Tralucent Audio Ref.1 İncelemesi

'Tralucent Audio' forumunda UmutecH tarafından 8 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Tralucent Audio Ref 1 ( 1600$ )

  [​IMG]

  Merhabalar,
  Öncelikle hiçbir şekilde istemememe rağmen bilgi paylaşımı yaratmak adına ürün desteğini esirgemeyen sevgili @ax'a sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Yine önceden belirteyim ki bazı arkadaşlar devamını boşuna okuduk deyip kulağımı çınlatmasın. Ref1'i Türkiye'den alma imkanınız yok yurtdışından sipariş vereceksiniz ve 1-1.5 aydan önce elinizde olma imkanı yok ürünün. Fiyat ise seçtiğiniz kabloya göre değişmekte ve 1600$'dan başlamakta.

  Kulaklığı yaklaşık 2 hafta kullandığım için olabildiğince kısa tutacağım incelemeyi. Ne kadar az laf o kadar az sallama denklemi işliyor sonuçta. Ref1, 1 1plus2'nin yükseltmesi olarak lanse edildi ve kabaca baktığımızda da gerçekten 1plus 2'deki şikayet edilen hemen hemen herşeyi çözmüşler. Ancak kaş yaparken gözün de çıkması normal bu işte. Ayrıntılar her zamanki gibi aşağıda.


  Teknik Özellikler; ( Ctrl+C / Ctrl V )

  Isobaric/k dynamic driver. Which is two dynamic drivers sealed moving in tandem in the same direction (we purchased every unit available)

  - TWFK BA drivers

  - Filter less system

  - Proprietary silver/gold internal wiring especially developed for the Ref. 1

  - Smaller Shell


  - 26.8 Ohm


  [​IMG]


  Ref1'in kasası 2 adet dinamik ve 2 adet armatür sürücü barındırmakta. Ben ilk çıktığında 2 dinamik 4 armatür sürücülü olacak diye biliyordum ama 2+2 çıkmış herhalde. Yine de bu konuda net bilgisi olan varsa bildirsin lütfen.
  Kaç sürücü olduğu, teknik özellikleri ( yukarıdaki pek teknik özelliğe benzemesede ) vb. bilgilerin önemsiz olduğunu biliyoruz ancak 1 p2'den sonra teknik olarak ilk dikkatimi çeken şey ses seviyesinin düştüğü ve hassasiyetin azaldığıdır. Bir önceki ürün 1 plus 2'de çoğu amfide dipses/ hiss gibi sorunlar yaşandığından mütevellit daha iyi olmuş bence. Ancak totalde %15 gibi bir ses seviyesi düşüklüğü mevcut. Sonuca bakarsak da güzel haber; iphone 6'da son sese gelmek imkansız gibi.


  YAPI:
  Yapıda ilk dikkatimi çeken şey boğaz kısmının uzaması ile kulağın içine daha çok giren bir ürün olmuş ref1. Kasa yine oldukça büyük ve 1cm gibi kulağın dışında. Şekil şemal olarak da oldukça beğendiğimi ekleyeyim. Bkz. fotoğraflar.

  Kendi kablosu hariç 5-6 adet kablo ile denediğim için kablo hakkında pek yorum yapamayacağım. Yalnız gold/silver kablo, 1plus2 ile gelen stok gümüş kablodan yapı olarak da ses olarak da üstün. Tabi fiyat olarak da üstün gümüş kablo 400$, gold/silver ise 700$ olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

  Kasanın yapı kalitesini de oldukça beğendim Tralucent bu konuda gerçekten iyi yol kat etmiş. Yalnız boğaz kısmına hala bir çözüm bulunamamış uçları oraya sabitlemek eziyet gerçekten bir kere uç kulağımda kaldı çıkarana kadar bırakın müziği hayattan soğudum. Hayır nedense aklıma gazetelerin 3. sayfasındaki ''patlıcan içeri kaçtı'' ''salatalık varlığından utandı'' vb. haberleri geldi, neyse..


