Ultrasone HFI 2400 Kafa Üstü Kulaklık İncelemesi

'Ultrasone' forumunda Kayra Hi-Fi tarafından 31 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

İncelemeye başlayalım. HFI 2400 Ultrasone'un HFI serisinin en üst modeli.

Malzeme Kalitesi

Kulaklık son derece sağlam bir yapıya sahip. Kırılacakmış gibi bir izlenim vermiyor kesinlikle. İçe ve yana doğru katlanabilir bir yapısı var, bu pek çok şekilde taşımanıza avantaj sağlıyor. Kulaklık tek bir taraftan kablo alıyor, haliyle bu sol taraf. Kablo son derece sağlam. Bu arada kablo çıkarılabilir.

Teknik Detaylar

■S-Logic™ Natural Surround Sound
    ■Dynamic principle, open-back
    ■Frequency range 10-25.000 Hz
    ■Impedance 70 Ohm
    ■Sound pressure level 94 dB
    ■MU Metal bufferboard, reduced field emissions in accordance with ULE (=Ultra Low Emission) standard
    ■Driver 40 mm gold-plated
    ■Weight 292 g (without cord)
    ■Detachable straight cord (length ca 3 m) with 6.3 mm gold-plated plug
    ■Extra short straight cord (length 0,8 m) with 3,5 mm gold-plated plug
    ■Velvet transportation bag
    ■Demo CD
    ■Instruction manual
    ■Long-term availability of spare parts

70 ohm empedans ve 94 db'lik ses basınç düzeyi kulaklığı sürmesi kısmen zor bir hale getiriyor ama mesela bir Cowon D2 ile rahatça sürersiniz. Sürmek için en az Trekstor Vibez düzeyinde ses veren bir cihaz gerekli. Ben Sound Blaster X-FI 5.1 Surround PRO ile sürebiliyorum.

Cihazın yanında aksesuar olarak çok bir şey verilmiyor. Bir Demo CD, bir açıklama kitapçığı ve bir de taşıma çantası veriliyor.

Demo CD içerisinde son derece kaliteli bir kaç test müziği bulunuyor, dinlemek isterseniz buradan dinleyebilirsiniz.

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=294.0

Teknolojiler

■S-Logic™ Natural Surround Sound
    ■S-Logic™ PLUS
    ■ULE-Technology - MU Metal Shielding
    ■Safer Hearing

Bu teknolojiler içerisinde özellikle S-Logic teknolojisi daha geniş sahne için tasarlanmış. Aldığınız çevresel sesin etkisini arttırıp, sahne içerisinde daha fazla yer alıyorsunuz. Özellikle oyunlar ve filmler için ideal bir teknoloji. ULE teknolojisi kulaklığın oluşturduğu manyetik dalgaların oluşturduğu radyasyonu ciddi bir biçimde azaltıyor. (%98) Safer hearing ise uzun süreli kullanımlarda kulaklığın kulağımıza bir zarar vermesini, yani işitme kaybını önlüyor.

SES KALİTESİ

Kulaklık Hi-Fi ses veriyor, bunu belirtmem gerek. Çok üst düzey değil belki ama verdiği ses için Hi-Fi tabiri kullanılabilir. Verdiği ses son derece net, her şey yerli yerinde ve anlaşılır. Kulaklık son derece dengeli ses veriyor ayrıca. Hiçbir frekans diğerini örtmüyor. Bu açıdan çok ideal. Bir frekans eğrisi belirtmem gerekseydi, düze yakın bir frekans eğrisi olduğunu söylerdim.

İşte frekans eğrisi. Çok nötr değil aslında ama öyle belirli bir frekansın belirgin bir baskınlığı da yok gibi.

Baslar

Derin sayılabilecek, doğal basları var. Elbette bir CKS70 derinliği yok ama SM3'ten daha derin. Midbass kamburları pek yok. Midbass'lar son derece sade bir şekilde kulağımıza geliyor. Bass kalitesi üst düzey, açıkçası bir HD 600 baslarını bulabildim kalite olarak. CKS70'ten daha iyi bence. Bass seviyesi ise bir basshead'i tatmin etmez belki ama eminim ki pek çok kişiye yeter. :wink Bass seviyesinin çok yüksek olmamasını açık kulaklık olmasına bağlıyorum. Bir HD 650 bası yok ama HD 600 ile eş düzeydeler kanımca.

