Ultrasone HFI 780 İncelemesi

'Ultrasone' forumunda DefinitioN tarafından 26 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Bir incelemeyle daha karşınızdayım.Elimden geldiğince soru işareti kalmadan her yönden değerlendirmeye çalışacağım kulaklığı.
  Henüz 2 haftadır kullanıyorum.Tam pişmedi.Ne kulaklık ne de kulağım. :)


  İnceleme S:FLO 2 kulaklık çıkışı ve S:FLO 2 line out+FiiO E11 ile yapılmıştır.Birazda sesi doğrulama adına İbasso D 12 Anaconda kullanılmıştır.


  Frekans Aralığı Karşılaştırması
  [​IMG]

  [size=14pt]Teknik Özellikler[/size]

  S-Logic™ Natural Surround Sound Plus
  Dinamik prensip
  Frekans cevabı 10 - 26.000 Hz.
  Empedans 35 Ohm
  Ses şiddeti 96 dB
  Ağırlık 285 gr.
  40 mm. altın kaplama sürücü
  ULS tandardına uygunluk
  MU metal yapı (Düşük emisyon)


  [size=14pt]Önce Üreticinin Tanıtımı[/size]

  Karakter

  Kapalı HFI-780 kulaklıklarının kendine özgü tasarımı polar-gümüş rengi ile öne çıkmaktadır. HFI-780 Ultrasone'nin S-Logic™ Plus, ULE ve güvenli duyum gibi tüm teknolojilerini barındırmaktadır. HFI-780 profesyonel stüdyo sektöründen esinlenilerek tasarlanmıştır. Frekans cevabı özellikle DVD, BluRay ve oyun uygulmalarına göre özellikle şekillendirilmiştir. Sofistike ev sineması ve yüksek kaliteli müzik dinleyicileri hoparlörlerin 1-2 metre yakınındaymışcasına gelen güçlü sound'a hayran kalmaktadırlar. Oyuncular ise seslerin gerçeğinden farksız bir şekilde oluşturulması ile kendilerini adeta oyunun içinde hissetmektedirler. DOLBY HEADPHONE™ ve Yamaha SILENT CINEMA™ gibi DSP teknolojilerinin gereksinimlerini tam anlamı ile karşılayabilmek için alt frekans cevabı 10 Hz.'lere kadar inmektedir.

  ULE-teknolojisi

  ULE-teknolojisi'nin ne yaptığını daha iyi anlayabilmemiz için bir çok kulaklığın elektrik sinyallerini ses dalgalarına çevirmek için düşük frekanslı manyetik dalgalar oluşturduğunu bilmemiz gerekir. Ultrasone bu radyasyonu %98 oranında azaltan özel bir MU metal kalkan (ULE-technology) geliştirmiştir. ULE-technology uluslararası kuruluşlar tarafından incelenmiş ve teknik gözleme organizasyonları tarafından tavsiye edilmişlerdir. Ultrasone orijinal olarak bu teknolojiyi ömürlerinin yarısını kulaklıklarla geçiren profesyoneller için geliştirmiştir ancak gelen yoğun talep üzerine ULE-technology'si tüm Ultrasone kulaklıklara uygulanmaktadır.

  S-Logic™ Natural Surround Sound

  S-Logic™ Natural Sound aracılığı ile dinledikleriniz kafanızdan çıkıp çevrenizdeki odaya yayılmaktadır. Böylelikle müziğiniz sıkışık değil son derece geniş ve organik bir hale gelmektedir. Uzaklık ve yön kavramı çok daha belirgin olmaktadır -gerçekten bir konserde vaya stüdyoda bulunuyormuşcasına.

  S-Logic™ Plus

  S-Logic™ Plus, S-Logic™ Natural Surround System'in en son geliştirilmiş halidir. S-Logic™ Natural Surround System teknolojisindeki ilerlemeler güçlü S-Logic™ sound'unu PRO serisi kulaklıklardan alıp HFI ve DJ serisi kulaklılara uygulanmasını sağlamıştır. S-Logic™ Plus en kritik dinlemelerde kullanılan üst kategori ürünlerimiz olan Edition sınıfındaki teknolojik buluşlardan faydalanmaktadır. Bu ileri teknoloji mikro-akustik güçlendirmeli son derece hassas sönümleme kullanarak sürücü, buffer-board ve spatial elemanların biribiri ile optimum şekilde uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır. Akustik olarak yeniden tasarlanmış olan bu kulaklıklar ve ince tonal ayarları sonuç olarak maximum doğal sound ve insan sesleri ile enstüman seslerinin çok daha canlı algılanmasını sağlamaktadır.

