Taşınabilir müzik dinleme sistemi? Öneri & İstek

'Diğer Ekipman' forumunda asutaykirbiz tarafından 4 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. asutaykirbiz

asutaykirbiz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar. Adım asutay. 27 yaşındayım. İzmir bornova da yaşıyorum. 3 4 yıldır arkadas ortamım sayesinde müzik ortamıyla çok haşır neşirim. Ancak müzik dinlemek için ekipman konusunda eksiğim ve bilgim yok. Forumu biraz kurcaladım. Temel terimler, ekipmanlar vs vs. Ancak anlamadığım bazı terimler var. Sırasıyla konuda dile getireceğim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Konuya gelirsek. Kullanmak istediğim şekil 'Kulaklıık > Dac veya Amp > Player'

İlk olarak kulaklık. Beatmaker bir arkadaşım var. Beat yaparken farklı, dinlerken farklı bir kulaklık kullanıyor. Tabikide ben dinliyiciyim. Kendisinin müzik dinlemek için sennheiser hd800 ve adini hatırlıyamadığım büyük, koyu kahverengi, siyah renkli izgara şekilde tasarımı olan müthiş ses kalitesi olduğunu hatırladığım kulaklıkları var. Ancak kendisi stüdyo ortamında kullanıyor. Boyutları büyük olduğu halde kullanım zorluğu yok. Ancak benim için çok büyük sorun. Evde kardeş sorunu, dışarda meraklı sorunu. Onun için kulak içi kulaklar tercihim. Ama söyle bi sorunum var ki, b-boyluk ilgi alanıma girdiği için kulaklik kulağımdan düşücek eminim. Ancak custom kulakları ögrendim. Tercihim custom kulaklıklar. Demin bahsetmis olduğum kulaklıklar gibi ses kalitesi alırmıyım bilmiyorum ama, şansımı denemek istiyorum. Bütçemi kısıtlamak istemiyorum. Şu markalar tercihim.
    jh audio, 1964 ears, unique melody, gorilla ears. Alternatif markalarida duymak isterim. Varsa. Verdiğim her markalardan birer öneride olabilir.

İkinci olarak kulakliği beslicek olan dac veya amp. Ancak dac mı amp mı? Öğrendiğim kadarıyla dac bilgisayar için, amp ise müzik sistemleri için (kulaklık, ses sistemleri, hoparlör gibi). Yanliz söyle bi terimde ilgimi çekti. Dac & amp. Sanırsam bu iki aletin özelliği 1 alette oluyor. Yani dac & amp daha mantıklı. Hem evde bilgisayarım hem dışarda playerıma takabilirim. Bu konuda tercihim dac & amp. Taşınabilirlik, yapı kalitesi ve sarj sorunu olmasını istemiyorum. Telefonumda ve bilgisayarımda iyi ses almak istiyorum. İyi bi dac & amp olmalı. Bazı arkadaşlar dap önericek. Ancak dap istemiyorum.

Üçüncü player. Player olarak evde bilgisayarıma (dac & amp ile), dışarıda telefonumla halledeceğim. Bende şuan iphone 5 modeli var. Yeterli olur mu? Değistirmem gerekirse hangi modelı almalıyım? Samsung modellerinin ses kartlarının iyi olduğunu duymuştum. Galaxy S4 beklemeli miyim?

Dördünce ve son olarak. Müzik kalitesi. Arşivciyim. 50 küsür cd arşivim var. Geneli 320 kbps mp3 formatına ripledim. Yeterli değil farkındayım. Arkadaşım loseloss formatlarınıı önerdi. Bu formatlardan hangisinden en iyi ses kalitesini alabilirim.

Arkadaşlar okuyan ve cevap atan arkadaslara, abilere şimdiden tesekkürler. İyi öneriler bekliyorum. Dediğim gibi bütçe kısıtlamam yok. Ve yurtdısından getirebilme imkanım var.

Müzik tarzım pop hariç tüm müzik türlerini dinlerim. Eminem, metallica, adele, beyonce vs vs.

--Açıklamasını yapmış olduğum dac, amp ve dac & amp mantığını doğrumu anlamışmıyım? Eger yanlışsa bu konuda bana ufak bilgilendirme yapabilirmisiniz.--

2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bahsettiğiniz markalar ve customlar üst düzeyler. Bence orta seviye bir kulaklıkla başlayın. Ya da en azından w4 ile. All rounder olması işinizi görecektir. İyi bir custom'un neler yapabildiğini anlamak için yavaş yavaş seviye yükseltin. Yoksa 400-500 dolara da custom var.

320'ye kadar formatları kırpmayın. 44 16 Bit olarak riplemeye çalışın, eğer yeterli yeriniz var ise.

