True Wireless IEM Seçenekleri

'Kulaklık Genel' forumunda CongoFather tarafından 14 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Merhaba,
    Kısa bir süredir pek bilgimin olmadığı True wireless IEM'leri araştırıyorum. Ağırlıklı iş için çalışırken kullanabileceğim, ama tabii ki müzikalitesi de iyi olan seçenekler ile ilgileniyorum. Ama çok fazla özelliği bir arada arayınca tam da istediğim seçeneği şimdilik bulduğumu söyleyemem. Aşağıda ilk araştırmalarım sonucu çıkardığım belli başlı modeller ve bu ürünler hakkında edindiğim basit, genel bilgiler var.

Fiyat olarak 400$'ı sınır olarak belirledim. Belirli olmazsa olmazlarım var;
    1) Dış ortam ses yalıtımı
    2) Uzun Kullanım Süresi (7 saat üzeri)
    3) Telefonlar ile bağlantı kopması gibi sorunlar yaşatmıyor olması
    4) Telekonferans sırasında iyi ve doğal sonuç vermesi(insan sesi için), yormaması..Mikrofon kaltesini de bu maddede değerlendirelim.
    5) Kulağa kolay uyum sağlaması ve fitinin iyi olması

Bu özellikle çok önemli. Bu özellikleri tam olarak sağladıktan sonra audio performansı ve codec seçenekleri en iyi olana odaklanmak istiyorum. Beklentim HIFI IEMler'den beklediğim düzeyde bir audio performansı değil ama yine de belirli bir seviyenin üzerinde olmasını beklerim. Kritik olmayan dinlemelerde bu açıdan temel doğruları yapıyor olması gerekir(ortalama bir sahne, iyi bir enstruman ayrımı,çok fazla bass-ağırlıklı olmayan,dengeli ve ince olmayan bir tonlamaya sahip, detayları ortalamada verebilen, tizleri sert ve yorucu olmayan bir yapıda)

Bu özelliklerde bir True Wireless IEM bulmazsam, müzik için beklentilerimi bir kenara bırakıp, ilk 5 şartı iyi derecede sağlayanlar arasında olabildiğince iyi olanı fiyatına göre değerlendireceğim. Muhtemelen en risksiz davranış Apple Airpods Pro almak olacak bu durumda.

1) Bang Olufsen Beoplay E8 3rd Gen : Pek fikrimin olmadığı bir ürün. Araştıracağım
    2) Master & Dynamic MW07+ TWS. Standart modelinin şarj süresi iyi değil. Plus Modelinin şarj süresi olması gereken asgari seviyelerde.. (https://www.headfonia.com/master-dynamic-mw07-plus-review/)
    3) Sennheiser Momentum 2 True Wireless: Yeni ürün olmasına rağmen ikinci eldeki hızlı hareketliliği çok ta iyiye işaret değil (https://www.headfonia.com/sennheiser-momentum-tw2-review/)
    4) Sony WF-1000MX3: Fit sorunundan dolayı sıcak bakmıyorum
    5) Noble Audio Falcon: Sınırda bir pil performansı var..
    6) Jabra Elite 75T: Pek fikrim yok. Öneri uzerine ekledim. Araştıracağım.
    7) Nuarl N6P (N6Pro) : Pek fikrim yok. Özellikle ses kalitesi ile ilgili, head-fi ve amazon uzerinde, pozitif yorumlar var. ANC ve pil suresi de iyi ise değerlendirilir. Öneri üzerine ekledim. Araştıracağım.
    8) Apple Airpods PRO : Daha iyi bir alternatif bulamazsam en son bunu alabilirim.

Bu ürünler ile ilgili deneyimlerinizi ve alternatif farklı ürün önerilerinizi duymak isterim.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 CongoFather, 14 Haziran 2020
    Son düzenleme: 16 Haziran 2020
    refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  2. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    407
    Ben ciddi sayıda tws tecrübe ettim. Burada kriterler şu olmalı, anc önemli mi? Mikrofon kalitesi önemli mi? Sesi zaten önemli dediğimiz için çok seçenek kalmıyor. O ürünlerin hepsinin ses kalitesi tws için başarılı. Biraz yorumlarımı paylaşayım belki yardımcı olur.

Falcon’u biraz dinledim fit ve ses çok iyi. Batarya zayıf diyorlar onu bilmiyorum. Ama kulağı iyi sese alışmış bir için iyi alternatif. B&O e8 kullandım. Ses olarak yine tatminkar ama mikrofon kalitesi iyi değil. Mw07+ güzel bir alet ancak anc çok başarılı değil. Mw07 plus olmayanının ses kalitesi yine memnun eder. ( Mikrofon performansı zayıf) Fit uygun olursa içlerinde en iyisi xm3. Hem ses hem de anc çok iyi. Fit iyi olmazsa anc beklentisi varsa AirPods pro. Anc beklentisi yoksa ya da anc performansı çok mühim değilse mw07+‘I öneririm. Pişman olmazsınız. Denemedim ama headfi’da nuarl’ın bir modeli çok övülüyordu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

refuserQ ve CongoFather bunu beğendi.
  3. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    140
    Eski earsonics velvet, gear icon x 2018 kullanmış şuanda da xm3 kullanan birisi olarak söylüyorum.

