Tidal müziklerin formatları hakkında

'Genel Tartışma' forumunda marimera tarafından 25 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Meridian explorer 2'den sonra daha yeni bir model çıktı mı? Yoksa MQA açısından alınabilecek en güncel model bu mu?

2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    MQA destekli en güncel model değil ama Meridian Explorer 2 nin üzerine yeni bir model çıkarmadı. Diğer firmalar (Audioquest ve iFi gibi) daha önceki cihazlarına güncellemeyle renderer özelliği kazandırdılar ama ilk olarak software decodere ihtiyaç duyuyorlar bildiğim kadarıyla tam randıman için. ME2 kendisine bit perfect olarak müzik bitlerini ileten herhangi bir uygulamayla doğrudan full MQA çözebilmesiyle öne çıkıyor.

Collapse Signature Expand Signature
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,101
    MQA nedir?

Özetin özeti:
    Pis bişey.

Özet:
    - MQA onaylı cihazınız yoksa 16 bit değil 13 bit dinliyorsunuz; yani CD kalitesinden aşağı.
    - MQA onaylı satılan her cihaz için "MQA Ltd" şirketine ödeme yapılmak zorunda.
    - MQA özellikli cihazınız dışarıya hiç bir formatta dijital output veremiyor, CD'den kötü kalitede dahi... tek istisna dijital output'u alan cihazın da MQA onaylı olması...
    - Format kayıplı. Kayıpsız formatlar varken dinleyiciye ne fayda sağlıyor meçhul. Bilakis dar bir kesime gelir sağlayıp dinleyiciye yukarıdaki zararları oluşturmakta.

Kaynak:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Master_Quality_Authenticated

Sonuç:
    #$%!#@$!

4. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Yani MQA özellikli dac almak da yetmiyor desenize. Eğer 13bite iniyorsa en azından hifi müzikler 16 bit dinliyorum.

O zaman tidal'de masters müzik dinlemek yerine hifi dinlemek daha avantajlı olması gerekmez mi?
    MQA destekli cihazım yok çünkü (samsung galaxy s10 kullanıyorum). Ama masters müziklerin kalitesi hifi'den daha iyi geliyor kulağıma.

5. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Yaklaşık 1 sene sonra sizi buralarda görmek büyük saadet Hayri Hocam, hoşgeldiniz…

6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Est. Hoşbulduk hocam çok teşekkürler :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Ocak 2020 ---
    MQA destekli DAC almanız yetmiyor değil hocam. MQA dinlemek için tabi ki MQA destekli bir DAC olmalı ancak MQA paketlerinin açılması için iki işlem gerekiyor,

1- Decoding işlemi
    2- Render işlemi.

Buna bağlı olarak 2 tür MQA destekli DAC türü var

1- Donanımsal olarak hem decoder hem render işlemini yapabilenler,
    2- Decoder olarak yazılım (uygulama) a ihtiyaç duyan ve sonrasında render yapabilenler

Yukarda önerdiğim ME2 cihazı 1.kategori de yani MQA için en ideal cihaz giriş seviyesinde.

Dragonfly Red, Black ve iFi ın bazı modelleri ise MQA in ilk aşamasını yazılımla açan bir program desteğiyle render işlemini yapabilen cihazlar.

Sizin şuna karar vermeniz gerekiyor, dinlediğiniz müziklerin ne kadarını MQA olarak bulabiliyorsunuz Tidal'de? Eğer çoksa almanıza değebilir ama aksi durumda sadece MQA için DAC almak gerekir mi derseniz ben çokta gerekli değil derim.

Ben bu arada Meridian Explorer 2 yi MQA desteği sebebiyle almamıştım 3 sene önce. Tam tersine kendi DAC ının normaldeki ses başarısı için aldım ben aldığımda zaten MQA içeriği sadece Tidal PC uygulamasında ve çok kısıtlı sayıdaydı zamanla baya arttı tabi.