Rsa Predator hiç fena değildi ses olarak. Bir göz atabilirsiniz. Ya da daha düşük seviye önereceğim için Fiio e17'ye de bakın derim. Bulunması daha kolay.

Bence ilk önce bir kulaklık edinin. Ne istediğinize ondan sonra karar verin.

Collapse Signature Expand Signature
  3. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    637
    Ben iem yada customla kullanılacaksa extra amfiye karşıyım,zaten birkaç model dışında amfi isteyen kulakiçi kulaklık yok.amfiye ayrılacak bütçe player için kullanılmalı,şu an en güncel ve popüler ürünler Sony zx1, astell kern ak 100 ve ak 120.bütçe problem değilse öncelik bu tarz bir cihaza verilmeli.

Player konusunda başka bir çözümlemede akıllı telefon + taşınabilir dac olabilir.amfiye yine gerek yok.

Kulaklık konusunda custom olarak referans noktası şu an Spiral ear se5. Bu arkadaş 5 yollu ve 5 sürücüsü bir custom oluyor.yine bir öneride semi custom modeller düşünülebilir,tralucent 1plus2, fit ear 334 vs. Gibi. Semi customların avantajı 2. El piyasasının olabilmesi.

Özellikle okuduğum kadarıyla bulunabilirse fitear 334 dinlediğiniz türler için uygun görünüyor.

Edit : dap istemiyorum demişsiniz ama astell kern cihazlar aynı zamanda dac olarakta kullanılabiliyor.

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Sebahattin Bey,

Ak100 ile ile ilgili birşey ekleyeyim; ak100'ün phone çıkışı 22 ohm. Bu durum da düşük empedanslı kulaklıklarda mismatch dedikleri uyumsuzluğa ve frekans tepkimelerinde olumsuzluğa yol açıyor. Bu sebeple ak100 düşünülecekse rwak ya da ak100 mk2 ( 3 ohm'a düşürüldü kulaklık çıkışı) düşünülmeli. Ak1**'de DSD desteği de var. AK100'ü modsuz kullananlar, genelde yeterince yüksek ses alamadıklarından şikayetçi olmuşlar.

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Merhaba öncelikle hoşgeldiniz. Aklınıza takılan sorular için forumda rehber konulara bir göz atarsanız fazlasıyla bilgi sahibi olursunuz.
    Kısaca şöyle yardımcı olabilirim.
    Dac= ses kartı
    Amp = yükseltici
    İkisi bir arada olabilir dediğiniz gibi ancak tek başlarına çalışmazlar. Arkadaşların da dediği gibi önceliğiniz kulaklık olmalı diğer sistemleri kulaklığa uygun olarak şekillendirirsiniz. Eğer hepsini birden alırsanız istediğiniz sonuca ulaşmanız çok zor gibi.
    Öneri için de o kadar geniş yelpazedesiniz ki aklıma bir ürün tavsiyesi gelmedi açıkçası. Tek diyebileceğim ya taşınabilirlikten taviz vereceksiniz yada Dap alacaksınızdır. Bol şans.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. asutaykirbiz

asutaykirbiz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Şuan sennheiser ie 60 kulaklığım ve iphone 5 kullanıyorum zaten.

Teşekkürler. Dediğiniz gibi ilk olarak kulaklığı belirliyeceğim. Sonrasında forumda diğer ekipmanlar için konu açarım.

7. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ie60'ı bilemiyorum ama, tahminimce W4r bir yükseltme olacaktır. Ie60'tan direk custom'a geçmenin manası yok.

8. asutaykirbiz

asutaykirbiz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Custom isteme sebebim; kulağıma tam oturması lazım. Düşme, çıkma gibi şeylerin olmasını istemiyorum. Custom geçmememi niye önerdiniz acaba?

9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Kulağa iyi oturan universaller var. İllaki custom tam olacak diye bir kaide yok. Eğer fit sorunu yaşarsanız, tekrar kalıp aldırıp tekrar göndermeniz gerekir ki, oldukça sancılı bir süreç.

Bununla beraber, universalleri bir tüketin. Belki aradığınız ses rengini bulacaksınız, memmun kalacaksınız uzun süre. Tabii bu bahsettiğim universaller orta düzeyler. Tralucent, Se846 gibi üniversaller değil. Tabii bunları da doğrudan alabilirsiniz. Bunda bir sakınca yok. Bu tip üst düzeylerin neler yapabildiğini anlamak için, üst düzeyler gibi çalamayan kulaklıkları öncelikle denemeniz daha doğru. Bu şekilde dinlediğiniz şeylerden daha çok zevk alırsınız.

Not: Dediğim gibi dandik customlar da var. Bunları almanız size hiçbirşey kazandırmayacaktır.

