Tube Headphone Amplifier

'Amfi' forumunda ahmet çekirdek tarafından 28 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Amfilerinizle ben dahil çoğu kişi ilgilenmek istiyordur ama şu an kaç tane model satıyorsunuz, hangisi modelin özellikleri nedir vs. fazla net bilgi yok. Alıcının tüm modellerinizi ve özelliklerini net olarak görebilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Şu an sattığınız tüm ürünleri bir başlıkta bu formatta tanıtmanızı öneriyorum:

Ürün 1
    ...özellikleri...
    ...fotoğraflar...
    fiyatı

Ürün 2
    ...özellikleri...
    ...fotoğraflar...
    fiyatı

Ürün 3
    ...

gibi

theodyofil ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  2. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    636
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,511
    Sedef Audio SE IV izlenimlerim:

Arkadaşlar size biraz da SE-IV'ten bahsetmek istiyorum. Dinlemeleri yaptığım sinyal zinciri ve kullanılan kulaklık önceki mesajımla aynı, Sennheiser HD800.
    Bu amfiyi elimden geldiğince hem Pro iCan'in solid state kısmı ile hem de Sedef Audio Pleksi model Aras ile karşılaştırarak dinledim.

Arkadaşlar amfi her şeyden önce sıcak çalıyor, karanlık bir sunumu var. Hatta açık ses seven benim zevkime göre biraz fazla koyu doğrusu. İlk dinlediğimde biraz pişsin tizler açılır diye düşündüm ama öyle bir şey olmadı. Anladığım kadarıyla amfinin karakteri bu; frekans sunumu önce baslar, sonra midler en son olarak tizler şeklinde.

Frekansları kısaca özetleyecek olursam, baslar belki duyduğum en sıkı, en iyi tanımlı, en hızlı, en derine inen bas değil ama miktar olarak fazla, diğer özellikleri de yeterli ve keyifli. Midler ise gayet dolu dolu ve hacimli. Hem vokaller hem de enstrümanlar gövdeli. Tizlerde ise, özellikle üst tizler törpülenmiş. Böyle bir grafik amfiyi çok kolay dinlenen bir pozisyona yerleştiriyor kanımca. HD800 gibi bir kulaklıkla bile kulak yorgunluğu neredeyse hiç olmuyor. Bununla beraber ecnebilerin “air” dediği nanenin esamesi bile okunmuyor. Kabloyu çıkarıp pro ican’e geçince sanki açık kulaklığı yanlardan elle kapatmışım da ellerimi çekiyormuşum gibi bir değişiklik oluyor seste. Ancak açık ses seven ben bile o karanlıktan aydınlığa -HD800 ün parlak tizlerine- çıkınca gözlerimi kısmadan edemiyorum.

SE IV detay verme derdinde değil, olayı sıcak, baslı, gövdeli ve yumuşak sunum. Solistin şarkıya girmeden önce dudaklarının aralandığı anı duyayım diyorsanız mümkün değil. Koyu sunum o frekansı vermiyor sanki. Michael Jackson’ın sesinde mesela bir incelik vardır ya, örneğin Janet Jackson ile düet yaptığında bazen hangisi söylüyor emin olamazsınız, bu amfide Micheal’ın sesinde o incelik yok işte :) . Yanlış anlaşılmasın ses Michael’ın sesi şüphe yok ama pro ican’e geçince sanki bir perde kalkmış gibi oluyor. Özellikle seslerdeki ince tonları süzen bir perde. Kötü mü amfinin sesi? Hiç de değil. Doğru çalmıyor belki ama “güzel” çalmakla ilgili en ufak sıkıntısı yok amfinin. Duymaya değer, çünkü müziğin özü yerli yerinde duruyor aslında. Hatta ulaşması daha da kolay, tek yapacağınız vokalle, melodiyle (hangisinin peşindeyseniz) bütünleşene kadar sesi açmak; parlak tizlerin vokalden önce sizi yakalayıp sesi açmaktan alı koyacağı pro ican’den farklı olarak, sesi dilediğinizce açmakta özgürsünüz. Güç zaten tonla… Normal bir kafa üstü ve 2 volt standart çıkışlı bir kaynakla volüm potunu saat 12’nin ötesine geçirmeyi hayal bile etmeyin. Hatta iem bağlamak gibi bir niyetiniz varsa ve (iemin hassasiyetine göre) amfiden önce ses kontrolü olan bir kaynağınız yoksa, kanal imbalansı ile aşırı yüksek ses arasında bir nokta bulamama ihtimaliz bile var.

Birebir karşılaştırmada, SE IV’ü Pro iCan (SS modda) ile yan yana koyduğumda HD800 ile, detay, çözünürlük, sahne genişliği, pozisyon, tonal doğruluk hep pro ican’de. Ama işte keyif, vokal, gövde, sıcaklık, yumuşaklık ise SE IVte. Sanki biri kaydı analiz etmek için, diğeri müziği dinlemek için yapılmış.

