Tidal müziklerin formatları hakkında

'Genel Tartışma' forumunda marimera tarafından 25 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Tidal için MQA desteği olduğu yazıyor. Masters müzikleri mqa formatında mı çalıyor anlamına geliyor? Hifi ve masters müziklerin uzantısı ne oluyor? Flac mı?

2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Evet Master dosyalar MQA olarak veriliyor.

HiFi bildiğimiz 16-44 FLAC. Masters da 24bit olmakla beraber 24-88 veya 24-92 şeklinde değişebiliyor ve MQA dosyaları.

Collapse Signature Expand Signature
    marimera bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    MQA dijital bir müzik formatı değil, bir codec. FLAC formatında paketleniyor. Yani uzantı flac evet.

Matruşka gibi katmanlı bir yapısı var. Cihazınız MQA çözebiliyorsa içeriğinde hangi kalitede müzik varsa tam olarak açılabiliyor aksi durumda 16 bit - 44 KHz olarak çalıyor.

barocka bunu beğendi.
  4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    MQA hakkında ne düşünüyorsunuz?
    Adının hakkını veriyor mu? Ki bence fazla iddialı, reklam kokan bir isim.

drm insanlar bundan hoşlanmadığı için tutulmadı. MQA'in içinde de böyle bir potansiyel varmış (o matruşka gibi katmanlı yapıda). Ve asıl olayın master quality falan olmadığı, insanları buna alıştırıp daha sonra bunu uygulamaya alabileceklerinden falan bahseden bir yazı okuduğumu hatırlıyorum.

marimera bunu beğendi.
  5. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#5 Synchronicity, 25 Ocak 2020
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    Chaturanga bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Evet hocam çok teşekkürler. Uzun süren bir ayrılık oldu özel bazı sebeplerden dolayı. Yeniden buralardayım :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Ocak 2020 ---
    Uzun süre Meridian Explorer 2 harici DAC kullandım. Bilgisayardan ve/veya USB Audio Player Pro üzerinden telefona bağlayarak. Bence değecek bir kalitesi var.

İşin ilginç yanı MQA aslında kayıplı bir sıkıştırma yapıyor bu gizli saklı bir bilgi de değil. Temel amacı klasik 16 bit 44 KHz flac dosyalarının üzerinde daha yüksek bit değerine ve örnekleme frekansına sahip parçaları streaming yapılabilecek seviyede boyutlara sıkıştırmak. Meridian firmasının bir teknolojisi.

Sonuçta uygun yazılım ve donanımla dinlendiğinde aynı parçanın 16 bit ve 44 KHz versiyonundan daha iyi bir ses verdiğini ben kabul ediyorum kendi deneyimim bu şekilde.

Aradaki farka değer mi değmez mi, para kazanmak için mi çıkardılar (ki bunun ne mahzuru var onuda anlayabilmiş değilim, kimse zorla satmıyor :) ) vs.. vs.. Bu kısımlar herkesin kendi deneyimlemesi ve karar vermesi gereken şeyler.
    Bu arada MQA in açılımı Master Quality Authenticated. Benim bildiğim kadarıyla bu ismin verilme sebebi şu: MQA teknolojisi ile taşınan decode edilen içeriğin parçanın sıkıştırıldığı master record ile birebir uyumlu olduğunu gösteren bir bit bilgi var. Bunu donanım tarafında Meridian Explorer 2 mavi veya yeşil ışık yakarak gösteriyordu.

Mavi ışık açılan (decode edilen) içeriğin, sıkıştırmanın yapıldığı master versiyonla uyymlu olduğunu gösterirken, yeşil ışık parçanın sıkıştırıldığı master versiyonun sanatçı tarafından onaylı versiyon olduğunu ifade ediyor.

Yanlış biliyorsam düzeltsin arkadaşlar.

Yani oradaki master aslında sıkıştırılmanın yapıldığı versiyonun müziğin master versiyonlarından biri olduğu anlamı taşıyor. Yoksa "usta işi müzik" iddiasıyla değil :)
    "Authenticated" kelimesi de master versiyondan çevriminin onaylı olduğu anlamına geliyor.

wadi, sserkogss ve DrWhite bunu beğendi.
  7. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Ben bu zamana kadar tidal'de masters müzikleri MQA destekleyen bir cihaz kullanmadan dinliyordum. Bu halde dinlediğim müzikler 16bit 44.1khz değerinde mi kaliyor? Sonuç olarak MQA destekli bir cihaz olmasa da masters müzikleri 24bit 96khz flac olarak dinleyemiyor muyuz? Bu durumda MQA destekki cihaz olmaması halinde masters üyelik almak gereksiz olmuyor mu? Hifi üyelikten farkı kalmaz.

8. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Aynen dediğiniz şekilde :)
    Ama şu an için Tidal Masters zaten Tidal Hi-fi paketinin bir parçası ekstra para alınan bir paket değil. Hi-fi alınca master içeriklere de ulaşıyorsunuz ama kendi cihazınızın izin verdiği ölçüde dinliyorsunuz.

9. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Ben de masters ile hifi arasında fark var gibi hissediyordum. Hep masters kayıtları kaydediyordum bu yüzden. Hatta bir şarkının masters kaydını bulmazsam kaydetmiyordum bile. Bunca zamandır plasebo etkisi yaşamışım desenize. :D

Bu arada MQA olarak dinleyen var mı? Bu fark için MQA destekli cihaz almaya değer mi?

zxc ve Chaturanga bunu beğendi.
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Hangisi sizi daha çok mutlu ediyorsa öyle yapın. Ama mantıken MQA çözemiyorsa cihazınız, MQA versiyon normal versiyondan daha çok yer kaplayacağı için normal versiyonlarını indirmeniz daha mantıklı.

11. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    MQA destekli cihazları araştırayım o zaman. Mantıklı birşey bulursam alayım. :)

12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Meridian Explorer 2 ya da Dragonfly Red gibi bir cihaz alabilirsiniz giriş seviye MQA cihaz olarak.

Tavsiyem Meridian'in cihazı. Nede olsa MQA i geliştiren firma. ME2 donanımsal olarak MQA i tam olarak çözebiliyor, yalnız cep telefonunuzdan besleyecekseniz sorun yaşama ihtimaliniz olabilir.

Eğer telefonunuz ME2 ye yeterli enerjiyi USB portundan veremezse kullanamazsınız doğal olarak (kendi bataryası yok bu cihazların) başka bir yöntemle besleme imkanı var ama kullanışlı gelmeyebilir size.

Ama telefonunuz beslerse ve Android tel kullanıyorsanız, USB Audio Player Pro uygulamasıyla beraber oldukça tatmin edici olacaktır.

ME2 ile PC de ise Tidal desktop app üzerinden rahatlıkla MQA içeriği dinleyebilirsiniz.

Dragonfly Red ise MQA in bir aşamasını yazılımsal olarak çözebilen bir player yazılımıyla beraber kullanıldığında sanırım tam olarak açabiliyor. MQA decoder olarak görev yapabilen bir uygulama ve DF Red de yukardaki setupa ulaşacaktır. Şu anda Tidal'in uygulaması ile DF Red beraber tam olarak MQA i açıyor diye biliyorum.

marimera ve barocka bunu beğendi.
  13. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,049
    Plasebo değil, tidal vb. uygulamalar first unfoldu yapıyor ikinci unfold u yapamıyor işte dragonfly red vs gibi cihazlar bu ikinci unfoldu da yapıyor, yani yarım mqa dinliyorsunuz ama yine de 16-44 den iyi muhtemelen 24-88,96 dinliyorsunuz, eğer mqa destekli cihaz olursa software bypass edilip direkt iki unfold da cihazda yapılıyor böylece tam çözünürlük elde ediliyor mesela 24-192 gibi.
    Hoşgeldin Hayri başkan :D

Chaturanga ve marimera bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Hoşbulduk hocam nasıl gidiyor hifi life :D

Pascalci bunu beğendi.
  15. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Hocam hoş geldiniz özlettiniz kendinizi

Chaturanga bunu beğendi.
  16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Teşekkürler hocam bende sizleri ve hobiyi özledim çok :)

17. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Merhaba Hayri Hocam,

Tam böyle umudu kesecekken eskilerden biri mesaj atıyor, canlanıyor ortalık.

Chaturanga bunu beğendi.
  18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    137
    Evet master kayıtları kastettiğini biliyorum. Authentication olayını da biliyorum. Sizin açtığınız forum dışı bilgi kaynakları diye bir başlık vardı. O youtube kanalından mqa ile ilgili birkaç video seyretmiştim. Oldukça detaylı anlatıyordu ve güzel bir kanal.

16 bit 44KHz'den daha iyi diyorsunuz ya, ama dosya büyüklüğü ne aynı mı? Ya da şöyle sorayım benzer dosya boyutlu başka bir formata göre de iyi mi? Flac olarak nasıl paketlemişler, flac lossless, o zaman geri kalan mqa kısmı lossy.

Bir de mesela ifi vb birçok cihaz mqa çözdüğünü söylüyor şu anda. Donanımsal olarak çözmek farklı mı?

19. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Hayri hocam ben meridian explorer 2 yi sıfır aldım geçen hafta. 660s ve fostex th x00 la dinliyorum ama sesi sonuna kadar acarsam sedi bozuyor acaba bu dac da burn olayı varmı

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Merhaba hocam canlandıralım o zaman buraları :D
    Hasan hocam Meridian'in doğrudan kendi çıkışından dinliyorsan bununla karşılaşabilirsin çünkü AMP katı çok kaliteli değil. Meridian'i line out çıkışından başka bir AMP a bağlarsan daha iyi sonuç alırsın.

#20 Chaturanga, 25 Ocak 2020
    Son düzenleme: 25 Ocak 2020
    Pascalci bunu beğendi.