Ultimate Ears Super.fi 5 Pro Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Ultimate Ears' forumunda ferhatt tarafından 6 Mayıs 2007 tarihinde açılan konu

1. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    Ses kalitesi

bass
    super.fi 5 alma sebebim. güçlü tok vurduğunda bütün kulağınızı dolduran bir bası var. tertemiz diyemez biraz boğuk.
    özellikle mid-bass biraz fazla geliyor. 300 hz civarında 1- 2 db lik bir düşüş ile tam istediğim kıvama geliyor. Basslar için
    artı eksi birşey söylemeyeceğim. Eminim ki nefret edecekler de olacaktır. Ama benim beklediğim de buydu. Ne iyi ne kötü
    çıktı. Tam beklediğim gibi.

mid
    temiz ve renkli. doğallık konusunda iddalı değil. ama vokal ayrımı konusunda çok başarılı. kulaklıklar buğulu sesleri
    verirken çok çok müzikal. mest oluyorum buğulu sesleri dinlerken. Eskiden solo sandığım yerlerde back vokalleri
    duymaya başladım. şaşırıyorum gerçekten.

doğallık konusunda eksi, ayırım konusunda artı puan alır.

tiz
    tek endişem buydu. çünkü spesifikasyonlarında 16.000 hz den yukarı yok. hep acaba çok etkiler mi diyordum. şu an çok
    rahatım. gerçekten çok başarılı tizleri var. bu konuda bana güvenebilirsiniz. hatta etymotic tarzı tiz sevmiyorsanız
    (ki ben severim) tam bir doyuma ulaşacaksınız.

ben daha sert ve metalik tizler sevdiğim için eq ayarlarında 5db kadar arttırıyorum tizleri. psy trance dinlerken BBE ve
    mach3bass efektlerini açıyorum. gerçekten çok çok güzeller. gözlerimi kapatıp kendimi tamamen müziğe vermeyeli
    uzun zaman olmuş. ama kulaklığın kendisi sert tiz arayanlar için eksi puan alıyor.

kablo

kullanım açısından çok rahat bir kablosu var. biraz sert. super.filerin kablosu 20 dolara değişebiliyor. getirtirken bir tane
    yedek almayı çok düşündüm ama herkes kablolannın sorunsuzluğundan bahsediyordu vazgeçtim. onun yerine ıo adet
    double flange silicon aldım. doğru seçim yapmışım.

kablolarda kulaklıklardan 5 cm sonrasına kadar memory wire özelliği var. verdiğiniz şekli alıyor. bunu çok sevdim.
    koşmak için e5 ile birlikte en ideal kulaklıklar.

kablo sesi yok denecek gibi. müzik çalarken duymanız imkansız.

kulaklıkları alır almaz modladım. flip flop mod adı verilen bir mod var. kabloları bilerek ters takıyorsunuz. ue super.finin
    en kötü yanı olan kulaktan dışarı çıkma olayı neredeyse son buluyor. UE amblemi de kulağa bakan tarafta kaldığı için çok
    rahat ediyorsunuz. nette gördüğüm resimlerde çok çok daha iyiydi. Benim kulak anatomim daha dar açılı olduğu için ben
    de biraz çıkma oluyor. özellikle sol kulaklıkta. yine de kesinlikle çirkin değil . Düşme izolasyonu bozma gibi birşey söz
    konusu değil.

çıkıntı için eksi,(mod ile nötr) kablo sertliği için eksi,
    kalite için, dizayn için, ses içini değiştirilebildiği için, ayarlanabildiği için artı puan alıyor.

kalite

etylerde sonra şahane. Ety'leri gerçekten kırabileceğimi biliyordum. kablo bile içinde düğüm atılarak güvenliği
    sağlanmıştı. 5 dolarlık Sony'ler gibi yani. UE çok iyi iş çıkarmış. adeta taş gibiler. kıramayacağımı biliyorum. uzun yıllar
    beraber olacağız sanırım. metalik siyah aynı zamanda kulakta güzel duruyor. gösterdiğim arkadaşlarım bile karizma
    olduğu söylediler. IEM ne bilmezler :)

çok rahat bir kullanımı var. kablo yükünü kulak kepçesine verdiğiniz için uzun süre sabit kalıyor. böylelikle çok daha az
    rahatsız oluyorsunuz. 4 saat hiç çıkarmadan kullandım. çıkarttığımda hiç bir sorunum yoktu.

burada tamamen artı puan alıyor. eksisi yok.

