Ultrasone IQ İncelemesi

'Ultrasone' forumunda UmutecH tarafından 7 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    ULTRASONE IQ

Merhabalar,
    Bu incelememizde yaklaşık 1000$'lık fiyat etiketiyle dünyanın en pahallı kulaklıklarından biri olan Ultrasone’un high-end kulakiçi kulaklığı Ultrasone IQ’ya olabildiğince detaylı olarak göz atmaya çalışacağız.Ultrasone'un tio modeli ile birlikte çıkardığı ilk kulakiçi kulaklık olması, bende ürüne karşı ciddi bir merak uyandırmıştı.Unutmadan Türkiye Ultrasone distiribitörü ve sponsorlarımızdan Compel’e ürünü denememiz için bize göndermesinden dolayı techno-fi yönetimi olarak teşekkürü bir borç biliriz. Teknik özellikler ve kutu içeriğinden başlayalım.

TEKNİK ÖZELLİKLER ;

KUTU İÇERİĞİ;
    [size=8pt]Teknik özellikler ve İçerik compel.com.tr’den alıntıdır.[/size]

Iq’nun bence en çok dikkat çeken özelliği, bi-directional hybrid teknolojisi (iki yönlü hibrit teknolojisi) kullanılmasıdır.IQ kasasında,bir adet neodyum mıknatıslı 8mm’lik dinamik sürücü ile birlikte, bir adet de dengeli armatür prensipli micro sürücü barındırıyor.Hybrid sistemin amacı,dinamik sürücünün alt frekans ve doğallık başarısıyla,armatür'ün hız ve üst frekans başarımlarından aynı anda faydalanabilmeyi sağlamaktır.Hybrit teknoloji kulağa çok hoş geliyor ama sonuca nasıl etki ettiğine Ses bölümünde değineceğiz.

GENEL YAPI:
    Ultrasone'un sağlamlığa çok önem verdiği ürünün her noktasından anlaşılıyor.Zaten kasa da metal döküm teknolijisi kullanılması kasanın ömürlük olduğunu gösteriyor.Her ne kadar göreceli olsa da bir hayli de şık bir ürün,malzeme kalitesi olarak özellikle de jack ve kasa da daha iyi bir kulakiçi kulaklık görmedim ben.

Kutu içeriğinde de belirtildiği gibi IQ 1 adet mikrofon ve kumanda aparatlı kablo ve 1 adet standart kablo ile geliyor. Ben sadece mikrofonlu kablo ile kullandım ve android işletim sistemi kullanan Samsung Galaxy S3 ile uyumlu çalıştı.Ultrasone kablodaki kumanda aparatlarını daha verimli kullandırmak istemiş olacak ki,özel olarak android uygulaması yayınlamış.Bu uyglamaya android kullanıcıları google play üzerinden Ultrasone IQ adı ile ücretsiz olarak sahip olabilirler.Manyetik kilitli taşıma kabı ise, gerçek deriden üretilmiş ve sigara paketi boyutlarında.Uzun süreli muhafaza için sarma aparatlı ek bir parçada mevcut.İsterseniz bu parçayı da çıkarıp kullanabilirsiniz.Sağlamlık maksimum düzeyde.

Uçlar konusunda Ultrasone firması belli ki diğer firmalara göre farklı olmayı seçmiş.
    Comply hariç tüm uç çeşitlerini denediysem de hiç biri kulağıma tam oturmadı. Bu durum sadece bana da özel değil. 4-5 kişi denedi fakat kulaklık kulakta pek durmadı.Yeni modellerinde bu durumu düzelteceklerini düşünüyorum. Unutmadan kulaklığa Westone uçları uyuyor ve gayet rahat bir kullanım sunuyor.

3.5mm. Jack L şeklinde, yukarıda da bahsettiğim gibi çok sağlam ve çok şık bir jack'a sahip.Değiştirilebilir kablo yumuşak ama kalın.Şahsen kabloyu beğensem de,benim haricimde kimse kabloyu beğenmedi.Shure marka kulak içi kulaklıkları kullanan arkadaşlar yabancılık çekmeyeceklerdir. Kablonun çengel kısmı ise mükemmel, istediğiniz gibi hafızaya alabiliyorsunuz ve hafıza bir daha bozulmuyor.

Kasa bildiğiniz metal,altın çerçeve ile birlikte bir hayli şık, ancak fazla büyük bir kasaya sahip benim kulağım küçük olmadığı için sorun yaşamadım ancak kulağı küçük olanlar dikkat etmeli.Aslında Nozzle'ın yapısından dolayı kasa kulağa temas etmiyor ama kasanın büyüklüğü ile herkes rahat edemeyebilir.Kasanın bir artısıda metal ve büyük olduğu halde ağır olmaması.Eğer kasa ağır olsaydı birçok kişinin fit problemi yaşaması kaçınılmaz olurdu.