Midler

Kulaklığın en başarılı olduğu taraflar burada bence. Kulaklığı ilk aldığımda midlerde çok az perdelenme vardı ama o perdelenme Burn-In sürecinden sonra tamamen kalktı. Kesinlikle net bir mid başarımı var, oldukça kaliteli. Kimseyi üzmez adam akıllı bir oynatıcı ile. Vokaller ve mid ağırlıklı ses çıkartan enstrumanlar çok gerçekçi ses veriyor.

Mid kalitesi SM3'ten bir adım önde. HD 650 ve HD 600 iyi bir ekipman katkısıyla HFI 2400'ü biraz olsun geçecektir. (Tabii HFI 2400'e de iyi bir ekipman katkısı yapacağız.)

Tizler

Yeterince kaliteli, belki bir Grado kalitesi yok ama bir Sennheiser HD 650'den iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca HD 650'den daha önde. Bu noktada HD 600 ile eşitler bence. Sadece tizlerdeki ses renkleri biraz farklı olabilir. SM3 ile kapışırlar ama sonunda HFI 2400 galip çıkacaktır. :) SM3 biraz daha geride tizlere sahip ama kalite olarak HFI 2400'e çok yakın dediğim gibi.

Kulaklık özellikle gitarları çok iyi yansıtıyor. Zaten bu noktada Ultrasone'un övüldüğünü daha önce de görmüştüm. Bateriler de adam akıllı bir equalizer ya da efekt katkısıyla son derece iyi yerlere gelebiliyor.

Ayrıca kulaklık farklı player'larla tizler açısından farklı ses rengine sahip oluyor. A845 ile son derece sıcak tizlere sahip olurken, Sansa Clip ile daha metalik tizlere sahip oluyor.

Ayrıntı

Kulaklık ayrıntı açısından da çok başarılı. Ben daha bugüne kadar duyduğum herhangi bir sesi kaçırdığına şahit olmadım. Hatta bir iki yeni ses duydum da diyebilirim müziklerimde. Zaten SM3 çok iyi olduğu için bu konuda HFI 2400 beni şaşırtmadı ama bir kıyaslama yapmak zorunda olsaydım HFI 2400'ün burun farkıyla önde olduğunu söylerdim. HD 600 ve HD 650 burada iyi bir ekipman katkısıyla HFI 2400'ü geçer. (Tabii HFI 2400'e de iyi bir ekipman katkısı yapacağız.)

Sahne derinliği ve genişliği

Sahne çok derin değil ama önde de değilsiniz. Ortadan biraz daha derin diyebiliriz. Sahneyi güzel yansıtıyor benim açımdan. Benim tam istediğim konumda. SM3'ten biraz daha derin, HD 600 ve HD 650 ile de eşit gibi geldi bana HFI 2400.

Genişlik ise sahip olduğum bütün kulaklıklar arasında en genişi. Bunu açık kulaklık olmasına ve elbette S-Logic teknolojisine borçluyuz. Stereo başarımı son derece güçlü. Sol taraftan gelen sesler ile sağ taraftan gelen sesler arasında zaman zaman ciddi boşluklar bile oluşabiliyor. Bunu özellikle Binaural kayıtlarda fark ettim. SM3'ten %25 daha geniş. Sahne genişliği HD 600 ve HD 650'den de daha iyi kanımca.

Resimler

Gelelim resimlere. Boyut belirtmesi açısından A845 ile kullandım. İlk resim;

Diğer resimleri kafada nasıl oturduğunu göstermek için çektim. Resimde kardeşim var. ;D Buyrun;

Bir de kendimle olan bir resim var. Kilo vermem gerektiği açıktır herhalde. :knuppel2: (Geçen sene çok kilo almıştım ama yavaş yavaş vermeye başladım aslında. Zamanla daha da verip, ideal kiloma ulaşacağımı umuyorum. Sabır. :wink )

http://www.hizliupload.com/di-73UA5IAL.jpg (Bu resmi img haline getirmedim. İsteyen baksın. Konu asıl amacını yitirmesin.)