  SES:

  Kullanılan Ekipmanlar;

  Lotoo Paw Gold
  Astell Kern AK120
  Sansa Clip+
  iPhone 6
  Macbook Pro retina
  Cypher Labs Duet Amfi
  Tralucent Gold/ Silver Kablo
  Lear Yükseltme Kablosu
  Silverfi Demo Kablo
  Kulaklık ilk elime geçtiğinde ses konusunda gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Detaysız, sıkışık çalan bildiğiniz baskafa kulaklığıydı. Tralucent'in bir önceki ürünü olan aylarca taptığımız 1plus 2 ile hiç alakası olmayan bir ürün çıktı karşıma. Genel karakter olarak geniş bir alanda altların oldukça belirgin olduğu, koyu-sıcak çalan üstleri de rahatsız etmeyen bir karakterden bahsedebilirim.


  Bas:
  Kulaklığın önde giden kısmı burası, bas her zaman var ve oldukça belirginler. Altları diğer birçok kulaklıktan ayıran yeri ise sub baslarıdır herhalde. Miktar olarak oldukça çoklar ve çözünürlük üst seviyede. O kadar derin bas'a rağmen kontrollü olmaları da büyük başarı tabi. Baskafa kulaklığı tabiri yanıltmasın bas çok ama oldukça kaliteliler. Alt frekanslar geniş bir alanda belirgin olsalarda en baskın/belirgin yeri alt frekansların orta üst kısmı.

  Midbaslar'da yine oldukça belirgin ve koyu tonda. Bir miktar sıkışma ve midbas bölümünün açılamama sıkıntısı yaşatsa da Bir Westone 4 veya Shure846'da yaşadığım çözünürlük düşüklüğünün getirdiği üst üste binme/boğulma sorunlarını yaşatmadı Ref.1.

  Mid :
  Kulaklığın mid bandı baskın değil ancak geride, ezik vb. bir tabirde yanlış olacaktır. Çözünürlük olarak yine iyi iş çıkardıklarını düşünüyorum. Oldukça koyu renkte olmaları dinleyici seçecektir. Şahsen ben sevsem de bir çok kişiye fazla koyu gelebilir. 1 Plus2'den daha belirgin daha gövdeli ve daha doğru tonlamaya sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Shure 846 kadar baskın olmadığını da ekleyeyim midlerin. Ayrıca yine köşeleri sert kalmayan hatta biraz fazla yuvarlatılmış enstrüman sesleri oldukça etkileyici olabiliyorlar. Bu durum aynı zamanda renk de katıyor kulaklığa. Örneğin normalde parlaması gereken keman parlamıyor ve sizi mest ediyor. Doğru mu ? Göreceli diyelim.

  Üst midler ise oldukça dizginlenmişler. Sbilance, parlama, çatlama gibi sıkıntıları yok ürünün ki bence 1 plus 2'ye göre en önemli yükseltme burada yaşanmış. Çözünürlük düşse de ( 1plus 2'ye göre ) ciddi oranda daha dinlenilebilir bir alet olmuş ref.1

  Tiz:
  Tiz sunumu da 1 plus 2'den oldukça farklı yapıda. Daha geride, daha kontrollü, daha düşük çözünürlüklü ve daha koyu bir yapıda. Midlerle hemen hemen aynı miktardalar ve rahatsız etmeyen bir karakterdeler.Çözünürlük olarak daha iyi olmalarını gereksede rahatsız etmeyen bir yapıda olmaları da bir artı bence. Karar yine size kalmış tabi ki.

  Sahne derinlik olarak çok bir şey vaad etmesede genişlik olarak oldukça başarılı diyebilirim. Yine de 1 plus2 kadar büyük bir sahneye sahip değil kulaklık. Daha fazla bas, daha koyu sunum ve daha az üst frekansa sahip bir ürün için normal bir durum haliyle. Ancak kulağınız ref1'e alışınca 1plus2'nin dağınık çaldığını kontrolü kolay kaybedebildiğini farkededebiliyorsunuz. Ref 1 konuya daha iyi odaklanmanızı sağlıyor, bir başka deyişle müzik dinleyiciye daha samimi sunuluyor.

