Taşınabilir Amfi Tavsiyeleri Başlığı

'Amfi' forumunda Engin tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Arizona Dream

Arizona Dream
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    416
    Merhabalar. Bende Panasonic Rp Htx7 var abiler, arkadaşlar, kardeşler. :) Telefonum Htc One A9, çok rahat bir şekilde kulaklığı sürüyor fakat bilgisayarımda Creative soundblaster ses kartı var, kulaklığımı o ses kartına taktığımda her frekansı çok daha güçlü alıyorum. Telefon ile dinliyorken ses yüksekliği, sürülememe sıkıntısı çekmiyorum ama sanırım bu ses kartının farkıyla alakalı bir durum, dediğim gibi her frekans daha güçlü vurgulanıyor :) Bunu bir cep amfisiyle aşmak o ses kartın ile birlikte verdiği sese yaklaşmak mümkün müdür? Sanırım 100 lira verebilirim en fazla.
    Tavsiyeler için şimdiden teşekkür ederim..

Collapse Signature Expand Signature
  2. furkan kocyigit

furkan kocyigit
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    349
    Telefonun yanında kullanmak icin tizleri ile midleri iyi olan 500tl’ye kadar amfi arıyorum, ikinci el olması daha iyi. Saygılar..

3. no one

no one
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Arkadaşlar unutmatın ki ifi lerin micro dan daha mobile uygun modelleri 'nano' lar var.
    Fiyatları ifi micro ların yarı fiyatı civarında. İfi nano idsd blacklabel önerim. 1000 tl civarı.

4. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Fiio a1 mi e5 mi?
    Akustik ses, dengeli, nötr sunum arıyorum.

5. cio_cio

cio_cio
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhabalar; AKG K702 kulaklığım ile kullanabileceğim, 300 TL civarı, taşınabilir bir amfi almak istiyorum. Normal kaydedilmiş müzikler (Spotify, Youtube), oyun ve film için kullanacağım. Profesyonel kullanım amaçlarım yok :) Tavsiyelerinize açığım. Teşekkürler.

6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,925
    Taşınabilir derken mobil kullanıma uygun cebe mi sığacak, yoksa masada duracak gerektiğinde rahat taşınabilecek birşey mi?

AKG K702 nin dış kullanım için çok uygun olmadığını düşünerek, masaüstü amaçlı olsada batarya takılabilen Objective2 AMP tavsiye ederim.

Massdrop versiyonunu bir arkadaş 300 e satıyordu.

2 kişi bunu beğendi.
  7. cio_cio

cio_cio
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Cebe sığacak bir şey olmasa da olur çünkü dediğiniz gibi AKG K702 pek de dışarıda dinlenecek bir alet değil :) Bakayım ilanlara bulurum umarım.

8. NightOwl

NightOwl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Objective 2 kullanıyorum K7XX ile, memnunum.

9. Montagnes0

Montagnes0
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Topping taşınabilir amp/dac cihazlarını deneyimleyen oldu mu ? Nx1,NX2s çok makul fiyattan satılıyor ve hi-res sertifikası da var bilemedim.

10. jumuu

jumuu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    merhaba arkadaşlar.
    Amfi almayı düşünüyorum fakat öncelikle sorularım var ve bu sorularıma burdan başka bir yerde cevap bulamam.

Kullandığım müzik dinleyeceğim cihaz ıp7 plus. Kulaklığım momentum in ear. Kullanacağım müzik uygulaması spotify.
    Spotify’da şöyle bir özellik dikkatimi çekti “ ses normalleştirmeyi etkinleştir “. Etkinleştiri aktif ettiğim zaman karşıma sessiz ( dinamikleri korur), normal, yüksek sesli ( dinamikleri düşürür) diye 3 şık sunuluyor. Sessizi seçtiğim zaman ses seviyesi azalıyor fakat ses kalitesinde ciddi bir artış oluyor yüksek sesliyi seçtiğim zamanda ses artıyor ama kalitede düşüş oluyor. Normali seçince de kalite de ses seviyesi de ortalanıyor amasessizi seçip bir kez o ses kalitesini duyunca normali de seçmek istemiyorsunuz.
    Bir amfi alıp spotify’da sessiz modu seçip hem sesin kaliteli gelmesini hemde sesin dinlenebilecek seviye de yükselmesini istiyorum.
    Cihazım ıp7 plus biliyorsunuz ki kulaklık çıkışı yoklightning çıkışı var bununda dönüştürücü adaptörü var. Bir amfi buldum fiio a1 bu amfi işime yarar mı yoksa fiio i1 mi daha çok işime yarar? İ1 direkt olarak lightning çıkışlı fakat kablo uzunluğu 80 cm 1.2 metrede kulaklığın kablo uzunluğu 2 metre yapar ki boyum 1.70 benim:Dnasıl bir çözüm bulabilirim nasıl bir yol izleyebilirim neleri tavsiye edersiniz?

11. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,869
    Eğer ileride farklı kulaklıklar kullanırım, biraz güç isteyen kulaklıkları yine telefonda dinlemek isterim, bazen de aynı kaliteyi bilgisayarda almak isterim derseniz ve bütçenize uyarsa Q1 mk2 bakın. Hem kutu içeriğindeki lightning kablo ile iPhone'ye direkt bağlayıp cihazdaki tüm sesleri Q1'in dac katından dinlersiniz hem de bilgisayar veya destekleyen birçok Android cihazda kullanabilirsiniz. Ya da ses karakterini sevdiğiniz herhangi bir cihaza amfi olarak da ekleyebilirsiniz.

İ1 için hiç bilgim yok fakat a1 ile sesi bir miktar yükseltip işi görülen çok kişi olduğunu biliyorum.

12. NightOwl

NightOwl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    @jumuu

Ben de yazacaktım bu işi, ben amfi kullanıyorum ve spotify "sessiz(dinamikleri korur)" seçeneğini etkinleştirip amfiden açtığım zaman diğer seçeneklerden çok daha net, daha berrak bir ses alıyorum. Mümkünse spotify kullanan arkadaşlar deneyebilirler mi? Bu bir aldatmaca olabilir mi kulaklarımdan şüphe ettirdi bana açıkçası

Edit: bu seçenek yeni geldi spotify'a

13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,925
    Anlaşılan bu seçenekte parçanın aslına müdahale etmeden EQ suz çalıyor ama diğer seçeneklerde arka planda EQ uygulayarak veriyor belki de.

14. NightOwl

NightOwl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Olay bir ara @mavi Ceyhun hocanın bahsettiği "Loudness Wars" ile ilgili olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim.. 3 farklı dosyla upload etmemişlerdir bence bir de çalma sırasında değiştirince yükleme vs. yapmıyor o yüzden @Chaturanga sizin dediğiniz gibi de olabilir...

15. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,785
    Tecrübelerime dayanarak kitabın ortasından konuşuyorum: taşınabilir amfi bir işe yaramıyor aslında..( şahsi fikirdir çok da şey etmeyebilirsiniz :) )

16. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Mümkün. Lakin yine de hafif şüpheyle yaklaşıyorum.

Zira bir parçanın doğal dinamik aralığa sahip kaydı ile prodüktörün elinde sıkıştırılmış (compression) ve sesi yükseltilmiş versiyonu arasındaki kalite farkını anlamak için de çoğu zaman iyi bir sistem gerekebiliyor.
    (Ha akustik data olarak zengin ve DR (Dynamic Range) değeri 18 olan parçanın dinamik aralık değeri atıyorum 3'e düşecek şekilde kompreslendiyse parçayı ütüden bile dinleseniz farkı anlarsınız.)

Spotify'ın, parçalardaki ses seviyesini bir miktar birbirine yaklaştırmak (ve belki de biraz arttırmak) amacıyla replay-gain işlevi gören embedded bir kod kullanıyor olması de mümkün. (Sony Walkman'lerde de bu iş için "Dinamik Normalleştirici" bulunmakta)

4 kişi bunu beğendi.
  17. NightOwl

NightOwl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    @mavi Teşekkürler. Muhtemelen replay-gain işlevi için gömülü kod kullanıyor Spotify. Bu teori daha mantıklı geliyor bana..

2 kişi bunu beğendi.
  18. EthnicMusic

EthnicMusic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    Genel olarak K7XX Objective 2 uyumunu nasıl değerlendirirsiniz? Sese çok etki ediyor mu? Ayrıca DAC olarak ne var?

19. kronik

kronik
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    iyi bir dap alana kadar FiiO E12A aldım telefonla kullanmak için umarum memnun eder.

20. jumuu

jumuu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    Hocam bende amfi aldım sessiz modu seçtiğimde sesin daha net berrak geldiği fark ettim. Fakat yine de ses düzeyi bana düşük geldi. Bi aldatmaca mı yoksa başka birşey mi var anlayamadım bende.

Ekleme;
    Yorumlarınızı okudum, dedikleriniz olabilir çünkü fark edilir bir düzelme oluyor.