Kutusunun ve aksesuarlarının resmini koymaya gerek duymadım.

İncelemem bu kadardır, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Not: Cihazı çok üst düzey ekipmanlarla dinlemedim ama amplifikatörlere olmasa da, DAC'lara özellikle iyi tepki vereceğini düşünüyorum.

2. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    Denek kardeş ;D
    Burn in ve detaylı inceleme sonucunu bekliyoruz ^-^
    Bir de A845 o kulaklığı besleyebiliyor mu?94dB gibi düşük bir hassasiyeti var sonuçta.

3. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Yok Barış, son seste yetersiz kalıyor ama ben uzun süredir kendimi kısık seste müzik dinlemeye alıştırdığım için sorun olmuyor o kadar. 70 Ohm harbiden 70 Ohm. (Desibel olayını da unutmayalım.) Onu da unutmayalım, sağ olasın. Adam akıllı beslenme isteyenler için Cowon D2 tarzı bir MP3 Player, ya da ufak bir cep amfisi yetecektir yine de. O kadar da sürülmesi zor bir kulaklık değil yine de, Sound Blaster X-FI 5.1 Pro ses kartım yetiyor sayılır beslemesi için. :wink

4. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Alla Alla mesaj yazmıştım silinmiş :)

Tekrar sorayım madem, neden HFI 2400 tercih ettiniz özel bir sebebi varmı? 580 yada 780 den farkı nedir?

5. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Onu da yazmayı unutmuşum. ;D HFI 2400 çıkarılabilir kabloya sahip. Bu bir. :) Bir de diğer bütün HFI ürünleri kapalı kulaklık ama HFI 2400 açık kulaklık. Abartılı olmayan bas ve daha iyi sahne başarımı için HFI 2400 daha iyi olacaktı bu açıdan. Ayrıca, kadife pad'li olması sayesinde kulağımı daha az terletecektir. Diğer HFI ürünleri sahte deri pad'li.

Diyebileceklerim bunlar. :)

6. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Beyerlerin tizlerinin neresi sıcak allasen Kayra? Beyerlerin tizler son derece agresiftir, hele dt880 evlere şenlik.

7. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Özellikle kablo değişikliği düşünülmüyorsa bence kablonun değiştirilebilir olması pek önemli değil. Çok üst düzey bir kulaklık değil sonuçta.
    Açık yapıda olmasıda sahneyi ne kadar etkilesede, kapalı modellerinde kullanılan s-logic olayının sahnede çok iyi sonuçlar verdiği yazılıyor sürekli olarak.

Bende 580 yada 780 incelemesi içindeyim bu sebepten fikrinizi sormuştum teşekkürler.

780 nin, 580 den farkı çok baskın olmayan üst ve alt frekansları olarak gösteriliyor. Şu compelede gidip bir dinleyemedim şunları.

8. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Benim bu konuda tanımlamam sizinkiyle çok da uyuşmuyor da olabilir Erdinç hocam. Yani aynı şeyleri kastederken farklı söylemler içerisine giriyoruz galiba. Analitik olmaktan çok uzak tizleri var demek daha uygun sanırsam. Bir ER4S gibi tizlere asla sahip değil. ER4S çok analitik, bu bana soğuk tizleri anımsatıyor. Sıcak derken boğuk olmasını kastetmiyorum yani. DT 880 ise analitik olmaktan çok uzak, aynı HFI 2400 gibi. Bunun için sıcak dedim. Dinamik tizleri var. Geride ya da önde olmasıyla bir alakası yok yani söylemimin. Eminim şimdi daha anlaşılır olmuşumdur.

