SSD Bilgisayar Hakkında

'Konu Dışı' forumunda DefinitioN tarafından 3 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Max. 5.000 tl bütçe ile işin içinden çıkmak biraz zor olacak.Esnetme şansımız da yok.

3 seçenek önce çıkıyor şuan:

DELL XPS 13 256 SSD:
    http://www.hepsiburada.com/dell-xps...inabilir-bilgisayar-s20w1082n-p-HBV000006MX50

ASUS UX330UA:
    http://www.hepsiburada.com/asus-ux3...-3-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000002J8ZU

Macbook Air 256 SSD
    http://www.hepsiburada.com/apple-ma...inabilir-bilgisayar-mqd42tu-a-p-HBV000007I2IF

Mac ve Dell bu fiyata 512 SSD olsaydı düşünecek birşey kalmıyordu aslında.

2. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    490
    Hocam Macbook'ta SSD değiştirme durumu nedir bilmiyorum, fakat Dell XPS'te 2-3 dakikalık bir işlem. Bilgisayarı yurtdışıdan getirmek istemiyorsanız yurt içinden bir model alıp Pci-E SSD'ler ucuzlayana kadar 128 ya da 256 GB ile idare etmenizi tavsiye ediyorum. (Dünya çapında daha uygun bir fiyata gelmesinden bahsediyorum tabii ki; buradaki fiyatları unutun, üzmeyin kendinizi.) Sonra da yurtdışıdan sipariş etmeniz daha uygun olur.

Aslında 5000 TL bütçe, oyuna yönelik ekran kartına ihtiyacım yok diyen bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli olmalı ama kur ve vergiler imkansız yaptı bu alışverişi. Kolay gelsin, ne diyeyim...

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Asus almayacağım.Geniş açı ekran olmaması..............

DELL XPS 13 bazı karşılaştırmalarda MAC Pro'yu geçmiş.Tercih edilebilecek bir cihaz ve Mac'dan 1000 tl daha ucuz ama kapağı kapat,açınca herşey hazır olayını Windows ile yapamazsın,ısınır kasar diyorlar.

Macbook Pro arkadaşlar.Günlerce kapatmadan ve ısınmadan beklemesi büyük keyif olur.

Yeni bilgisayar bu olacak büyük ihtimalle.Bütçenin üstünde ama yakında 11 Kasım indirim var.5 bin tl altında alabilirim.Sadece bekleyeceğim.

https://urun.n11.com/dizustu-bilgis...o-mluq2tua-mll42tua-i5-20-ghz256gb-P140055841

4. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,174
    Is icin, hafif(1.3 kg), oldukca hizli ve goruntu kalitesi yuksek(2560x1440 IPS) olan Thinkpad X1 Carbon Yoga serisini tavsiye ederim. Convertible Ultrabook tur bu model. Tamamen katlanarak 14'' tablet gibi de kullanilabiliyor. Ekran touch screen..

Ama butceniz dahilinde islemci ram i bir miktar kisarak soylediginiz fiyata Amerika'dan alabilirsiniz. Refurbished bulabilirseniz cok indirimli olur amazon uzerinden.Garantisi Turkiye'de de aynen gecerli bu urunlerin. 10$ a bir senelik uluslararasi seyahat sigortasi da hemen ekletebilirsiniz.

Ben X1 Carbon Yoga I7-6600 3.4GHZ islemci, 512GB SSD, 16GB ram li modelini kullaniyorum. Pil suresi de oldukca yuksek.. 1450$ a biraz daha ozellikleri dusuk modeli amazon da var.Black Friday de daha da uygun yakalamaniz olasi..

