Tidal Hi-fi

'Müzik Genel' forumunda Solanahtarı tarafından 30 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. heja-maica

heja-maica
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Master ve hifi yazan şarkılar ve diğerleri hangi çözünürlükte oluyor?

2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,938
    Hi-fi 16 bit 44.1 Khz
    Master olanlar ise minimum 24 bit / 44.1 Khz maksimum da 24/192 KHz ye kadar olması lazım

Collapse Signature Expand Signature
  3. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    577
    Daha önce de burada yazmıştık ancak bir çözüm bulamadım. Tidal için windows 10 üzerinde kullanmalık üçüncü parti yazılım arıyorum. android de usb audio player kullanıyorum çok başarılı ve fiyatı gayet makul. ancak windows da böyle bir şey bulamadım. audirvana ve roon gibi çözümler ciddi paralar. takdir edersiniz ki dolar da alıp yürümüşken o parayı vermem çok zor. üstelik ayda yılda bir kullanacağım uygulama.

Her ne kadar ücretsiz yazılım veya ucuz ( 10 - 20 usd civarı diyelim ) arasam da kürekli yazılım tavsiyelerine de açığım. Adamlar Türkçe dil desteği koymamış 119 usd istiyor. ( kürekli yazılım önerisi için DM atılırsa daha iyi olur. )

4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,938
    Tidal'in albümde sattığını biliyordum ama daha önce ilgilenmemiştim. Önceki gün bir bakayım dedim fiyatlara. Bazı albümlerde (özellikle yabancı) çok iyi fiyatlar var.

https://store.tidal.com/tr/

Yeni ya da eski albüm fark etmiyor gördüğüm kadarıyla 10 TL den 60 TL ye kadar farklı fiyatlamalar var. Daha pahalısı da olabilir henüz rastlamadım.

Eskilerden örneğin Megadeth - Rust in Peace FLAC olarak 11, mp3 olarak ise 6 TL. Michael Jackson'ın albümleri FLAC olarak 20 TL nin altında.

Yeni çıkan albümlerden mesela Bob Dylan'ın son albümü 17 TL.

Türk sanatçıların albümleri genelde 60 TL.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Temmuz 2020 ---
    Bu arada seçenek olarak sadece mp3 ve flac var. FLAC in detayi yok ama sanırım CD kalitesinde FLAC olanlar 16/44 yani. Daft Punk - RAM i indirdim (14 TL) 16/44 parçalar.

#1244 Chaturanga, 13 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 13 Temmuz 2020
  5. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Herkese merhaba,

Son dönemlerde UAPP bit perfect desteği nedeniyle çoğunlukla Lenovo TAB M10 Fhd Plus tablet > Dragonfly Cobalt üzerinden müzik dinliyorum ancak nedendir bilmiyorum parça geçişlerinde ve ileri/geri alırken “ara belleğe alınıyor” mesajıyla bekletiyor, ciddi keyif kaçırıyor..

1. sorum: Bu durumun sebebi nedir? (Tablet, Tidal, UAPP hangisi?)
    Bundan kurtulmanın bir yolu var mı?

2. olarak: Daha üst seviye bir Android cihaz edinsem (çok mantıklı gelmese de) daha kaliteli bir ses alabilir miyim?

Teşekkür ederim..

6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,938
    Bit perfect kullanarak harici DAC a aktarıyorsanız tablet değiştirmek çok işe yaramayabilir.

Parça geçişlerinde arabelleğe alma daha çok wifi ile ilgili olabilir gibi geldi bana. Master parçalarda mı her parçada mı oluyor?

7. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Daha çok parçayı ileri-geri alırken kendini gösteriyor..
    İnternet hızıyla ilgili olduğunu sanmıyorum hocam.. 100 mbit internet kullanıyorum + Iphone’da anlık dahi olsa bu durumu yaşamıyorum.. Tabletin konfigürasyonu gayet yeterli olduğundan Tidal app’ten yada UAPP’den kaynaklanıyor gibi geliyor bana ama sorun hangisinde bilmiyorum..

Master kayıtlarda gecikme daha uzun olmakla birlikte Hifi parçalarda da oluyor..

8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,938
    İnternet hızınızdan değilde tabletle wifi arasındaki bağlantıda bir sıkıntı olabilir diye düşündüm. Modeminizin fişini çekip tekrar denediniz mi hiç? Denemediyseniz onu yapıp, tablet üzerinden de wifi ı unutup tekrar bir bağlanın bakalım bir şey değişecek mi.

Yine düzelmezse ve tablet çok kötü değilse UAPP yakın zamanda bir güncelleme yaptıysa genel bir sorun olabilir yeni bir güncelleme ile düzelebilir.

Bu arada tablet tarafında uygulamanın cache i ni de temizler misiniz?

fortress34 bunu beğendi.
  9. voiceofthesoul

voiceofthesoul
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14

Bu sorun bende de var ve gerçekten çok can sıkıcı. Samsung Galaxy Tab A 8.0" 2019 Tablet + LG Hi-Fi Plus + Sennheiser HD 579 Kulaklık kullanıyorum. Aldığım ses kalitesi gayet yeterli benim için ama master kalite olsun, 16 bit flac olsun bütün parçalarda "ara belleğe alınıyor" diyor. Bazen de şarkı duruyor, bazen bir albüme tıkladığımda da şarkılar gösteremiyor "failed: timout" gibisinden bir hata veriyor. UAPP'ta Tidal çok sıkıntılı maalesef.

10. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Sizde ki sorun benden daha ileri seviyede..
    Benim cihazda 4gb ram var, sizin ki 2gb.. Sorun bundan kaynaklanabilir belki..
    @Chaturanga hocamın tavsiyelerini deneyelim, buradan sonuçları karşılaştırırız..

Chaturanga bunu beğendi.
  11. voiceofthesoul

voiceofthesoul
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    @Chaturanga hocamın dediği şeyleri daha önce denedim, maalesef işe yaramadı. Ben sorunun direkt olarak UAPP'tan kaynaklandığını düşünüyorum. Uygulamayı da sürekli güncel tutuyorum, sorun çok önceden var. Güncellemeden dolayı değil yani. RAM olayına gelecek olursak, bence ondan da kaynaklı değil çünkü tablete attığım DSD müzikleri bit-perfect'te sorunsuz bir şekilde donma, takılma olmadan çalabiliyorum. Tidal entegrasyonu ile alakalı bir problem var bence.

Chaturanga bunu beğendi.
  12. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    415
    Çok kısa deneyimledim programı ben de aynen böyle düşünüyorum.

Chaturanga bunu beğendi.
  13. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    O zaman herkesin bu problemi yaşıyor olması lazım..
    Android kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim..

voiceofthesoul bunu beğendi.
  14. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,428
    Samsung S8Plus ile, UAPP ayarları
    USB Audio Tweaks->Buffer Size=400msec ,
    USB Audio Tweaks->Free USB bandwith after playback seçili,
    USB Audio Tweaks->USB Tweak2 seçili,
    Internal HiRes Audio->BitPerfect=On,
    Internal HiRes Audio->Upsample=Off,
    Internal HiRes Audio->Buffer Size = 600msec
    olacak şekilde iken, Tidal üzerinden herhangi bir MQA parçayı Chord Hugo ile dinlerken sorun yaşamıyorum. Ön belleğe alınıyor çok kısa görünüp kayboluyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Temmuz 2020 ---
    DAC'ın buffer boyutu etkili mi acaba diye aynı ayarlarlar ile Chord Hugo yerine çok daha basit bir cihaz olan Tempotec Sonata HD PRO ile denediğimde ön belleğe alınıyor ifadesi 1-1.5 sn daha fazla sürüp yine takılmadan oynatmaya devam ediyor. CPU kullanıp işlemi uzatacak olan Upsampling gibi ayarlarınızın(uapp üzerinde) kapalı olduğuna emin olun.

#1254 CongoFather, 19 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 19 Temmuz 2020
    fortress34 ve voiceofthesoul bunu beğendi.
  15. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Tavsiyelerinizle birlikte denemediğim kombinasyon sanıyorum kalmadı ama sorunu çözemedim..
    Yardımınız için teşekkür ederim..

16. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,428
    Uygulamayı tamamen kaldırıp (android isletim sistemi üzerinde diskte varsa ayar ve cache dosyaları da silineceği için) tekrar kurmayı denediniz mi? Bozuk ayar dosyası vs oluşmuş ise baştan en son versiyona uygun şekilde oluşacağından bir ihtimal sorun düzelebilir.

17. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    415
    Tidal ailesinde yeri olan varsa, dahil olmak isterim…

saitdemiirbas bunu beğendi.
  18. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    155
    Beyler, windows için tidal üzerinden çalabilecek EQ ayarı yapabileceğim ve mümkünse beleş olan bir player var'mı? Foobar'i kullanan çoğu kişi var sanırım, ama tidal'dan çekebiliyor'mu bilmiyorum.

19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    181
    Bir ara sesi hertürlü kötü/zayıf çıkan bir cihaz için sistem bazında EQ aramıştım. Equalizer APO işinize yarayabilir belki. Kurdum mu, ne kadar kurcaladım hatırlamıyorum. Ama sistem bazında olduğu için, tüm programlar yararlanabiliyor idi bundan. Ve parasız.

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

Bir de EQ genelde sesi biraz bozuyor. Bu dediğim ne kadar iyi hatırlamıyorum (belki de hiç kurmamışımdır), ama foobar'ın eq'su benim denediğim zamanlarda pek iyi değildi. Sonradan değiştirdiler ise bilemem.

20. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    155
    Deneyim bir hocam. Benim sorunum kötü, zayıf sesi düzeltmek değil. Dt1770+Mojo ikilisini kullanmaktayım ama bazen keşke bir eq olsa da şu low'lari biraz yükseltsem diyorum. Benim için fazla flat geliyor, biraz daha club sound'u istiyorum. Şuanda sony wf1000xm3 iem kullanıyorum normalde o da çok flat çalıyor ama sony headphone app o kadar iyi bir eq'ye sahip ki aletin bütün karakterini değiştiriyor. 6mm sürücü güm güm vurmaya başlıyor, bayağı da aşağıya iniyor.

Bir 6mm sürücülü iem eq ile bunu yapabiliyorsa dt1770 45mm sürücü ile çok daha iyisini yapabilmeli diye düşünüyorum.