Tube Rolling Tartışma Platformu

'Diğer Ekipman' forumunda ulyses tarafından 11 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    YILMAZ senin amfin çok yeni haziran ayında duyurulmuş bir amfi birazcık bekleyecen .1 baba 2 oğul siparişleri yetiştiremiyor...

2. nurix

nurix
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    8
    www.adisa.com.tr....

Tunali Hilmi Caddesi 67/6

06700 Kavaklidere - Ankara

TURKIYE

3. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Tanık walla parlak derken hani sennheiserlara karanlık denir ya, onun tam tersi anlamda parlak diyorum. Yoksa kastettiğim şey "sharp" değil. :)
    İkinci sorun için de detaylı karşılaştırma yapmak gerekir ard arda dinleyerek falan çünkü benim kullandığım sylvania ile general electric arasında çok büyük bir fark yok. Belki general electric biraz daha hacimli midlere sahip olabilir çünkü sylvaniaya göre bassları biraz daha hacimli geliyordu bu da mid-bassa biraz sirayet ediyor. Ama dediğim gibi aradaki fark çok hafif... (SR 80i ile)

Bu arada Türkiye'nin pek çok yerinde lamba bulmanın mümkün olduğunu sanıyorum. Özellikle eski elektronikçilerde radyo lambası diye ararsanız bulabiliyorsunuz. Hatta biraz şanslı iseniz çok nadir bulunabilecek modeller bile 3-5 kuruşa denk gelebiliyor. Ama modeli ile matched veya NOS falan almak için Hi-fi dükkanlarına bakmak lazım. Onlardan da Ankara ve İstanbul'da bol bol var.(Hasan'ın da dedigi gibi bir kac tanesi internetten de bulunabiliyor.)

4. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Teşekkürler adresler için. Bir bakayım şunlara :)

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Adisa'da bizim tube'lerden yok, Ankarada sadece dediğim iki yerde var.

Türkiye'deki lamba kaynağını da ben bugün keşfettim. Adamın elinde sanırım milyon tane lamba vardır. Türkiye'nin neredeyse tüm stoğu benim elimde diyor.. Ama fiyatları pek mantıklı değildi..

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Bu arada ben Mullard EF95, Raytheon 6AKW5 ve Lorenz 5654 aldım. Hepsi NOS. Kendi içlerinde serileri aynı ve aynı zamanda eşleştirilmiş.

Şu an Lorenz takılı birkaç saattir, biraz daha burn olsun da, sabaha yazarım..

7. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Bu modellerin equalentlerini nereden öğrenebiliriz? Mesela Lorenz 5654 diye geçen lambanın ef95 eşdeğeri olduğunu öğrenebileceğimiz bir site varmı?

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    6AK5=5654=EF95=M8100=CV4010=6096=403A/B=6J1=6J1N hatta bir de Lorenz'in EF905 olması gerek. 7 ayaklı pentode tüpler olacak. Voltaj değerlerini öğrenerek eşdeğerleri de bulabilirsin ama EF95 için bunlar. W olanlar var daha kaliteli diyorlar. Mesela Mullard EF95 ile galiba CV4010 aynı, sadece military kodu öyle geçiyor. 403A, Bye göre daha fazla ısınıyormuş ve ömrü biraz daha az oluyormuş. Fakat piyasada bulmak zor, hatta nettekilere de inanmayın boş kutu gelebilir diyor adam. (35$a felan gördüm demiştim.)

Şu linkte diğerleri de var: https://www.tubeworld.com/4-65.htm

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Bu arada ben bugün bir audiophile, aynı zamanda da çok iyi bir insan olan biri ile tanıştım. Ankarada lamba satıyor, araştırırken buldum. Geçen gün aldığım lambaların eşlendiğinden emin olamadığım için kontrol edebilir miyiz diye sordum ve olumlu cevap verdi.

Sağolsun beni misafir etti, lambaların bir çift sanki match değilmiş gibi gelmişti, onun da match olduğunu onayladı. Bayağı da muhabbet ettik. Öğrenci audiophile'lere yardımcı olmak görevimiz dedi ve bana da bir çift sıfır NOS Sylvania 6AK5W verdi ;D

Sanırım benim bu 4. lamba ile pek ihtiyacım kalmadı. Koray Bey'in fiyatlarını da buraya yazıyorum. Almak isteyen olursa benimle veya kendisi ile iletişime geçebilir. Aşağıdaki lambalardan başka Philips gold pin felan da hatırlıyorum aralarında ama yeni gelmiş fiyatları belli değilmiş. Olmayan lambalardan da bulabilirim dedi aklınızda bulunsun.
    1. Sylvania Jan 5654W, original box...4 euro each
    2. GE Jan 5654W, original box...4 euro each
    3. RCA 5654, white box...6 euro each
    4. Magnavox by RCA, white box...6 euro each
    5. Adzam 6AK5, white box...8 euro each
    6. Lorenz EF905, white box...12 euro each
    7. Valvo 5654, white box...10 euro each
    8. Siemens 6AK5W, white box...10 euro each
    9. Telefunken by Siemens 6AK5W, white box...10 euro each
    10. Mullard EF95, white box...10 euro
    11. Siemens 6AK5W, gold pin, white box...12 euro
    12. Mullard M8100, white box...12 euro

Benim soracağıma gelirse bu lambalar ne kadar zamanda burn olur? Elimde 4 çift lamba oldu ve uzun sürelerde burn olacaklarsa baya uğraşıcam demektir. Başka burn yöntemi yok sanırım?

