SoundMAGIC PL30 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Soundmagic' forumunda MuttFTS tarafından 5 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Sanırım Türkiye'deki ilk SoundMAGIC PL30 incelemesi, buyrun [​IMG]

Geçenlerde focalprice'da telefonuma kılıf vs. alayım diye gezerken, SoundMAGIC PL30 kulaklıkları gördüm. Üstünde IE8'deki gibi bass knob olan garip bir kulaklıktı. Bir google'liyim dedim; neymiş ne değilmiş diye. Head-fi'deki ünlü 18 IEM karşılaştırmasında yorumu yapılmış, fiyat/performans konusunda çok iyi şeyler söylenen bir kulaklık olduğunu okudum. Sonra da merakımdan almadan yapamadım.

Kulaklığı focalprice.com'dan 21.45$'a aldım. Bugünün kuru ile yaklaşık 35TL'ya geliyor. Benim aldığım renk gri gibi bir renk. Ayrıca kulaklığın siyah ve beyazı da var. Bildiğiniz gibi focalprice tüm dünyaya bedava kargo yapıyor, bu yüzden kulaklığa başka bir ücret vermedim.

SoundMAGIC PL30 Teknik özellikleri:
    Up to -20dB ambient moise rejection.
    Driver unit: 9mm.
    Sensitivity: 102+/-3dB/m at 1 KHz.
    Impedance: 12ohm
    Frequency response: 20Hz-22KHz.
    Rated power: 2mW.
    Max power: 20mW.
    Plug: 3.5mm

Kutu içeriği olarak, 20$lık bir cihaz için inanılmaz dolu bir kutu içeriği geldi. 1 Set (S/M/L) Gri renk silikon, 1 set (S/M/L) Siyah renk silikon, 1 çift double-flange silikon (UE tarzında), 1 çift de medium olive (Shure tarzında) uç, kablo yöneticisi ve güzel bir çanta ile geliyor.

İncelemeyi ise yaklaşık 20 saatlik bir burn-in'den sonra ve V-moda Vibe'ın silikon uçlarıyla yaptım. (Double flange'ler ve olive'ler bana küçük geldi malesef. Vibe'da da Large tip kullanıyorum.)

Malzeme Kalitesi

20$lık bir kulaklık için iyi denilebilir, ama dikkat edilmesi gerek. Bir yere sıkışırsa kopabilir. Kablosu baya yumuşak ve dış yapısı iPod kulaklıkarındaki gibi hafif kadifemsi. I tipi jackı var ve jack kaliteli gözüküyor diyemem ama hemen kırılır da denemez. Kablosu Y şeklinde ve kulaklığı takmak için kabloyu kulağınızın üstünden getirmeniz gerekiyor. Kulaklığın yapısı bu şekilde ayarlanmış. 20$ için kalite olarak yeterli görüyorum ben.

Konfor

Kulaklık çok rahat, gün içerisinde hiç çıkarmadan 4-5 saat müzik dinlememe rağmen herhangi bir problem yaşamadım. Malesef kulaklığı sadece silikonlar ile denedim. Vibe uyduğuna göre muhtemelen T400 Comply'ler uyacaktır.

İzolasyon olarak silikon uçlarla kötü denebilir. Vibe veya CX300'den daha az izolasyonu var.

Mikrofon efekti ise bu kulaklıkta yok. Muhtemelen kulak üstünden geçtiği için şu ana kadar mikrofonik efekte rastlamadım. Bu yönden takdir ettim.

Ses Kalitesi

Kulaklığın tizleri CX300 gibi karışıyor. Özellikle zillerde felan kulağım garipsedi diyebilirim. Tepkisi pek iyi değildi bana göre. (Halen burn-in sürecinde olabilir, belki bir süre sonra daha düzelebilir)(Son zamanlarda ER6i kullandığımı da unutmamak lazım)

Mid'ler ise gayet güzel, bir problem göremedim. Memnunum.

Konu baslara geldiğinde, ilk aldığımda baslar gayet öndeydi, vibe karakterine yakın bir ses sağlıyordu. Şimdi ise Vibe karakteristiğinin bası daha az versiyonuna ve dengeli bir şekle geldi. Gayet güzel ve net basları var.

Sahne olarak çok beğendim ben bu kulaklığı. ER6i'den sonra ilaç gibi geldi. Kulaklarım rahatladı diyebilirim. Sahnesi güzel.

Ses kalitesi sonucu olarak, cihazın karakteri Vibe veya CX300ün daha düz grafikte/neutral olanı diyebiliriz. Dinlediğim süre boyunca tiz'lerin crispy* oluşundan başka hoşuma gitmeyen bir durum olmadı. Onların da biraz daha burn-in'den sonra geçebileceğini düşünüyorum.

