin çekinik, bass ve tizlerin belirgin olduğu bir sunumu var. Bu sunum elektronik müzik dinleyenlerin oldukça işine gelecektir. Öte yandan midlere önem veren vokal ve entruman odaklı dinleyicileri memnun etmeyecektir. Subbass olarak fena değil ama midbass kısmının çok belirgin olmasıyla pek "buradayım" diyemiyorlar. Ortada pek yoklar kısacası.

Basslar pek çok kez çamurlaşıp spektrumda özellikle midlerin üstünü örtüyor. EQ ile bassları azaltmak mümkün olsa da bu sefer yayvan bass sunumundan ötürü zevksiz ve odunsu bir sunum oluşuyor. Ayrıca bassların diğer kısımları örtmesinden de kurtulamıyorsunuz.

Midler bassların bu kadar otoriter ve "çekilin ben buradayım size ne oluyor" tavrından nasibini almış. Oldukça detaysız ve çözünürlüğü düşük, bass otoritesinden dolayı ortaya çıkıp parlaması mümkün olamayan midleri var. Konumlama olarak da midler arkaya konulduğu için kulaklığın en başarısız kısmı midler oluyor. Bass bu kadar belirgin olmasa da yine çok başarılı bir mid sunumu olur muydu emin değilim ama en azından daha temiz çalan midleri olurdu gibi geliyor. Midler alt tonlardan sesleniyor ve koyular genel olarak. Tonlama açısından özellikle fiyatı için yanlış bulmadım ama fazlasıyla detaysız ve sönükler. Yani genel resme bakarsak midlerin gölgede kalması için her şey yapılmış. Popüler elektronik müziğin hedeflendiği belli. Üst midlerde sivrilme yaşanıyor ama çok fazla ve agresif değil.

Tizler ilk 2 frekans aralığının tam aksine parlak ve üst notalı bir sunum veriyor. Çok iyi bir ayrımları yok ama detaylı bir his verilmesi sağlanmış. Genel olarak üst frekanslar çok yakın çalıyor. Tonlamaları biraz sıkıntılı ama bu fiyatta çok fazla şey beklememek lazım açıkçası. Ancak kulaklığın koyu sunumu tizlerde olmadığı için sürekli ters ve yorucu, eksik bir sunum oluşuyor. Tizler de koyu ve arkadan gelselerdi, muhtemelen midbass şişkinliği ve oraya buraya sıçrayan bass sunumundan ötürü iyice boğuk olacağını düşünmüş olmalılar ki, tizleri mid ve bassların tam tersine parlak yapmışlar. Ancak bu sebepten dolayı da kulaklık tutarlı çalamıyor. Yine tamamen elektronik ve popüler müziğin hedeflendiğini açık eden bir durum benim gözümde.

Sahne genişliği fena değilken, derinlik bass sunumunun katmansız olmasından, midbass dominasyonundan ve subbassın çok derine inememesinden nasibini alıyor. Konumlaması yanlış olan kulaklığın ayrımı ise fiyat için fena sayılmaz.

Kısacası bu kulaklığı popüler elektronik dinleyenler için tavsiye edebilirim. Başka başarılı olacağı bir müzik türü bulamadım. Tabi ki fiyat olarak bu kadar ucuz olan bir kulaklığı çok eleştirmem doğru olmaz ama özellikle bass sunumu oldukça yanlış. Tizlerin genel spektruma tamamen ters durumundan dolayı çok stresli çalan bir kulaklık.

Öte yandan kaynağa göre sunumu da değişiklik gösterebiliyor. Örneğin genel olarak gövdesiz çalan Apple ürünleriyle daha iyi ve dengeli bir sunum yapması mümkün. Aynı şekilde midleri önde veren, midbass bölümü düşük ve gövdesiz kaynaklar iyi olabilir. Bass miktarı yüksek ve koyu kaynaklarla tavsiye edemiyorum.

Fitinin iyi olmasından dolayı sporda ve koşu gibi durumlarda tercih edilebilir.

