Stereo Günlüğüm

'Konu Dışı' forumunda Mikrobiyolog tarafından 13 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,484
    Arkadaşlar merhaba, bu konuda birkaç ay önce adım attığım hi-fi stereo dünyasındaki yolculuğumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle birkaç ay içindeki ilerlemeyi geçmişe yönelik olarak yazacağım, sonrasında olayların ilerleyişini günlük olarak paylaşmak düşüncesindeyim. Yorum, öneri ve katkılarınız başım üstüne.

Stereo’ya nasıl ve hangi ekipmanla girdim, neden bu ekipmanı seçtim:

Aslında yıllardır elimdeki Kef X300A wireless aktif hoparlörleri evin salonunda dinliyordum, bu forumdan gelen öneriler doğrultusunda almıştım. Ancak bunlar masaüstü kullanım için üretilmiş hoparlörler. Küçük bir eşkenar üçgen kurup ortasında dinlenecek şekilde tune edilmişler ve salonda vasat bir performans sunuyorlardı.

Geçen sene, pandemiden çnce, bunları hi-fi stereo’ya meraklı bir ahbabıma dinlemek istediği için bir süre ödünç verdim. Arkadaşımın o zaman her biri mini buzdolabı kadar iki tane Cerwin Vega hoparlörü vardı ve bunları Atoll marka pre ve power seti ile sürüyordu. Bu şekilde Kef markasına ilgisi uyanan arkadaşım kısa süre sonra bir çift ikinci el Kef LS50 satın aldı. Kısa süre sonra da Atoll sistemi verip Arcam FMJ A39 entegre amfi aldı ve kefleri bunlarla dinlemeye başladı. Stereo hobisinde sürekli bir arayış içinde olan ve birkaç ayda bir sistem değiştiren arkadaşım kendi kule hoparlörlere geçti ve LS50 leri bana teklif etti. İmkanım olduğu zaman ödeme seçeneği çok cazipti ve kabul ettim. Böylece ilk Stereo donanımıma sahip olmuş oldum.

Haliyle bir amfi ihtiyacı baş gösterdi. Bütçem de yoktu, ucuz ikinci el ürünler ya da taksitle alabileceğim ekonomik sıfır modeller içinden arayışım başladı. Bu sırada youtube’da Steve Guttenberg’in Denon PMA 600NE incelemesinde Kef LS50’lerle güzel çaldığı yönündeki yorumuna denk geldim ve nispeten uygun fiyatlı bu amfiyi radarıma aldım. Kef LS50 lerin çok gücü seven hoparlörler olduğunu biliyordum o nedenle 4 ohma kanal başı 70watt veren bu amfi hakkında şüphelerim vardı. Ama Ağustos 2020 itibarıyla kur artışları nedeniyle geciktiğim her gün zarara uğradığımın bilincinde olduğumdan sonunda şansımı denemeye karar verdim. Ne kadar kötü olabilir ki dedim kendi kendime, beğenmezsem satarım.. Hepsiburada üzerinden Dikmen müzikten amfiyi sipariş ettim.

Amfi gelince hoparlör bağlayacak kablom olmadığı gerçeği dank etti. Hepsiburada da 500tl civarına iki tarafı banana Qed kablolar vardı en ekonomik ama o dönem onu alacak param ya da kartımda limitim olmadığı için bir elektronikçiden elindeki en kalın hoparlör kablosundan 5 metre aldım. Kablo prolink markaydı rengi gümüş rengiydi, sarı bakır görünümlü bir kabloyu tercih ederdim ama onlar çok inceydi. Aldığım kablo prolink’in pr 003 modeli çıktı.

Kulaklık hobisi nedeniyle elimde geri kalan her şey fazlasıyla vardı, kaynak, dac, interconnect eksiğim yoktu. Kabloları eve götürdüğüm anda stereo sistemim çalmaya hazırdı. Ayrıca kulaklık sistemimde zaman zaman CD transport olarak kullandığım coax çıkışı olan eski bir Toshiba DVD çalarım da vardı. Dijital stereo sistemin hazırdı.