ME2 yi MQA için değil DAC ı için almanız sizi memnun edecektir zaten düşüncesindeyim MQA desteği de yanında yeşillik olur merakınızı gidermiş olursunuz :)

barocka bunu beğendi.
  7. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Sizin öneriniz doğrultusunda meridian explorer 2 almaya karar verdim. Hem de dac olarak kullanırım, müzik kalitemi bir üst seviyeye taşırım diye düşündüm. Sadece ürünün mini usb ile çalışması üzdü, en azından micro usb olsaydı çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Artık mini usb mi kaldı. :D Mini usb - type c bağlantı kablosu bile bulmak zor.
    Sanırım mükemmel ses vermiyor cihaz ama fiyat performans olarak gayet tatmin eder diye düşünüyorum. En azından direkt telefon ya da direkt pc'den dinlemekten daha iyi ses elde ederim :)
    Hem de dap almaktan daha ekonomik olur diye düşünüyorum. Sonra yetmezse daha pahallı ürünlere geçerim. 900tl'ye meridian explorer 2 alabiliyorum şuan. Dragonfly red extra yazılım gerektiriyorsa meridian daha işime yarayacak. Çünkü %90 tidal dinliyorum, çoğu da masters müzikler. :)

Yanlış anlamadıysam, eğer meridian explorer 2 alırsam, direkt bağlayıp kullanabileceğim. Ama dragonfly red gibi bir ürün alırsam, usb audio player pro uygulamasını yükleyip bunun üzerinden kullanmam gerekecek değil mi?

Bir de sadece usb audio player pro programını yükleyip MQA destekli bir dac almadan sadece program üzerinden telefonla dinlesem de fark hisseder miyim? Yoksa bu programın işe yaraması için illa dac cihazı gerekli mi?

#27 marimera, 26 Ocak 2020
    Son düzenleme: 26 Ocak 2020
  8. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
  9. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
  10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Şimdi hocam şöyle ben cihazı MQA için uzun süre sadece PC de ki Tidal uygulamasından kullanabildim çünkü Tidal telefon uygulamasında Master katalog açık değildi.

Bu yüzden telde kullanırken UAPP uygulamasını kurmuş ve offline olmasa da online olarak dinlemek istediğimde Mastee içerikleri UAPP üzerinden açabilmiştim.

Tidal geçen sene Master içerikleri cep telefon uygulamasına da getirdiğinde ben Meridian'i satmıştım dolayısıyla doğrudan cep teldeki Tidal uygulamasından Meridian i deneme şansım olmadı diye hatırlıyorum.

Cep telde kullanan varsa şu anda Meridian'i harici DAC olarak o arkadaşların vereceği bilgi daha doğru olur.

@Pascalci Hasan hocam sen cepten kullanıyor musun Meridian'i denedin mi hiç cepteki Tidal'den MQA i doğrudan Meridian'le oynatmayı o magic blue ya da green ışığı gördün mü :)
    Çünkü cepten kullanımda Android'den kaynaklı harici DAC lara aktarımda bir kısıt vardı sanki diye hatırlıyorum. Dolayısıyla @marimera hocam Meridian'i cebe bağlayınca Tidal uygulamasından açtığınız müziği DAC a bit perfect olarak aktarmazsa ME2 gerekli işlemi yapamayabilir. Ama dediğim gibi emin değilim bundan.

11. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Merhaba,
    Amfi katı istenilen sonucu vermeyebilir Hayri hocamın dediği gibi. İlk çözme işlemi yazılımsal yapilabiliyor(usb audio player pro, roon, audirvana gibi bir çok yazılım bunu destekliyor) sonraki işlemde renderer özelligi Ifi Micro Idsd gibi biraz daha "tam çözüm" sunan cihazlarda da var. Onun bir üzeri desktop dac/amplifer olara kullanılan IFI Pro Idsd ise hem renderer hem decoder özelligini barındırıyor.

Yani biraz daha amplifier kati da yeterince iyi olan, MQA de destekleyen modelleri almışken göz önünde bulundurun.

