Ultrasone HFI 2400 Kafa Üstü Kulaklık İncelemesi

'Ultrasone' forumunda Kayra Hi-Fi tarafından 31 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Dinlediğim kadarıyla 580 daha sıcak, müzik dinlerken daha bir eğlenceli.
    780 ise daha flat ve daha soğuk, sanki prodüksiyon için daha uygun gibi.

2. HD 800

HD 800
    Expand Collapse
    Guest

Güzel inceleme, orta düzeyin mid ve sahne olarak en iyi kulaklıklarından.

Bu arada @Oronra'ya katılıyorum. :)

3. HD 800

HD 800
    Expand Collapse
    Guest

Uygun fiyatlarda iyi ses veren bir açık kulaklık arıyorsanız; benim sattığım sıfırından farksız HFI 2400'e bakabilirsiniz.

4. select_id

select_id
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Halen bu kulaklıktan elinde olan var mı bilmiyorum ama varsa yardımcı olabilir mi?

Daha kulaklığı yeni aldım. 2. el bir ürün. Klasik müzik, jazz dinlerken çok hoşuma gitti detayı sahnesi.
    Ancak Metal/Rock dinlerken zevk alamadım. Daha spesifik konuşmam gerekirse Metallica - Whiskey in The Jar dinlerken arkada çalan zil sesi çok kulağımı tırmaladı. Aşağıdaki videoda dinlerseniz sürekli arka plandaki zil sesi.

Sanırım şu zil sesi oluyor: http://en.wikipedia.org/wiki/Hi-hat
    Ses ise şu sanırım: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/Hi_hat_open.ogg
    Kulaklık tam o frekansta bir tepe yapıyor sanki. Equalizer ile dengelenebilir ancak normal mi bilemedim.
    Sennheiser HD 201 ile dinlediğimde her zaman dinlediğim Metallica. Ama HFI 2400 ile dinlerken beynimde ziller çalıyor.
    Ne dersiniz? Kulaklığın karakteristiğinden mi? Başka bir durum mu var?

--------------------

Bu arada frekans tepkisi yüksek frekanslarda kötü olsa da mid ve basları bastıracak kadar bir tepe yapmamış.

#24 select_id, 31 Aralık 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Aralık 2014
  5. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Bence beslenemiyor kulaklık düzgün. Neyle kullanıyorsunuz? amfi var mı? Benzer şeyleri dt1350 ile yaşadım ve çözümü fiio e17 olmuştu.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  6. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Kismen evet beslenememe kismen de kulaklik zaten böyle olabilir.
    Bu arada frekans grafiginden surada iyi burada kotu diye bir anlam cikarilamaz. Bu kulaklik icin frekans grafiginde anlasilmasi gereken tek sey alt basin guclu olmamasi ve agirligin midbassta olmasi. Zayif olmayan bir tiz performansi da goruluyor. Ancak ozellikle guclu degil.

2 kişi bunu beğendi.
  7. select_id

select_id
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Amfi yok, PC çıkışı ile kullanıyorum.
    Frekans tepkisinden iyi kötü anlamı çıkmaz derken, benim için çıkıyor. Tabi terimleri farklı algılıyor olabiliriz (iyi/kötü anlamında). Ancak Tizlerde doğrusallık olmadığı ortada diye düşünüyorum. Ha bu dinlemeye çok çok etki etmiyordur, onu bilemem, o konuda sizin daha deneyimli olduğunuzu kabul ederim :)
    Açıklamalar için teşekkürler.
    Bir de amfi ile denemeye çalışırım.

8. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    O tizlerin tırmalaması bazen kayıttan olabiliyor, kayıtlarınız kayıpsız mı acaba? Birde teknik detaylar bazen yanıltıcı olabiliyor, hatta benim genel yorumum teknik detaylara takılmamanız :)

#28 lucabalo, 31 Aralık 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Aralık 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  9. select_id

select_id
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Takılmamaya çalışayım ama ben teknik elemanım, o yüzden biraz zor :)
    Ama deneyimlerinize güvenip tekrar fırsat bulunca test edeceğim.
    Teşekkürler.

