(Tur Bitti) Rock Jaw "Resonate" IEM Techno-fi İnceleme Turu

'Kulaklık Genel' forumunda Chaturanga tarafından 16 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Değerli Techno-Fi ailesi,

2-3 ay önce dahil olduğum ve severek takip ettiğim forumumuza ufak bir katkı olması adına, Head-fi'da açılan bir başlıkta ilk kez duyduğum Rock Jaw Audio firmasına ait Resonate modeli ilgimi çekti ve firmayla irtibata geçtim. Techno-fi da tur başlatılması için inceleme amaçlı göndermelerini talep ettim. Kabul edip ürünü gönderdiler, yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum.

Şu anda bitmekte olan Sennheiser Momentum In Ear ve devam eden 1More Triple Driver turunun biraz daha ilerlemesini ve bu arada Resonate'in burn in olmasını bekledim. Firmanın önerisi 40-50 saat, ancak 150 saat gibi burn in olmuş oldu. Bunun 50 saatlik kısmı JLAB Audio da yer alan burn in dosyası ile, geri kalanı ise dinlediğim müziklerle oldu.

Kısacası aşağıda resmini göreceğiniz Resonate için tur yapacağız :)

Tura Katılanlar

1- akaelos
    2-Atilla
    3-DrWhite
    4-mattiadestro
    5-Pax
    6-Nazım
    7-Mustafa Alkan
    8-doğan özen
    9-ufuksaracci
    10-karanehir35

Uzun uzun okuyamayacaklar için resmin altında hemen tur şartlarını vereceğim, devamında ise kulaklığın fiziksel yapısı ve en sonda da firma ile ilgili bilgileri paylaşacağım, hiç duyulmayan bir firma olduğu için gerekli olduğunu düşündüm.

Turun forumda yapılabilmesi için destek sağlayan @baran88 hocama ve diğer yönetici arkadaşlara destek ve anlayışları için teşekkür ediyorum.

Ayrıca Rock Jaw Audio firması ve firma sahibi Joe A Watts a gıyabında da olsa ilgisi ve desteği için teşekkür ediyorum. (Many thanks to Joe Watts and Rock Jaw Audio for providing a sample unit for review tour on Techno-fi.) Tur sayfasının linkini kendisiyle de paylaşacağım.

Tur şartları diğer turlarda Baran beyin yazdığı şartlarla aynı olacak şekilde aşağıdaki gibi olacaktır,

- 10 kişiyle sınırlı tutulacaktır ve öncelikli talep eden 10 kişi katılacaktır
    - Ürünün size ulaşması (kargo ile veya elden teslim) 1.gün sayılıp 3.gün de kargonun yollanması gerekiyor. Örneğin Pazartesi kulaklığı teslim alan arkadaşımız, Çarşamba gün içerisinde kulaklığı kargolayacaktır. Kargolar gönderici ödemeli olarak bir sonraki alıcıya yollanacaktır.
    - Kulaklık hakkındaki fikirlerinizi bu konunun altında paylaşmanızı rica ediyorum. İsteyenler foto ekleyebilir, ağanın eli tutulmaz :)

Katılacak olanlara şimdiden teşekkürler ve iyi dinlemeler :)

KULAKLIK HAKKINDA:

Resonate, firmanın IEM olarak ürettikleri en iddialı ürün şu anda. Normal fiyatı 124 GBP (155 Dolar) ancak şu anda Head-fi üzerinden verdikleri bir indirim koduyla 93 Dolar'a alınabiliyor.

Resonate'in, donanımsal olarak nasıl bir kulaklık olduğuna dair bir kaç cümleyle özet geçmek ve sitesinden aldığım özelliklerini listelemek istiyorum.

Kulaklık aslında bir over ear kulaklık olarak yukarıdan aşağı takılabileceği gibi normal şekilde de takılabiliyor. Mikrofonlu bir model (Mikrofon sol kablo üzerinde), Android ve IOS uyumlu. Benzer fiyat aralığındaki birçok IEM den ayrıldığı nokta değiştirilebilir kablolu (MMCX) ve değiştirilebilir filtreli olarak gelmesi. Paketten 3 tane filtre çıkıyor. Bass (Yeşil), Referans (Sarı) ve Tiz (Mavi). Farklı ses karakterleri için kutudan çıkan uçların ve filtrelerin hepsini denemenizi tavsiye ederim.

