Taşınabilir Cihazı Sabit Bir Sisteme Çevirebilir miyim?

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda selcukatay tarafından 29 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Merhaba arkadaşlarım, büyüklerim, küçüklerim. Ben epey zamandır sony nw a-45 ile müzik dinliyorum. epey de geniş bir arşivim oldu. Ancak sorun şu ki ben hep evde müzük dinliyorum ve müzik çalarım stereo olarak birbirine bağlanmış iki srs20 küçük sony hopörlöre bağlı.
    Durumu ortaya koyduktan sonra asıl soruma geçeyim:
    Hal böyle olunca madem evde dinliyorum pikap ve amfi alayım, bir de hoporlör koyayım eve dedim. Ancak plak bulma sıkıntısı yerine dijital bir müzik çalar kuralım, daha iyi olmaz mı önerisi geldi ev halkından. yine hopörlör al, amfi al ama pikaba yakın dijital ses alabileceğin bir yapı olsun dediler.
    Bu da bana mantıklı geldi. dsf uzantılı arşivimin çoğu. Bu arşivi pikap kalitesi gibi dinleyeceğim ve evdeki nwa45'de kullanabileceiğim (dac gibi mesela) bir tavsiyeniz olabilir mi acaba? Şöyle bir etraflıca açılayıverseniz bana. En fazla 3-4 bin civarı birikmiş param var.
    Yorumlarınızı, tavsiyelerinizi heyecanla bekliyorum.

Onur668700 bunu beğendi.
  2. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    merhabalar,
    audioengine a5+ aktif hoparlörler çok övülüyor. ikinci elde uyguna bulabilirsiniz. yanına birde dac alabilirsiniz. forumda kullananlar mevcut yardımcı olacaklardır.
    aksi taktirde stereo amfi + pasif hoparlör fiyat olarak daha pahalıya gelecektir. ayrıca bunların uyumu vs deneme yanılma beğenme süreci 3-4 binden daha fazlasını harcatacaktır.

selcukatay bunu beğendi.
  3. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945
    Audioengine A5+ önerisine eklemede bulunayım; A5+'ların içerisinde dahili bir dac var ve yeteri kadar işini yapıyor. Harici bir dac alarak A5+'lardan farkı duymanız hoparlörlerin verebileceği performans dolayısıyla zor.

Yeni bluetooth bağlantılı modelleride standartların 400-500 lira fazlasına satılıyor. Bunu da tercih edebilirsiniz. Yalnız unutulmamalı; büyük alanlarda yeterli doygunlukta ses başarımı yapamazlar. Bookself hoparlör genelde yakın mesafe dinlemeleri veya küçük alanlar için iyi performans gösterir.
    Hazır sistemler maalesef yüksek fiyatlı. Tower speaker bir set yapmak çok daha büyük bütçe gerektirecektir.
    Eğer bütçeyi biraz daha yukarı taşıyabilirseniz, Yamaha HS8 ve uygun bir dac ile orta ve küçük alanlarda, bookshelflerin en zorlandıkları subbas kısmını da halletmiş olur ve oldukça tatmin edici bir ses performansı alabilirsiniz.

Herhangi bir dizüstü bilgisayar ile dacı eşleştirirseniz NW-A45 cihazınıza gerek kalmaz ve daha doğru sonuç elde edebilirsiniz.

Eğer eldeki dapı kullanma niyetindeyseniz, line out çıkış yoksa sanırım gereksiz olabilir.

Collapse Signature Expand Signature
    Onur668700 ve selcukatay bunu beğendi.
  4. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Merhaba. Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediğini hoparlörleri incelemeye başlıyorum hemen. Ancak uygun dac'la birleşince bunların da fiyatı epey tutar gibi geliyor, bakalım.
    Bu arada ekstra bilgi vereyim: Telefonla doğrudan fikrini sorabildiğim dostlarım oldu. İki farklı görüş alıyorum. Şöyle ki: Bir kısmı "Arkadaşım al güzel bir pikap ver çoşkuyu. Her tarafımız dijital olmuş zaten", derken ikinci kısım "istediğin müziği ve kalite seçeneklerini zaten internetten buluyorsun, yemişim pikabını, sahafını. Onun mu peşinden koşacaksın. Kur sistemi dinle tertemiz" diyor ki arada kalmamak mümkün değil.:)

5. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    369
    Iyi kalite nasılmış plakların bulunabilirliği ve fiyatını da göz önüne almak gerekir pikap sistemi için. Iyi bir pikap zaten 3 4 bin lirayı tek başına buluyor. Iyi basımdan kastım ise elimdeki 180gr s&m plağını bundan 7 ay kadar önce 500 liraya sattım. Tek bir albümle de idare edemeyeceginize göre düşünün derim.

selcukatay bunu beğendi.
  6. selcukatay

selcukatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Dediğiniz ürünü buldum. Dore müzik'e telefon açtım. Sağolsunlar ilgilendiler ve ikisini 4000'e bırakacaklarını söylediler. Ayrıca dediklerine göre bu ürün alınınca anfi'ye gerek yokmuş, doğru mu? Satıcı beyefendi ister pikapa bağlayın ister dap'a bağlayın. Epey tatmin eder dedi. Yarına kadar mühlet isteyip telefonu kapattım, ancak size de durumu sormak istedim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Temmuz 2019 ---
    Daha yakın zamanda üniversiteden hocam Paris sergilerini gezmeye gitmişti bu plak olayına. Türkiye'ye göre daha ucuz almış ama düşünün işin nereye vardığını. Çok haklısınız.

7. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,263

Güzel bir pikap öncelikle ucuz değil, onu söylemem lazım. İyi kalite plak da araştırma istiyor biraz. Ayrıca plak yatırımı da dijital müziğe göre fazla, seçenek de doğal olarak daha az. Tek sistem kuracak olsaydım pikap+plak işine girmezdim açıkçası. Bende dijital bir sistem var, masaüstü kulaklık ile kullandığım, tidal falan var işte, bir de analog sistem var, pikap ile ve hoparlörler ile kurduğum. Bence ikisi birbirini tamamlıyor. Tek sistem için dijital alın derim ama...

Sent from my fridge using Tapatalk

8. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945

HS8 çifti için piyasaya göre oldukça iyi fiyat vermişler. Active Speaker olarak tanımlanan tüm hoparlörler dahili amplifikatörler içerirler.

Yalnızca değinmek istediğim husus şu; HS8'lere rca veya xlr olarak bağlantı yapılabiliyor. Her nedendir bilmiyorum ama rca bağlantıda kullandığımda daha düşük çözünürlük ile karşılaştım. Sonrasında rca to xlr kablo ile dactan bağlayınca daha iyi çalmaya başladı :)
    Halihazırda pc başında Audioengine D1&Maudio ile kullanıyorum streaming için falan yeterli geliyor. Daha üst kalitede dacların performansını gösterecek bir hoparlör seti değil zaten. Sizinle ilgilenen kişi direkt bağlantı yapılabilir olduğunu söylemiş ancak, D1 gibi bir daca ihityac duyacaklar. Yani bütçenize ek olarak dac ve kablo masrafınız da olacaktır ortalama 1000lira kadar daha.

Bende henüz babamın tutkusu olan plak işine beni kandırmasıyla yeni giriştim, kendimce orta halli bişeyler toparladım ama pikap, preamp ve birçok tweakle olay o kadar uzuyor ki maddi ve manevi yoruluyorsunuz :) Özellikle plak olarak jazz albümleri bulma konusunda oldukça güçlük çekiyorum. Arşiv yapmak oldukça zor ve Arsun abinin dediği gibi her pikap sistemi iyi olmuyor. 500 liraya da 500.000 liraya da pikap bulmak mümkün :) İyi araştırmak ve tecrübe edenlerden bilgi almak çok önemli. Aceleyle alınacak şeyler kesinlikle değil. Genç bir plak dinleyicisinin serzenişi gibi oldu biraz :) Bende yorgun argın eve geldiğimde pc başındaki setupı tercih ediyorum.

Digital olarak bir sistemle başlamak her an istediğiniz müziği bulabilme konusunda da oldukça kolay olacaktır. Diğer türlü pikap/plak dolabı yaptırmak, plakların temizliğini iyi yapabilmek, saklamak vs. bile başlı başına birer hobi diyebilirim. Tidal ile kullanılacak dijital bir setup başlangıç için çok daha kolay olacaktır.

artears ve theoldman bunu beğendi.
  9. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    bahsettiğiniz dahili dac acaba kablosuz modelde mevcut olabilir mi?