Tüm sistem için eq programı

'Yazılımlar' forumunda Mr.Ahmet tarafından 30 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Kullandığım dac ve kulaklık kombininde tizler biraz rahatsız ediciydi. Fakat bunun çözümünü buldum. Aşağıdaki resimde olduğu gibi 4000hz, 5000hz, 6000hz ve 9000hz frekanslarını çok ufak kıstığımda muazzam fark ediyor. Nedense tam bu frekanslarda bir keskinlik vardı. Frekansları tahmini olarak seçmedim tabi ki.

Minimum ayarlamayla en iyi sonuca ulaştığımı düşünüyorum. Rahatsız edici sesler resmen ortadan kalktı. Hatta bu zamana kadar ne çileler çekmişim diyorum. Aldığım zevk 2-3 katına çıktı resmen. Kulaklığı uzun süre kullandığımdan bu ayarlar benim için çok önemli.

Bu konuda 2 sorum olacak.

1- Bu eq ayarlarını Film-dizi izlerken, oyun oynarken, youtube de vs. hep kullanmak istiyorum. Bunun için bir program var mıdır?

2- Bu şekilde hassas eq uygulanabilen media player programı önerebilir misiniz? En azından film, dizi izlerken kullanırım. Belki tüm sistem için yoktur.

2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    1-Peace eq var. En iyilerinden biriymiş. Öncesinde equalizer apo diye birşey yüklenmesi gerekiyor. Sonrasında windowsun kendi yazılımını kapatıp bu sürücüler devreye sokuluyor. Ve tam istediğiniz gibi tüm sistemde ve uygulamalarda aktif oluyor.
    2- Yaptığınız hassas bir eq uygulaması değil aslında, tam tersi basit bir şey. Peace yükledikten sonra media player a gerek kalmayacak ama jriver parametrik eq seçeneğiyle iyi bir programdır.

Evet bazı spesifik frekanların sunum üzerinde kolaylıkla duyulabilir ve çarpıcı sonuçları vardır. Hatta 3boyut, gerçekçilik ve sahne hissiyatını dahi eq ile arttırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri kulaklığınızın distorsiyon kabiliyetini göz önünde bulundurarak eq yani eşitleme yapmak. Distorsiyonu yüksek bandlarda + yı makul kullanmak, + ları geniş , - leri dar kullanmak. Sorularınız olursa seve seve yardımcı olurum.

#2 yigitboylu, 31 Mart 2021
    Son düzenleme: 31 Mart 2021
    Mr.Ahmet bunu beğendi.
  3. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Hassas derken frekansları ve Q değerini kendim belirleyebilmek için demiştim. Dediklerinize bir bakarım. Öneriler için teşekkür ederim.

Edit: Programı kurdum. İstediğim özelliklere sahip. Arka planda gayet iyi çalışıyor. Baya iyi oldu.

Edit2: Kullandığım eq ayarlarını biraz değiştirdim. Daha hassas ayarlar yaptım. Harika oldu. Yeni kulaklık veya dac almayı düşünüyordum fakat bu eq ayarlarından sonra baya tatmin oldum. Ses kalitesi bence baya arttı. Rahatsız edici sesler yerine sadece müziğe odaklanmak çok iyi oluyor.

#3 Mr.Ahmet, 31 Mart 2021
    Son düzenleme: 31 Mart 2021
  4. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Hocam daha belirgin bass için ne yapabilirim? Rock dinlerken Bass gitar ve bateri bi tık daha belirgin olsa çok iyi olacak mesela.

Ben kendim denedim fakat istediğim sonuca ulaşamadım.

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    Her kulaklıkla istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Her kulaklığın kusurları ve limitleri var. Sizin kulaklığınız nedir?

6. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    Kz zsx için uygulayacağım. Fakat kablo yükseltmesi yaptım ve usb dac kullanıyorum. İlk haline göre ses değişti baya. Şu anki sesi tatmin ediyor ama daha iyisi olabileceğini düşünüyorum.

Hocam bu arada çok bi değişiklik beklemiyorum. Çok hafif etki etse yeterli olacaktır. Tizlerde 0.1- 0.4 civarı değişiklik yaptım. O bile yetti bana. Tam değerlere çıktığım zaman ses kötü yönde etkileniyor bence. Fazla değişikliğe ihtiyaç duymuyor.

#6 Mr.Ahmet, 13 Nisan 2021 01:05
    Son düzenleme: 13 Nisan 2021 01:11
  7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    İnsan kulağı tizlerde daha hassastır. O yüzden ufak değişiklikleri daha kolay hissedersiniz. Belirgin bas için 5üstü bir q değeri ile tarama yapın. Örnek 30hz bandını seçip +3 arttırın azaltın. Etkisini dinleyin. Daha sonra 50hz, 100hz, 200hz,300hz gibi tarayın. Tabii kullandığınız müzik te yaptığınız işe uygun olmalı. Alt bas vurmayan bir müzikte bu tarama iş görmez. İşinize yarayacak bant büyük ihtimalle 70-100hz arasındadır diye tahmin ediyorum.

8. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    168
    Dediklerinize ek olarak ben de Peace kullanıyorum. Planar gibi teknik özellikleri yüksek sürücüler eq ile bambaşka performans veriyor

Eq seçenekleri için oratory1990’ın database’ini kullanabilirsiniz. Hemen hemen her popüler kulaklık var.

yt’da Resolve da bu işi iyi yapanlardan.

Collapse Signature Expand Signature
    #8 Metalingus, 13 Nisan 2021 07:04
    Son düzenleme: 13 Nisan 2021 09:18
    jamesdean0701 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.