sahne hissi

super.filerin puan aldığı bir nokta daha. balkan ezgilerini çok severim. mid-tizlerde biraz yükseltme ile tam istediğim
    kıvama geldi. (D2nin eq preset özelliği gerçekten hayat kurtacı bu arada.) bütün enstrümanları ayırt edebiliyorsunuz.
    klarnet, trompet, darbuka, keman, vokaller hepsi yerli yerinde.

yine eksisi yok bana göre bu bölümde.

izolasyon

double flangeleri aldığım için sevindiğim nokta. foam tipleri çok rahatsız. en güzel duruşu küçük tiplerle sağladım. ama
    bunlarda izolasyon açısından biraz fakir.

devreye double-flangeler girdi. custom dışında ideali bu oldu sanırım.

26db izolasyonla nötr kalıyorum. 20 db altı izolasyon yeterli değil. v-moda vibe benzeri ürünlerden bu yüzden
    uzak kaldım. her üç saatim yolda geçiyor. film ve dizi de izliyorum. benim için yeterli bir izolasyon şarttı.

etymoticler gibi 40 db değil ama vapurda trende başka birşey alsaydım da demeyeceğiniz kesin.

nötr.

fiyat/performans

burada da bir puan alıyor super.fi 5 pro. genelde shure e5 ile karşılaştırılan bir kulaklık. genel karakteristiği açısından,
    ama üç yollu yapısıyla tabi ki e5 öndeymiş.

gerçekten merak ediyorum. okuduğum incelemelere göre benim ideal kulaklığım e5 çünkü.

kulaklıkları teslim almak için cebimden çıkan para 245 ytl. 15 ytl de double flanglere verdim. toplam 260 ytl. 180 doları
    geçmeden ücretsiz kargo alamıyorsunuz. o yüzden birşeyler daha almanız şart.

müzik türleri

rock - elektronik - hiphop - RnB gibi bass ve tizlerin bir arada olması gereken her şey. kaliteli bir eq ile klasik müzik de
    dinleniyor keyifle. ama bass ve mid bassı kısmanız lazım. normalde her telden gelen titreşimi duymak için tizleri
    yükseltirdim ama bunda öyle bir şeye gerek yok. dedim ya tizleri en az bassları kadar başanlı.

psytrance dinlerken kulaklıktan çok D2 ile istediğimi elde ediyorum. flat seste psytrance dinlemek bile istemem. eksi
    puan verdiğim yerlerden birisi.

kutu içeriği

son olarak kutu içeriğinden bahsedeyim. eğer earphonesolutions'tan alırsanız ek olarak uçak adaptörüyle geliyor. kendi
    kutusundan ise 2 sünger, 3 boy silikon bir double flange uç çıkıyor. Yüksek güçlü cihazlara bağlamak için anfinin tersi işlev
    gören birses aparatı ve kulaklıkları rahatça temizlemek için bir aparat çıkıyor.

ayrıca şık bir metalik kutu çıkıyor. cebe girmez ama çantada çok rahat taşınır.

kutu içeriğinden de bir artı alıyor.

BASS: 8
    MID : 6
    TIZ : 7

FIYAT/PERFORMANS : 8
    KALİTE : 8

v3 ile çektim çok dandik oldu. her şeyim siyah ve karizmatik bu arada :D

2. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    saat 4 de yazdım bazı yerlerde türkçeyi katletmişiz. kusura bakmayın :D

3. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Merak ettiğim, başarılı olduğunu bildiğim kulaklıklardan biri. Birçok yorum okudum ve gerçekten merak ettiğim kulaklıklardan biri aslında. Özellikle bass performansı çok övülür, bass gereksinimi duyan müziklerde çok başarılı olduğu ancak daha enstrumantal türlerdeyse orta düzey olduğu söyleniyordu. Sen ondan da memnun kaldıysan çok iyi, güle güle kullan :wink, mutlu bir beraberliğiniz olsun :)

4. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    ben flat sesi değerlendirmedim tabi. mesela flat seste klasik - psy ve jazz benzeri müzikler dinlemek istemem açıkçası.

5. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    İnceleme için teşekkürler Ferhat. Senin şansına aldıkların Super.Fi'lerin yeni serisi olan 2.0'lar. İlk sürümlerde baya kırılma sorunları olmuştu. Yeni sürümde hem kablo iyileşti hem de aletin kasasını geliştirdiler.

