Ultrasone HFI 580 Kulaklık İncelemesi (rev. 10.02.12)

'Ultrasone' forumunda Engin tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,789
    Kulaklığınız hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın..

2. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    ULTRASONE HFI 580

- S-Logic™ Natural Surround Sound Plus
    - Dynamic principle
    - Frequency range 10-22.000 Hz
    - Impedance 32 Ohm
    - Sound pressure level 101 dB
    - MU Metal bufferboard, reduced field emissions
    - in accordance with ULE (=Ultra Low Emission) standard
    - Driver 50 mm Mylar
    - Weight 285 g (without cord)
    - Straight cord (length ca 3m)

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

BAŞLARKEN
    Kulaklık bugün elime geçti, o sebeple detaylı inceleme detaylarını ilerleyen günlerde ekleyeceğim. Malüm kulaklığın ses karakterinin biraz oturmasını beklemek istiyorum. Bu gün ise çok kısa olarak ilk izlenimlerimi özetle paylaşmak istedim.
    Bu arada Ultrasone ları görmemi sağlayan Hasan'a da (MuttFTS) teşekkür etmeden olmaz. Saolsun onun yönlendirmesiyle Ultrasone HFI 580 ve 780 leri incelememe almıştım. Teşekkürler Hasan

KUTU İÇERİĞİ
    Aslına bakarsanız ürün sıradan bir kutuda geliyor, daha şık bir kutuyla her ne kadar maliyet yükselecek olsada albenisinin daha fazla olacağını düşündüğüm bir ürün.

Kutu içeriği ise minimumda tutulmuş;
    - Kulaklığın kendisi, HFI 580
    - Vasat bir kulaklık taşıma çantası (yumuşak bir bezden yapılmış), Ultrasone logosu taşıma çantası üzerine vasat bir şekilde işleme yapılmış.
    - Demo CD si
    - 6.3mm jack
    - Kullanım kılavuzu

MALZEME KALİTESİ
    Taç kısmı padlerin olduğu yer ekadar oldukça sert plastikten imal edilmiş, çok al benisi yok belki ama sağlamlık konusunda güven verdiği de bir gerçek. Padleri suni deri, pad yapısı elips, kablosu tek tarafdan (sol) ve değiştirilebilir değil. Sert ve uzun bir kablo yapısı var, bilgisayarınız masanın üzerindeyken yakın bir yerlere uzanıp dinleyebilirsiniz bile. Taç kısmının içinde yine suni deriden bir yastık yapılmış, kafanıza basan kısım burası.

Kutu içinden birde taşıma kılıfı çıkıyor ama vasat bir işçiliği var. Özellikle kılıf üzerindeki ultrasone işlemesi 3. sınıf malesef.

KONFOR
    Kulaklığı denediğimde Allahım bu ne dedim, o kadar sıkı bir yapısı vardı ki resmen mengene gibiydi. Doğal olarak padlerde kafanıza ciddi şekilde baskı yapıyor. Taç kısmının en üstündeki yastıklar çok çok rahat değil fakat tahammül sınırları içinde.

Derken 1.5 gün içinde taç kısmı o eski sıkıcı halinden daha gevçek bir hal aldı ama biraz daha gevşerse hayır demek mümkün değil. Şu an düne nazaran çok daha rahat buldum kulaklığı, acaba ben mi alıştım yoksa cidden daha mı gevşek sorusunu da sormadan edemiyorum kendime.

Padlerinin elips oluşundan yine ilk kullanımın saatleri içinde kulaklarım çok baskı altında kaldı. Elips oluşundan diyorum çünkü padler kulağınızı tam içine almayabliyor, aynı büyüklükte yuvarlak pad leri olsaydı sanırım çok daha rahat olabilirdi. Fakat şu an yine düne nazaran daha rahat buluyorum pad lerinide.

Ama şunu söylemekte fayda var ki.. taç yapısı ne kadar gevşese de pad leri kulağınıza ne kadar otursada çok uzun süreler boyunca kafanızdan çıkarmadan sabır edebileceğiniz bir konforu yok ne yazık ki. En azından bir iki saatte bir çıkartıp nefes almak istiyor insan.

SES KARAKTERİ (İlk gözlemlerim, tahmini 25 saat lik burn-in öncesi ve sonrası, dac ve amp kulanılmadı)
    Öncelikle belirtmek isterim ki kulaklığın ses karakteri hakkında ki görüşlerimi kendi beklentilerime göre yorumlayacağım. Her dinleyici bu konuda bana katılmayabilir.
    Kaynak olarak genelde 320kbps lık parçalar ve FLAC kayıtlar kullandım.

