Technics'den iki yollu,super Tweeter'lı Hi-end kulaklık !

'Haberler' forumunda fosther tarafından 27 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. emrclk

emrclk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Technics gibi sağlam bir firma yapmışsa bir bildikleri vardır diye düşünüyorum. Zamanında piyasadaki en kaliteli ürünleri üretiyorlardı. Bakalım bu ürün nasıl olacak.

Collapse Signature Expand Signature
  2. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,407
    Olay o frekansları duymak değil. Önemli olan duyulabilecek frekans bandının daha gerçekçi ve temiz aktarılabilmesi. 20kHz altını daha düzgün vermesi için bu tarz bir tweeter kullanılması makul. Ayrıca 40 Hz altını da duymak zor ama bas titreşimini hissediyorsunuz. Neticede duyulan frekans aralığının iki yönde de dışına çıkmak mantıksız değil, bilakis avantaj...

Sent from my dish washer using Tapatalk

4 kişi bunu beğendi.
  3. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    hocam ben anlamadim bu ikisi birbiriyle çelişmiyor mu?

Yoksa duyulabilen araliktaki seslerin daha gercekci ve temiz aktarilabilmesi icin illa kulakligin band araligini genisletmek mi gerekiyor? Evetse sebebi nedir?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

4. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,407
    Kulaklık frekans eğrileri incelendiğinde özellikle sınır değerlerde standart kulaklıklar için eğrilerin düz görüntülerini yitirip frekans kayıpları yaptıkları görülebilir. Bunu engellemek için bas driver ve süper tweeter kullanımı frekans bandını genel olarak düzeltebilir. Driver lar kendi spec sınırlarında daha zayıf performans gösterecektir. Sebep bu aslında... gerekli mi? Her zaman değil, kasa tasarımı, driver seçimi de önemli (hoparlör dünyasında tek driver ile çözümler mevcut, ama kasa tasarımı çok önemli) İyileştirir mi genel sunumu? Muhtemelen evet.

Sent from my dish washer using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,866
    Üreticilerin farklı frekans aralıklarına sahip ürünler çıkarmasının nedeni bu frekansları duyurmak değil, duyulabilir frekans aralığındaki ses karakteri hakkında fikir vermek içindir. Örneğin tizleri 100.000 hz olan bir kulaklığın genel sunumu açık ve tizleri uzayan bir karakterdedir. Ya da tizleri 17.000 hz olan bir kulaklığın genel olarak tizleri yumuşak ve karanlık karakterdedir. Bilmiyorum ben bugüne kadar hep böyle düşündüm.

4 kişi bunu beğendi.
  6. Deliverance

Deliverance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Cok cok bilgim olmamakla birlikte; ev sistemlerinde genellikle iki yollu sistemlerin kullanilmasi gerektigini soylemisti timpanideki abi.. Her frekansi isini bilen drive yapsin gibi bir konuydu.. 100khz olarak tanitmasalarmis keske, herkes ona takilmis. Ama tahmin ediyorum ki; mevcut kulakliklarimiza gore(en azindan benimkiler) daha guzel, temiz bir ses alabiliriz boyle bir urunden.

7. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Ben takılır gibi oldum ama sonra frekans aralığını sordum, belki duyulabilir sınır içerisinde de ses üretiyordur

8. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    637
    Sözkonusu hifi ise hangi frekans grubunu verip veremediği değil, standart değerleri nasıl verdiği önemli.

Mevzu odyoloji değilki. Belli bir frekansın üzerini algılayamıyoruz, hatta odaklanmadığımız bazı sesleri beynimiz es geçiyor duymuyor.duysakta eminim çok rahatsız edici olurdu, yani müzikal falan gelmezdi.

Tamamen kulağın kapasitesine göre ürün çıkarmak mantıklı olanı. Satış stratejisi olarak görüyorum bu politikayı. Bir nevi markaya statü katacak bir hamle olmuş sözde.

Biz her türlü sıkıştırılmış müzik dinliyoruz buna plak dahil. Kayıt alma işlemleri vs. Biraz araştırmıştım çok kapsamlı bir iş. Asıl mühendislik orda bana göre.