SEIV’ü Sedef’in pleksi modeli Aras’ın karşısına koyunca ise HD800 ile işlerin benim için oldukça değiştiğini belirtmem gerek: Pro İcan SS ile analitik çalan HD800, Aras ile daha önce incelediğim üzere gayet dinlenesi çalıyor. Arasın tizleri ne pro ican kadar fazla, ne de SE IV kadar kırpık, ziller mesela, davulları dengeleyecek kadar şıkır şıkır Arasta; müzikte bir kontrast var. Oysa SE IV bazen zillerin çok geride kalmasına bağlı olarak, benim için çok karanlıkta kalabiliyor. İki amfinin midleri de farklı: Arasın üst midlerinde ve alt tizlerinde bir öne çıkış var ki bu daha önce belirttiğim üzere kadın vokallere, saksafon vb enstrümanlara ekstra bir lezzet katıyor benim için. (Yine benim için diyorum çünkü bir başkası bunu parlaklık ya da vokallerin “shouty” yani sanki kulağa bağırıyor gibi olması şeklinde değerlendirebilir. Ama ben seviyorum, alışıyorum, arıyorum.) Mesela Postmodern Jukebox’ın Emoji Antique albümü Aras ile çok keyifli benim için. SE IV te ise aynı bölgede bu lezzet yok ama midlerin daha alt kısımları daha hacimli, erkek vokaller iyice göğse iniyor, normalde o kadar tok sesli olmayan şarkıcılar bile adeta baritonlara dönüşüyorlar. Güç ve duygu kazanıyor sesleri. Baslarda ise Arasın basları da güçlü ve ezilmiyor SE IV’e, sırf bas için bu iki amfiden birini diğerine tercih etmem doğrusu, aşağı yukarı aynı. Dediğim gibi iki amfinin temel farkları tizler, kadın erkek vokaller, ton ve tabi tizler nedeniyle sahne genişliği. Aras daha açık tonlu ve daha ferah, daha geniş sahneli çalıyor SE IV’e göre. Birini seçecek olsam herhalde ben HD800 için Aras’ı tercih ederdim. Ama ben HD600’ü, HD650’ye tercih eden taraftayım, benim tercihimi ona göre değerlendirmenizi tavsiye ederim.

SE IV’ün de Aras gibi güç kaynağı ayrı. Amfide dip ses vs yok. Hoşuma giden bir diğer tarafı ise, Aras modelinde olan, kulaklık takıp çıkarınca duyulan mikrofonik titreşim sesinin bu modelde pek olmaması. İlginç bir şekilde tüpleri de ısınmıyor bu amfinin, el yakmıyor. Bunu Ahmet Ağabeye sorduğumda lambalar pre amfi olarak kullanıldığı için ısınmadıklarını söyledi.

Sonuç olarak dilim döndüğünce izlenimlerimi anlatmaya çalıştım. Ben, benim zevkim olmadığı halde amfiyle geçirdiğim zamandan keyif almayı başardım. Tizli kulaklıklarla zor dinlenen Metallica kayıtlarını bile büyük keyifle dinledim öreğin. Hem de baslar gümbür gümbür ve elektrogitarlarda çok hoş lamba tınısıyla.

Eğer sıcak gövdeli ses seviyorsanız bu amfiyi bir dinleyin derim. Ya da dinleyemeden aldığınız size fazla tizli ya da analitik gelen bir kulaklığınız varsa ve satışa koymak dışında bir çözüm arıyorsanız, kulaklığınıza bu amfi ile bir şans daha verebilirsiniz.

#23 Mikrobiyolog, 4 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 4 Temmuz 2020
  4. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    636
    Hocam eliize emeğize sağlık güzel yorumlamışsınız.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,511
    Arkadaşlar Ahmet Ağabey denemem için (detayını aşağıda anlatacağım) küçük pleksi modeli de gönderdi. (Kusura bakmayın resmi yok, foruma fotoğraf eklemeyi beceremiyorum.)

Şu anda amfiyi Beyerdynamic dt880 600 ohm ile dinlerken masanın üstündeki, iki parça pleksi arasına sıkışmış, avuç içi kadar devre kartına şaşkın şakın bakıyorum. Meret 600 ohm Beyer için neredeyse fazla güçlü diyeceğim; sesi yarıya kadar bile açmak mümkün değil o kadar güçlü. Ayrıca ses kalitesi de hiç yabana atılır gibi değil, kulaklığı dolu dolu çaldırıyor.

Ahmet Ağabey'in bunu Sahibindende 290 liraya sattığını düşünecek olursak büyük ihtimal bu kulaklıktan, bu sesi, bu fiyata alabileceğiniz başka bir cihaz dünya üzerinde yoktur. 250 ohm ve üzeri dinamik sürücülü kulaklığı olan herkese bu amfiyi şiddetle tavsiye ederim, adeta bir kablo parasına sunduğu deneyim (gücü-sesi) inanılmaz. Yalnız iem falan için almayın, çok güçlü gelir, ses ayarı yapamazsınız.