Nozzle'ın kulağa giren kısmı Westone'un kulaklıkları kalınlığında ve biraz uzun.Uzun olması büyük kasayı kulaktan uzaklaştırarak konforu arttırıyor.Ayrıca burada bile sağlamlık ön planda ki nozzle'ın kasaya giren kısmı daha kalın. Mikrofon ve kumanda tuşunun bulunduğu aparat ise yumuşak plastikten üretilmiş ve kalite hissi en üst düzeyde.

İzolasyon her zaman kullandığınız uçla alakalı olsa da, iq'da bu durum daha çok belirgin
    geldi bana.Ses izolasyonu için fazlasıyla başarılı dersem yanıltmış olmam sanırım.Kulaklığı besleme konusu ise, teknik özelliklerde görüldüğü gibi 20ohm olduğu için çok rahat.Samsung Galaxy s3 gibi güçsüz bir oynatıcıda herhangi bir sorunla karşılaşmadım şahsen.Yanlız kulaklıkta bir miktar dip ses mevcut.Tamamen kaynağınıza bağlı olsa da hemen hemen her oynatıcıda dip ses mevcut.Daha fazla uzatmadan ses diyelim.

SES;

Kullanılan Kaynaklar;
    iBasso Dx100
    Sansa Fuze +iBasso T4 amfi
    Samsun Galaxy s3

Öncelikle şunu belirteyim iq için kaynak çok önemli,kaynağa tepkisi maksimum düzeyde.Örneğin burn-in olmamış bir dx100 fazlasıyla agresiftir,veya Sansa fuze'un midleri yumuşaktır.Iq bu agresifliği tamamen yansıtırken Sansa fuze'da sakinleşip yumuşak midleri aynen yansıtıyor.Tabii ki her kulaklık kaynağa tepki verir ama iq'da bu durum çok daha belirgin geldi bana.Örneğin Westone 4r'yi hangi kaynakta dinlersem dinleyeyim bu w4r diyebilirim,ancak iq'yu görmeden tanımak zor olabilir.

Geçen sene Hasan'a (MuttFTS) Grado rs1 nasıl kulaklık diye sormuştum,o da bana ben Grado'lar da hangi parçayı açarsam açayım kendimi Santana veya vb. bir türde buluyorum demişti. :evl Iq'da da hemen hemen aynı durumu yaşadım.Metallica'dan girip kendimi bir anda,bir klasik gitar solosundan Hans Zimmer'e geçiş yaparken buldum.Hatta uzun süredir dinlemediğim Feridun Düzağaç'dan Pink Floyd'a kadar gittim. :evl Yani kulaklık beni, çok hızlı-sert parçalardan ziyade daha dingin,duygusal parçalara yönlendiriyor.Belki size saçma gelecek ama bana Iq'yu tek bir kelime ile anlat derseniz kullanacağım tek kelime duygusal olurdu.Ayrıca IQ'nun tarzını daha iyi anlatmak için,üst seviye kulakiçi kulaklıklara bir sınıflandırma yapacak olursam; Westone 4,Earsonics Sm3 ve Hifiman Re-272 bir taraftayken.Shure 535,Sony ex1000 ve Ultrasone IQ diğer tarafta olacaktır.

Alt frekanslar:
    Bence kulaklığın en başarılı olduğu nokta burası.Kulağıma takar takmaz biraz önde gibi gelmişti ama hem kalite hem de durduğu yer olarak mükemmel diyebilirim.Alt frekanslar sıkı,kontrollü,ve doğal.Gerektiğinde uzuyor gerektiğinde vurup geçebiliyor.Üstlere doğru çıktığında kontrolünü de,çözürlüğünü de kaybetmiyor.Diğer frekansları da taciz etme gibi bir sorunu yok.Herşey olması gerektiği gibi.Sony Ex-1000 tadında demek doğru bir tespit olur sanırım.

Orta Frekanslar ;
    Yurt dışından bir kaç incelemede kulaklığın v şekilli bir ses karakteri olduğu yazıyordu.Ben bu yorumlara tam anlamıyla katılamıyorum tamam midler bir sm3 veya Westone 4 kadar belirgin değil ancak bir Ultimate Ears tf10'da değil.Vokallerden ziyade özellikle enstrümanlarda geridelik mevcut ancak bu IQ'ya havadarlık katıyor.Mid'ler daha önde olsaydı büyük ihtimalle çok agresif bir sunum ortaya koyacaktı iq.İllaki bir şekile benzetmemiz gerekirse aşağıdaki şekil daha uygun olacaktır bence.