Xm3'ün ses ve anc performansi muhtemelen tws piyasanın en iyisidir, benim tek puan kirabilecegim nokta fiti. Oda kişiden kişiye göre değişiyor, doğru eartip ile sabit kaldığıniz yada çok haldir haldir koşmadiginiz sürece kulakta duruyor, düzeltme ihtiyacı duymuyorsunuz. Ama yinede bir sports earbuds kadar kulağa kenetlenmiyor. Kulaklığı kulakta tutan tek şey eartip, fin, kanca falan yok.
    Benim gibi yürüyüş, weightlifting yapıyorsanız sıkıntı olmaz ama koşu da arada bir düzeltme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Ses olarak aptx, ldac desteği olmasa da ben çok memnun kaldım. Eko ile ufak ayar yaptıktan sonra( v-shape) low, mid, high hepsi tws için kusursuz bence. Benim gibi basshead kullanıcı için bile bayağı bayağı bass var. Daha önce bir tws de böyle basslar duymamıştım, neredeyse velvet'in basslari kadar kuvvetli. Kulağımda subwoofer var gibi hissediyorum bazı parçalarda. Tabi bu benim EQ ayarım yüzünden böyle, Eq'i kapatınca çok flat, yavan çalıyor ben o tarz sunumu sevmiyorum.

ANC ise benim kafaustu beats studio dan iyi, açtığınız anda lowlari tamamen yok ediyor midleri de azaltıyor, agresif anc olduğunu söyleyebilirim.

#3 PehliOne, 14 Haziran 2020
    Son düzenleme: 14 Haziran 2020
    refuserQ ve Burakkkk bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,147
    Ilginctir, digitaltrends, plus'in pil omru icin "Competition-smashing battery life" yazmis. Direk incelemeden:

"As mentioned, there are a lot of new features in the MW07 Plus. Some are game-changers, others are just handy inclusions. But battery life has to be the star of the show. With up to 10 hours per charge and three charges in the case, the new MW07 offer up to 40 hours of worry-free, forget-the-case freedom. While it’s difficult to test due to the sensors that pause sound, the 10-hour mark seemed to check out, with the buds lasting longer than the Powerbeats Pro (boasting 9 hours per charge). Put it this way: In a week of heavy testing, I rarely saw the buds drop below full, and I have yet to charge the case weeks later."

5. Ertan6161

Ertan6161
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Sony wf 1000xm3 konusunda şunu söylemek istiyorum ANC bugüne kadar kullandığım en iyisi uygulama çok dolu ama gel gelelim ki kulakta durma inanılmaz derecede kötü bakın kulaklık kötü demiyorum ergonomi çok kötü kulağıma oturması için devamlı uğraşmaktan psikolojik im bozuldu ve kulağımda bir ağrı oldu ama zamanla düzeldi ve sonuc olarak kalite var ama ...

refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  6. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    514
  7. fastfalcon

fastfalcon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    217
    @CongoFather Bluetooth mmcx connectorlu veya iki pinli true wireless adaptörleri de düşünebilirsiniz. Hali hazırda kullandığınız kulakliginiz mmcx veya iki pin konnektorlu ise ve sesinden memnunsaniz o adaptörler ile kullanılabilir.

Ertan6161, CongoFather ve H3llDORADO bunu beğendi.
  8. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Evet bunu ben de okudum fakat yedek 3'lü yedeği muhtemelen yanımda taşımam. Fakat plus modeli yine de 10 saate yakın çalışma süresi ile yeterli. Sanırım onun sorunu ANC(active noise cancellation). ANC özelliği de iyi olsa bir çok kişinin ilk tercihi olurdu muhtemelen(fiyatı düşünülmezse). Sanırım her şeyi çok iyi yapanı bulmak pek mümkün olmayacak:)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Haziran 2020 ---
    Eskiden Earsonics S-EM9 vardı. Fakat onu sattım. Şu anda direk kullanabileceğim bir IEM maalesef yok. IEM alırsam bu şekilde bir adaptörü göz önünde bulunduracağım. Öneri için teşekkürler.

#8 CongoFather, 14 Haziran 2020
    Son düzenleme: 15 Haziran 2020
  9. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    133
    Bahsettiğiniz kulaklık bu, 10 saat civarı şarj süresi var ve incelemeler oldukça olumlu: https://www.amazon.com/NUARL-Wireless-Earphones-Bluetooth5-N6PRO-MB/dp/B081V2G2CH

Ben de almak istiyorum ama ülkemize gönderimi yok. Satıcı ile iletişime geçmeyi düşünüyorum.

10. AeroKnight

AeroKnight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Jabra Elite 75T düşünmüyor musunuz?

11. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Bu ürün hakkında bilgim yoktu ama araştıracağım.Dinlediniz mi? Ozellikleri ve ses rengini nasıl buluyorsunuz?