Son olarak da kulaklık çok kolay sürülüyor, o açıdan bir zorluk söz konusu değil. Yalnızca 12ohm empedansa sahip.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geçelim E10'a.

https://www.hesaudio.com/kulakici-kulakliklar/32-soundmagic-e10-gun-black.html

PL30+'ın aksine kulağa düz takılan bir model. Kulakta çok rahat ve hafif bir hissiyatı var. Oldukça konforlu ve pratik buldum gündelik kullanım olarak. 11gr ağırlığa sahip. İzolasyon ise bu tarz düz takılan IEM'lerde her zaman biraz ortalama olur. Bunda da öyle oldu.

Kablo ve kasa kalitesini PL30+'ın kesinlikle önünde görüyorum. Özellikle kablosu çok güzel ve kaliteli, ince şekilde üretilmiş. Jak da yine çok daha sağlam bir his veriyor. Fiyatına göre sunduğu kalite takdir etmeye değer. Sağ ve solun hem renklerle hem de kolay görünür harflerle belirtilmesi yine olumlu.

Bu modelde 10mm'lik Neodymium mıknatıslı dinamik sürücü mevcut.

Yine tiz noktasında çok dengeli bir kulaklık diyemem, fakat PL30+'a göre çok daha iyi bir teknik başarıma sahip.

Öncelikle genel olarak bass bölümü çok daha kaliteli ve kontrollü. Daha toplu ve ortadan gelen bassları var ve yayılma çok daha az. Bu açıdan PL30+'dan E10'a geçildiğinde kesinlikle daha rahat ettiriyor insanı. "Olması gereken budur" deyip PL30+'ı kenara itiyor ve öne bir adım atıyor bu kulaklık. Bassın dokusu ve katmanları da bir nebze daha iyi. Bass konusunda düzgün olmayı başaran bir kulaklık. Ne çok fazla ne çok az. Bassın daha doğal ve vuruşlarının daha güçlü olduğunu, vurduktan sonra çok daha güzel ve düzgün şekilde toparladığını söylemeliyim. Midbass bölgesi de yine çok daha kontrollü. Daha çok yine midbass bölgesi daha fokuslu ama çok aşırı bir durum yok. Derine inme ve enstrumanların en alt notalarını verme açısından da fiyatı için beğendim.

Tabi midler de daha başarılı ve her tarafa dağılmayan basslardan avantaj sağlayarak daha temiz olmayı başarıyor. Konumlama olarak çok daha iyi ve daha çözünürlüklü midleri var. Midlerin detayı müziğe konsantre olmanızı sağlayan bir faktördür. Bunu sağlamayı başarıyor E10. Vokallerin enstrumanlarla arasındaki mesafe çok çok iyi olmasa da bu fiyatlar için fena değil diyebilirim. Arasıra karışık bölümlerde zorlanıyor ancak dediğim gibi burada 500 dolarlık bir kulaklıktan bahsetmiyoruz, çok normal. Ayrıca midler PL30+ gibi arkaya atılmamış, bu da pek çok türe daha kolay uyum sağlamasını garanti edecektir. Üst midlerin kontrolü de bu fiyat için başarılı. Ama harika diyemem. Zaman zaman sibilansa kaçabiliyor.

Tizler fiyat için tek sorunlu bulduğum bölge. Burn in oldukça bu kısım yumuşayacaktır ama tepe frekanslar biraz fazla belirgin ve inceltiyor kulaklığı. Kulaklığın spektrumda en belirgin olan kısmı da burası. Kulak delici boyutta değil fakat dinlediğim kaynak nispeten parlak olmayan ZX2 olunca daha açık çalan kaynaklarda insanı yoracağına eminim. Dinamik sürücülü kulaklıkların burn in'den etkilendiğini biliyoruz o yüzden bu kulaklığı yaklaşık 100 saat yakmak durumu bir nebze düzeltecektir. Buna karşın genel olarak PL30+'a göre çok daha dengeli bir kulaklık olduğu için tiz fazlalığı ondaki kadar stres yaratmıyor kulaklıkta. Miktar olarak 1 tık az olmalarını dilesem de. Fakat PL30+'a göre tiz tonlaması çok daha doğru.