Not: Bu arada, artık Ifi Black'e sahip değilim..

marimera, DrWhite ve Chaturanga bunu beğendi.
  12. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    İnternette bununla ilgili pek bilgi bulamadım ama bilgisayarda masters varken direlt dac ile ses iletilebiliyorsa telefona da masters müzikler geldikten sonra ekstra programa gerek kalmadan direkt mqa destekli dac ile aktarım sağlanabilmeli diye düşünüyorum. Sadece android kısıtlaması handikapı var.
    Bunu dikkate alarak önerdiğiniz bir cihaz var mı acaba?

13. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    @Chaturanga Hayri hocam bir kere denedim olmadı veya ben beceremedim

14. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,407
    Sadece MQA olarak bakarsanız, IFI Micro IDSD Black, Ifi XDSD, Ibasso DX160, Ibaso DX220, Fiio M11 Pro, Hiby R5, Hiby R3, Hiby R3 Pro, Sony WM1A, Sony ZX-500, Sony NW-A100,DragonFly Cobalt gibi çok sayıda örnek var. Tabi MQA işin küçük bir kısmı alım değerlendirmesi yaparken. Daha fazla cihaz için https://www.mqa.co.uk/how-to-get-mqa kısmındaki Playback Partners kısmını inceleyebilirsiniz.

Chaturanga bunu beğendi.
  15. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Bugün incelemiştim mqa kendi sitesinden uyumlu cihazları. Sanırım dragonfly red'den yana kullanacağım tercihimi. Meridian explorer 2 telefon uyumluluğu düşündürdü. Hem artık telefonlardaki tidal uygulamasında masters desteği olduğundan zaten ilk aşamayı program kendisi yapıyor. Dragonfly red'de ikinci aşamayı halleder.

16. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,348
    Bende me2 var, uapp ile kullanıyorum. Hiçbir sorun yaşamadım... zaten android telefon üzerinde uapp'ı tidal'ın kendi uygulamasına göre ses kalitesi açısından daha başarılı buluyorum. Ayrıca, ben donanımsal uyumluluğu her zaman yazılımsal uyumluluğa tercih ederdim, hatta ettim evet :)

Sent from my fridge using Tapatalk

Chaturanga bunu beğendi.
  17. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Meridian explorer 2'yi uapp olmadan direkt telefona bağlayıp tidal masters müzikleri dinlemeyi denediniz mi acaba? Bu şekilde sıkıntısız çalışıyor mu?

UAPP'nin tidal offline'ı desteklememesi yüzünden aslında programsız bir yol daha işimi görür diye düşünmüştüm. Tidal offline kullanıyorum genelde.

#37 marimera, 27 Ocak 2020
    Son düzenleme: 27 Ocak 2020
    Chaturanga bunu beğendi.
  18. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Uygun kabloyu bulmana rağmen ME2 yi besleyemedi mi hocam? Benim V20 de sebebini bilmediğim şekilde bazen besliyordu bazen beslemiyordu. Doğrudan besleyen bir tel bulsam telefonumu değiştirecektim hatta telefoncuya gidip şu fiyat aralığındaki tüm Android telleri önüme koy ME2 yi takar takmaz besleyebilen hangisiyse onu alacağım demeyi bile düşünmüştüm :D @Pascalci

19. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Işık olayından bahsediyorum. Mavi veya yeşil yanmadı hep tek beyaz. Zaten ben telefonla sonata dac dinliyorum. O yüzden telefon icin almadım
    @marimera Hocam bende dragonfly black dragonfly red meridian explorer 2 ifi micro idsd silver var eğer İstanbul daysan bir pazar günü buluşuruz dinlersin ona göre karar verirsin

Chaturanga bunu beğendi.
  20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Beyaz ışıksa MQA i açmamış düz şekilde oynatmış demektir. Peki sen cihazı aldıktan sonra bir upgrade yapılması gerekiyordu onu yapmış mıydın?

@marimera hocam, Hasan hocam sana resmen portable cihaz kebabı öneriyor :D

marimera ve DrWhite bunu beğendi.