Ultrasone HFI700 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Ultrasone' forumunda erman tarafından 30 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    (İnceleme "image hosting" sebebiyle silindiğinden yorum soundchaser'dan alıntı yapılmıştır)

Bu kulaklık ilk aldığım da beni de çok etkilememişti; fakat aldığım fiyata ne kadar kötü olabilir di ki? Zaman için de kendini belli etti zaten. Sesini bu kadar başarılı beklemiyordum, bir kapalı kulaklıktan bu derece başarılı ses alabileceğime hiç bir zaman inanmamıştım. Ultrasone beni buna yüksek derece de inandırdı.

En çok şaşırdığım konu ise bu kulaklığın gitarlardaki başarısı oldu. Neredeyse Gradolara yakın seviye de başarılı bir performansı mevcut. Sahnesi ise bir kapalı kulaklığa göre beklenmeyecek şekilde başarılı. Tahminimce bunu S-Logic teknolojisine borçluyuz. Kulaklık bir bas kafa değilseniz çok çeşit müziğe geliyor. En başarılı olduğu alanlar caz, klasik olarak görünüyor.

HFI 700 bilindiği üzere aslında DVD izlemek için tasarlanmış bir kulaklık. Müzikteki başarısının ardından bir diğer başarısını da filmler de gösteriyor. S-Logic ve kulaklığın baslarda sahip olduğu yükseltmenin etkisiyle zevk verici bir tecrübe yaşıyorsunuz.

Hoşlamadığım noktaları;

Kafa bandı acayip sıkı. Kafanızı mengeneye sokmuş gibi hissediyorsunuz bir kaç saat sonra. Bu ağrıyı biraz kupaların pozisyonunu değiştirerek önüne geçmek mümkün olsada, kusursuz bir konfordan söz etmek mümkün değil.

Cihazın yastıkları ve/veya pedleri, sahte deri olduğu için uzun süreli dinletiler sonunda yoğun derece de terlemiş kulaklara sahip oluyorsunuz. Hele ki yazın nasıl olur düşünemiyorum. Kışın, en soğuk ve rüzgarlı havalarda bile kulakları terletmeyi başarıyordu.

Son cümleler olarak söyleyebileceğim bu kulaklığın TR fiyatını hak etmediği. Zaten artık piyasadan da kalkmış bir model. Temin etmeniz zor gibi gözüküyor. Bu modelin yerine çıkan HFI 780 modeli de son zamanlar da gayet olumlu tepkiler oluyor forum çevrelerinde. Kablolanmış bir HFI 780'nin Grado RS-1'den iyi olduğunu söyleyenler mevcut.

2. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Çok teşekkürler erman inceleme için ellerine kollarına sağlık :)

Ben de İstanbul buluşmasında az da olsa dinlemiştim; kaliteli kulaklık hakikaten :wink

Hayırlı olsun :)

3. erman

erman
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2
    Saol KontG.

birazda abartmısım aslında :D okuyanda ustune yok sanacak.
    ama cok fazla kulaklık dinlemedigim icin yazılarımı maruz gorun kusura bakmayın abartılarımın.
    soundchaser ve diger kullanan arkadaslarda dedigim gibi goruslerini bildirirlerse guzel olur dogruluk acısından :D

4. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Evet onlar epeydir dinliyorlar; onların izlenimleri çok önemli :)

5. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık Erman,

Başarılı bir inceleme olmuş. Özellikle fotoğrafları gayet başarılı buldum. İlginç şekilde ben senin yaşadığın gevşeme olayını yaşamadım. Hatta gevşesin diye yapmadığım esnetme hareketi ve işkence kalmamasına rağmen yemedi. Hatta bu sebepten kulaklıklığın vida yerlerinde ufak çatlamalar meydana gelmiş. Gerçi bundan tam emin değilim, yoğun kullanımdan da kaynaklanmış olabilir.

Bu kulaklık ilk aldığım da beni de çok etkilememişti; fakat aldığım fiyata ne kadar kötü olabilir di ki? Zaman için de kendini belli etti zaten. Sesini bu kadar başarılı beklemiyordum, bir kapalı kulaklıktan bu derece başarılı ses alabileceğime hiç bir zaman inanmamıştım. Ultrasone beni buna yüksek derece de inandırdı.

En çok şaşırdığım konu ise bu kulaklığın gitarlardaki başarısı oldu. Neredeyse Gradolara yakın seviye de başarılı bir performansı mevcut. Sahnesi ise bir kapalı kulaklığa göre beklenmeyecek şekilde başarılı. Tahminimce bunu S-Logic teknolojisine borçluyuz. Kulaklık bir bas kafa değilseniz çok çeşit müziğe geliyor. En başarılı olduğu alanlar caz, klasik olarak görünüyor.

HFI 700 bilindiği üzere aslında DVD izlemek için tasarlanmış bir kulaklık. Müzikteki başarısının ardından bir diğer başarısını da filmler de gösteriyor. S-Logic ve kulaklığın baslarda sahip olduğu yükseltmenin etkisiyle zevk verici bir tecrübe yaşıyorsunuz.

Hoşlamadığım noktaları;

Kafa bandı acayip sıkı. Kafanızı mengeneye sokmuş gibi hissediyorsunuz bir kaç saat sonra. Bu ağrıyı biraz kupaların pozisyonunu değiştirerek önüne geçmek mümkün olsada, kusursuz bir konfordan söz etmek mümkün değil.

Cihazın yastıkları ve/veya pedleri, sahte deri olduğu için uzun süreli dinletiler sonunda yoğun derece de terlemiş kulaklara sahip oluyorsunuz. Hele ki yazın nasıl olur düşünemiyorum. Kışın, en soğuk ve rüzgarlı havalarda bile kulakları terletmeyi başarıyordu.

Son cümleler olarak söyleyebileceğim bu kulaklığın TR fiyatını hak etmediği. Zaten artık piyasadan da kalkmış bir model. Temin etmeniz zor gibi gözüküyor. Bu modelin yerine çıkan HFI 780 modeli de son zamanlar da gayet olumlu tepkiler oluyor forum çevrelerinde. Kablolanmış bir HFI 780'nin Grado RS-1'den iyi olduğunu söyleyenler mevcut.

6. fizmitli

fizmitli
    Expand Collapse
    Guest

Güzel inceleme,resimlerde gayet iyi.Peki bu kulaklığı nerden ve kaç pararaya edinebiliriz,günahı nedir bunun.

7. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık erman güzel inceleme ve resimler hakikaten çok başarılı olmuş eline sağlık. Farklı bir bakış açısı katmak açısından vizelerden sonra bir inceleme hazırlıycam.

8. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    HFI-780 ile ilgili çok iyi yorumlar mevcut, hakettiğinden çok daha az konuşuluyor olsa da. Kapalı olmasından dolayı çok hava olmayacaktır sahnede ama oldukça temiz olduğu söyleniyor sahnenin. Kendisine denk denebilecek kapalı-tipte bir rakip olarak DT770'in Beyerlerin genel özelliğini alarak sahnesinin sisli olduğunu düşününce, az enstrümanlı müziklerde HFI'nin bariz şekilde daha temiz ve net olacağını düşünüyorum.