Tidal'dan bir yenilik; "Master-Kalite" kayıtlar.

'Haberler' forumunda Daywalker tarafından 6 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Tidal bazı "master-quality" albümleri kullanıma sundu. Bu özellik sadece masaüstü uygulamasında kullanılabiliyor ve yalnızca HİFİ üyeleri faydalanabiliyor,

Buna göre masaüstü uygulamasında ana sayfada yer alan "What's New" bölümündeki "Albums" kısmında "Master" albümleri görebilirsiniz.

Selamlar.

6 kişi bunu beğendi.
  2. SoundMeister

SoundMeister
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    159
    Daha önce duyurmuşlardı, uzun zamandır bekliyorduk ve nihayet bugün kullanıma sunuldu. Müzikleri kayıpsız formatta sunması zaten yetiyorken bir de yanına şimdi Master Quality kayıtları da ekledi, aylık 20 TL bu hizmet için hiçbir şey. Tidal, her geçen gün gelişiyor ve kullanıcılarını asla pişman etmiyor.

3. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Hangi albümleri koymuşlar? Üç ay bedava deyip 1. ay sonunda k.kartımdan ücret kesince gıcık olup kapatmıştım üyeliği...

2 kişi bunu beğendi.
  4. SoundMeister

SoundMeister
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    159
    3 aylık bedava kampanyasından hem ben hem onlarca arkadaşım yararlandı ama kimseden birinci ayın sonunda para alınmadı. Siz bir şeyleri yanlış yapmış olabilir misiniz acaba? Sistem herkes için aynı sistem. Belki aynı e-mail ya da Facebook hesabıyla üyelik yapmış olabilirsiniz, o şekilde yararlanamamış olabilirsiniz.

5. ahmetcan44

ahmetcan44
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    Tidal bir ara sahibinin bile varlığını ciddi ciddi unuttuğu bir oluşumdu. Güzel şeyler duymaya başladım. Almayı düşünüyorum.

Ek: Hifi deneme üyeliğimi başlattım.

#5 ahmetcan44, 6 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ocak 2017
  6. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Tidal candır gerisi heyecan.) size bir tüyo vereyim belki de biliyorsunuzdur. örnek bir albümünüz var ve başka bir hesap aldınız 3 aylık deneme o hesaba tekrar şarkı ekle aynı şarkıları bul bir sürü iş... bunun tek çözümü albümü facebook da paylaşmanız ve tidal hesabına giriş yapıp indirmeniz :)

4 kişi bunu beğendi.
  7. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    Tidal 3 aylık deneme veriyor mu ki?

8. SoundMeister

SoundMeister
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    159
    Evet ilk 3 ay ücretsiz hizmet sunuyor Sennheiser'ın Captune isimli mobil uygulaması ile.

9. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    719
    Selamunaleykum arkadaşlar

"What's New" bölümündeki "Albums" kısmına giriyorum . Albümler görünüyor ama "Master" albümler bölümünü goremedim.

10. SoundMeister

SoundMeister
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    159
    Masters bölümü şu an için sadece masaüstü Tidal sürümünde kullanılabilmekte ve uygulamada tam olarak şurada yer almakta;

2 kişi bunu beğendi.
  11. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    719
    @SoundMeister Teşekkürler. Ama ben başaramadım. Şu eksik bu eksik diyor.İndirdim . Uyumlu değil diyor. Yapamadım vesselam. Ben yine arama motoruna yazıp dinleyelim. Sesini beğendim bu arada .:eek:k

12. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    Ben de tam anlamıyla çözemedim

#12 zoso86, 7 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ocak 2017
  13. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,260
    Belki de defalarca sorulmuş olan bir soruyu sormak istiyorum, Tidal'ın arşivi spotify'a kıyasla nasıl?

Collapse Signature Expand Signature
  14. SoundMeister

SoundMeister
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    159
    Kısa ve net bir cevap vereyim; Spotify %100 ise, Tidal %75 diyebiliriz. Ancak Tidal'ın arşivi her geçen gün genişlemekte ve Rap/HipHop türlerinde Spotify'dan çok daha geniş bir arşivi bulunmakta. Tek eksi yanı; Türkçe, Rusça ve Asya ülkelerinin müziklerinin Spotify'a oranla daha az oluşudur.

3 kişi bunu beğendi.
  15. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    498
    Bu söylediğiniz konu teorik açıdan bildiğim kadarıyla şu şekildedir :
    Albümün ( veya şarkının ) master kayıtı ; albümün mix ve mastering aşamalarından geçtikten sonra , çoğaltılma işlemine esas olan en "pure ve kayıpsız " hali demektir. Eğer bahse konu albüm analog olarak kayıt edilmiş bir albüm ise ; master kayıt , makara tape ( manyetik tape ) halindedir. Dijital ortamda kayıt edildi ise de ; DAW'dan en son çıktısı alınan wav dosyası halindedir. Her iki halde de ; albüm bahsedilen elemanlar baz alınarak plak, cd vbg. materyale kayıt edilerek çoğaltılır. Tabii bu çoğaltma esnasında şarkı değişen miktarlarda kayba uğrar. Dolayısıyla albümlerin master kayıtları her zaman en iyi "edition" olarak kabul edilir.

Ben Tidal kullanmıyorum. Dolayısıyla bu konuda nasıl sistem kurdular bilmiyorum. Ancak bu master kayıt dedikleri ; eğer yukarıda belirttiğim gibi albümün orijinal stüdyo kayıtları ise ( ki ben özellikle 80'ler ve öncesindeki analog dönem için pek ihtimal vermiyorum ) ve bu hizmeti ayda 20.-TL'ye veriyorsa , bence süper bir olay.

Bir de tabii şöyle bir mesele var : Tidal sonuç olarak dijital bir platform. Analog kayıtları dijitale çevirmeden yayınlayamaz. Acaba bu çevrim ne kadar başarılı ? Bunu aynı parçanın hem eski analog kayıtını hem de Tidal versiyonunu yan yana ( mümkünse aynı sistemde ) dinleyerek test etmek lazım.

Collapse Signature Expand Signature
    #15 MehmetB, 7 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ocak 2017
    8 kişi bunu beğendi.
  16. ahmetcan44

ahmetcan44
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
  17. okty_k

okty_k