Üst Midler;
    Ben incelemelerimde genelde üst midleri, midlerden ayırmam ancak iq'da üst midlerden ayrı bahsetmek gerekir.Üst midler o kadar belirgin ki kulaklığın genel ses rengine çok etki ediyor.Üst midler biraz agresif bu agresiflik sbilance ve seste çatlamaya yol açabiliyor,.Bu durum da bana Sennheiser Hd700'ü hatırlattı.Yanlız Hd700 kadar kuru bir imzası olmadığını da belirteyim.

Üst Frekanslar;
    Üst frekanslar belirgin ve agresif.Üst midler'e kadar bir hayli sakin sunum varken üstlerde ciddi bir agresifleşme mevcut.Çözünürlük yeterli gibi görünse de çoğu zaman daha iyi olabilirdi dedirtebiliyor.Tizlerin özellikle zil vb.enstrümanların yoğunlaştığı bölümlerde ıslıklanma ve daha alt frekansları taciz mevcut.

Sahne;
    Sahne mevzusunu ise şu şekilde aktarayım,Sony ex-1000'den daha geniş westone4'den daha dar.Enlemesine geniş olmasa da derinlik olarak başarılı bulduğumu belirtmeliyim.Ancak enlemesine çok geniş olmayıp derinlik olarak iyi olması birden fazla enstrümanın birleştiği hareketli bölümlerde enstrümanların üst üste binmesi durumunu ortaya çıkarabiliyor.Bu yüzden iq için iyi bir kaynak ve iyi kayıtlara ihtiyacınız olduğunu da unatmamanızı öneririm.

[size=8pt]Son fotoğraf da benden olsun.[/size] 8)

Collapse Signature Expand Signature
    #1 UmutecH, 7 Ocak 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    4 kişi bunu beğendi.
  2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Eline sağlık abi. Görüşlere tamamen katıldığımı da belirteyim :)

Ayrıca fotoğraflar için rezerve olsun.

3. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Ellerinize sağlık Umut Bey. İnceleme yapısı olarak gerçekten çok güzel olmuş ve çok içten bir ellerinize sağlıktı bu :) Gördüğüm ve anladığım kadarıyla Ultrasone IQ, AKG K3003 gibi hem hybrid yapısı ile hem de fiyatı ile sırf ses kalitesinden daha çok bir prestij kulaklığı gibi. Şu an bu ikisinin piyasada pek (belki de hiç) rakibi/alternatifi olmadığı için fiyatlarının bu seviyede olduğunu düşünüyorum, başka markalar işin içine girerse eminim onlar da ~700$ seviyeye geleceklerdir ki o zaman düşünülmeye başlanabilirler bence.

4. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    872
    Umut eline sağlık. Daha önce SM3, Westone 4 ve EX1000 karşılaştırma grafiklerini iQ ile güncelemen ve buralara biyerlere koyman mümkün olabilirmi diye merak ettim açıkçası. Genel merakımı giderdim çok güzel anlatmışsın ama o üçlünün tam neresinde puanlar olarak onu merak ettim. Hatta onu sürekli güncelleyip gözümüze soksan ara ara çokda güzel olabilir. :)

Acaba K3003, iQ ve ie800 yeni bir üst segment oluştururlarmı diye düşünmüştüm ama sanırım fiyatlar çok artsada performanslar çok artmayacak gibi gözüktü.

Tekrar eline sağlık.

5. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Kulaklık harika gözüküyor. İnceleme için teşekkürler.

6. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    91
    Umut DX100 ile de gayet güzel olmuş :)

İncelemeden anladığım kadarıyla öyle 1000 dolarlık bir kulaklık değil ama 500-600 dolara satılsa kimse de birşey demez sanırım. Ellerine sağlık ayrıca.

7. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Katılıyorum.

8. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Bu ürünleri alan var mı acaba çok merak ediyorum :deli

1000$ buna vereceğime gider 800$'a Um Merlin alırım 1 dinamik 4 balanced armatür mis gibi sahne :worship
    Kalan 200$'a da kaliteli bir kablo alırım, ses bu yakışıklıdan çok daha sağlam olur.

9. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Custom çok farklı bir olay ama. Farklı bir psikoloji ve alındığı zaman iem konusuna dönüp bakılmaması gerekir. Sonuçta kendinize özel kalıpla yaptırıyorsunuz ve direk satma imkanınız yok gibi. 2. elde satarken re-shelling, kargo masrafı ve bekleme süresi de olacağı da hesaba katıp 800 dolarlık kulaklığı sallıyorum 400$'a belki satabiliyorsunuz. Ancak herhangi bir custom seviyesine çok yakın bu tip hybrid kulaklıklar al-sat da yapabileceğiniz, yanında zaten yedek kablosu gelen çok da ek masrafı olmayan kulaklıklar. Dolayısı ile genel kitle olarak değişimi sevdiğimizden bu tür hi-end evrensel kulaklıklar da iş yapacaktır bence :)

10. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Umut eline sağlık, bilgilendirici ve sürükleyici bir inceleme olmuş..
    K3003 gibi bu kulaklığı da ön yargıyla yaklaşmıştım, haksız çıkmadım..
    Her ikisinin de özel kulaklıklar olduğu ortada ancak şahsen ben hayatta bir iem e 1000 dolar vermem, verene de küserim.. :)

11. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    İnceleme de kulaklık da gayet güzeller..Yanlız o fiyat konusu,kurulmuş tüm cümlelerin sonuna üç nokta ekletiyor malesef.

12. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

Çoook güzel inceleme, lakin ben de bir IEM'e bu kadar para vermem. HD 800 gibi bir kulaklık alırım onun yerine. Bir IEM'e en fazla 500 - 600 TL veririm. :)

13. ozgurozt

ozgurozt
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    4
    Bu inceleme mevzularındaki yeteneğini gün geçtikçe artan bir şekilde belirginleştirmen, yorumlarına olan güveni de arttırıyor. Emeğine sağlık. Techno-fi sayesinde yeni bir kulaklık hakkında doyurucu bilgiler edindim. Hepinize teşekkür ederim...

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

14. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    183
    Umut eline sağlık. Çok güzel bir inceleme olmuş.

15. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    İnceleme güzel olmuş ellerine sağlık Umut...

Kulaklığa gelince Ultrasone'un ayağının biraz yere basması lazım, bu parayla satış olmaz... Alan kişi de, çok parası olup şekil dursun diyenler olur anca...

16. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Zevkle okudum.Emeğine sağlık Umut,kulakların zeval görmesin.Teşekkürler.Hem ağır abi hem de duygusal demek. :) Bu arada diyorum ki forumdaki kulaklık incelemeleri kitapçık hâlinde basılsa da elimizin altında bulunsa. :cheesy:

17. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    Eline sağlık Umut. Sayende almayacağım kulaklıklar listesine bir yenisi eklendi :) 1000 dolar'a kulak içi mi olurmuş?

18. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Dün fırsat bulupta cevap veremedim :sad İncelemeyi okuduğunuz ve güzel sözleriniz için ayrı ayrı herkese çok teşekkür ederim. :) Alıntı yaparken atladığım arkadaşlardan da özür dilerim.
    Biraz fazla alıntı yapacağım,kusura bakmayın.

Teşekkürler Hasancığım sen olmasan bu inceleme olmazdı zaten. :wink

Saffet bey.Prestij ürünü diyerek tam olarak incelmeyi özetlemişsiniz bence. :eek:k Güzel sözleriniz için de teşekkür ederim.

Teşekkür ederim Koray :).O puanlama işine hiç bulaşmasam ben :b. Bir ara düşündüm küçük joker mi olayım diye :evl ama emin ol bir çok insan için çok yanıltıcı bir tablo olacaktır maalesef.

Teşekkür ederim Çağrı,prestij ürünü işte,kimse kalkıpta bu üründen fiyat performans beklemez zaten.Ama özellikle kasa çok şık çalmasa da olur diyebilirim.Kabloyu sök,tak kulağına gez ;D

Teşekkürler Sertuğ abi :) Fiyat konusu da ses gibi biraz göreceli olduğu için inceleme sahibi olarak pek yorum yapmak istemedim.Bir başka açıdan bakarsak eğer,bu kulaklık beats'lerin rakibiyse onlara rahatlıkla kök söktürür diyebilirim.

[quote author=A Dying Wish link=topic=5798.msg77753#msg77753 date=1357557042]
    İnceleme de kulaklık da gayet güzeller..Yanlız o fiyat konusu,kurulmuş tüm cümlelerin sonuna üç nokta ekletiyor malesef.
    [/quote]

Çok teşekkürler.Evet maliyeti çok ciddi bir tutar maalesef,bu parayı veren bir odyofil ise o kulaklığın işi çok zor.

Teşekkürler Kayra.Tercih meselesi tabii ki bana söz düşmez ama keşke alternatif'ini bir iem koysaydın.Hd800'ü ne dışarda kullanabilirsin ne de telefona bağlayıp müzik dinleyebilirsin.

Hepimiz de sana teşekkür ediyoruz Özgür abicim :-* senin varlığın yeter Techno- Fi' ya.

Çok teşekkürler Kemal bey.

Çok teşekkürler hocam.

Çok teşekkürler Orhan.Kitapçık mı ;D

Çok teşekkürler Cihan,fiyat bir hayli yüksek maalesef.Keşke ex1000 de ki gibi %50 civarında bir fiyat düşüşü olsa :p

19. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Ellerin sağlık Umut Abi.

20. sertac

sertac
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    371
    abi sen naptın yaa sanki güzel bir filmin yarıda kalması gibi bitti :embarrassed

ellerine sağlık inşallah bize de nasip olur böyle kulaklıklar :worship