Ultimate Ears Triple Fi-10 İncelemesi

'Ultimate Ears' forumunda Hanamichi tarafından 11 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Kısaca bende düşündüklerimi yazayım . Uzun süredir Re-0 kullanıyorum ,Re-0 ın tiz ve mid performansından memnun kalsam da elektronik müzik türleri için yeterince baslı bulmuyordum . Bu açığı kapatmak için uzun süredir gözüme kestirmiş olmama rağmen kasası büyük olduğu için tf10 u denememiştim .Kulaklığın rock ve elektronik müzik türleri için bence bası ve hızı yeterli . Bu türler için iyi bir seçim olur .

Malzeme Kalitesi

Kulaklığı daha önce kullananların eminim en büyük sorunu ,kulağa oturmasından daha çok kablo olmuştur çünkü sert bir kablo ve kulaklık hareket ettikçe dışarıya doğru çekiyor .Kulaklığı takmak için bu kabloyla biraz savaşmanız lazım .Ben small uç kullanmama rağmen kulaklık kulağıma tam oturdu . Sesi için bazı fotoğraflarda gördüğüm Frankensteinlardan biri olmaya razıydım . Bende kötü durmuyordu ama emin olmak için çevremdeki diğer koca kafalar da denemem lazımdı . İlk önce ’’ Ya nasıl takıyorsun bunu ,ne gerek var böyle şeylere paranı boşa harcıyorsun ‘’ gibi alıştığımız sızlanmalarına aldırmadan kulaklarına saldırdım . Ortalama bir kafada kulaklığın normal durduğunu tespit edip dışarıda dolaşırken insanların bana bakmalarının sebebinin yakışıklılığım ve karizmam olduğunu anladım .

Baslar :

Daha önce dinlediğim ,Bass edition diye geçen modeller kadar basları diğer seslerin üstüne çıkmıyordu . Yani bu kulaklığı taktıktan yarım saat sonra kafanız şişmiyor . Daha çok bas ve mid bas arasındaki ayrımı daha ayrıntılı duyabildiğiniz için trance dinlerken tempolu bir ritimle birlikte altlardaki detayları da duyabiliyorsunuz . Daha önce bu kadar kaliteli ve yeterli bas verebilen bir armatür dinlememiştim . Hemen elektronik müzik albümlerini güncellemeye başladım .

Midler

Vokal ve bu aralıkta kalan sesler evet biraz geride ama müziğin temposunu bozacak kadar geride değil . Bu konuda re-0 kadar başarılı değil . Re-0 a göre vokalleri daha geride ve müzik çalarken sizi tam anlamıyla etkisi altına alamıyor . Vokal başarımı vasat değil ama çok başarılı bulduğum bir seviye de değil açıkçası . Kulaklığı elektronik altyapılı müzik türleri için alacaksanız ok ama jazz,blues gibi vokallerin önde olduğu türler için daha iyi seçenekler olabilir.

Tizler

Evet geldik zurnanın zırt dediği yere, aslında burada zurnadan daha çok zillerden bahsedeceğim . Basları bu kadar iyi verebilen bir kulaklık aynı zamanda tizleri de nasıl böyle başarılı verebiliyordu . Dinlediğim parçalarda zil sesleri detaylı ama biraz farklı geliyordu. Re-0 la karşılaştırdığım zaman tizlerin detaylı ama doğallık olarak biraz bozulduğunu fark ettim .

Sonuç

Sürülmesi kolay bir kulaklık şu an kullandığım Samsung Galaxy S3 te bile yeterli seviyede ses alınıyor.Kulaklık bence pfe 112 ve re-0 ın karışımı gibi olmuş . Elektronik müzik için gerçekten aradığınız kulaklık olabilir ama kulaklarınız küçükse kaliteli bir işkence aleti almış olacaksınız .Kablo sorununu da Audio Minor ve Bocur Audio nun yaptığı gümüş yada bakır özel yapım kablolarla çözebilirsiniz .

5 kişi bunu beğendi.
  2. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    879
    Eline sağlık.

1 yıla yakın kullandım zamanında bende. Yeri çok başkadır.
    Bu arada elekronik müzikler için tavsiyeler vermişsin. M-Audio ie40 da TF10 kasasından yapılmış bir kulaklık ve elektronik müzik performansı çok daha iyiydi TF10'dan. Akıllarda kalsın.

3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    Mizah unsurları da barındıran çok güzel bir inceleme yapmışsın Barış :)
    Eline sağlık!!!
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Temmuz 2014 ---
    http://www.compel.com.tr/P/18-10-2770
    ie40 için şu alttaki siteye baktım baya kazık bir fiyata satılıyormuş yalnız TR'de:)
    http://www.compel.com.tr/P/18-10-2770

Collapse Signature Expand Signature
    #3 moonstar, 11 Temmuz 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Temmuz 2014
  4. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    @sensable Teşekkürler . M-Audio ie40 bundan iyiyse onuda denerim tf10 un en çok korktuğum yanı kasasıydı . :)
    @moonstar Teşekkürler :D

#4 Hanamichi, 11 Temmuz 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Temmuz 2014
  5. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    879
    Ben teşekkür ederim Barış.