12. ismailkoc5484

ismailkoc5484
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    217
    Ben aldım ses kalitesi bir kablolu iem den farksız ccok memnunum

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. ismailkoc5484

ismailkoc5484
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    217
    Gerek enstrüman ayrımı gerek sahne herşeyi ile mükemmel tizler çok başarılı ayrıntılı incelemesini moonstar Gökhan hocam yapmış netten inceleyebilirsiniz

G8341 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Cambridge audio melomania 1 tavsiye edebilirim.
    Beoplay e8 1.gen. Kullandım bir türlü sevemedim fit ve şık ancak ısınamadım sattım. Markaya yakışır performans yok bence.
    Sennheiser tws 2 çok övülülüyor ama kullanmadım. 2 serisinde basın biraz düşürülüp daha dengeli olduğu yorumlarını okudum.
    75t modeli bi ara denedim basshead olacakmış biraz daha uğraşsalar benim hoşuma gitti kulağada iyi oturuyor 65t den biraz küçük fit olarak bence başarılı ancak anc yok.
    Airpods pro modeli ios kullanıcıları için bence en ideali neden derseniz bağlantı olağan üstü kesintisiz, adaptif eqo özelliği var bazı müziklerin tizleri kulağımı tırmalıyordu bunda hiç yaşamadım sanki her müziği benim istediğim gibi ayarlanmış sürekli ekolayzer değişiyor umarım yazılım ile dahada gelişir. Anc ortalma seviyesinde ancak ben kullanmayı sevmiyorum kulağıma basınç yapıyormuş hissi veriyor belkide bana öyle geliyor. Ortam sesi içeri alma şeffaflık modu inanılmaz sanki valf varda açılıyormuş gibi bukadar pürüzsüz ve gerçekçi dış sesi alan bir tws ben duymadım. Fit olarak bence güzel. Birde ürün yazılım ile sürekli güncelleniyor buda eğlenceli ve markanın arkasında durmasını gösteren güzel birşey. Mesala 3D surround ses deneyimi güncelleme ile geldi. Kızıyorum bu markaya fiyatını hakedicek ürünler üretmiyor ve her ürünü birbirine bağımlı bırakıyor ancak kablosuz bağlantının eksilerini yazılım ve teknolojisiyle gidermeye çalışmaları ve yenilikçi taklitsiz farkını koymaya çalışması müşteriye güven veriyor. Taklitsiz yenilkçi derken aynı sennheiser'ın piyasadaki çoğu iemlerin devasa boyutta 8-10 sürücülü gövde gösterisi yaparken, benim minicik tek dinamiğim sizin alayınıza yeter der gibi (ie800) buda bir strateji.
    Ancak şunuda belirteyim ikinci el mümkün olduğunca almamaya bakın taklitler aşırı çok piyasada.
    Bence kulaklık seçiminde en önemli kriter fit.
    Eleme yaparken fit olayını çözdüğünüz kulaklıkları sıralayın ve dinlemeden almayın.

#14 Plak_love, 13 Ağustos 2020
    Son düzenleme: 13 Ağustos 2020
  15. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Satıcı Hepsiburada olacak şekilde hepsiburada.com dan Türkiye garantili Airpods Pro aldım. Android telefon ile(Samsung) kullanıyorum. Toplantılar (ağırlıklı olarak uzaktan çalışma sırasında sesli görüşmeler ve video konferanslar için) ve gündelik kullanım için oldukça iyi. Fiti zaten en iyi olduğu noktalardan. Müzikalite olarak kullandığımız IEM'ler varken, onlar ile kıyaslayarak çok fazla beklentiye girmemek lazım. İkinci el almak ise, tanıdığınız biri değilse, dediğiniz gibi bu kadar taklit ürünü varken riskli olur.

Plak_love bunu beğendi.
  16. Halitkin

Halitkin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Bir Jabra Elite 75T kullanıcısı olarak çok memnun olduğumu söyleyebilirim. Aradığınız pek çok kriteri karşılıyor. Sadece bas sevmiyorsanız memnun etmeyebilir ama onu da Jabra'nın resmi uygulamasındaki EQ kısmından ayarlayabilirsiniz. Geçenlerde 85T modeli duyuruldu bu arada. Bütçeniz doğrultusunda o da güzel bir seçenek olabilir.

border66 bunu beğendi.
  17. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    244
    amazon prime day'de güzel bir indirim yaparsa ben de düşünüyorum bu modeli almayı

18. Halitkin

Halitkin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    İndirimsiz fiyatı bile uygun bence. Bu ayarda bir kulaklığın 1500-2000 TL bandında olması lazım aslında :)

19. Ertan6161

Ertan6161
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Jabra elite 85t anc chiple gelecek gerçekten güzel işler çıkarıyor jabra bir türlü almak nasip olmadı 65t ye sebeplendim olmadı 75t ye kısmet olurmu bilmem belki 85t çünkü elimde çok fazla kulaklık oldu hem kablolu hem kablosuz

20. Halitkin

Halitkin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    65T modeli cuma günü BİM'de 500 TL'den satılacak bu arada.