Sistem şöyle oluştu:

Kaynaklar:

1-Cayin i-Dap6 dijital oynatıcı: USB ya da Coax çıkış

2-Uydudan TRT Radyo3: optik çıkış

3-Toshiba CD player: Coax çıkış

4-Apple i-pad: CCC ile USb çıkış

5-Apple i-pad: Bluetooth ile direk amfiye

Dac:

Denon Amfinin onboard DAC’ını bluetooth dışında kullanmıyorum, asıl kullandığım Massdrop Airist R2R DAC

Kablolar:

Coax ve optik kablolarım markasını hatırlamadığım ucuz giriş seviye kablolar.

DAC’tan amfiye giden kablo 1m TTAF marka bakır RCA kablo.

Amfi:

Denon PMA 600NE https://www.denon.com/tr-tr/shop/amplifier/pma600ne

Hoparlörler:

Kef LS50, burada incelemesinin yanı sıra ölçümleri de var: https://www.stereophile.com/content/kef-ls50-anniversary-model-loudspeaker

Hoparlör kablosu:

Sağda ve solda 2,5m Prolink pr-003 kablo http://www.prolinkmarket.com/products/572-prolink-pr-003.aspx#.X_1oAdgzaUk

mixaylo, kayihani, coolblue ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    801
    Sisteminiz hayırlı olsun hocam . Forumun ihtiyacı olan bir konuydu bence. İnşallah yürür gider . Tecrübelerimizi paylaşırız böylece .

stakanar ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,810
    Hayırlı olsun hocam sistemle alakalı izlenimlerin devamını beklemedeyim açıkçası :)

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,484
    Teşekkürler arkadaşlar, yazacağım inşallah..

5. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    598
    Hayırlı olsun . Güle güle kullanın. Bu macera genellikle sizinki gibi başlar , bir süre sonra upgrade'ler birbirini kovalar. :)

Malum olduğu gibi ; stereo sistemlerde en önemli bileşenlerden birisi ( belki de en önemlisi ) odanın akustiği. Eğer odanın akustiği doğru değil ise ; dünyanın en iyi sistemini kursanız bile nafile.

Örneğin ben yaklaşık 3,5 yıl önce stereo sisteme geçiş yapmış ve o zaman odamın şekline uygun bir biçimde iyi kötü bir akustik düzenleme gerçekleştirmiştim. 1-1,5 ay önce odamın akustiğini radikal bir şekilde değiştirmeye karar verdim ve yerleşimim dahil her şeyi sil baştan komple değiştirdim. Bu iş bir aydan fazla zamanımı aldı ve hiç hesapta olmayan bir para harcamama neden oldu. Gerçi sonunda katlandığım bu külfete değdi diyebilirim. Şu anda duyumum eskisine göre çok daha iyi. Ekipmanımın %80-90 kapasitesini kullanmaya başladığımı söyleyebilirim.

Tabii sizin odanızın durumu nasıldır bilemiyorum. Ancak bu konuyu kesinlikle ihmal etmeyin derim.

Collapse Signature Expand Signature
    coolblue, Mikrobiyolog ve pyken123 bunu beğendi.
  6. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    @Mikrobiyolog Hayırlı olsun hocam. Peki korktuğun gibi Denon PMA 600NE sistemi besleyebildi mi?

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,484
    Teşekkür ederim arkadaşlar.

Devam:

Sistemi kurduk, dinlemeye başladık ilk anda yüzler gülüyor, yeni oyuncak sendromu, balayı dönemi, artık ne dersek. Ama hızla hoparlör dinlemenin kulaklık dinlemekten çok farklı olduğu ortaya çıktı tabi..

Şimdi biraz stereo ile kulaklığın farklarına değinmek istiyorum.