Specification:
    • Drivers: Balanced armature + 8mm dynamic - Hybrid
    • MMCX detachable cables
    • 3x Interchangeable tuning filters
    • Can be worn as a standard earphone, or upside down with the cable over the ear
    • Compatible with iOS / Android Windows Smartphones
    • Impedance: 16 Ohm
    • Sensitivity: 103+/-3dB
    • Frequency response: 20 – 20000Hz
    • Cord Length: 1.25M
    • Jack type: Gold plated 3.5mm (spring loaded)
    • MIC with universal pause/play button
    • Eartips included: (S/M/L) silicone | (M/L) memory foam | (S) double flange.
    https://rockjawaudio.com/products/resonate

----
    ROCK JAW FİRMASI HAKKINDA

Firma ülkemizde hemen hemen hiç bilinmeyen bir firma olduğu için merak edenler için bilgi vermek istiyorum:

Rock Jaw Audio firması 2012 yılında İngiltere'de kurulan bir firma. Firmanın kurucusu Joe A Watts (Firma ismindeki JAW buradan geliyor) İngiltere'de DJ lik yapan birisiyken 23 yaşında kuruyor. Firma misyonunu kabul edilebilir fiyatlarla üstün ses deneyimi sunan ürünler üretmek olarak belirlemiş. Yani 1More da olduğu gibi onlarda makul fiyatlarla kaliteli ürünler üretme amacıyla hareket ettiklerini söylüyorlar.

Satışlarının yaklaşık %25 ini Japonya'da yapıyorlarmış. Sebebi ise Japon müzik tarzına göre ayarları yapılan uygun fiyatlı bazı modeller çıkarmışlar (Japonların genelde İngiliz ürünlerini tercih ettiğini de ilk kez bu vesileyle duydum, İngiliz ürünlerine karşı ilgi büyükmüş bizim Alman malı sağlamdır mantığı gibi onlarda da İngiliz ürünleri için bu algı varmış)

Japonya harici satışlarının çoğunu ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İsrail ve tabi ki İngiltere'de yapıyorlarmış. Dizaynı, üretimi vs anladığım kadarıyla hepsi İngiltere'de gerçekleştiriliyor.

Daha önce ürettikleri bazı modeller de var, isimlerini bulabildiklerim aşağıdaki şekilde.

Clarito
    Hydra
    Hydra V2
    Arcana
    Arcana V2
    Alpha Genus
    Alpha Genus V2
    Acero (Kafaüstü)
    Command

Ayrıca Kickstarter üzerinde başlattıkları hem açık hem kapalı olarak kullanıma olanak sağlayan bir kafaüstü modeli var ancak ürün üretim aşamasına geldiğinde üretim yapan fabrika kapanmış geçenlerde. (https://www.kickstarter.com/projects/1611247826/worlds-first-open-and-closed-headphone/description) Bu yüzden projeyi şimdilik iptal etmişler (backerların paralarını iade edeceklermiş) yeni fabrika arayışına girmişler.

Yani kısacası 5 yaşında firma olmasına rağmen ürettikleri ve beğeni kazanan modelleri var. Bir çaba içerisindeler gördüğüm kadarıyla.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Chaturanga, 16 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mart 2017
    15 kişi bunu beğendi.
  2. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Beni sayabilirsiniz ama benden deneyimli 10 kişi olursa çıkarım ben :) bu işe girdiğimde beri merak içerisindeyim o yüzden dahil olabilirim.

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Neden çıkacaksın hocam :) İlk sen dahil oldun şimdiden iyi dinlemeler.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Mart 2017, İlk mesaj zamanı 16 Mart 2017 ---
    Sizde RHA T20 vardı değil mi değişebilir filtreli, onunla kıyaslamada yaparsınız çok iyi olur.

3 kişi bunu beğendi.
  4. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    237
    Aynen ;)

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. gardanadam

gardanadam
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    145
    Birisi aldıktan sonra deneyip geri göndermeye kıyamazsa ozaman iyi olmaz.

Alıcam ben bunu kaç paraysa vericem hesabına döner :)
    Bende detaylı inceleme yapamam o yüzden ilk 10 kişinin hakkını yemek istemem.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Öyle bir şey olmaz hocam almak isteyen olursa sıfırını almak ister zaten :) Şu anda indirimli ve ücretsiz kargoyla alınabiliyor. 93 Dolara.