  Yoğun bas sunumu ve koyu karakter enstrüman ayrımını duymamızı zorlaştırıyor. Bu konuda daha ferah çalan 1 plus 2'nin gerisinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her yönden daha iyi bir kulaklık olsa da REf1'i biraz Heir 5' benzettiğimi de ekleyeyim.


  [​IMG]


  Bir gün ref1 alacaksanız dinleyebildiğiniz kadar kablo denemesi yapın. Kabloya oldukça tepki veren bir ürün. O kadar kablo ile denedim ama Silver-Fi'nin bir kablosu vardı diğer hepsini çöp etti açıkçası. O kablo ne diye sormayın bilmiyorum. Daha demo ürün sanırım herhangi bir adı yok şu an için.


  Sonuç:
  Bas ağırlıklı, koyu ve rahatsız etmeyen bir karakterde REf1. Bu yapısından dolayı herkese hitap etmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca yine çok zaman isteyen bir kulaklık çıkmış ortaya. Dinledikçe fikirler değişeceğinden 1-2 saat dinlemeyle yorumlamamanızı öneririm.
  Açık konuşmak gerekirse önemli teknik başlıklarda ( Sahne, çözünürlük ) 1 plus 2 daha iyi kulaklık. Ancak bu işte kişisel zevkler belirleyici olduğundan aynı şartlarda alma imkanım olsaydı benim tercihim ref 1 olurdu. REf 1' den sonra 1 plus 2 fazla agresif ve yorucu çalan bir kulaklık gibi geldi bana. 1 plus2'den sonra ref1'de fazla baslı ve boğuk bir kulaklık gibi geldi. Herhalde son 2 cümle kolay anlatmıştır olayı.

  İlk başta söylediğim kaş yaparken göz çıkarma konusunda da yukarısı yeteri kadar cevap vermiştir ancak kısaca örnek vermem gerekirse;
  1Plus 2 'de sbilance şikayeti vardı ve Ref 1'de bu sorun çözülmüş, çözülmüş ama çözünürlük azalmış. Yavaş ve dağınık çalma şikayetleri vardı bu da çözülmüş daha kontrollü ve daha doğru çalan bir alet olmuş ama bu seferde sahne daralmış gibi gibi vb. vs.

  Bu kadar yeter sanırım, okuduğunuz için çok teşekkürler. Selamlar, sevgiler.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  16 kişi bunu beğendi.
 2. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Patlıcan salatalık bölümü işi bitirdi. Eline sağlık Umutcum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 3. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,731
  Alınan Beğeniler:
  4,743
  Güzel inceleme, güzel fotoğraflar, ellerinize sağlık.
  Hazır mesaj atmışken bir de soru sorayım. Kulaklığı en çok hangi DAP ile beğendiniz?
  Teşekkürler.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 4. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Teşekkürler arkadaşlar :)
  Elimdeki daplar koyu olsa da boğmadığı için çok da farketmedi benim için açıkçası. Ak120'yi ne kadar çok sevsem de Lotoo varken elim hep Lotoo'ya gitti haliyle. Elinizde iphone varsa Sansa clip+ı önermem sadece. Kısaca sorunuzun cevabı Lotoo tabi ki :)
  @moonstar
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,731
  Alınan Beğeniler:
  4,743
  @UmutecH Teşekkürler:eek:k Lotoo ne dap mübarek :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 6. ardacumhur

  ardacumhur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  24 Temmuz 2014
  Mesaj:
  993
  Alınan Beğeniler:
  1,313
  Fotoğraflar çok güzel, inceleme de süper.

  Elinize kulağınıza sağlık :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 7. tsn141

  tsn141
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesaj:
  1,460
  Alınan Beğeniler:
  2,488
  Umut abi inceleme için teşekkür ederim, benim de merak ettiğim bir kulaklıktı ve kafamda yeri şekillendi. Bir de bunu Tera ile baya övüyorlardı orasını da insan merak etmeden duramuyor :D
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 8. ax