  Güvenli Duyum

  S-Logic™ sadece doğal surround sound yaratmakla kalmaz aynı zamanda aynı loudness cevabı için gereken ses şiddetini %40 (3-4 dB) oranında düşürebilmektedir. Böylelikle uzun saatler boyunca kulaklıkla çalışmak zorunda kalan kullanıcılarda oluşabilecek duyma kayıbı riskini ciddi oranda azaltabilir.
  [size=18pt]Ve İnceleme[/size]  [size=14pt]Malzeme Kalitesi[/size]

  Genel olarak sert plastik malzeme kullanılmış.Hoparlör dış yüzeyi parlak ve oldukça şık bir metalden yapılmış.Kablo kalın,hafif sert ve esnek bir yapıda.Pedler suni deri.Alman markasına yakışır bir kaliteden sözetmek mümkün.

  [​IMG]
  [​IMG]


  [size=14pt]Konfor+İzolasyon[/size]

  Kulaklık çoğu yorumlarda kafaya çok fazla baskı yapıyor(mengene gibi) şeklinde tanımlansa da ben buna kesinlikle katılmıyorum.Evet bir miktar baskı yapıyor ama bu uzun süreli kullanıma engel olacak kadar değil.Tam tersine tatlı bir sarıp sarmalama hali ve sağlamlık hissi var kulaklıkta.

  Benim asıl rahatsız olduğum şey taç kısmının üst tarafında yeralan ve kafayla temas eden deri kısım oldu.Kulaklığı ilk taktığımda tek rahatsız eden burası.Kulaklığı birkaç kez oynatıp uygun yeri bulduğunuzda rahatsızlık azalıyor.Kullandıkça yumuşayıp rahatsızlığın azalacağını düşünüyorum.

  İzolasyonu oldukça başarılı buldum.Dış sesleri kesmede gayet yeterli.Dışarıya ses sızdırmama konusunda ise çok daha başarılı.Yolculuk esnasında çevrenize rahatsızlık vermeden müziğinizi dinleyebilirsiniz.(Tabi bununla dışarı çıkarsanız. :) )


  [size=14pt]Ses Karakteri[/size]

  Bu konuda yine kulaklığı kardeşi 580’le kıyaslayanlar nötr olduğunu söylüyorlar.Eğer nötr olmasından kasıt tekdüze olması ise bu pek doğru değil.Evet kaynağı yansıtmakta başarılı ama buna kendi eğlencesini de (biraz parlatarak ve hafif mekanikleşerek) katmayı ihmal etmiyor.

  Kasıt flat sese yakınlık ise işte bu doğru.Bu kulaklığın en belirgin özelliği sesleri belli bir dengede vermesi.Yani bas fazla, ya da mid,ya da tiz diyemezsiniz.Çünkü hepsi belli bir düzlemde ve neredeyse eşit ölçüde veriliyor.Sanki kulaklığa karakter kazandırırken bunu düşünerek üretmişler.Midler biraz daha belirgin bir yapıda olsa da müziğe tamamen hakim denemez.

  Benim bu kulaklıkta en sevdiğim şey bu oldu aslında.Bütün seslerden yeterli ölçüde ve eşit miktarda var.  [size=14pt]Sahne+Konumlandırma[/size]

  Kapalı bir kulaklık için sahnesi şaşırtıcı derece iyi.Bunda sahip olduğu S-Logic ve diğer teknolojilerin önemli bir payı olduğunu düşünüyorum.Kapalı bir kulaklık hem nasıl sarıp sarmalar,hem de bunu yaparken sahneyi nasıl korur?İşte cevabı HFI 780.

  Sahnesi daha iyi olabilirdi.Bu sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem.Bazen o basıklık hissini yaşadığım oluyor ama genel olarak dinleme atmosferi çok ferah.Sesler sağa sola,ileri geri doğru uzayabiliyor.