3 kişi bunu beğendi.
  5. seiim

seiim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    119
    Selamlar, Hocam fiyat bandı bana göre oyuncu bilgisayarı için giriş orta segmette rahat götürür, ben de bu aralar cihaz arıyorum, SSD'lere çok takılmamak lazım zira çift HDD destekli olduktan sonra ilerleyen zamanda değişir, hem upgrade olduğu için yenilenmiş de olur cihaz, çift SSD bile takabilirsiniz... Şunu söylemek için aslında yazdım, Ultrabook tercihiniz varsa o ayrı bir dünya ama bu fiyatlara alacağınız oyuncu laptopunda ekran kartının NVIDIA 1050TI ya da 1060 almanız daha doğru olacaktır, zira bunlar M modelleri değil bu yüzden ciddi fark yaratıyor-muş. Sonuçta bunları değiştirme şansınız sıfıra yakın. Saygılar, sevgiler.

6. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Bana göre oyun oynamak için dizüstü kötü bir seçim. Madem oynayacaksın masaüstü en güzeli hem istediğin güncellemeleri ara ara yaparsın hemde fare zevkini tam yaşarsın. Şimdi diyecekler olacak dizüstünede fare takılıyor diye. Evet takılıyor doğru ama bu seferde dizüstü pratikliğinden ödün vermiş oluyor. Madem fare takacam o zaman masaüstü en güzeli. İstediğin güncellemeyi yap.

7. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    679
    Benim tavsiyem air olur, amerikadan bir tanidik bulunabilirse 1000$ civari cok rahat bulunabilir.

Simdiden hayirli olsun.

8. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    582
    Kapağı kapatınca uykuya geçmesi, kapak açılınca uykudan çıkmasını mı diyorsunuz? 10 küsür senedir olan özellik yani?
    Uykuya girip çıkarken ısınıp kasan Windows bilgisayar neymiş? Pentium II mi kullanıyor?
    5000TL'lik laptop için tek kıstasınız uykuya girip çıkmak ve bunu sadece Mac'çilere mi sordunuz?

Bir de SSD, güzel ekran ve hafiflik dışında başka bir kıstasınız yok mu? Bu bilgisayar ne için kullanılacak?
    Çizim, oyun, Office, internet, programlama?

Ben açıkçası günlük kullanım için 5000TL'lik bilgisayar almam. Hem şekil dışında 2000TL'lik bilgisayardan bir farkı olmayacak, hem de laptop yani. 3-4 sene sonra bozulursa çöp olacak. Teknik servis "bunun anakartının değişmesi lazım" deyip 1500TL tamir ücreti isteyecek.

Tabii "para sıkıntı değil, en güzelini alayım kafam rahat olsun" derseniz diyecek bir şey yok :)

Kafamda deli sorular :cheesy:

2 kişi bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,584
    Eğer gerçekten kullanılmayacaksa, güçlü ekran kartı bir laptopta sadece pili çabucak tüketip ısıya dönüştüren zararlı bir parça... Üstüne para verseler almam.

10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Harika ama çok pahalı.Yurtdışı kampanya dahi olsa pahalı.:))

Oyun oynanmayacak arkadaşlar.Oyuncu bilgisayarından ziyade iş bilgisayarı.Ekran kartı dahili bile olabilir.

Çift HD desteği tabiki iş görür ancak bu ek maliyet demek.Ayrıca sistemi klonla filan.Seçenek dahilinde ama ilk seçenek değil.

O özellik XPS yerine neden Mac seçmeliyimin cevabı.Uykuya girip çıkması değil mesele.Günlerce bilgisayarını kapatmayan ve yanında taşıyan MAC kullanıcıları var.Bunu Windows sistemli bilgisayarda yapabilir miyim?Haa önemli değil kapatıp açarım sadece XPS(Windows)-MAC(İOS) kıyası için yazdım bunu.

Hergün işyerine gidecek bu bilgisayar.Sunum yapma,izletme için aynı zamanda.Hızlı işlem yapsın,kasmasın,taşıması rahat olsun,sorunsuz ve stabil olsun dedik.En az da 13.3 ekran olsun.Bütün dosyalarda bilgisayar içinde kullanıma hazır olsun.Bütçe dahilinde bu kriterlere en uygun DELL XPS ve MAC var.Birtek 512 SSD bütçenin çok üstünde.