  ax
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  783
  Bende incelemeye katılmakla birlikte tercih konusunda farklı düşünüyorum.Ürünün bence ilk versiyona benzeyen 2 yönü var birincisi tasarımı :evl
  ikincisi ise sahnesi.Bunların dışında çok zıt kulaklıklar olduğunu düşünüyorum.Bas'ın yoğun hissedildiği vokalin kısmen geride konumlandığı koyu bir kulaklık.Gönderdiğim kablo ürünün kendi kablosu değil bunu belirteyim ki ben şuan 1plus2 ile onu kullanıyorum ve daha iyi ses aldığımı söylemem lazım.1plus2 ile sibilans problemi yaşamıyorum ve bas miktarı artmış durumda.1plus2 için şuan tek sorun hızlı parçalarda üstlerde yaşanan artık adına yapışmamı dersiniz ne derseniz o problem var(ref1 kadar hızlı değil).Sibilans eski kablo için evet hissediliyordu ama artık yok denecek noktada.Sanırım ref1'in en büyük artısı hızlı bir kulaklık olması ve bu tür problemlerin yaşanmaması.Ben dolu dolu detaylı sese sahip geniş sahnesi olan ve ferah sunum veren bir kulaklık tercih eden taraftayım bu yüzden 1plus2 tercihim.Ref1'i umut hocam kadar dinlemedim bunuda belirteyim.Kulaklık şuan hong kong semalarında ufak bir problemi var düzeltilip gelicek.Ref1 bana bu hobide çok farklı tatların olduğunu ve çok fazla detayın olduğunu öğretti.Bakalım gelince 1 şans daha verecem kendisine belki kulaklarım alışır o sese...
   
  4 kişi bunu beğendi.
 9. high-fidelity

  high-fidelity
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesaj:
  2,156
  Alınan Beğeniler:
  1,590
  İnceleme için teşekkürler Umut abi.Kulaklarına sağlık.:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 10. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  Lotoo iyidir lotoo @moonstar :D Bunlar hep sana mesaj abi..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,731
  Alınan Beğeniler:
  4,743
  @Synthyss Ben de bundan şüphelenmeye başladım. Bakalım belki bir sürpriz yaparız ilerleyen zamanlarda :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 12. ax

  ax
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  1 Temmuz 2012
  Mesaj:
  512
  Alınan Beğeniler:
  783
  Sahnesi ak'lerden sonra can sıkabilir benden söylemesi...
   
  2 kişi bunu beğendi.
 13. Tuncay_D

  Tuncay_D
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  15 Şubat 2014
  Mesaj:
  322
  Alınan Beğeniler:
  462
  inceleme için teşekkürler.
   
 14. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,731
  Alınan Beğeniler:
  4,743
  Uyarı için teşekkürler. Yine de merak ediyorum özellikle tralucent ile uyumlarını.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. elektronik müzik

  elektronik müzik
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  31 Ağustos 2014
  Mesaj:
  921
  Alınan Beğeniler:
  846
  ak'lar candır gerisi heyecan diyorum :evl
   
  Collapse Signature Expand Signature
 16. djalimarmaris

  djalimarmaris
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Nisan 2014
  Mesaj:
  377
  Alınan Beğeniler:
  623
  Güzel bir inceleme olmuş .
  tebrikler.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 17. refuserQ

  refuserQ
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesaj:
  668
  Alınan Beğeniler:
  1,812
  İnceleme için teşekkürler...
   
  2 kişi bunu beğendi.
 18. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Herkese ayrı ayrı teşekkürler.
  Konu Lotoo muhabbetine kaymadan hemen hemen hepsini kullanmış-denemiş biri olarak söyleyeyim. Paw Gold'u olan adam hiçbir AK'yi aramaz ses konusunda, bunu net olarak söyleyebilirim.
  Ancak abartmanın da alemi yok her eve de lazım değil yani.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 19. çaylak

  çaylak
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  2 Mart 2013
  Mesaj:
  169
  Alınan Beğeniler:
  142
  Çözünürlük vs. Gibi kalite unsurlarını bi kenara bırakırsak , shure 846 ile ak120 nin uyumu dinlediğim tüm playerlardan daha çok hoşuma gitmişti , bu kişisel birşeydi tabi.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 20. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Bende Ak120'ye 846 ile aşık olmuştum. Gerçekten güzel ikili oluyorlardı.
   
  Collapse Signature Expand Signature