  Çalan enstrümanların konumlarını seçebiliyorsunuz.İçiçe geçmişlik durumu yok.S-Logic ve surround teknolojileriyle (şahsi fikrim) vaat ettiğini gerçekleştiriyor 780.Sahnesi ve enstrüman ayrımı başarılı.580 ile kıyas dahi edilemez.


  [size=14pt]Kayıt Kalitesine Verdiği Tepki[/size]

  Şundan çok eminim artık.HFI 780 kayıt seçiyor.Hem de çok.İyi kayıtlarda yeterli bir performans sunuyorken kötü kayıtları da hemen göz önüne seriyor.Özellikle mid ve tiz frekanslarda kötü kayıtlara verdiği reaksiyon oldukça bariz.Midler yapaylaşıp metalik bir tat alıyorken,üst midler agresifleşiyor ve tizler sibilance’ye düşüyor.Çözünürlüğünü kaybediyor.

  Tabi bu kısmın kulaklığın suçu olmadığını söylememe gerek yok.Tam tersine böyle olması kulaklığın kalitesi (ve kapasitesi) hakkında fikir veriyor.

  [Çoğumuzun yaptığı bir hatadır.Elimizdeki 128 bit mp3lerle yeni aldığımız kulaklığımızı ölçeriz ve sonuçta beğenmeyiz.Kabahati kulaklığa yükleriz.Bunu yapmayalım.Önce kaliteli kayıtlar edinin.Onlarla test edin kulaklığınızı.Böylece daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.]


  [size=18pt]Ses Kalitesi[/size]


  [size=14pt]Bas Derinliği[/size]

  İyi.Yeterince derinlere inebiliyor.Bunu da şiddetiyle size yansıtıyor.Bas derinliği mükemmel diyemem zira kulaklık harici kaynaklarda daha derin ve insanın içine işleyen baslar duymuştum.Ortalama bir kullanıcı için ise bu HFI 780’den duyacağı baslardan keyif almaya engel değil.


  [size=14pt]Bas Şiddeti[/size]

  Yapay basların olduğu techno,pop parçalarda baslar kafanıza kafanıza vuruyor.Şiddet olarak ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.Ama subwoofer gibi içinize işleyen bas gücü yok.Ses karakterinde de değindiğim gibi kulaklığın böyle bir iddiası da yok.Daha şiddetli baslara sahip olsaydı diyorsunuz zaman zaman.O da kardeşi 580'de var.580 oldukça derin ve güçlü baslara sahip olsa da 780 kadar geniş bir sahneye ve enstrüman ayrımına sahip değil.

  Sonuç olarak eğer baskafa değilseniz mutlu olacaksınız.


  [size=14pt]Bas Karakteri+Kalitesi[/size]

  Baslar uzamıyor,çatlamıyor.Rahatsız etmiyor.Daha çok kafanın içine toplanır gibi sert ve kararlı.Bazı parçalarda ritmi az da olsa kaçırdığı olabiliyor.Çok hızlı değil.Basların diğer sesleri ezme,boğma durumu yok.Midlerle karışmayan ayrı ayrı duyulabilen hafif yumuşak baslara sahip 780.Monster Turbine gibi sert değiller.580 kadar sıkışık ta değiller.Bas çözünürlüğü 780 de bir miktar fazla.


  [size=14pt]Mid[/size]

  Kulaklığın mid frekansları vermede bas ve tizlerden daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.Vokal sesler ”özellikle erkek vokaller” zaman zaman size özel söylüyormuşcasına duyulabiliyor.Fakat bu sahne darlığından kaynaklı değil.Dinlediğiniz Kayıtta böyle bir kısım varsa bunu iyi yansıtıyor.
  Mid sesler gövdeli denebilir.Sesi kıssanız dahi fazla incelmiyorlar.Flac kayıtlarda temiz ve doğallar.


  [size=14pt]Sibilance[/size]

  Bir kulaklıkta katlanamadığım en önemli şey tizlerin hakim olmasıdır.Asla katlanamadığımsa sibilance’dir.780 başta belirttiğim gibi dengeli bir yapıda.İyi kayıtlarda tizlerin kulağa batması,sibilansa düşmesi sözkonusu değil.Çok belirgin değiller.Olması gerektiğinden ne fazla,ne eksik.Karanlık ta değiller aynı zamanda.Bence tadındalar.