Son olarak haklısınız.O kadar para vermeye ne gerek var?HP Spectre 3500 tl bandında alınabilir.O da aklıma yatmadı değil.3 bin tl altı Freedos bilgisayarlara da baktım ama sonuca varamadım.Sistem al yükle filan??
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Ekim 2017 ---
    Bugün emektar Lenovo için DVD sürücü yerine 250 gb SSD aldım.Birkaç güne gelir.Eski bilgisayarım üstünde tak-çıkar-montaj-klon tecrübesi edinip gerekirse daha ucuz çift HD ve freedos seçeneklere de yönelebilirim.

11. yolgezer

yolgezer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    150
    3 kişi bunu beğendi.
  12. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Hocam o zaman ekran kartı için o kadar para verme. Ona ayırdığın paran ile işlemcini yüksek ve mutlaka Intel olmak üzere en güncel nesil olsun sanırım 8. Nesil Coffe Lake ama daha çıktı mı bilmiyorum. Daha çok enerji tasarrufu daha güçlü ve hızlı işlemci.
    Daha sonra Ram in en az 8 gb ama tavsiyem 16 gb tadından yenmez hani. :))
    En son hdd ve tavsiyem kesinlikle ssd olur. Çünkü hızı aşırı etkiliyor.

Yani hocam bunları yapabilir ve bulabilirsen sanırım bilgisayarına virüs girse bile performansını düşüremez. Tabi virus çok lanet birşey değilse. Aralarında çok acımasız olanlarda var çünkü :D

3 kişi bunu beğendi.
  13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Var aslında.Bi akrabam şuan Amerika'da.Yakında da döner.Bu muhabbet ilk bana Mac AİR getirir misinle başladı.Dolar kuru arttı-arttı.O kadar nakit çıkmak zorlaştı.Derken bu noktadayız.Kısaca getirtebilirim.Bakacağım bu modele de. :eek:k

14. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Dizüstü için tavsiye edeceğim markalar ise sırası ile şunlar olur.
    1) Toshiba - Kendisi bence bir efsane ama pahalı eşşek herif :D
    2) Dell - Amerikan filmlerinde bolca FBI ve CIA in bolca kullandığı bir marka. Kardeşimde kullanıyor ve çok memnun.
    3) Lenovo - Bir zamanlar bilgisayar sektöründe efsane isim olan IBM i satın alarak ve Motorola yı da bünyesine katarak bileşim sektöründe çok büyük bir sükse yaptı.

15. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    582
    Evde kendi topladığım masaüstü bilgisayarım var, 3 küsür yaşında. Aldığımda Windows 7 yüklemiştim, sonra 8.1'e yükselttim, şimdi de 10 var.
    3.5 senede format atmadım.
    Güncelleştirme gelmediği sürece ya da ertesi gün evde olacaksam kapatmıyorum. Uykuya geçiriyorum, kaldığım yerden devam ediyorum. Genellikle 2-3 hafta çalışma süresi oluyor.

Windows fanboyu değilim. Seneler öncesinin "MacBook çok stabil abi, format atılmıyor, virüs girmiyor" geyiğinin artık yalan olduğunu söylemek istiyorum.

Windows CD'sini(ya da USB) takıp, "İleri", "İleri", "İleri" yapıyorsunuz o kadar.
    Zaten boot ayarları çoğu bilgisayarda CD önceliklidir. Değilse de 2 tuşluk bir işlem.
    Freedos'tan o kadar korkmaya gerek yok yani.