Bakalım 20 khz üzerini kaydedip mastering yapacak bir teknoloji varmı. Oda ayrı bir konu :)

9. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Ety er4s ve pfe ler için 16-17K gibi tepe değerler veriliyor yanlış hatırlamıyorsam. Ki ikisi de çok karanlık denecek cihazlar değil.

10. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,866
    Er4s karanlık değil ama tizleri sivri veya keskin değil ve sibilansa da düşmüyor. Pfe 012 ise yumuşak tizleri ve derin baslarıyla tamamen karanlık bir sunuma sahip.

11. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Çoğumuz 12k üstünü çok şiddetli olmadıkça algılamıyoruzdur bile, hatta abartayım 9k'ya kadar çekeyim bunu. Dert etmeyin rakamları. Oraya 500de yazabilirler. Biz duyduğumuza, dinlediğimize bakalım.

5 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,248
    Bence 3 yol şart ;) Ev sistemleri için birden fazla sürücü genelde gerekli, ancak kulaklıklar tek sürücü ile de mükemmele yakın ses üretebiliyorlar. Öyle olunca birden fazla sürücünün uyumlu çalışması sorunu (cross-over kaynaklı faz farkı vs.) ortadan kalkmış oluyor. Malum, tek sürücülü büyük hoparlör üretenler bile mevcut...

13. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,407
    Tek sürücü güzel yapıldığında iyidir :):

Şu Feastrex driver'lı bir hoparlör sistemi kurmak istiyorum da, fiyatlar biraz yüksek tabii :kafa:... Zor bu işler :uzgun :)

EDIT: Bunu da koyayım, büyüklük açısından referans olsun ;):[​IMG]

7 kişi bunu beğendi.
  14. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Orada yazılan frekans değerlerine takılınmış, takılmayın.
    Muhammedin de dediği gibi 9k nın üstünü verse yeter. Zaten şu var, 20k yı çıkaran bir cihaz 100k verdiğinizde biraz az da olsa onu da çıkarır, 20k da 5 birim mesafe giden diyafram 1 birim belki 0.1 birim yol gider, basitçe kafanızda canlandırın.

Ses kalitesine gelince, ölçümler tek bir tane frekans ile yapılır genelde ancak bir müzik pasajında binlerce frekans aynı anda çıkar ve sabit de kalmaz. Bunu da ölçecek bir ölçüm yok, tek yol dinleme ve yorumlar.

4 kişi bunu beğendi.
  15. Deliverance

Deliverance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    kulaklıkta olduğu gibi bence ev sistemlerinde de cross-over sorunu olabiliyor. Kulağı yoran bir sistem yerine 2 yollu sistemi tercih ederim. Ha, evimde 3 yollu sistem var ama ilk fırsatta iki yolluya geçmeyi düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  16. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Ben bu aletlerin basını merak ediyorum esas, piyasa wooferına göre baya hızlı basları vardır bunların :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Aralık 2015 ---

#36 tsn141, 30 Aralık 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Aralık 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,248
    Hoparlörün kaç yollu olduğu ses kalitesini belirleyen çok uç bir etken bence. JBL 4343 dört yollu mesela, ki kayıt stüdyosu hoparlörü. Keşke olsa da dinlesek. Kaliteli hoparlörlerin üst düzey ürünleri de çoğunlukla üç ya da dört yolludur, B+W nautilus ve ya Dynaudio evidence gibi...

Malum zaten iki yollu hoparlör de cross over içeriyor, hem de bence en kritik frekans bandı olan mid-tiz arasında.

18. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,407
    Tek sürücüden de çok sağlam bas çıkabilir Tahsin, şaşarsın valla :).

Gerçi bunlarda 40 Hz altı biraz daha sorunlu oluyormuş, ama biraz daha aşağısını da gayet güzel çözünürlük ve süratte veren uygulamalar olduğunu da duydum... :)

19. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Benim kastım hız, derine inme değil :)
    Bir woofera göre daha üst frekanslara göre olan driverdan geldiği için daha atik ve temiz bass beklerim.

20. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    #40 okty_k, 30 Aralık 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Aralık 2015