Teknik başarım olarak kulaklığın enstruman ayrımı fena değil. Arka plan başarımı yine iyi. Fiyat için bu konulardaki performansını iyi buldum. Sahne derinliği yine çok daha başarılı PL30+'a göre. Genişlik olarak normal buldum sahneyi.

Ayrıca ben köpük uçlarla kullanmayı bu kulaklıkta kesinlikle tavsiye ediyorum. Hem tizlerin agresifliği azalıyor, hem de midbass sıkışıklığı (PL30+a göre daha iyi dedim ama hala biraz var) azalıyor. Ek olarak, kulaklığın fiti de daha sağlam oluyor bu şekilde.

Gel gelelim E10'un kutusunda köpük ya da Comply uç bulunmuyor. Bulunsaydı çok iyi olurdu.

Kulaklık 16 ohm empedansa sahip. O açıdan sürülmesi çok kolay diyebilirim.

E10 fiyatı için gerçekten iyi bir performans veriyor ve kesinlikle tavsiye ediyorum. PL30+ ses başarımı olarak direk elenmiş oluyor. Ancak bütçe müsaitse ben E10'un da elenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü E80 var.

Gelelim E80'e.

https://www.hesaudio.com/kulakici-kulakliklar/44-soundmagic-e80-gun-black-6949379001109.html

Bence fiyatının en çok hakkını veren ve en performanslı, Hi-Fi çalmaya yaklaşan Soundmagic ürünü E80. Hem malzeme kaltesi, hem paket içeriği hem de ses başarımı olarak en çok beğendiğim model bu oldu.

Yine düz şekilde kulağa takılan bir kulaklık. İzolasyon aynı diyebilirim. Fakat kulaklığın kasa kalitesi 1 tık daha iyi geldi bana E10'dan. Yine bu modelde kullanlan 60 derece açı verilmiş jak da daha sağlam bir izlenim bırakıyor. Konfor açısından E80'de kablodan kulaklığa geçiş yapılan kısımda daha rahat ettirecek bir materyal kullanılmış. Bu açıdan konfor 1 tık daha iyi.

Kablo E10'dakinin aynısı, ince ve sağlam. Zaten bu iki modelin kablosunu çok beğendim. Yalnız sağ sol belirtici unsurlar E80'de E10'daki kadar belirgin değil. Sadece kulaklıkların alt kısmında R ve L harfleri mevcut ve bulup görmesi zaman alıyor. E10'daki gibi renkle belirtilmiş olsa iyi olurdu. Ağırlık 15gr.

Pakette ek olarak 3 çift Comply Foam uçlar mevcut. Kutusunda Comply sunulmayan E10'da belirttiğim gibi, bu kulaklıklar köpük uçlarla daha iyi sonuç veriyor bence. Daha yumuşak bir sunum alabiliyorsunuz.

Bu modelde de yine 10mm'lik sürücü kullanılırken, empedans 16'dan 64'e çıkarılmış. Bu elbette diğer 2 kulaklık kadar kolay sürülemeyeceği anlamına geliyor.

E80 ses üretimi olarak E10 ile biraz benzeşiyor diyebilirim. Fakat özetle şöyle bir durum var; E80, E10'daki her şeyin 1-2 tık gelişmişini sunuyor.

Öncelikle bass departmanında diğer 2 kulaklığın tam tersine, bass miktarı daha düşük ve çok kontrollü. Özellikle midbass fazlalığının olmaması hemen dikkat çekiyor. Bu sayede aralarında en stressiz ve ferah çalan kulaklık olmayı başarıyor. En kaliteli bass yine açık ara E80'de. Ayrıca yormadan takip edilebiliyor olması da kalan frekanslara ve ayrıma daha iyi odaklanmanızı sağlıyor.

