Tube Rolling Tartışma Platformu

'Diğer Ekipman' forumunda ulyses tarafından 11 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Başlığı Türkçe yazmak isterdim ama tam Türkçe karşılığını bulamadım. Gözüme kestirdiğim birkaç modelle konuya gireyim, umarım güzel paylaşımlara vesile olur bu başlık. :)

Driver EF95 olarak ;
    http://cgi.ebay.com/6J1P-EV-6AK7-EF...2ea7bebb73&_trksid=p3286.c0.m14#ht_1676wt_958

Power tube olarak ;
    http://cgi.ebay.com/6N6P-RUSSIAN-DO...588322e0b7&_trksid=p3911.c0.m14#ht_2392wt_958

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dl...664677&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1292wt_958

Tabi bunlar Rus yapımı, ucuz ama kaliteli ses verebilen lambalar. Kargo ücretleri de genelde bizler için daha uygun Amerikan versiyonlarına göre. Head-fi de fikir almaya çalışıyorum. Bakalım tavsiyelere göre bunlardan bazılarını alabilir, deneyimlerimi yazabilirim buraya.

2. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Fiyatları çok iyi ama bunlar zaten stock tubeler degil mi? Yani MK II EF95 ile gelmiyor muydu?
    Bu arada başlık çok iyi oldu, sağol ulyses. :)

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    O zaman ilk sorumu soruyorum;

Matched almak gerekir mi? Alırsak ne değiştirir, almazsak ne değiştirir?

Çünkü matched'ler tek tek olanlara göre baya pahalı..

Collapse Signature Expand Signature
  4. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Başlık hayırlı olsun :)

5. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    @Selim EF95 bir standart. Pek çok marka tube var bu modelde. MK2 ile gelenler Çin versiyonu. Yukarıda verdiğim Rus versiyonu. Bunun dışında RCA, General Electric gibi markaların da EF95 leri var. Ancak Amerikalılar 6AK5 olarak isimlendiriyor. EF95 Avrupa versiyonu.

@MuttFTS Matched olanlar test edilip aynı yada çok yakın elektriksel değerleri verebilen lambalar. Her iki kanalın aynı balansa sahip olması için tercih ediliyorlar. Pahalı lambalar alırken matched almak en mantıklısı. Ama zaten 4 tanesi 10 dolar olan Rus lambaları için çok şart değil. Biri dengesizse diğerini kullanıverirsin.

6. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Anladım ulyses, o zaman tube upgradei hem aynı modelin farklı üretimleri ile hem de üst modelleriyle yapılıyor. Doğru mudur?

7. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Amfinin desteklediği modelin farklı markalarından yapılabiliyor. Amfi birden çok modeli destekliyorsa seçenekler artıyor. Mesela Mk2 de driver tube olarak EF91-EF92-EF95 kullanılabiliyor. Power tube olarak 6N6P ve 6N6P-I ve rezistör moduyla bir iki seçenek daha çıkıyor.

8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    @ulyses
    rezistör modunu biraz açabilir misin? anladığım kadarıyla mkiii içinde var bu mod
    nasıl yapılıyor?

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Başka bir soru;

Bir X marka EF95 tüpümüz, bir de Y marka EF95 tüpümüz var. X olan pahalı, Y olan ucuz. İkisi de Rus diyelim.

Bu X ve Y'nin ses renkleri aynı iken X'in ses kalitesi daha mı iyi, yoksa X ve Y'nin ses renkleri de mi tamamen farklı?

Yada markaların her birinin ses rengi farklı mı? Yada ses kalitesi mi farklı?

10. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    @MuttFTS
    Muhakkak bir farklılık olmalı. Aynı serinin 10 dolara da 50 dolara da satılan markaları var.
    Hatta 10-15 kat pahalı markaların olduğunu biliyorum. Bildiğim kadarıyla temel farkları doğrudan ses kalitesini etkiliyor. Özellikle düşük-yüksek frekans aralığının ses çözünürlüğünü. Yine daha stabil ve uzun ömürlü oluyorlar.

11. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Rezistör mod amfinin içindeki bazı rezistörlerin daha yüksek empedanslı olanlarıyla değiştirilmesi. Böylece normalde kullanamadığı tube leri kullanabilir hale geliyor. Mesela mk2 rezistör moduyla mk3 power tubelerini kullanabilir hale geliyor. Mk3 de ne elde edildiğini bilmiyorum ama tahminim daha üst seviye tube leri kullanmak içindir.
    Lambaların değişimi (henüz hiç yapmadım) ses kalitesine de, tarzına da, sahneye de etki ediyormuş. Yorumlara göre stok Çin malı lambalardan markalı lambalara geçmek, yeni bir amfi sahibi olmak gibiymiş.

12. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Evet güç lambalarını modlamak yapılıyor bu mod. Bilgilendirme için teşekkür ederim ulyses sanıyorum beni aşan bir işlem bu :)

Bu arada ulyses,acaba mkii yi pfe ile kullanırken dipses alıyor musun?

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Bu arada alacak olan olursa haberleşelim, shipping'den yırtabiliriz pahalı olursa..

14. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    @Witness, low gain modunda hiç yok, onu kesin olarak söyleyebilirim. High gainde muhtemelen biraz oluyordur. Ama kaynak da önemli bence bu konuda. Amfinin dip ses yokken ekleme yapacağını pek sanmıyorum.
    @MuttFTS, o benim de aklımda. Ortak kullanılabilecek lambaları beraberce alıp shippingden tasarruf edebiliriz. Birde bazı lambalar 4 lü, 8 li çiftler halinde bulunabiliyor. Ortaklaşa alıp hiç kullanmayacağımız lambalara boşa para vermekten kurtulabiliriz.

15. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Toplu alımda beni de sayın. Bence de gayet mantıklı. Hem de izlenimlerimizi karşılaştırmış oluruz...

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Bende bu ef2 yi ciddi ciddi düşünmeye başladım,sizin elinize geçtikten sonraki yorumlarınızı bekliyeceğim. Peki ef2 ye en uygun lambalar neler bu konuyu biraz açar mısınız?

17. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Biraz araştırayım dedim,mkii,mkiii ve ef2 için en kaliteli lambalar mullard ve raytheon marka. ef95 standardı için alınabilecek en iyi lamba bu heralde:

http://cgi.ebay.com/Raytheon-Mil-Sp...s_R2?hash=item3a52d2e059&_trksid=p3286.c0.m14

Elbette şu rolling olayına vakıf olmak çok zor. Belirtildiği gibi aynı standart için 10 dolara da 50 dolara da modeller var. Ama 3-5 dolarlık modellere de kaymamak lazım karşılığında birşey almak için.

Anladığım kadarıyla" matched" almak çok önemli aksi durumda bir kanalın diğerine göre daha fazla ya da az ses vermesi durumu oluşuyor.

Bu arada ortalama fiyata iyi iş yapan marka-modeller nelerdir bir incelemek lazım. Çünkü orta sınıf lambalarda çok model var

18. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    GE 5 stars lambalarda iyiymiş. EF2, ef92 lambaları kullanabiliyormu? Tube rolling düşünüyorsanız onu da öğrenip öyle bakın derim. Ef92 lerin ses karakteristiği daha çok beğeniliyor genelde. Mesela Mullard M8161 çok popüler.

19. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    kullanılıyor olması lazım.desteklediği lambalar mkii ile aynı deniyor. bu arada ebayda lamba satan bir türk satıcıya rastladım lambalar şu adreste:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270444910192&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

@ulyses sence almaya değer mi? Nasıl olsa mkiii ya da ef2 alacağım için hazırda bulunsun diyorum . (grado marka rca kablosunu satın aldım bile :) )

ekleme:kesin olmamakla birlikte ef92 ler uyumlu değil sanıyorum. hasan ya da selim daha doğru bilgiyi verecektir.

20. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    EF92 uymuyor olması gerek. EF95 serisinden de Western Electirc 403B'ler de var bakılabilecek. Ben zaten matched alma taraftarıyım aslında, bir de aynı almama taraftarıyım. Biraz denek olsak da karakter öğrenebiliriz değişerek tüpleri..