Benim için şurası açık, hoparlör daha güzel bir deneyim sunuyor ama çok daha zahmetli, daha talepkar. Ekipman olarak da ortam olarak da. Buradan hemen @MehmetB hocamın postuna geçiş yaparak devam edeyim:

Hemen arkasına da başka bir konudaki kendi postumu ekleyeyim, bu durum aynen yaşandı:

Gerçekten de kulaklığı sessiz bir ortam olması koşuluyla nerede isterseniz dinlersiniz ve sisteminizin karakteri neyse onu duyarsınız, stereo’da ise sisteminizin o oda da ki, o anki dizilişle çıkardığı sesi duyuyorsunuz. Konumuna göre oda kapısının, açık ya da kapalı olması bile sesi-sahneyi etkiliyor, perdelerin çekili ya da açık olması, mobilyalar, yerdeki halı, duvardaki ayna, sıva kalınlığı da aynı şekilde. Hoparlör konumu, yönü, odanın akustiği herhangi bir ana komponenti değiştirmek kadar etkili. En iyi sonuç için akustik düzenleme gerekli gibi gözüküyor ve buradan bu güne kadar dergilerde/incelemelerde okuduğum ama bir kulaklıkçı olarak, “şunları baş ucundan kaldır artık” gibi çok nadiren karşılaştığım bir etken olan “WAF” (wife acceptance factor), eş kabül faktörü’ne geçiyoruz. Bir kulaklık sistemini sehpa, masa, komodin vb. üzerine kurabilir, tam performansı ile dinleyebilir ve işiniz bitince hızla toplayabilirsiniz. Misafirleriniz onları asla görmez. Ama amfi ve hoparlörler (ve diğer bileşenler) aynen televizyonunuz gibi genel olarak yerinde sabittir. Hoparlörün en iyi sesi verdiği yer duvardan 1,5 m içerisi olabilir, ama odanın ortasında bir çift hoparlör bulunabilmesi için ya yalnız yaşayacaksınız ya da ayrı bir dinleme odanız olacak. Sisteminizi benim gibi salona koyuyorsanız eşinizin onay verdiği ve ortada koşturan çocuklarınızın çarpmayacağı bir konuma razı olmak durumundasınız, en iyi sesi alamasanız bile.

Devam edecek...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Ocak 2021 ---
    Aslında bu konuya daha sonra girecektim ama sizi yanıtsız bırakmak istemem.

Sistemi beslemek, hoparlörü sürmek... Ne anlıyoruz, ne bekliyoruz. Sadece yüksek ses çıkarmak olmadığı konusunda herhalde hemfikiriz. Nasıl yanıt vereyim diye düşündüm, önce şunu söyleyeyim gücü yetiyor mu diyorsak evet yetiyor. Hatta kumanda ile ses ayarı yapmak zor oluyor fazla güç yüzünden. Sinerji var mı dersek, yanıtım bir miktar var şeklinde olur. Bence LS50'lerin gidecek daha çok yeri var, bu amfi potansiyelinin anca bir miktarını açığa çıkarabiliyor.

Arkadaşım satmadan önce bana bir süre Arcam fmj a39 amfisini ödünç verdi. İki amfi ile arka arkaya yaptığım dinlemelerde* çok daha üstün olması gereken Arcam'ın her zaman öyle olmadığını gördüm, Arcam bazen fazla yumuşak kalıyordu, caz için başarılıydı ama rock müzik için Denonu tercih ediyordum mesela. Sonuç olarak kendi amfimi fiyatına göre daha çok beğenmiştim, sahne dışında Arcam'ın parasının hakkı çaldığını düşünmedim. Arcam benim kendi evimde yaptığım dinlemelerde LS50'ler için benim tercih edeceğim bir performans vermedi. Arkadaşımın evinde Arcam'ı LS50'ler ile daha çok beğenmiştim doğrusu. Tabi orada pek kritik dinlemiyorum, ayrıca, kaynak, kablolar, akustik her şey farklı.