2 kişi bunu beğendi.
  10. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Hasan en az 100 saat gibi geldi bana. Hatta ne kadar uzun o kadar iyi. :)
    Stock lambalar 40 saatte falan, sonradan aldığım lambalar ile arada öyle bir volume farkı var ki anlatamam... Artık 25-30'u pek geçmiyorum.

edit: Eklemeyi unuttum sonradan aldığım lambalar kullanılmış, ben en az 200 saat olarak tahmin ediyorum. Burn in tamam yani. :)

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Benim Mullard'lar şu an ancak 6-7 saat oldular. Ses bir dijit aşağıda dinlenebilir. Sesleri hakkında yorum yapmak istemiyorum hiçbiri için tam burn-in olmadan.

Ama şu adamın bana Sylvania verdiği iyi oldu, hepsi güzelce burn-in olduktan sonra kıyaslayabilirim. Sende de Sylvania var, karşılaştırmalı düşünme şansın olur..

12. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Evet, ufak da olsa bir fikir edinebilirsek iyi olur. :)

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Bir burn-in olsun da 4 çift tube da, ondan sonra fikir verebilirim sanırım hsonu felan az çok..

14. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Hasan lambalar ne alemde? değişik gelen ya da çok beğendiğin bir model-marka varmı?

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Hepsini az çok burn yaptım. Daha sonra benim kulaklık ve biraz da trooper'ın AD900 ile denedim :) Sonuç olarak bana şu şekilde geldi;

Mullard EF95: Bana göre bas tepkisi en iyi olandı. Ayrıntı açısından da diğerlerine göre eksik görmediğimden - psikolojik değilse biraz daha iyi bile olabilir - şu an Mullard'ı kullanıyorum. Bazen dinlerken özellikle basların inanılmaz güzelleştiğini düşünüyorum.

Raytheon 6AK5W: Bu da ayrıntı konusunda Mullard ile çok yakın geldi. Bas konusunda ise bir değişiklik oldu diyemem.

Lorenz 5654: Bunun haala modeli hakkında emin değilim ama Lorenz olduğunu biliyorum sadece. Bu lamba gerçekten ses rengini gerçekten değiştiren lamba oldu. Baslar azaldı ve tizler inanılmaz parladı. Ses SR80e bayağı yaklaştı diyebilirim.

Sylvania 6AK5W: Bu sanki Raytheon'a göre yarım adım geride gibi geldi, ama işin aslı çok da fark duydum diyemem.

Yukarıdaki lambaların hepsi üstünde gelen çin malı 6J1lere göre baya iyiydi. 6J1ler hepsine göre daha perdeli ve boğuktu.

Tüm lambalarda vokaller daha güzelleşip biraz öne geldi. Ayrıca hepsinde ses biraz yükseldi. Eskiden %45-50 civarındaki ses şu an %35-40 civarında çıkıyor diyebilirim.

Bu arada ayrıntı konusunda yorumlarıma tam olarak güvenemiyorum çünkü kulaklığım ayrıntı konusunda çok çok iyi değil biliyorsunuz. Bir de oturup uzun uzun dinleyemedim hepsini o da bir etken..

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    bende mullard ef95 ve m8100 arasında kaldım diyebilirim.

@ MuttFTS
    bu iki modeli deneme şansın oldu mu acaba?
    bir terslik olmassa yarın ikisinden birini sipariş edeceğim koray beyden. şimdi internette baktım biraz dışarıya satış yapıyormuş, heralde kargolama konusunda bir sıkıntı olmayacak.

17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Koray Bey'den değil de İzmir Fil Elektronik'ten de alabilirsin aklında bulunsun. Sanırım halen onlarla çalışıyor.

M8100, EF95e göre daha iyi dedi Koray Bey, ve ben onun yorumlarına güveniyorum. Aradaki farkı ne kadar farkedersin bilmiyorum ama 4€ var topu topu arada, denenebilir derim ben.

18. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    M8100 EF95'e göre daha başarılı bulunuyor head-fi de. Little dot kullanıcılarının bir çoğunun tercih ettiği lamba bu.

Bu arada Fil elektronik'in sitesinde lambalarla ilgili hiçbirşey bulamadım. ???

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Arayın veya mail atın.. Ben de tam bilmiyorum ellerinde var mı..

20. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Bu lambaları takıp çıkarması kolay mı?