580 ve 780 i test ettiğimde 780 i çok daha flat bulduğumu belirteyim, 580 ise çok daha renkli ve sıcaktı benim adıma. İkiside pişmemişdi ve aralarında çok büyük ses farkları da yoktu, ses karakterleri bir birine çok yakın ama 780 daha flat ve soğuk buldum. Belki daha doğru ses veriyordur ama bana hitap etmedi açıkcası.
    580 ise 780 den sadece birazdaha vurgulu alt frekanslarına sahipti ve söylendiğinin aksine bir bashead yapısı yoktu.

Basları belirgin ve sıkıydı, ama tiz ve midleri yutmuyordu, hatta ilk zaman kulağıma ciddi basınç yapıtğını hissettim. Bir yandan taç kısmı sıkıyor, diğer yandan pad leri basıyor ve basları sıkı sıkı vuruyordu. Durumun değişeceğinin farkındaydım fakat değişikliğin ne boyutta olacağını bilmiyorudum.

Şu an yaklaşık 25 saatlik pişme sürecini tamamladı. Alt frekansları inanılmaz yumuşadı, ama hala hacimli ve vurgulu. Beklediğim ve pişman olmadığım bir değişim diyebilirim. Sub larda da hava portu olan subları pek sevmem aslında, kapalı kutu dedikleri yapıyı severim. 580 şu an tam bu şekilde, uzamayan alt frekanslarıyla oldukça atik ve hızlıda vurabiliyor.

Heleki bir drum solosu dinledim hayran oldum, neredeyse hiç bir ritmi kaçırmadı, sadece çok hızlı anlarda ufak bir karışıklık oluyor. Ama şunuda söylemek lazımki bende resmen hata aradım, değilse farkına varmak çok mümkün değil. Zaten o kadar uzun ve hızlı drum sololarıda genelde demo veya test parçalarında oluyor :)

Diğer bir nokta ise dinlediğim müzik türü çok fazla mid performansı aramadığından benimde 580 den pek fazla mid beklentim olmamasıydı, ama 580 bu konuda beni cidden mutlu etti. Kapalı bir kulaklığa göre güzel bir sahnesi var denilebilir. Kayıt durumuna göre de orta frekans bir tık geride olmasına rağmen diğer frekanslar içinde kaybolmuyor. üst orta frekansları daha çok beğendim, bayan vokallerde bu çok net hissediliyor zaten.

Sahnesi ise ilk günden çok daha iyi, pad ler kulağa baskı yapınca kulağınızda çok fazla basınç hissediyorsunuz ve müziğe çok odaklanamıyorsunuz açıkcası, ne yaptıysam ilk günler müziğe pek odaklanamdım ve sahneside biraz dar geldi. Fakat şimdi çok çok daha iyi, hatta kapalı bir kulaklık için çok başarılı demek sanırım yanlış olmaz.

Genel frekans tepkiside hiç fena değil, keman, bas gitar, piyano, klasik gitar gibi enstrümanları güzel ayırıyor ve detaylandırıyor. Üst frekanslar şu an biraz törpülü gibi hissediyorum ama zamanla değişektir sanırım biraz daha pişmesi icab edebilir. Belkide kayıtlarlada ilgilidir, çünkü yüksek kaliteli bazı parçalarda zil seslerini çok beğendim ama bazı kayıtlarda da bir o kadar beğenmedim. Bu konuda henüz biraz kararsızım yani.

580 i dün gece sabaha kadar spot frekanslarla pişirmeye bıraktım. Bu gecede aynısını yapacağım ve bu süreç her gece en az 100 saati doldurana kadar devam edecek. Sonrasında incelememi revize etmeyi düşünüyorum.

Pişirmede kullandığım spot frekanslar (her bir frekans 10 sn boyunca devam ediyor.)
    10hz - 12.5hz - 16hz - 20hz - 25hz - 31.5hz - 40hz - 50hz - 63hz - 80hz - 100hz -125hz - 160hz - 200hz - 250hz - 315hz - 400hz - 500hz - 630hz - 800hz - 1khzhz - 1.25khz - 1.6khz - 2khz - 2.5khz - 3.15khz - 4khz - 5khz - 6.3khz - 8khz - 10khz - 12.5khz - 14khz - 15khz - 16khz - 18khz - 20khz

Şimdilik bu kadar, soru ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

3. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Teşekkürler Engin,
    Az pişireyimde karalıycam bişeyler, bugün biraz yorucu ve koşuşturmayla geçti hiç enerjim kalmadı. Ürünü dinlesemde boş dinliyorum şu an :)

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Hadi bakalım, incelemeyi bekliyoruz :)

Collapse Signature Expand Signature
  5. zarkabul

zarkabul
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hayırlı olsun kulaklığınız. :)
    Bu aralar merak ettiğim modellerden birisiydi, tam isabet oldu benim için.

6. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Teşekkürler @zarkabul
    İlk izlenimlerim son derece olumlu onu söylemek isterim. Genel ses rengini çok beğendim, tarzıma uygun bir ses rengi var.

Şunuda belirtmekte fayda varki, incelememde bas tiz mid diye ayrı ayrı bir inceleme yapmıyacağım. Bunları tarif etmek için kelime dağarcığım yetmiyebilir, zaten doğruda bulmuyorum açıkcası. Genel frekans tepkisi, dengesi, sahnesi vs. gibi şeylerini yazmak istiyorum. Ayrıca şunuda söyliyim, söylenenin aksine bir bashead kulaklığı değil.

7. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    İnceleme revize edildi (10.02.12)

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Elinize sağlık, kulaklık hakkında ben de denediğim kadarı ile benzer düşüncelerdeyim diyebilirim.

9. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Hasan HFI 580 nin varlığının farkına varmamı sağladığın için tekrar teşekkürler.

Benim tarzım olan bir ses rengine sahip diyebilirim, sesin şu an yumuşaması da ayrıca çok hoşuma gitti. Hiç bir frekans aralığında rahatsız edici bir vurgu yok. Baslar vurgulu ama rahatsız edici değil, tizler tırmalamıyor gayet yumuşak ama birazdaha çözünürlük beklentim var üstlerde. Orta frekanslarda sürekli vokal dinlemediğim için bir tık geride olsada benin için tatminkar. Fakat bazı kayıtlarda çok daha önde. Kısacası pek standartı yok, kayıt kalitesine göre değişiyor. Frekans kayıtlarda şu an için yeterli.

Genel olarakda kendi fiyat skalasında bence iyi bir kaliteye sahip.

10. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    İnceleme için teşekkürler yalnız kulaklığın kasası metal galiba,fotoda kaliteli bir izlenim bırakıyor.
    Elinize,kulağınıza sağlık... :)

11. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    Guest

Güzel inceleme, ben de kendi kulaklığımın frekans eğrisini incelememe koyayım. :)

12. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Kulaklığın taş kısmı plastik, pad kasasıda plastik dış yüzüyse metal görünümlü plastik. Metal değil yani. Ama metal gibi gözüküyor dokunup incelemeden plastik olduğunu anlamak çok güç.

13. Azizim

Azizim
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Ele almadan olmuyor yani :) metal zannettim.

14. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Güzel inceleme, teşekkürler :) Bu tip kulaklıklar benim tarzım olmasa da, sondaki burn-in metoduna takıldım. Onu nasıl ne yöntemle sağlıyorsunuz acaba?

15. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Bu tür frekansları içeren test cd leri mevcut. Onlardan birini kullanıyorum.

16. gencebayx

gencebayx
    Expand Collapse
    Guest

İnceleme için teşekkürler.

580'in 780'e göre her yerde neredeyse herkes tarafından daha çok beğenilip tavsiye edilmesinin sebebi nedir?580 daha üst seviye bir kulaklık intibaı edindim.Ayrıca 580 sürücü ünitesinin daha büyük ebatta olması nasıl bir satış stratejisidir çözebilen beri gelsin...

2 ay sonrasına 780 siparişi verdim ama neredeyse bin pişman olacağım yorumlardan. :-\

17. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Bu intibaya nereden kapildiniz anlayamadim. Tamam fiyatindan dolayi 580 daha cok konusuluyor ancak 580'in 780'e üstün tek yani bas miktaridir. Bas kalitesi de dahil olmak üzere, diğer her konuda (sahne, detay, tiz, denge, doğallık vb.) 780'in daha iyidir. Bu konuda hem yabancı forumda kullananlar hem de üretici firma böyle düşünüyor.

18. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    70
    Çoğu yorumlarda 580 renkli sesinden dolayı (780'e göre) daha çok seviliyor. Bundan herhalde arkadaş da böyle bir kanıya vardı.

19. gencebayx

gencebayx
    Expand Collapse
    Guest

Okuduğum tüm yorumlar 580'in daha sıcak ve müzikal olduğu yönünde.Açıkcası ilk amacım müziği zevkle dinleyebileceğim bir kulaklığasahip olup daha sonra üst seviye bir monitör almak.
    Belki evet fiyatı,daha alınabilir oluşu onu önde kılıyor ve bu da yorumlara yansıyor.Ancak yurtdışı forum ve reviewlerde de önde olan,yaygın olan hep 580.Daha çok kaynak ve inceleme var.Daha yaygın beğeni var.Gördüğüm kadarıyla.Bu da ister istemez acaba? dedirtiyor.

20. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    580'in renkli sesini seven çok seviyor, bu yüzden çok fazla övgüyle bahsediyor, sevmeyen ise başka kulaklığa yöneliyor, neticede 580 de iyi kulaklık, dolayısıyla olumsuz yorum aynı şiddette olmuyor.