Burada Denon PMA 600NE'nin karakterini anlatayım biraz. Her şeyden önce baslı bir amfi, sıcak tarafta (bariz pişti, piştikçe daha da sıcak oldu, pişmeden önce daha sert çalıyordu), tizleri ön planda değil, zilleri hatta keman, saksafon ve kadın vokalleri zevkime göre biraz öne çıkarmak için ton kontrollerinden "treble" ı arttırma ihtiyacı hissediyorum. Buraya bir not düşelim: Bence ilk amfinizde, hatta belki sonrakilerde bile, ton kontrolleri olan bir modeli seçmenizi öneririm** çünkü işe yarıyorlar, "ben sadece "source direct" kullanırım, gerek yok" diye düşünüyordum, öyle olmadı, iyi ki de varlar. Denon'a dönelim, tizlerini pek doğal bulmuyorum, daha ferah çalmasını, zillerin uzamasını, sahnenin daha büyük olmasını isterdim. Amfinin belki en güzel verdiği kısım midler. Zevkime göre midlerin biraz daha önde olmasını isterdim ama bası kısıp bu etkiye yaklaşmaya çalışıyorum. Basları da daha az, daha hızlı ve daha temiz olmasını isterdim ama sonuçta bu giriş seviye, yurtdışında 400USD olan bir amfi, ne kadar ekmek o kadar köfte.

LS50'lerden şikayet edenler genelde parlaklıktan, tizlerden falan yakınıyor bildiğim kadarıyla, bu amfi ile öyle bir dert yok o kesin. Belirli tondaki şarkılarda oldukça başarılı bir eşleme sunuyor, mesela Deep Purple dinlemeyi çok sevdim bu sistemle, Machine Head albümünü tekrar tekrar dinliyorum. Ayrıca dinlemelerimin yarısını oluşturan uydudan TRT radyo3'ü*** de güzel çalıyor. TRT'nin yayınında mid- midbas ağırlıklı bir bir ekolayzır ayarı var gibi geliyor bana ve benim amfi TRT'nin çaldığı tüm türlerde bu sese güzel yanıt veriyor.

TRT dışındaki kaynaklarda caz performansını ve kadın vokal performansını sınırlı buldum sistemin. Ayrıca ileride DAC meselesine değineceğim, ama eksiklik belirttiğim hemen her alanda Airist R2R'dan Chord Hugo'ya geçince ilerleme söz konusu oluyor, sistem Hugo ile çok daha güzel çalıyor, ama bunu anca 2 ay sonra keşfedeceğim :)

*Amfiler arasında hızlıca geçiş yapabilmek için - vidalama ile pek mümkün olmuyordu- kaynağım olunca şu kabloyu aldım sonunda:
    https://www.hepsiburada.com/qed-qe-...u-2x2-metre-p-HBV00000HGY9K?magaza=ForumAudio

**Ton kontrolleri iki ucu keskin kılıç, varlığı büyük kolaylık ama her şarkıya göre tekrar ayarlamak için kalkıp oturmaktan insan müzik dinleyemiyor bazen, mümkünse uzaktan kumanda edileni tercih etmek lazım.

***TRT3 uydu yayın kalitesinin düşük olduğunu biliyorum ama müzik tercihlerini beğeniyoruz eşimle. Hayatta bulamayacağım müzikleri/kayıtları bulup getiriyor programcıları ve bazılarını arşivime ekliyorum sonradan.

#7 Mikrobiyolog, 14 Ocak 2021
    Son düzenleme: 14 Ocak 2021
    bhdr74, DrWhite, coolblue ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  8. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Steve denon'u öve öve bitiremiyor. LS50 ve B&W 607 S2 Anniversary Edition için çok paranız yok ise Denon diyor adam. Özellikle 607 S2 ile olan uyumunu öve öve bitiremiyor. Hayırlı olsun üstad.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,484
    Teşekkür ederim ama Steve amcanın yorumunu olduğunda başka yorumlamamak lazım bence hocam. Denon'un oradaki fiyatı gerçekten çok ucuz, 400USD, önerisini o fiyata en iyi seçenek olarak düşünmek lazım. 500-550 dolara başka bir amfi önerebilir mesela.

10. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Evet, şimdi tekrar izledim. Bu fiyat için çok iyi diyor.

11. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Güzel bir anlatım olmuş, elinize sağlık.

Stereo'da odanın önemi ile ilgili okuduğum birşey şöyle diyordu; "Kulaklıkta kabin kupalardır, stereoda oda kabindir" gibi birşeydi. Benzetme hoşuma gitmişti.

refuserQ, coolblue, pyken123 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,484
    Devam edeceğim ama araya öğretici ya da belki tartışmaya değer bulduğum videoları da koymayı düşünüyorum. Çoğu İngilizce olacak bunun için şimdiden özür diliyorum.

İlk olarak daha önce paylaştığım gereken amfi gücü ile ilgili şu videoyu koyuyorum:

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Ocak 2021 ---

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Ocak 2021 ---

13. kayihani

kayihani
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Abi hayırlı olsun, güle güle kullan. Bu serüveni takip etmek keyifli olacak.

14. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,418
    Yeni sisteminiz hayırlı olsun. Hoparlör konusunda çok iyi bir giriş yaparak başlamışsınız stereo olayına. Kef LS50 benim de sevdiğim bir hoparlör. Biraz da güç isteyen bir hoparlör.

Bunun nedeni Denon PMA 600NE amfinin 8 ohma kanal başı 45 watt vermesi olabilir.

Sitede Kef LS50 için amfi tavsiye başlığı vardı. Ordan bir alıntı

Ben Kef Ls50'leri Roksan Kandy K2 ile dinlemiştim. Çok çok başarılı, özellikle de rock tarzlarında. 2.elde uygun fiyatlara bulunabiliyor. Naim amfilerle de çok uyumlu. Olur da denk gelirseniz bir dinleyin derim. Sayın @MehmetB'nin de dediği gibi oda akustiği de çok önemli.

Tekrardan hayırlı olsun, sağlıklı günlerde dinleyin.

refuserQ, pyken123 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,248
    KEF'in kendisi, LS50W'de woofer için 200 Watt, tweeter için 30 Watt amfi kullanmış, toplamda 230 Watt, kanal başı...

Mikrobiyolog, thejustice ve refuserQ bunu beğendi.
  16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    171
    Benim bugüne kadar öğrendiğim şey amfinin watt değerinin gücü değil ses şiddetini ifade ettiğidir. Yüksek watt güçsüz amfiler olduğu gibi düşük watt lı güçlü amfilerle de karşılaştım. Çok tekniğine hakim olamamakla birlikte gücü hoparlöre aktarım esnasında gecikmeler söz konusu sanırım.
    Eğer çoğu dinleyici gibi 86db seviyelerinde dinleme yapacaksanız dinlediğiniz müzik türüne göre, anlık iniş çıkışları (headroom) ve hoparlörünüzün hassasiyetini de göz önünde bulundurarak 8ohm'da 64 watt ın yeterli olabileceğini düşünüyorum. İniş çıkışın fazla olduğu klasik müzik gibi türlerde güç biraz daha gerekli oluyor.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  17. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,484
    Hocam bunun bir de yeni modeli çıktı Ls50 wireless II, onda tweeter için 100 watt class AB, woofer için 280 watt class D, iki hoparlörde toplam 760 watt güç kullanmış kef...

Buraya bir de not düşelim: Eylül 2020'de pasif LS 50'nin de yenisi çıktı, Kef LS50 Meta. Ama benim bu konuda bahsettiğim model piyasaya 2012'de çıkan ilk/orjinal Kef Ls50.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Ocak 2021 ---
    Nee 86 dB'mi?? :D

https://apps.apple.com/tr/app/decibel-x-db-sound-level-meter/id448155923?l=tr

Bu uygulama ile dinleme pozisyonumdan (hoparlörlerden 3'er metre uzakta) iphone 7 ile aldığım ölçüme göre 40 ila 65 dB arasında dinliyorum. Sessiz dinleme fetişistiyim. Gece çocuklar yattıktan sonra sessizlikte 40dB ortalama yetiyor, onlar önümde hoplayıp zıplarken ortalama 65 dB ile dinliyorum, arada sessiz olmaları için azarlamam gerekebiliyor çünkü bir çocuğun "anneee, bebeğimi aldııı!" şeklindeki bağırması hemen 85-90 dB gibi değerlere ulaşıyor ve müziği bayağı baskılıyor.