Fakat incelediğim diğer 2 modeli ses olarak beğenecek olanlar E80'i çok düz bulabilirler. Bunun sebebi de E10 ve PL30+'ın, özellikle PL30+'ın yanlış çalıyor olmasıdır. Bu iki kulaklık bassı çamurlaştırmadan ve sıçratmadan vermekte zorlandığı için, E80'e geçildiğinde altlar açısından yadırganacak bir durum var. Fakat aslında öyle değil çünkü E80 daha referans ve daha doğru çalan bir kulaklık. Bass bana göre tam olması gerektiği miktarlarda. Kontrol ve kalite olaraksa fiyatı için oldukça iyi bulduğumu söyleyebilirim. E10'a göre biraz daha gövdesiz kalsa da kesinlikle daha üst düzey bir kalite ve kontrol sunuyor.

Çok daha üst düzey kulaklıklara göre elbette bass kayda bağlı olarak hala yayvan ve hafif çamurlu kaçabiliyor ama çok normal. Bahsettiğim kulaklıklar 1000 dolar seviyesine kadar çıkıyor. Önemli olan diğer 2 modele göre çok daha iyi bir bass sunumu vermesi. "Olması gereken buydu" dedirtiyor diğer ikisinin ardından kulağa takıldığında. Midbass miktarı güzel ve subbass başarımı da fena değil fakat birazcık eksik. Bu sebepten hafif ince çalan bir kulaklık E80. Ama benim hata arayan ve üst düzey ekipmana alışmış biri olduğum unutulmamalı.

Midler E10'a göre daha dokulu ve detaylı. Ayrıca enstrumanlar daha havadar E80'de, yani daha çok boşluk bulabiliyorlar. Vokal - enstruman ayrımı daha başarılı. Özellikle bu sayede vokaller daha temiz alınabiliyor. Çözünürlük daha yüksek. E10'dan E80'e geçildiğinde müzikle aranızdaki perdelerden 2 tanesi daha gitmiş gibi bir his yaşıyorsunuz. Müziğe daha çok yaklaşıyorsunuz. Detay yakalama becerisi daha yüksek olan E80'in mid frekans başarımını oldukça beğendim. Tonlama olarak da yine daha başarılı. Çok hafif renkli olan midler keyifli bir dinleti yaşatıyor ve netlik başarısı da E10'a göre daha yüksek. Mid bölgesi kulaklığın çok canlı ve güçlü olduğu bir bölge. Tonlama açısından birazcık ince notalı seslendiğini, ama fiyatı için doğru tonlamaları ürettiğini söyleyebilirim. Özellikle bu fiyatlarda genelde tonlama olarak doğru olan bir kulaklığa pek rastlanmazken, E80 bunu başarıyor.

Üst midlerden bahsetmek gerekirse, kontrol E10'a göre kesinlikle daha iyi. Vokalde sibilansa düşmüyor pek. Konumlama olarak midler çok hafif arkada. Fakat üstte belirttiğim canlılık ve çözünürlük başarımı bunun büyük bir eksiklik olarak hissedilmesinin önüne geçiyor. Aslında midlerin hafif geriden seslenmesinin sebebi biraz üst frekanslar.

Üstler E10'da olduğu gibi E80'de de en belirgin kısım. Özellikle en üst frekanslar çok dikkat çekiciyken, alt tizler yeterince belirgin olamıyor. Fokus genel olarak en tepe frekanslara kayıyor. Bunun sebebi hem tizlerin kendi sunumu, hem de midlerin hafif geride kalması ile beraber alt tizlere geçişte biraz cılızlık olması.

Bu kulaklıkları köpük uçlarla tavsiye etmemin sebebi de tizlerdeki bu sunumları. Özellikle ses açıldığında insanı yorabiliyor. Köpük uçlarla bana göre çok daha memnun edici ve doğal bir ses alınabiliyor. Zaten bu fiyat aralıklarındaki kulaklıkların neredeyse tamamı agresif tiz sunumuna sahip oluyor. Frekans başarımı ve kontrolü arttıkça fiyat da artıyor ki bunu Soundmagic'in kendi ürün gamında da görüyoruz zaten.