  [size=14pt]Tiz Kalitesi+Çözünürlük+Detay[/size]

  Tiz kalitesi çok üst düzeyde değil.Ziller örneğin çok belirgin ve tane tane duyulmuyorlar.Bu kulaklığın tiz seslere özel önem veren dinleyicilere verebileceği fazla bir şey yok.

  Çözünürlük üst düzeyde değil.Şıkır şıkır tizlerden ziyade öne geçmeyen fakat perdesiz tizlerden sözetmek mümkün.

  Ben A900 ile daha fazla detay alabiliyorken bu kulaklık bas-mid-tiz dengesiyle tiz frekansa özel olarak konsante olmamı engelliyor.Burada sevip,sevmemek tamamen kulaklıktan beklentinize kalıyor.Beyer DT990 tarzı tiz sunumu sevenler aman uzak dursun.  [size=14pt]Sonuç[/size]

  Benim kulaklığımda herşeyden biraz olacak ve tüm frekansları eşit (biraz fazla mid göz çıkarmaz :) ) ve yeterli ölçüde verecek diyenlerin sahip olması gereken bir kulaklık HFI 780.Belli bir şablona sığmayan yatay ve eşit bir düzlemdeymiş gibi ses veren,kapalı olduğu halde açık karakterler de sergileyen,boğmayan,bunaltmayan bir müzik kulaklığı.Müziği duymaktan çok dinletmeyi amaçlıyor.

  Daha iyisine sahip olana kadar beni etkilemeyi başardı.Tam da yapmak istediği gibi...Çoğu işi de kardeşi 580 den daha iyi yapıyor.Gümbür gümbür baslar hariç.
   
 2. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  623
  Teşekkürler, elinize sağlık :eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. ozgurozt

  ozgurozt
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  9 Kasım 2011
  Mesaj:
  322
  Alınan Beğeniler:
  4
  Elinize sağlık, HFI580 sahibi olarak merak ettiğim bir kulaklık idi, sayenizde fikir edindim. Tekrar teşekkür ederim, çok güzel bir inceleme...
   
 4. fortress34

  fortress34
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  12 Eylül 2010
  Mesaj:
  973
  Alınan Beğeniler:
  882
  Ardı arkasına çok güzel incelemeler geliyor..
  Emeğinize sağlık..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Satışta olmadığı (ve çok uzun süre olmayacağı) için rahatlıkla söyleyebilirim.Daha önce kullandığım kulaklıklardan çok daha keyifli bir kulaklık 780.Öyle güzel bir denge var ki herşeyden yeteri kadar var.Bas-mid-tiz doyumunu aynı anda yaşatıyor.Bu çok önemli çünkü müzik zevkini tamamlıyor böyle olması.Sahnesinin genişliği ve enstrüman ayrımındaki uzamsal derinlik minik bir 3D etkisi yapıyor.

  Bir zamanlar Hulki söylemişti bunu.Şimdi de ben söyleyeyim.

  Bu kulaklığın muadili yok.Seversen kolay vazgeçilebilecek bir kulaklık değil Ultrasone HFI 780...
   
  #5 DefinitioN, 3 Haziran 2012
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mayıs 2014
 6. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Sıcağı sıcağına HFI 580 notu:Atik çok atik.Güçlü,agresif ve baslı.Ciddi ciddi vuran,kulağı titreten basları var.

  780'e göre nasıl derseniz.780 daha serinkanlı,daha dengeli,daha doğal daha sahneli,daha ayrıntılı,daha gövdeli,daha daha...

  Ne sevdiğinize göre şekillenir 580-780 tercihi.

  Güncel müziklerin içinde gümbür gümbür kaybolmak için 580,müzik için 780.
   
  #6 DefinitioN, 7 Haziran 2012
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mayıs 2014
 7. BatmaN19

  BatmaN19
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Eylül 2010
  Mesaj:
  492
  Alınan Beğeniler:
  637
  Gerçekten güzel bir inceleme olmuş.kulaklık hakkında dinlemeden dinlemiş kadar fikir sahibi olabildim.elinize sağlık..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. fatih

  fatih
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2012
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  0
  Arkadaş çok güzel incelemiş emeklerine sağlık.
   