Ses izlenimlerim: Basların miktarı fazla, sıcak karakterde, güçlü ama yumuşak, adamı dövmeyen baslar, midler ton olarak başarılı, sıcak tarafta, vokaller yaklaşıyor, duyguyu veriyor, gitarlar sazlar pek keyifli, tizlerde bana dt880 ile ne eksiklik hissettiriyor ne de fazla geliyor, ama sibilnaslı kayıtların sibilansını da almıyor. Dip ses yok (dikkat benimki 600 ohm kulaklık :) ) Bence ses olarak fiyatının çok üzerinde vuran bir amfi.

Kötü taraflar: Mikrofonik etki çok fazla, sesi açınca bile 5-10 sn ötüyor. İmalat kalitesi pek yüksek değil (ekmek-köfte meselesi), pleksi gövde. RCA kablo takarken bile konnektörler esniyor kartın üzerinde kopacak gibi oluyor, elle desteklemek gerekiyor. Gücü fazla, hassas kulaklıklarla ses ayarına pek marj kalmayacaktır.

Gelelim yukarıda açıklayacağım dediğim meseleye, ben aslında Ahmet Ağabey'den kulaklık amfisi istemedim, stereo sistemim için lambalı pre-amfi sordum. O da düşündü, "benim küçük modeli pre-amfi olarak kullanalar var, fiyatı da uygun ben sana ondan göndereyim bir dene" dedi.

Stereo sistemim Kef LS50 raf tipi hoparlörler ve denon pma 600ne giriş seviye amfiden oluşuyor. Bu sisteme pre-amfi istememin iki sebebi vardı: Birincisi 8 ohma 45 wat veren amfinin volüm potu pek iyi değil. Lineer bir artış yok, ilk başta çok güç var (tahminim sonrası zayıflıyordur). Sonuç olarak uzaktan kumandadan sesi tamamen kısıp hiç bir şey duyamadığım an ile bir kez yukarı basmam arasında çok büyük bir basamak oluyor ve gece sessiz saatte yumuşak yumuşak dinlemek istediğimde ilk tık bile oldukça fazla geliyor, gidip başından elle çok ince ayarlamam gerekiyor. Bir pre-amp olursa DAC'tan gelen sesi %40'a falan çeker amfiden rahat ayarlarım diye düşündüm. 2. sebep ise Denon amfi, canlı, berrak önde bir sunuma sahip. Rock, pop, blues için çok güzel (gerçekten güzel) ama caz için, vokaller için biraz daha yumuşak bir sunum istiyor kulağım. Lambalı bir pre-amfi olursa sesi yumuşatır, rahatlatır dedim. Pleksi model ne yazık ki benim iki amacıma da uymadı, hem sesi azaltmak için çok güçlü, hem de amfiye uymadı (mecburen sedefin kulaklık çıkışından denon amfinin RCA girişine adaptörle bağladım, belki empedansı falan tutmadı bilmiyorum) kulaklıkla dinlerkenki karakterini amfiye bağlayınca muhafaza edemedi, tizler benim için çok geride kaldı, ziller kayboldu, sahne çok geri yaslandı, fazla cansız oldu.

#25 Mikrobiyolog, 25 Kasım 2020
    Son düzenleme: 26 Kasım 2020
    kayihani, akifb, AeroKnight ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Belgen

Belgen
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    sahibinden.com'da "ahmet abi" yazınca mı çıkıyor, bi link atsaydınız adamcağız belki üç beş kuruş para kazanırdı.

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  7. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Tube headphone yazarsanız çıkabilir, mutlucenk olması lazım.

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  8. buzzy

buzzy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
  9. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    636

Aras model amfi hoparlör denemesi.

#29 ahmet çekirdek, 10 Ocak 2021
    Son düzenleme: 10 Ocak 2021
    akifb ve jamesdean0701 bunu beğendi.
  10. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    387
    La figaro klonunuzu severek kullanıyorum.
    En ucuz plexi modelinizin sesini çok sevsem de dip gürültüsü nedeniyle kullanamıyorum.
    Aras modelinde dip gürültüsü var mı?

11. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Fena değil. iem ve 40-50 ohm altı kabul etmeyebilir, tabii db değeri, maks. giriş, çıkış güç değerleri ile de bir o kadar alakası var.
    30 ohm olup 200mW ile sınırlandırılmış maks. güç giriş-çıkış değerleri olan bir kulaklıkta belki duymazsınız bile.

12. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    KEF LS50 modeli 25-100W arası güç isteyen bir hoparlor. ARAS tek başına nasıl besleyebiliyor anlayan var mı :D Kafayı yemek üzereyim.

Collapse Signature Expand Signature
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,303
    Benim telefonla da HD600'u rahatlikla dinleyebiliyorum. Ses cikiyor yani. Lakin cikan sesin kalitesi de ona gore...

KEF LS50 8 Ohm ve 85 dB'mis... Dusuk guclu amfiler icin cok uygun bir hoparlor degil bence. Ancak metal tweeter illa ki ötüyordur az güçle bile. Ama o woofer'in olmasi gerektigi gibi kontrollu hareket edeceğini zannetmiyorum az güçle.

#33 zxc, 10 Ocak 2021
    Son düzenleme: 11 Ocak 2021
    artears ve thejustice bunu beğendi.