10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,246
    Direk bilgisayarın kulaklık çıkışı her zaman kötüdür ve bazı frekanslarda pik olabilir. Ben de zamanında direk bilgisayardan dinlerken vokallerde cızırtı oluyordu mesela. En kısa zamanda bir DAC edinin. Aradaki farkı görünce zaten bilgisayar üreticilerine lanet edeceksiniz :)

11. select_id

select_id
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Laptopun ses kartında HD ibaresi olsa da DAC olan birini bulursam önce bir denerim :)
    Laptopumda da PC'de de aynı sesleri duydum gerçi. Daha önce kaliteli kulaklık ile dinlemediğim için belki bana farklı gelmiş de olabilir.
    Sennheiser HD201 ile aynı kaynaktan dinlediğimde bir fark hissetmemiştim.

12. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Kulaklık öyle de olabilir, beğenmemiş olabilirsiniz sesi, ultrasone hastaları kadar hiç sevmeyen de var okuduğum kadarıyla. Sizin kulaklığınızı kullanan birileri daha sağlıklı yorum yapabilir, günlük kullanım için üretilmiş portable bir modelse hiç amfi filan aramanıza gerek yok sesi hoş gelmemiştir. Bendeki dt1350 pcden yüksek ses verse de ses kötüydü çok kulak tırmalayacak kadar, direkt pcden çıkış alıp amfi olarak e17'yi kullandığımda bile iyiydi, e17'nin dac devreye girince de farkını ortaya koyuyordu ama stüdyo kullanımı için üretilmiş, taşınabilirlik iddiası olmayan bir model.

13. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Vah vah, incelemem mahvolmuş.;D

Bu arada, HFI 2400'ü Sedef Audio lambalı amfi ile kullanırken son derece derin baslar alıyordum. Amfiden kaynaklı bir durum olsa gerek ama normal olarak telefona veya müzik çalara bağlayınca midbasslar biraz daha ön plana çıkıyor. O grafiği nedense çok doğru bulmadım. Kulaklığın mid ve tizleri yeterince belirgin. Tabii yine telefonlu kullanımda. Aslında grafik doğru olabilir ama kulaklık açık kulaklık olduğu için karakterini kapalı kulaklık gibi yansıtamıyor olabilir.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Ocak 2015 ---
    Sanırsam grafikler doğru. Yıllardır yanlış tanımışım ben bu kulaklığı. Öyle bas ağırlıklı gelmedi bana hiçbir zaman. (Amfili kullanım belli ki çok fark ediyor) Hatta bir arkadaşım "Bunda bas yok" deyip, kulaklığa 0 (Sıfır) puan vermişti.:b Tabii bilgisayardan dinletmiştim. Şu kulaklığı bir ömür kullanmaya çalışacağım ama bir de amfi almak lazım.

#33 Kayra, 2 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Ocak 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  14. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Ali hocam dikkat et haa :knuppel2: Bu kulaklık hem açık, portable olmaz, hem de 3m ve 0.8m olarak iki kablolu, portable olmaz.
    0.8 ile köy olur ne kasaba :) Tabi dapını göğsüne sabitlemeyeceksen veya Sansa Clip+'ını onun tacına klipslemeyeceksen.:evl

3 kişi bunu beğendi.
  15. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Doğrudur hiç bilmediğim bir kulaklık aslında, arkadaşın dedikleri bana dt1350 ile yaşadıklarımı anımsattı o yüzden amfidir dedim, Kayra'nın dedikleri de doğrular nitelikte, equalizer ile yaptığım denemelerde e17 gelmeden önce midbass'ın beni rahatsız eden kısım olduğunu farketmiştim, amfi ile tüm frekanslar doldu ve sivrilik gitti sesteki. Ultrasone ile ilgili o kadar çelişkili inceleme ve yorumlar var ki internette denemeden yorum yapmam hiç güvenilir değil aslında :D