Ucuz (1000 Lira Civarı) Transport Pc Tavsiyesi

'Diğer Ekipman' forumunda Sechtdamon tarafından 10 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Selamalr arkadaşlar,

Yeni başlık açmak zorunda kaldım, zira pek benzer bir talep olmamış ve teknoloji sürekli yenileniyor.

Bana Sadece transport müzikçalar olarak kullanılacak bir ucuz bilgisayar gerek. Sadece Foobar 2k kurup müzik dinleyeceğim.

İstediğim tek standart özellik gürültüsüz olması, yani mekanik harddisk ve fanı olmasın. Müzik dosyalarını ana kasamdan paylaşıma açıp erişmeyi düşünüyorum. Tek kasanın gürültüsü yetiyor zaten. :)

Usb çıkışını transport ddc'ye bağlayıp dac'a girişi öyle sağlayacağım.

Eğer kullandığınız yada istediğim özelliklere sahip olduğunu bildiğiniz bir cihaz varsa tavsiyeleriniz bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  2. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
  3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,527
    2 kişi bunu beğendi.
  4. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Raspberry Pi'yi ben de düşünüyordum. Hatta 50 dolar civarına bir eklentisi var, direk spdif çıkış da alınıyor. Fakat ekran vırt zırt yine 200-300 dolar civarına mal olacak. O yüzden bir netbook gibi birşey düşünüyordum fakat, sallanan sandalye hocanın paylaştığı bilgisayar bayağı ilgimi çekti. Tam transport pc gibi dizaynlanmış sanki. Bayağı da ucuz. Elimi taşın altına sokup alacağım muhtemelen. İyi ki açmışım başlığı yoksa aynı işi görecek bir bilgisayara bin liraya yakın bir para verecektim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,401
    Bu güzelmiş gerçekten, Kef x300a'yı PC'nin yanına taşımış olmasaydım hemen alırdım. Zira Kef'leri ilk aldığımda itx bir kasa toplayıp, üzerine eski ipad'i ekran ve klavye olarak yerleştirmek (olur mu onu bile bilmiyorum) gibi bir zihni sinir procem vardı, benzer bir konsept olmuş, hem de bu fiyata..

6. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,780
    bütçenin çok altına sadece transport yapacal birsürü alternatif yaratılabilir. fakat 1000tl diyince performanslı micro atx bir sistem oluşturulabilir...

anakart: 150tl amd soket fm2+ bir anakart örneğin :
    http://www.teknobiyotik.com/donanim...et-fm2-usb-3-0-matx-anakart.html#!prettyPhoto

cpu : amd a10 400tl : http://www.sanalmarketim.com/amd-a107850k-black-edition-40ghz-4mb-radeon-r7-vga-fm2/p_57731/

ram: amd a10 için 2400mhz olması önemli, 42$+5$kargo http://www.amazon.com/Corsair-Vengeance-2400MHz-Memory-CMY8GX3M2A2400C11R/dp/B00FMRV7OY/ref=sr_1_2?s=pc&ie=UTF8&qid=1460372585&sr=1-2&keywords=ddr3 ram 2400

hdd: PNY CS1311 240 GB : (yeni nesil) 60$+6$ kargo
    http://www.amazon.com/PNY-CS1311-Internal-Solid-SSD7CS1311-240-RB/dp/B019H3B3OW/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1460371861&sr=8-5&keywords=ssd 240gb

şuanda 150tl ye şöyle bir kasa var türkiyeden http://www.sahibinden.com/ilan/alis...bo-c2-aluminyum-mini-kup-kasa-281671761/detay

elde hali hazırda bir pc varsa hiç pc toplamayıp şöyle bir alternatife yönelinebilinir.
    network disk (nas) + android tv(pc) zımbırtısı + androidde çalışabilen bir dac
    yine 1000 liranın altına mal olacaktır.

Collapse Signature Expand Signature
    #6 KaraSinek, 11 Nisan 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Nisan 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  7. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    Hocam gurultusuz ve duzgun birsey istiyorsan mac mini veya raspery pi ye yonel bence. Diger turlu fansiz bir sistem icin fazla para harcaman gerekir.

Raspery pi 3 cikti su an, epey hizli onceki versiyona gore, evde local network e baglayip, laptop vs uzerinden uzaktan eriserek kullanirsin, hem uygun olur hemde isini fazlasiyla gorur.

Guzel gunler dilerim.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  8. adailton

adailton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Ben de benzer amaçla Raspberry pi2 ve volumio işletim sistemi kullanıyorum. Local networke bağlayabilir, harici diskinizi tanıtıp uzaktan buradaki müziklere erişebilirsiniz. Premium spotify hesabınız varsa doğrudan dinleyebilirsiniz. Apple ürününüz var ise doğrudan airplay kullanabilirsiniz.

Uyumlu bir DAC'ınız varsa müzikleri bit-perfect çaldırabilirsiniz. Yani raspberry pi'nin işlemcisinden tamamen bağımsız olarak ses sadece DAC'ta işlenir.

Ekran almak ekstra masraf olacak ama telefon ya da tablet üzerinden arayüze erişim sağlayabilirsiniz. Yönetim aracınız taşınabilir olacak yani, bu da diğer bir avantajı. :)

2 kişi bunu beğendi.
  9. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Hepinize önerileriniz için teşekkür ederim.

Raspberry pi'yi ben de düşünüyordum. Fakat toplamda, dac katı da eklendiğinde, kutusu vs derken 400-500 lira gibi bir fiyat çıktı.

Aslında apple en temizi ama meblağ çok yüksek. Bir de açıkçası foobar 2k yı çok beğeniyorum arayüz olarak. Kendim bir iki eklentiyle sade bir arayüz oluşturdum. Bu yüzden windows istiyorum açıkçası.

@sallanansandalye hocamın paylaştığı bilgisayar gerçekten fiyat/performans olarak iyi olabilir. Bana foobarlı logitech squeezebox olacak gibi geldi :)

Galiba iyi bir ddc alınca da usb performansının da pek önemi kalmıyor. Hem masrafsız bu bilgisayarı alınca da uzun süredir planladığım ampli yükseltmesini de yapabilecek gibiyim.

2 kişi bunu beğendi.