Gelelim kulaklığın garip özelliği olan bass knob'una. Kulaklığın üstünde küçük bir silindir gibi bir düğme var. Aynen IE8'de olduğu gibi bass'ı artırması hedeflenmiş. Hedeflenen şeyi vermiş mi bilmiyorum ama etkisi çok çok büyük değil. Bass moduna aldığınız zaman yukarıda anlattığım gibi bir karakter veriyor. Bass modu değil de diğer tarafa alırsanız bas biraz azalıp, tizler öne çıkıyor ve kulaklığın sahnesi daha iyi oluyor. Muhtemelen izolasyonu da düşer bu durumda..

Genel Sonuç

Sonuç olarak, 20$'a/32TL'ya Türkiye şartlarında daha iyisini bulmak neredeyse imkansız. Ancak ikinci el belki.

Ek olarak kulaklık her müziğe çok güzel tepki veriyor. RnB'den türküye kadar birçok şey dinledim, hepsinde zevk aldım diyebilirim. RnB dinlerken baslar öne çıkıyor, Pop dinlerken mid'ler öne çıkıyor. Garip bir şekilde kulaklık çok güzel uyum sağlıyor. Eğer baslar yetmezse yanına aynı siteden bir de Fiio E3 alabilirsiniz.

PL30 bence az para verip, verdiği para ile memnun olmak isteyenlerin kulaklığı. Eğer CX300ün baslarını sevdiğiniz için almıyorsanız, kesinlikle PL30 sizin için uygun olabilir. Deneyin, pişman olacağınızı düşünmüyorum..

Collapse Signature Expand Signature
  2. ceza2000

ceza2000
    Expand Collapse
    Guest

Merakla bekliyoruz. Gerçi ben önbilgi almıştım ama :)

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Evet incelme sonunda yayınlandı, buyrun :)

4. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Bende ilk head-fi'deki konulardan sonra kapmıştım bundan bir tane fiyatına göre çok iyi bir ürün.

Şu monster turbine 'in gelirse en merak ettiğim konu o çünkü head-fi 'deki ilk heyecanları geçene kadar yine sallamasyon abartı yorumlar gelmeye devam edicek.

Eline sağlık.

5. ceza2000

ceza2000
    Expand Collapse
    Guest

Valla bende phonak sipariş verdim ama, cok genel bir dinleyiciyim pop rock arabesk dinlemediğim tür yok gib, eger phonaklardan aradığım tadı alamassam bende cx300 yada pl30'lara talim edeceğim sanırım...

6. KiralikCeset

KiralikCeset
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    phonak'ın veremedıgı tadı cx 300 den mi alıcaksın ?

7. ceza2000

ceza2000
    Expand Collapse
    Guest

Bu havyarla yavan ekmek gibi sanırım, ama bazen yavan ekmek havyardan iyi olabiliyor zevke göre, diyorum ya umarım oyle değildir umarım, pop rock, hiphop şarkılardada ortalama bir keyif alırım...

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    İşin aslı biraz olaylı oldu. Önce biryerden aldım, kredi kartımı verify edemediler felan, zaman kaybettim. Şimdi başka biryerden PayPal ile aldım, inşallah problemsiz olarak kargolayabilirler.

Zaten Türkiyeye gönderen firma da yok ebay haricinde, salefashion diye bir site var belki duymuşsunuzdur, orası aracılığı ile gelecek malesef..

İnşallah gelecek haftasonu elimde olur diye düşünüyorum. Gelince burn-in'den sonra hemen ona da bir inceleme yaparım inşallah..

9. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    eline sağlık güzel inceleme olmuş... sahne konusundaki düşüncelerin ilgimi çekti.

10. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    181
    Elinize sağlık. Uygun fiyatlı bir ürün olmasına rağmen bu kadar aksesuarla gelmesi takdire şayan.

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Teşekkür ederim. Başka sorularınız olursa buradan veya özelden sorabilirsiniz..

Ek olarak ceza2000e katılıyorum. Bazen gerçekten iyi olan şeyler zevk vermeyebiliyor, eğer kişiye uygun değilse..

12. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    20$ lık bir kulaklık için paket içeriği çok güçlü. Eline sağlık MuttFTS

13. mahseer898

mahseer898
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    teşekkürler inceleme için başka kullanan var mı acaba ?

14. umtbra

umtbra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Mh650c den sonra almaya degermi? Degmezse e10 yada e30 modelini alicam. Çok fazla bir beklentim yok mh650c den iyi olsun yeter. Mp4nationda 22.50 dolar ücretsiz kargo.

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Soundmagic biraz daha dengeli kalır MH650ye göre fakat aynı ayarda kulaklıklar olduklarından bence değiştirmenin anlamı yok...

16. umtbra

umtbra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Hızlı cevap için teşekkür ederim. O zaman e10 yada e30 bakayım ben.

17. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

E10 yerine Vsonic VC02 bakın bence. :wink

18. umtbra

umtbra
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Vc02 fiyatını bilmiyorum ama bana max 30-35$ lik birşey lazım bassli, yürüyüşte kullanılmak üzere.

19. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

VC02 indirim koduyla 34 dolara geliyor.