Öte yandan tiz çözünürlüğü ve ayrımı fiyat için çok iyi. Ayrıca üstlerin uzaması da başarılı. Havadar bir ortam oluşturmaya oldukça katkı sağlıyorlar. Tek sorun biraz fazla yükseltilmiş olmaları.

Arka plan olarak kulaklık fiyatı için çok iyi diyebilirim. Zaten girişte belirttiğim gibi E80 aralarında en pahalısı olsa da, bence fiyatı için en iyi performansa sahip olanı. Enstrumanların yerleşimleri oldukça doğru ve yerlerini kafanızda seçmek de zor olmuyor.

Sahne olarak çok çok geniş değil ama ferah bir kulaklık olmasından avantaj sağlıyor. Derinlik hissiyatı bakımından yine 3'lünün en iyisi olan E80, konumlama ve ayrım başarısını özellikle iyi kayıt ve dosyalarda net şekilde göstererek parlıyor.

E80, kesinlikle bu fiyat civarlarında dinlediğim en iyi kulaklıklardan biri oldu. Özellikle çok bass ve gövde derdi olmayan, havadar müzikler dinleyenler (klasik, jazz, neoklasik enstrumantal türler gibi) için biçilmiş kaftan olur. Tabi ki aynı zamanda popüler müzik, Pop RnB gibi türlerde de memnun eder fakat elektronik müzik için basskafaları memnun etmeme ihtimali mevcut.

Daha evvel hiç SoundMagic ürünü dinlememiştim. Tekrar giriş seviyelerinde ekipman dinlemek, ayrıca SoundMagic ürünlerini de test etmek iyi oldu benim için. Genel olarak firmanın ortaya koyduğu işi beğendim. Paket ve aksesuar sunumu, sağlamlık gibi faktörlerde başarılı bulduğumu söylemem gerek.

İncelemede çok net görüleceği üzere, açık ara en beğendiğim model E80 oldu. Fiyat farkına kesinlikle değeceğini düşünüyorum diğer 2 modele göre.

E10 da F/P oranı çok iyi bir model olmasına karşın E80 dinleyince geride kalıyor çok bariz şekilde. Yine de sunum olarak E80'e bass haricinde benziyor. E10'u düşük fiyatta performans arayanlar ve müzikte biraz daha bass ve gövde isteyenler rahatlıkla tercih edebilirler.

E80, üst düzeye alışmış kulaklara bile kendini dinletebilen yapısıyla gönlümü kazanırken, PL30+ fitinin iyi olması haricinde hiç beğenmediğim bir model oldu. Bir kulaklığın sadece bass verip diğer frekansları önemsiz hale sokmaya çalışması çok çok yanlış fakat dediğim gibi elektronik severleri memnun edebilecek bir sunuma sahip olduğunu da unutmamak lazım.

Selçuk Bey'in kurduğu HesAudio firmasının büyümesini ve ilerde çok daha çeşitli ekipmanları ülkemize getirebilmesini umuyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler...

Collapse Signature Expand Signature
    #1 VirtuFortuna, 24 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Mart 2017
    18 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Inceleme icin tesekkurler Ogulcan hocam.Elinize saglik.
    Okudugum kadari ile f/p anlaminda iyi iş cikarilmis.

3. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,218
    Teşekkür ederim Ahmet Abi.

Evet özellikle E80 modeli çok başarılı. E10 da yine F/P anlamında oldukça iyi.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,832
    Eline sağlık Oğulcan hocam, E80 taşınabilir amfi ile daha da coşar diye tahmin ediyorum.

5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,218
    Evet hocam farklı kaynak ve amfilerle de denemek lazım ama elimde yoktu ne yazık ki.

Teşekkürler.