10. Sadkmf

Sadkmf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Audez'e LCD2 olsa gerek...:))
    Verdiğiniz örneklere bakınca, para pek problem değil izlenimi oluştu bende..
    İphone'la doğrudan kullanılabilecek DAC/Amp kombo ürünler var..
    Cypherlabs Theorem mesela, yeni çıktı ve yurtdışında çok övülüyor..
    Kulaklık olarak da referans/nötr bir karakter istiyorsanız JH13pro rakipsiz..
    Sıcak/Doğal karakterde ise yeni kurulan Noble Audio'nun modellerine bakabilirsiniz..

11. asutaykirbiz

asutaykirbiz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Kesinlikle o!! Fiyatıda ses kalitesi gibi tepelerde ;D

Marka tercihim olarak jh audio ve unique melody markalarını söylemiştim. Jh audio amerikada olduğunu biliyorum. Unique melody markası hangi ülkede olduğunu çözemedim. Amerikaya gitme imkanım olduğum için bu ürünü seçme sebeplerimden biri. Jh16 pro modelini tercih edeceğim. Bazı sitelerden incelemelere baktım. En iyilerden biri olarak bahsedilmiş. Tabikide en iyisi değil sanırsam. Şuan en iyi unique melody mentor (driver acısından). Jh16 pro 8 driverlı ve 1200 dolar. Kesinlikle kötü bir kulaklık olmadığını düşünüyorum. Sorun olmazsa başka bi sitedeki custom kulaklar hakkında bir değerlendirmeyi paylaşıyorum.
    İlk olarak şu link
    İkinci olarak şu link
    Kulaklık hakkında bilgisi, tecrübesi olan varmı? Forumda bir kaç arkadaş bahsetmiş. Bu ekipmana sahip olan kimseler varmı?

12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Um Çin'de. Sürücü sayısının çok veya az olmasının ses kalitesi ile bir bağlantısı yok maalesef. Bende diğer arkadaşlar gibi custom almanızı önermiyorum tabi. Ama illa custom diyorsanız Jh16 yerine jh13 daha iyi bir seçim olacaktır. Jh16'nın bası fazla gelebilir.

13. Thehelsing

Thehelsing
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Unique Melody Avustralya'da diye biliyorum ben.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,583
    Laboratuvarı Çin'de.Kalıp aldırıldığı zaman,oraya gönderiliyor.Kulaklık orada üretiliyor.

15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,663
    Custom alacaksanız iyi araştırma yapmanızı öneririm. JH16 örneğin oldukça baslı bir kulaklık. Öncelikle deneme fırsatınız var ise birkaç universal iem dinleyin(alın demiyorum) ve o iemler üzerinden hangi ses karakterini beğendiğinizi görürseniz custom alma seçenekleriniz azalacaktır. Örneğin Hd800 ve Lcd2 demişsiniz. Bu iki kulaklık birbirinden oldukça farklı, customlarda da bu durum bu şekilde. Alıp memnun kalmazsanız ciddi bir zararla satmak zorunda kalabilirsiniz.

Marka model önerilerine gelecek olursam; Spiral Ear se5, Jh13pro, Westone Es5/altı sürücülüsü çıkıyor), Hidition NT6pro, Fitear 335DW modellerini araştırmanızı öneririm. Yorumlarına bakın. Hangisinin size daha çok uyacağını görmüş olursunuz.

16. asutaykirbiz

asutaykirbiz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Jh13 pro dengeli bi ses karakterine sahip oldugunu biliyorum. Tercihimi jh13 pro olarak sectim. Ancak tasarımı hakkında birsey soracagım. Clear tasarım yaptırcagım ancak bazı fotograflarda fark ettim. Kulak ici kısmında model numarası gibi bi sayı yazıyor. Ben tamamem clear yanı temiz tasarım istiyorum. Mümkün mü acaba?

17. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Mail atarsan hemen dönüş yaparlar, bu konu hakkında yetkili kişiden cevap almak daha sağlıklı olur.

18. asutaykirbiz

asutaykirbiz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    O konuyu anlatacak kadar ingilizcem oldugunu sanmıyorum acıkcası ;D Yardımcı olacak arkadaslar varmı acaba?

19. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bu arada merak ettim, niye Jerry H 13?

20. asutaykirbiz

asutaykirbiz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Konuyu actıgımda arkadas tavsiyesiyle aklımda 3 4 marka vardı. Ancak seneler oncesi jh10 pro modelini dinleme imkanım oldu. Ses karakteri ve yapı kalitesi cok hosuma gitmisti. Baslıkdada bi kac arkadas jh13 modelini onerdi. Son olarakda firma amerikada. Gumruk vergisi odeme gibi sorunlarım yok. Amerikaya gider gitmez alacagım. Jh audio niye olmasın ki?