 9. zangocyan

  zangocyan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Aralık 2012
  Mesaj:
  40
  Alınan Beğeniler:
  0
  Merhaba, ben 780 aldim, kargoda, geliyo, yalniz yabanci forumlarda tizlerinin asiri fazla ve keyif bozucu oldugu soyleniyor. Bu konuda fikri olan var mi acaba?
   
 10. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Hayır hayır aşırı fazla değil ama zaman zaman yapay ve mekanik olabiliyor.Beyer baskınlığında değil 780 tizleri.Daha dengeli.
   
 11. zangocyan

  zangocyan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Aralık 2012
  Mesaj:
  40
  Alınan Beğeniler:
  0
  Tesekkurler definition, gelince yazicam buraya begenimi
   
 12. zangocyan

  zangocyan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Aralık 2012
  Mesaj:
  40
  Alınan Beğeniler:
  0
  Bu kombinasyon nasıl olur acaba? E5 almak üzereyim de, yardımınıza ihtiyacım var.
   
 13. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,758
  Alınan Beğeniler:
  1,789
  E5'i başarılı bir cihaz olarak görmüyorum. Gain modu sesi yükseltiyor ama sesi büyük oranda sivrileştiriyor. Hfi 780 gibi bir kulaklıkla uyum sağlamaz bence..
   
 14. zangocyan

  zangocyan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Aralık 2012
  Mesaj:
  40
  Alınan Beğeniler:
  0
  Hay allah ya:S almış bulundum ne yazık ki... Ama hiç amfi kullanmamaktan daha iyi olur heralde? Ve de sadece 30 lira, illaha bir etkisi olur 30 lirayı kompanse edebilecek kadar diye umit ediyorum.
   
 15. pastnova

  pastnova
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  11 Ağustos 2012
  Mesaj:
  292
  Alınan Beğeniler:
  3
  Başlığı keşke ekipman genele açsaydınız.Ama bence de iyi bir ikili oluşturmayacaklar :) zaten almışsınız ,denedikten sonra yorumlarınızı buraya yazarsanız ilerisi için iyi olur :)
   
 16. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  780 amfiye ihtiyac duymuyor.
   
 17. Nino İnfeliz

  Nino İnfeliz
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2012
  Mesaj:
  19
  Alınan Beğeniler:
  0
  2 aydır araştırma yapıyorum fakat uygun fiyatta ve ülkemizde bulunan bi kulaklık bulamadım. Ancak dün bu kulaklıkla karşılaştım forumlarda. Ülkemizde yurt dışı fiyatında bulunan bir kulaklık. Bu yüzden almayı düşünüyorum. Electro House ve Progressive House üretmekeyim. Bu incelemeye bakarsam pişman olacağımı sanmıyorum. Güzel inceleme olmuş. Eline sağlık hocam
   
 18. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Teşekkürler.Acemi zamanlarından kalma bi inceleme.Gerçi sonra yok günlük,yok buluşma çamura yattım,inceleme yazmadım ya neyse.:evl

  Yazdığınız türler için uygundur aslında ama baskafa iseniz tavsiye etmem.Öyle sıkı,gümbür gümbür basları yok.Ama dağıtmadan,derli toplu veriyor basları.Hafızam yanıltmıyorsa yeterince de derin.

  HFI780 etnik müzikleri sevmekle birlikte yelpazesi çoğu kulaklığa göre geniş.


  Not:Kimileri yapay ve agresif bulabiliyor kulaklığı.Haklı oldukları yönler yok değil.Deneyip almaya çalışın münkünse.
   
 19. chemist

  chemist
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Nisan 2011
  Mesaj:
  360
  Alınan Beğeniler:
  259
  Kulaklığı bi süre kullandım, 450 liraya alınabilecek en iyi kulaklıklardan biri. Yalnız tınısı okadar yanlıştıki 2 hafta bile katlanamadım. Yoksa sahnesi çözünürlüğü falan çok iyi, ha bide kesinlikle amfi istiyor. Lambalı amfi ile güzel oluyodu, daha doğrusu amfinin sıcaklığı tınıyı biraz düzeltiyordu ve hatta lambalıyıda sırf bu yüzden almıştım. Kısacası benim gibi önceliğiniz doğallık değilse almanızda sıkıntı yok, memnun kalmama gibi durum olacağını sanmam