7 kişi bunu beğendi.
  16. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,403
    Hocam size ek olarak windows 10 ilk çıktığı ve Microsoft kendi sitesinden dağıttı günlerde kurdum ve hayla format atmadım. O kadar stabil ki donma kasma yok. Adamlar bu sefer harbiden yapmış. Ya i7 8gb ram 128 gb ssd olduğu için virüsleri hissetmiyorum yada windows 10 daki güvenlik virüslere geçit vermiyor. Bende @pea hocamın dediği gibi diyorum ve windows dan şaşma. Program uyum sıkıntısıda çekemezsin. Hayla bilgisayar sektöründe yaygın ve lider işletim sistemi ister kabul edin ister etmeyin Microsoft Windows dur.

3 kişi bunu beğendi.
  17. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    5000 tl'ye macbook pro retina 128 gb var. depolama gerekliyse harici disklerle halledersiniz.

18. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    357
    iki tarafi da kullanan birisi olarak yorum yapayim,

macbooklarda bilgisayari kapatmadan, sadece kapagi kapatip acarak aylarca kullandim, sadece guncellemelerde kendisi kapanip aciliyordu. windowsta aksam yatarken kaparsaniz saglikli calisiyor, gecince farkettim. bu islem hayatimi degistirdi mi, hayir, bu bir alma karari degil bana gore.

siz disarida da kullanacaksiniz belki harici dac istemezsiniz tasimak icin, su an kullandigim alienware (dell) modelinin icindeki dac macbook pro dan cok ustun.

bu tip cihazlarda upgrade yapamiyorsunuz diye biliyorum zira o incelik icin her sey lehimli geliyor anakarta (bana gore daha cok satis stratejisi bu). xps te ssd ve ram upgrade i varsa dusunmeden bu tarafi secin.

xps yeni teknoloji islemci dolayisi ile ekran cipi kullaniyor, daha iyi pil performansi demek.

macbook icin alacaginiz hdmi aparati bile cok pahali, sarj kablosu illa ki bozulacak. luzumsuz bir gider pusulasi oluyor bir sure sonra.

iphone, iwatch gibi diger urunlerini de kullaniyorsaniz macbookta faydalanabileceginiz seyler de var duydugum kadari ile. iwatch ile gelince uyanma, iphone ile senkron olma gibi. bu bir avantaj olabilir. iphone kullanmadigim icin deneyimlemedim.

hello cam var ise windows hello cok guzel calisiyor.

trackpad artik windowsta da gelismis bir eksikligini gormedim.

#38 theoldman, 5 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Ekim 2017
    3 kişi bunu beğendi.
  19. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    806
    Tn panellerde tek fark görüş açısı mı? Zira msi ge63vr raider modeli tn paneldi ama ekranını sevdim , ayrıca tn paneller ms olarak daha hızlı oluyor

20. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    251
    Merhaba,

Bir arkadaşıma aldım ve memnun... Fiyat olarak bütçenizin de çok altında ve ihtiyacınız düşünülünce bence en iyi seçenek olacaktır... Pro serisi olması nedeniyle malzeme kalitesi vs Dell XPS kadar olmasa da gayet güzel ki fiyatı yarısı... Ayrıca SSD bölümü tek bir vida ile tutan kapak şeklinde kendiniz rahatlıkla değiştirebilirsiniz... Şeklen de güzel...

https://urun.n11.com/dizustu-bilgis...5-7200u-8gb-256gb-ssd-133-notebook-P144369426

Çek puan vs 2500 TL'ye alırsınız... Yanına 50-60 TL'ye satılan Windows 10 Pro alırsınız oldu bitti...

500GB SSD...: https://urun.n11.com/hard-disk/samsung-850-evo-500gb-mz-n5e500bw-m2-ssd-disk-P138424612

Toplamda 3250-3300 civarına malolur, üstelik cihazdan çıkan 256GB elinize kalır...:)

Edit: Asus ve Macbook Air'i geçin bence ... MBA iyidir ama hayatının son günlerini yaşıyor ve ekran kötü... Asus'a gelince en üst serilerini şahsen kullanmadım ama hep bir kalite sorunu vardı...

#40 java, 5 Ekim 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Ekim 2017
    3 kişi bunu beğendi.