Tidal'dan bir yenilik; "Master-Kalite" kayıtlar.

'Haberler' forumunda Daywalker tarafından 6 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Tabi. Haklısın. Lakin şöyle heycanlandıracak birşey daha söyleyeyim. native dsd albüm stream e izin vereceklerini söylüyorlar. Parayla pek tabi drm koruması olmadan yine satın alabileceksin. Lakin yine 350€ luk paket ile dsd albümleri dahi stream edebilecekmişiz.

2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    DSD lerin boyutları düşünüldüğünde DSD streaming çok anlamlı değil, ama DSD olarak indirip sonra offline dinlemeye izin vereceklerse 350 Euroluk pakette, o zaman iş değişir.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    MQA dinleyen var mı aramızda acaba?

4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Ben dinliyorum hocam sormak istediğiniz varsa cevaplayabilirim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    965
    Ustad sen bu MQA'yı native mi dinliyorsun? Yani hardware chip mi decode ediyor yoksa software olarak mı decode olmuş şekilde mi dinliyorsun? Nereden dinliyorsun bir de 16bit ve 24/192 kayıtlara göre sence farklar nelerdir? Biraz uzun oldu ama mağzur gör hocam benim flac arşivi çok yer kaplıyor belki MQA'ya geçmeyi düşünebiliriz.

6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Hocam ben Meridian Explorer 2 harici DAC üzerinden native olarak dinliyorum, piyasada native MQA çözebilen en uygun fiyatlı ürün bu sanırım. Zaten MQA Meridian firmasının geliştirdiği bir teknoloji.

Aynı zamanda Tidal PC uygulaması yazılımsal olarak ta decode edebiliyor MQA i. Ses kalitesi olarak yazılımsal yada donanımsal çözümlemede arada çok fark olmadığını söyleyenler var (ki kulakla rahat algılanabilecek bir fark olmuyordur) ama donanımla yapılan çözümlemenin PC deki diğer öğelerin etki alanı dışında kalacağından daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

MQA ile ilgili şöyle bir sıkıntı var, MQA teknoloji olarak birkaç senelik mazisi olsa da müzik dünyasındaki uygulamaları yeni başladı. Yani MQA formatında çok müzik şu aşamada bulamazsınız. Size tavsiyem Tidal HI-FI üyeliği üzerinden MQA albümlerinden biraz müzik dinlemeniz (PC uygulaması üzerinden) ona göre kararınızı verirsiniz.

24 bit değil ama 16 bit flaclerden daha fazla yer kaplıyor MQA müzikler onuda belirteyim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Mayıs 2017, İlk mesaj zamanı 11 Mayıs 2017 ---
    Gerçi MQA formatı dedim ama yanlış oldu MQA bir format değil aslında encoding teknolojisinin adı. MQA müzikler genelde flac dosyaları olarak kaydediliyorlar.

5 kişi bunu beğendi.
  7. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,000
    Audioquest Dragonfly Black v1.5 ve Dragonfly Red'e MQA desteği geldi, device updater ile yeni fw'yi yükleyebilirsiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  8. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Qobuz sublime plus geldi.
    Satın aldım. Çok ciddiyim tidal felan hikaye.
    Hd800 ve se846 ile şunları rahatlıkla söyleyebilirim ki qobuz tidal in hifi nı spotify in mp3 320kbps ni felan gömdü geçti.detaylar kesinlikle remaster a ait olamaz. Bildiğin hd800 çoştu yani.ilk defa aldığım birşeyin parasını bu kadar hakettiğine şahit oldum.
    Şu anda 190 den fazla 24bit/96khz türkçe şarkı stream etmiş bulunmaktayım. Arşiv inanılmaz geniş. Yabancıları söylemiyorum bile. Umarım hi-res servisleri içinde 15 gün deneme süresi açarlar.

4 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Hocam öncelikle hayırlı olsun bende size soracaktım ne oldu son durum diye. E peki siz diğer Sublime üyeliği iptal etmeden bunu mu aldınız? 350 Euro luk olan paketi yani?

10. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Mayıs 2017, İlk mesaj zamanı 18 Mayıs 2017 ---
    Yok 136€ ek ödeme çıkardılar.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Mayıs 2017 ---
    Yok 136€ ek ödeme çıkardılar. Onu ödeyince 1 sn de hemen üyelik upgrade edildi.