Bu arada aklınızda çok daha iyi bir kulaklık canlanmasın. Baslar daha hacimli ve midler 1 tık daha önde gibi düşünebilirsiniz. Onun dışında her yönüyle TF10'un aynısı M-Audio ie40. Birde gümüş renk acayip güzel duruyordu aletin kasasında onu hatırlıyorum.

6. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Aah ah seninle bunun sayesinde tanışmıştık hatırlar mısın? :) Cevahir starbaks senin bu camiaya girişin olmuştu.

Bu arada eline sağlık Barış.

7. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Midlerin biraz önde olması ses rengine olumlu etki edecektir diye düşünüyorum . Sende elektronik dinlediğin için sanırım M-Audio ie40 daha uygun olacaktır. Bana göre elektronik müzik için bu tarz detaylı ama koyuya yakın karakterdeki kulaklıklar iyi oluyor :) Tf10 rock içinde uygun gibi geldi bana iki türde de gezindiğim için benim için iyi seçim oldu :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Temmuz 2014, İlk mesaj zamanı 11 Temmuz 2014 ---
    @Mair Teşekkürler :)

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Abiler bu kulaklığın hızı nasıldır?

9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Bazı parçalarda sanki bir devir düşüklüğü hissediyorum ama genel anlamda bir sıkıntı yok bence

10. berktu

berktu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Barış abi, Um3x le azından bir kıyaslama yapsan dinlediysen çok memnun olurum. Nasıl bir fark var mesela?

11. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Um3x e hiç denk gelmedim Berk ,merak ettiğim bir kulaklık ta sesi nasıl hiç bir fikrim yok :)

12. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    E denk gelelim :) ister ramazandan sonra ister once yapalim bir bulusma.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Ramazandan sonra daha iyi olur yada katılım olursa lezzetli bir yerde iftar yapabiliriz :) Geçen bir ürün almaya geldim sizin o tarafa bildiğin şarjı %10 kalmış cep telefonu gibi oluyorum . Ben saat 17:00 /20:50 arası ekran koruyucusunda takılıyorum :D

14. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,877
    Onlar kulaklığa bakıyorlardır :), şaka bir yana inceleme için teşekkürler.

15. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    514
    Ikisini de uzun süre kullandım, hatta TF10'u benden aldı Barış bey. Kabaca TF10'un basları biraz daha az dokulu ve hacimce bir tık geride UM3X'e göre. UM3X'te midler ise çok çok daha önde ve daha başarılı geliyor bana. Tizlerde ise biraz yapaylaşma olsa da TF10'u daha iyi buluyorum.

Şahsi görüşlerim, elektronik müzik, pop ve klasik rock için TF10, trip-hop, caz ve blues için UM3X'i tercih ederim. Equalizer'a iyi tepki veren bir DAP varsa elinizde, veya custom equalizer ile tizleri bir miktar yukarı cekebilecekseniz UM3X uzun vadede daha kullanışlı olacaktır TF10'dan.

2 kişi bunu beğendi.
  16. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Şimdi Metalika dinliyorum 24/192 .hm602+tf10 artık denk mi geldir nedir nasıl bir sinerji olduysa güzel bir one performansı dinlemiş oldum . Parçayı dinlerken Lars Ulrich'in gerçekten grup için çok önemli bir gitarist olduğunu anladım .:D Kulaklığın boğucu basları yok bu yüzden davul ritmleri doğal olduğu için etkileyici geldi bana .
    Kulaklığı elektronik müzik içinde tavsiye etmiştim .Tf-10 da genelde Sert ,hızlı ve yüksek baslı türler yerine daha vokal ağırlıklı parçalar dinlemeyi seviyorum . Mesela ie8 'de Skrillex dinlemek daha keyifliydi o ezici bas ağırlığı bu kulaklıkta yok ama çözünürlük bana göre tf-10 da daha fazla olduğu için tech-house ,vocal trance tarzı dinlemek daha zevkli .

17. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Lars ulrich'i gitarist diye yutturmuslar, bi de seviniyor ne guzel dinledim diye

18. passionguy34

passionguy34
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Yakında bir portable setup yaparsam ilk iem'im olur herhalde.

19. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    301
    İnceleme için teşekkürler, bence tf10 bakır yada hybrit değil de gümüş kablo ile kullanılırsa daha verimli olur (kendi kablosunu saymıyorum bile :) )