Daha farklı bir cihaz ile farklı bir ses karakteristiği yakalamakta olası. Örneğin flat seste daha başarılı bir cihazla çok daha farklı bir ses karakteristiği yakalanabilinir. Zaten caz, klasik vb. türleri dinlemek için en son seçilecek modelin Super.Fi olması lazım. :)

6. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    biliyorum soundchaser 2.0 lar çıkmasıyla bir anda yorumlar değişmiş zaten. earphonesolutionsta üst sıralara tırmandı bir anda super.fi ler

bu arada kutusunun üstünde rock RnB country jazz diyor dinlenecek muzik türleri için. UE ye buradan sevgilerimi yolluyorum. jazz demlerinin sebebi groove herhalde, yoksa jazz dinlemek isteyene bundan önce önerecek en az 5 iem saydım şimdi kafamdan.

7. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Jazz için 150$ aralığında UM1 çok başarılı denebilir aslında.

8. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    e4 kesin tercih gibi duruyor jazz için. tabi bütçeye bağlı.

9. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık ferhat incelemen gerçekten çok güzel, farklı noktalara temas etmişsin, daha önceden de söylediğim gibi benimde ilerde almak isteğim KİM 5pro. Soru işaretleri vardı kafamda ve büyük bir kısmını giderdin, birde resimlerini ekliyebilirsen ve özellikle yanına farklı kulaklıklar koyman suretiyle çok makbule geçer :eek:k

10. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Evet Caz UM1'in kendini öne çıkardığı konulardan biridir bence de. Caz dinlerken ayrı bir keyif verir. Caz için en iyi seçim olarak KİM'de Shure E4c idi eskiden yeni seri de ses karakteristiklerini çok değiştirdiği için Shure kesin bir şey söylemek mümkün değil. Herhangi bir kulaklıktan bile KİM'lere verilen paraya çok daha fazla performans almak mümkün. İzolasyon için giriş ya da orta seviye bir şey alıp evde dinlemek için baba bir şey alırsanız daha verimli olacağı kanaatindeyim.

11. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    reimleri ekledim. soundchasera yüzde yüz katılıyorum. 200 dolardan çok vermem hiç bir zaman.
    portatifliğin gerektirdiği özellikler + mutlaka yeterli izolasyon + fiyatını hak eden ses kalitesi lazım.

evde kullanım içinse kulaklıktan çok 2.1 ses sitemlerine yönelmek bana daha cazip geliyor. tabi komşu + aile faktörleri de var.

12. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık ferhat resimler güzel, bu arada kutusu hakikaten çok güzelmiş, şimdi onda pakito dinlemek lazımdı bass ları test etmek için :)

13. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    senin için bir kaç pakito çekiyorum noxious.

14. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Evde dinlemek için aşırı yüksek sese çıkılmadığı sürece 2.1 ler ideal evet. Kulaklık bazen sıkıcı olabiliyor ya da insan kulaklık modunda olmayabiliyor. 2.1'ler de paranın alabileceği en iyi setler Altec Lansing'in MX5021 ile MX6021'i ikisi de çok başarılı aletler.

15. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    moving on stereo idi sanırım şarkının ismi ferhat davit g. remix olması lazım :eek:k

16. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Hoca sen böylesin işte herkesin kanına giriyorsun. Ne kötü adamsın sen... ;D

17. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    indirdim onu da. emule daki en popüler 10 parçayı indiriverdim ama denem şansım olmadı henüz. groove armada yeni albüm çıkartmış onu dönüo sürekli :)

ben de iyinin kötüsü koda 2.1 sistem var soundchaser.
    90W RMS. uydular ve sub tamamen ahşap.
    ayrıca uydular iki yollu.

iki sene önce 150 ytlye almıştım. tatminkar bir sistem benim için. ama dizayn berbat. sub ı zaten masaaltına gizledim. uydulara da hafif mod yaptım. amblemlerini gizledim siyah plastiklerle. bir de speakerları baş aşağı kullanıyorum bir zararı olur mu ya ? :)

edit : typo.

18. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Yav bu Koda ne iştir daha önce hiç duymadım ben. Microlab gibi bir şey mi?

19. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    yok daha bir hi-fi. ama 80lerde kalmış bir firma. kendini yenileyememiş. doğubank esnafı bilir :)

20. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    http://www.koda.comm-cat.com

Merkezi Çin'de olan ve ucuz üretim yapan bir firma gibi gözüküyor. Senin modelin kod numarası nedir Ferhat?