Hocam, kablo değişikliği değil asıl amacım. Olur da kabloda bir sorun çıkarsa diye bunu bir avantaj olarak gördüm. (Her ne kadar kablo çok sağlam olsa da. ;D )

Kapalı modellerin sahnesi kötüdür demedim zaten, sadece açık modellerinin daha iyi olacağını düşündüm. Ki denediğim diğer HFI 450 modelinden bariz bir biçimde daha geniş sahnesi var HFI 2400'ün. :) HFI 580 ya da HFI 780'in de sahnesi iyidir ama, HFI 450'den yine iyidir kanımca. :wink

Bu arada Compel'de HFI 580 ya da HFI 780'i deneme şansınız olmayabilir, haberiniz olsun. :)

9. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Sahne konusunda 2400 ile 450 yi kıyaslamanız pek adil olmamış :)
    Bu arada compel ile yazıştım, istediğim modeli dinletebileceklerini söylediler. Stoklarında olması yeterliymiş ki.. 580 ve 780 modeli stoklarında var gözüküyor.

10. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Ben açık olarak göremeyince deneyemeyeceğinizi düşündüm ama denetiyorlarsa ne mutlu size. :wink

HFI 450 ile kıyaslamak pek doğru değil ama deneyebileceğim bir o vardı açıkta. :)

...

11. gencebayx

gencebayx
    Expand Collapse
    Guest

Ultrasone 580 ve 780 benimde fazlasıyla merak ettiğim kulaklıklar.Ama işte İstanbul'da yaşamamamın gözü kör olsun,deneyemiyoruz. :)

12. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    sevgili Kayra hifi

kulaklığın hayırlı olsun keyifle ve sağlık içinde dinle inşallah...

ben de daha gectiğimiz aya kadar ultrasonun 780 modelini kullanıyordum ve gerçekten çok memnundum
    piştikçe çok daha ses vereceğini sana söyliyeyim sabır edip bekleyeceksin basları gayet güzel derin ve detaylı uzamıyor tizleri kıvamında... 780 kapalı idi ona ragmen sahne genişti açık kulaklıkta heralde daha geniş olur diye düşünüyorum..

bu arada kilo vermeye başlaman iyi olmuş kardeşim sağlık açısından şart .. ayrıca sevgili kardeşinde çok şirin bir delikanlı ona da selam ederim.

sağlıklı ve mutluluklar içinde müzikli günler dilerim tekrardan..

13. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Sağ olun hocam güzel yorumlarınız için. :)

14. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

İncelemem bitmiştir arkadaşlar. :)

Zevkle okuyun. :)

15. Nino İnfeliz

Nino İnfeliz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Elinize sağlık hocam üst düzey degil dediginiz kulaklık 200 euro :c

16. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

Teşekkür ederim. :wink

17. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

[quote author=Nino İnfeliz link=topic=2999.msg38047#msg38047 date=1328634512]
    Elinize sağlık hocam üst düzey degil dediginiz kulaklık 200 euro :c
    [/quote]

Yorumunuzu değiştirmişsiniz, yeni bir iletiyle cevap vereyim. Fiyatı 295 $ ama çok daha pahalı ürünler var. O yüzden "Çok üst düzey" değil dedim. Yine de üst düzey ama. :wink

Bu arada, kulaklığı daha çok Sound Blaster X-FI Surround 5.1 PRO ile kullanıyorum. O da son derece net bir ses veriyor DFX eklentisiyle beraber, kısmen sıcak bir ses veriyor ayrıca. :)

18. Nino İnfeliz

Nino İnfeliz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    prodüksiyon için tavsiye edebilceginiz bir model var mı

bütçem 200-300 tl :-\

19. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Ultrasone pro 900 ' e ses kalitesi nasıldır acep. Pro 900 den çok memnundum ama satmak zorunda kaldım.

Collapse Signature Expand Signature
  20. Kayra Hi-Fi

Kayra Hi-Fi
    Expand Collapse
    Guest

[quote author=Nino İnfeliz link=topic=2999.msg38219#msg38219 date=1328709200]
    prodüksiyon için tavsiye edebilceginiz bir model var mı

bütçem 200-300 tl :-\
    [/quote]
    HFI 580 önerebilirim hocam.
    PRO 900 daha iyidir kanımca ama arada bariz bir fark yoktur. Hatta sadece sahne olarak HFI 2400 daha iyidir. (HFI 2400'ün açık kulaklık olmasının avantajları.)

Diyebileceklerim bunlar.