Ekliyorum sizi de, çok detaylı yazılsın gibi bir beklentimiz yok. Ne hissettirdiyse size diğer deneyimlerinize kıyasla onu yazın yeter.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Su Nigde ye gitme isi olmasa bende katılırdım ama Bu yolculuk isi elimi bağlı yor . Deneyimleri merak ile bekliyorum :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. Atilla

Atilla
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Bende kulaklık arayışında biri olarak, ufak tefek tecrübelerimle bile olsa bir değerlendirme yapmak isterim.
    Eğer benide dahil ederseniz çok sevinirim.

2 kişi bunu beğendi.
  9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Niğde'ye ne zaman gidiyorsunuz hocam, orası da ülke sınırlarında değil mi :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mart 2017, İlk mesaj zamanı 17 Mart 2017 ---
    Tabiki dahil edildiniz, teşekkürler.

10. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Valla hocam çok küçük bir köyüne gidiyorum . Oraya kargo getirtmek ve kargo göndermek çok zormus haftanın 1 günü oluyormuş o yüzden baya sıkıntı :)

11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Anladım hocam ne zaman gidiyorsunuz peki?

12. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    hic belli değil her an haber gelebilir. Bugün de yarin da . Hatta bu aksam bile. Tamamen şantiyeye bağlı bir durum.
    Belirsizlik olmassa zaten beni de ekleyin diyecegjm diyorum iste o yüzden. :)

13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Tamamdır hocam bu durumda yapacak bir şey yok :) Başka bir durum olursa haber verirsiniz eklerim.

2 kişi bunu beğendi.
  14. ufuksaracci

ufuksaracci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @Chaturanga kulaklığı denetmek için bu kadar özveriyle çabalamanı takdir ediyorum. Diğer bir yanda da bazı başlıkların açılmış olmak için ya da mesaj sayısı arttırmak için açıldığını görüyorum . Devamlı bir tavsiye isteği var ama böyle turlara katılan yok. Neredeyse birilerine zorla göndereceksin denemesi için. Listene yedek olarak beni ekleyebilirsin, eğer 10 kişi çıkmazsa elimden geldiği kadar bende bir şeyler karalarım.

6 kişi bunu beğendi.
  15. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044
    Hocam ekleyebilirsin beni de uygunsa, ingiliz hifi ı yabana atılacak gibi değil bakalım nasıl çıkacak.

5 kişi bunu beğendi.
  16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,489
    @Chaturanga, bu guzel dusunceniz ve cabalarinizdan oturu cok tesekkur ederim size. Benim de daha evvel ismini duymadigim bir marka bu.
    Denemek isterim acikcasi, tura beni de yazabilirsiniz.

7 kişi bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ufuk hocam teşekkürler desteğiniz için :)

Çok haklısınız denemeden sadece tavsiyelerle ilerlemek çokta anlamlı olmuyor. Neticede genelde uygun fiyatlı kulaklıkların alıcısı yada merak edeni daha çok, üst seviyeler zaten farklı bir klasman. En azından 200 dolar altındaki ürünlerle ilgili turlara katılarak neler var alternatif görme şansları olabilir bu fiyat aralığında arayışta olanlar, bende o yüzden 300 TL ve üstü konusuna yazdım belki fark edilmemiştir tur düşüncesiyle :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mart 2017, İlk mesaj zamanı 17 Mart 2017 ---
    Hocam ekliyorum sizi de memnuniyetle, teşekkürler.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mart 2017 ---
    Teşekkürler sizlerin katılması bizim için ayrı bir güzellik :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mart 2017 ---
    @ufuksaracci hocam sizi de ekliyorum bu arada. Tercih sizin denemek isterseniz yeriniz hazır.

5 kişi bunu beğendi.
  18. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    hocam beni de ekleyin, 1more ile karşılaştırırım aklımda kaldığı kadar.

4 kişi bunu beğendi.
  19. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Tamamdır hocam yeriniz ayrıldı :)
    @mattiadestro hocam bu arada bende 1More var, bende tur sonrası bir kıyaslama yapayım diyorum. Fikrim oluştu ikisi konusunda da ama yönlendirme olmaması için bir şey demiyorum şu anda :))

4 kişi bunu beğendi.
  20. ufuksaracci

ufuksaracci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @Chaturanga madem öyle biz @karanehir35 ile aramızda döndürürüz ona da uyarsa. Bizim sıramızı ona göre ayarlarsın.