Superlux HD681 ve Superlux HD662 Karşılaştırma

'Superlux' forumunda kulaklik.c tarafından 9 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. kulaklik.c

kulaklik.c
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Özellikle bu iki model arasındaki fiyat farkı yok denecek kadar az olduğundan dolayı bütün kullanıcıların sürekli sorduğu bir soruya elimden geldiğince yanıt vermek amacıyla bu konuyu açıyorum :D Bu iki kulaklık arasındaki farklar nedir ? Hangisini almalıyım ?

Önce her iki ürününde bir teknik özelliklerini paylaşıyorum.

Superlux HD681
    Yarı profesyonel ev kaydı yapan müzisyenler için başarılı sonuçlar veren Superlux HD681, uzun süre tatmin edici kayıtlar yapmanıza yardımcı olacaktır.
    Profesyonel dinlemelerde kullanılmak üzere tasarlanmış yarı-açık tasarım özelliği
    Kaliteli ses bileşenleri özelliği
    Kendinden ayarlı kafa bandı
    Mp3 çalarlar, cep telefonları için kullanıma uygun çok amaçlı kulaklık
    Komforlu kullanım
    Güçlü bas tepkisi
    Sesi dengeli bir şekilde duymanıza olanak sağlayan 50 mm kulaklık sürücüler
    % 0.25 'den daha az toplam harmonik bozulma
    Paket İçeriği:
    Kulaklık taşıma çantası
    Jak dönüştürücü

Kullanım ŞekliTaçlı
    Kulaklık Sürücüsü50 mm Neodymium
    Hassasiyet98 dB
    Frekans Aralığı10-30.000Hz
    Maksimum Giriş Gücü300mW
    Empedans32 ohm
    Kablo Uzunluğu2,5 metre
    Bağlantı Şekli3,5 mm jak
    Ağırlık276 gram

Superlux HD662

Sahnede referans monütörü kullanmak istemeyen müzisyenler için özel olarak tasarlanmış HD662'yi bir kez kullanınca bir daha o olmadan sahneye çıkmayacağınıza eminiz.
    Doğru bas tepkisi veren neodymium sürücüleri ile Superlux HD662 davul müzisyenlerini şimdiden kendine çekmeye başladı.
    Derin ve zengin bas
    Dengeli ses
    Stüdyo ortamında referans kulaklığı olarak kullanılabilecek kalitede dengeli ses
    Pratik kullanım, kullanışlı tasarım ve maksimum konfor
    Geniş frekans aralığı

Kullanım ŞekliTaçlı
    Kulaklık Sürücüsü50mm neodymium
    Hassasiyet98dB
    Frekans Aralığı10-30.000Hz
    Maksimum Giriş Gücü200mW
    Empedans32 ohm
    Kablo Uzunluğu2,5 metre
    Bağlantı Şekli3,5mm jak (altın kaplama)
    Ağırlık286 gram

Bu iki kulaklığında bana göre en önemli özelliği empedans değerlerinin düşük olması bu özellikleri sayesinde iphone cep telefonlarınıza bile bağladığınızda verimli bir dinleme sağlayabilirsunuz. Önemli olan konu bu iki kulaklığı hangi amaçlarla kullanmayı planladığınız.

İki kulaklıkta Referans Kulaklık özelliğine sahip birisi yarı acık diğeri tam kapalı.

Örneğin ev ortamında bir kayıt yapmak istiyorsunuz bir müzik altyapısı üzerine kendi sesinizi kaydetmeyi planlıyorsunuz o zaman tercih etmeniz gereken kulaklık tam kapalı bir kulaklık olmalıdır çünkü kondenser özellikli bir mikrofon ile kayıt yaptığınızı varsayarsak kulaklığın dışarıya olabildiği kadar az ses vermesi gerekir. Bu yüzden kapalı kulaklık tercihi yapmak daha mantıklı :) ama şunu derseniz de hayır diyemem , sanki ev ortamında çok mükemmel kayıt yapıoruz da kulaklıktan çıkacak 3 kuruşluk ses kaldı :D

Kapalı kulaklıkların en büyük artı özellikleri alt frekanslarda daha verimli olmalarıdır ama bu da dinlediğiniz müziğin sahnesini biraz etkileyecektir hani basık bir alışveriş merkezinde en sevdiğiniz dükkanda gezmek gibi :=) bir süre sonra dinlediğiniz müziğin sanki bir odada sıkışıp kalmış olabileceğini düşünebilirsiniz :)

Yarı-açık olan kulaklıklar bu anlamda daha verimli çalışırlar sahneleri daha geniştir.

iki kulaklığı ilk denediğimde kapalı olan kulaklık benim daha çok hoşuma gitmişti çünkü ortam izolasyonu başarılıydı ama sorarsanız hangisini alırsın diye eğer sabah akşam bass gitar kaydı yapıp dinleyeceğim ya da hip hop müzik alt yapısı hazırlayan adamım ya da benim işim davul kick leri tonlamak...vs gibi biriyseniz HD 662 yi önerebilirim.

ama yok ben mixing işleriyle uğraşacağım derseniz 681 daha doğru seçim gibi...

Aslında bu iki kulaklığın fiyatı performansına göre çok ucuz. mesela ben arkadaşıma 681 aldırdım :D işim düştüğünde ondan ödünç istiyorum. sonuçta bir müzik projesini bitirmeden önce en kaliteli hi-end sistemde, en ucuz pc hoparlöründe, orta karar bir müzik setinde, kulak içi kulaklıkta, stüdyo referans hoparlörlerinde ve çeşit çeşit sistemde test etmek gerekir.

sonuç olarak benim fikrim,

her iki kulaklıkta belirli bir standartı yakalamış durumda gerisi kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda tercih meselesi...

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Teşekkür ederiz, güzel bir yazı..

Collapse Signature Expand Signature
  3. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Tamamen meraktan bir adet 681 edindim.Çok çok ilginç bir kulaklık.32 ohm ama beslemesi zor.Sr80 ve HD555 den daha zor besleniyor.E6 ve sansa clip ile ses yüksekliği gayet yeterli ama çok cılız,köşeli,hacimsiz.Bu şekilde dinlemenin imkanı yok.Musiland ile tamamen başka bir kulaklık.Hiç abartmıyorum gerçekten tamamen farklı.Detay konusunda oldukça şaşırtıcı,hatta bana sr80'den daha detaylı geldi.Baslar derine inebiliyor ama yayık değil..Midler tıpkı gradolar gibi tize doğru biraz inceliyor ama detay olarak sanki daha iyi gibi geldi.Tizler parlak ve özellikle kötü kayırlarda çok dağınık,iyi kayıtlarda doğaldan daha parlak ama yine de tane tane tizler almak mümkün.Gerçekten nazlı bir kulaklık..Mutlaka iyi beslenmek ve yüksek kaliteli kayıtlar istiyor.Bunları bulunca bence fiyat performans fenomeni haline geliyor.Hafif ve çok rahat bir kulaklık aynı zamanda.Kör testte birçok insana ''200-300 TL eder'' dedirtir,buna eminim.

6 kişi bunu beğendi.