86 dB -hele ki ortalama değer ise- benim için çok yüksek bir ses. Ben apartman dairesindeyim, kiracıyım, altta üstte komşularım var, içeride çocuklar var. Deneme için bile sesi o kadar açamadım hiç şu ana kadar.

Uygulamaya göre gece 12 civarı yatarken odanın sessizliği 27-30 dB civarı. Uygulama bu değeri "treshold of hearing" (işitilebilenin alt sınırı) olarak sınıflandırıyor.

refuserQ bunu beğendi.
  18. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    598
    Görüşlerinize büyük ölçüde katılıyorum. Zaten ben de benzeri şeyleri yaşadım. Tabii ben yukarıdaki düşüncelerimi ; evde münhasıran müzikal aktivitelerimi gerçekleştirebileceğim ayrı bir odaya sahip olmanın ve bahsettiğiniz "WAF" unsurunun benim için söz konusu olmamasının verdiği rahatlığın içerisinde bulunarak dile getirdim. :)

Bu vesile ile benim son akustik durumumu ; kimi arkadaşların fikir oluşturmasına belki yardımcı olur diye kısaca özetlemek isterim :

1-) Odamın bitişik yan daireye denk gelen duvarını üç sene önce ses gitmemesi açısından zaten ses izolasyonu işlemine tabi tutmuştum.

2-) Akustikte yaptığım son revizyondan önce 12 m2'lik odamda yatak , dolap, komodin vs. eşyalar bulunuyor idi. Bunların hepsini odadan çıkarttım ve dikdörtgen şeklindeki odamı dinleme pozisyonu olarak uzunlamasına kullanmaya başladım. Yani hoparlörlerimi bir kısa kenara denk gelecek şekilde konumlandırdım.

3-) Odamdaki kısa kenarın bir tanesinde geniş bir pencere bulunuyor. Hoparlörlerim ( 6,5 " ) o pencerenin önünde ve arkaları pencereye yaklaşık 50 cm. uzaklıkta olacak şekilde konumlanmış durumda. Hoparlörler arasında akstan aksa 110 cm. mesafe bulunuyor. Dinleme yaptığım yer ile hoparlörler arasında da yaklaşık 110 cm. mesafe bulunuyor. Yani bir şekilde eşkenar üçgen oluşturmuş vaziyetteyim.

4-) Pencere ve olduğu duvarı enlemesine ve de tavandan döşemeye kadar kapatacak şekilde kadife benzeri kalın bir kumaştan perde diktirdim. Hoparlörleri kullandığım zaman o perdeyi komple kapatarak pencerenin/camın yaratacağı yansımaları kesmiş oluyorum.

5-) Odamın uzun yan duvarlarında ; her bir duvarda 8 adet olacak şekilde ve ikişerli gruplar halinde 60x60 cm.'lik emici paneller kullandım. Emici panel uygulamasını paralel duvarda da simetrik bir şekilde ( yani toplam 16 adet ) gerçekleştirdim.

6-) Hoparlörlerin olduğu yerden dinleme yaptığım yere kadar olan tavan bölgesini 9 adet yine 60x60'lık emici panel ile kapladım.

7-) Kapının denk geldiği karşı kısa kenarda ahşap difüzör uygulaması yapmam gerekiyordu. Fakat bu durumda hem marangozluk işinin devreye girmesi hem de yüksek maliyet nedeniyle Ikea'dan duvarımın ölçüsüne uygun ahşap bir kütüphane almayı tercih ettim. Kütüphanenin içerisini kitaplarla doldurdum ve bu şekilde bayağı etkili doğal bir difüzör elde etmiş oldum.