11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Hmm, yani şu anda 24 Bit parça ve albümlerin tamamını ek para ödemeden telefonunuza indirebiliyor musunuz? Sanırım doğal olarak sadece Qobuz uygulaması üzerinden oynatabiliyorsunuz indirdiğiniz parçaları değil mi?

12. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Yok web player ve mac ve pc uygulamaları var oralardan da aynı anda 3 stream e izin veriyor dinleyebiliyorsunuz.

13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Offline olarak indirmeye izin vermiyor mu telefona 24 bit parçaları? Sanki reklamında onu da yazmışlardı yanlış mı hatırlıyorum?

14. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Hepsini değil native dsd olan Bazı albümler dsd formatına hazırlık için sadece cd kalitesinde çalıyor.ağustos eylül gibi native dsd lerde bu pakette ekstra ücret ödemen stream e açılacakmış.
    İşte o zaman tadından yenmez.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Mayıs 2017, İlk mesaj zamanı 18 Mayıs 2017 ---
    Resimde görülüyor abi. :):) onlar telefona inmiş zaten :):)

15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Anladım hocam, her şeyi değil derken, telefona bazıları indirilebiliyor ama bazıları indirilemiyor mu?

16. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Yok abi herşeyi indirebiliyorsunuz. Bazı albümler için uyarı çıkıyor. şu anda gelen bilgilendirme mailinde hi-res arşivin %90 ından fazlası stream e açık.

2 kişi bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Hocam eğer herkes bir anda tek bir cihazda kullanmak üzere 3 farklı kişi streaming yapmayı ve herkes sadece 1 akıllı telefona indirmek üzere offline olarak kullanmayı kabul ederse 3 kişi ortak kullanmak daha mantıklı olur gibi. Gerçi bu durumda da yine kişi başı yıllık şu anki kurla 450 TL ye geliyor ama 24 Bit arşiv olduğu düşünülünce ve bir süre sonra DSD indirmeye de izin vereceği düşünülünce makul geliyor bana.
    Tekrar hayırlı olsun güle güle kullanın hocam, bir süre kullanımdan sonra tekrar izleniminizi yazarsınız. Takip ediyorum sayenizde Qobuz'un gelişimini.

18. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    tabiki haklısınız. Bize göre pahalı. Adamlarda tidal hifi yıllık 240€. Onlar için 110€ daha ödeyip direk 24bit albüm dinlemek çok mantıklı. Ama bizde ise tidal şu anda yıllık 240tl. Ama qobus şuanda 1400 tl. O açıdan bakarsak 3 kişi tabiki ciddi şekilde avantaj sağlar. Lakin bende tidal hifi da var. Yani sadece albüm zenginliğini dahi kıyaslayacak olsak yine de verilmez ona 240 tl. Benim dinlediğim müziklerin net %50 si yok tidal de. Apple müzik felan kıyas kabul etmediği için bahsetmiyorum. Yoksa onda yıllık 100tl.
    Kısacası 3 ortak bulabilirseniz bence bir bakın. Normal cd kaydı olan 40m şarkı varmış. 70k hi-res albüm var. Lakin türkçe de ben bu kadar 24 bit albüm olduğunı bilmiyordum. İnanın şaşırdım yani.
    Şunu eklemeyi unutmuşum. Hi-res şarkıların teki 100mb ve üzeri olduğu için bir anda iphone da yer kalmadı uyarı belirdi. Şok oldum :):) 12 gb cache de yer kaplamış dinlediklerim :):) yani çok hızlı doluyor hafıza.

3 kişi bunu beğendi.
  19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Biraz daha 24 bit arşivi artsın bakalım daha sonra belki Türkiye'ye de resmi olarak açarsa fiyat politikası daha makul seviyeye inebilir. Kendi adıma şu anda Tidal'de bulamadığım parça yok gibi (tabi kendi dinlediğim türler için kastediyorum) o yüzden Qobuz'daki 16 bit parçalardan çok 24 bit parçalar beni ilgilendiriyor onların artmasını beklemek daha mantıklı olacak benim açımdan, çünkü aradaki fiyat farkı çok fazla.

Ve, evet çok yer kaplaması doğal tabi ki. Hafıza kartlı bir Android daha uygun olur Qobuz kullanımı için (Tabi hafıza kartına kaydedilmesine Qobuz izin veriyorsa, ki vermesi lazım bu kadar alanı sadece telefondan yemesi anlamsız olur)