Odamın her bir köşesine ( kapının denk geldiği köşe hariç ) tavandan döşemeye doğru 30x60 cm.'lik 4'er adet bass-trap yerleştirdim. Kapının denk geldiği dördüncü köşeye yersizlikten dolayı bass-trap koyamadığım için bunun yerine kapının üzerindeki bölgeye yatayda 3 adet bass-trap konumlandırdım.

9-) Odanın tabanı zaten halı ile kaplı idi.

10-) Hoparlörler için özel ölçü sipariş ile yeni bir stand yaptırdım. 40x40 mm. demir kutu profilden dört ayaklı olarak yaptırdığım bu standın ayaklarını kum ile doldurttum ve her birinin ağırlığı 14-15 kg. civarında oldu. Standımın üst tablası ; monitörümün tız sürücüsünün kulak hizzamda olmasını temin için ,.80 cm. yüksekliğinde olacak şekilde imalatı yaptırdım. Stand spike'lar üzerinde duruyor.

Bahsettiğim akustik düzenlemede kullandığım emici paneller 200 Hz ve üstü frekansları , bass-trap'ler ise 200 Hz'ün altındaki frekansları kontrol altına alıyor.

Şu andaki duyumum ; bu düzenleme çalışmasından sonra eskiye nazaran çok daha iyi. Ama tabii ki hiç bir zaman "perfect" oldu diyemem. Muhtemelen zaman içerisinde bir takım ince tuning'ler yapmam gerekecektir.

Umarım sıraladığım bu bilgiler arkadaşlarıma bu konuda az çok bir katkı sağlar.

kayihani, ckn, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,484
    Hocam çok deneyimli olmasam da ben de sizin gibi düşünüyorum. Burada beğendiğim bir makale var (ne yazık ki yine İngilizce):

https://www.psaudio.com/article/how-much-power-do-i-need/

Ses ve güç arasındaki tablo özellikle ilginç, iki kat güç sadece 3dB artış sağlıyor ve bu seste ciddi bir artış bile sağlamıyor. (Ayrıca 10 dB artış 10 kat, 20 dB artış 100 kat fazla güç istiyor.). Yani kanal başına 100 watt veren amfi, kanal başına 50 watt veren amfiden sadece 3 dB daha fazla ses çıkarıyor. "Kaliteli 50 watt alacağıma vasat 100 watt amfi alayım, daha güçlü" dersek çok büyük bir yanılgı olur.

Makalenin son cümlesi: "Not all Watts sound the same." Bütün watt'ların sesi aynı çıkmaz :)

Ayrıca makalenin aşağısında sorulan sorular ve verdiği yanıtlar var ki ilk yanıtı özellikle dikkat çekici:

Vatandaş 450 watt amfisi için çok mu abartmışım diyor, yanıt kabaca şöyle:

"Kesinlikle ihtiyacından fazla, ama çok abartı mı dersen bence değil. Şöyle ki amfisine göre değişmekle beraber her amfinin toplam gücünün %30'una denk gelen zorlanmadan çalıştığı rahat bir bölgesi vardır, sen kendi amfinin rahat bölgesindesin ve eğer sen de benim gibi müziğinde kısıtlanmamış dinamizm istiyorsan gayet güzel bir noktadasın."

"Thanks! You certainly have more than you need, but is it overkill? I think not. Here’s the thing. When you’re in an amplifier’s comfort zone, that area that covers perhaps 30% of available power, you’re in its sweet area – depending on the amp. So if you are like me, and want unrestricted dynamics, then you’re likely in a great spot."

Tabi bu adamın firması amfi de üretip satıyor, daha güçlü bir üst modeli almamızı ister yani.

#19 Mikrobiyolog, 18 Ocak 2021
    Son düzenleme: 18 Ocak 2021
    refuserQ, ckn ve pyken123 bunu beğendi.
  20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,939
    Ses filtreleri var Turan hocam çocuğa takıyorsun DB si düşüyor high end de son nokta :))

Bu arada konuyu zevkle takip ediyorum. Hayırlı olsun güzel günlerde dinle.

yigitboylu, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.