Ultrasone IQ İncelemesi

'Ultrasone' forumunda UmutecH tarafından 7 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  ULTRASONE IQ
  [​IMG]


  Merhabalar,
  Bu incelememizde yaklaşık 1000$'lık fiyat etiketiyle dünyanın en pahallı kulaklıklarından biri olan Ultrasone’un high-end kulakiçi kulaklığı Ultrasone IQ’ya olabildiğince detaylı olarak göz atmaya çalışacağız.Ultrasone'un tio modeli ile birlikte çıkardığı ilk kulakiçi kulaklık olması, bende ürüne karşı ciddi bir merak uyandırmıştı.Unutmadan Türkiye Ultrasone distiribitörü ve sponsorlarımızdan Compel’e ürünü denememiz için bize göndermesinden dolayı techno-fi yönetimi olarak teşekkürü bir borç biliriz. Teknik özellikler ve kutu içeriğinden başlayalım.


  TEKNİK ÖZELLİKLER ;
  [​IMG]  KUTU İÇERİĞİ;
  [​IMG]
  [size=8pt]Teknik özellikler ve İçerik compel.com.tr’den alıntıdır.[/size]


  Iq’nun bence en çok dikkat çeken özelliği, bi-directional hybrid teknolojisi (iki yönlü hibrit teknolojisi) kullanılmasıdır.IQ kasasında,bir adet neodyum mıknatıslı 8mm’lik dinamik sürücü ile birlikte, bir adet de dengeli armatür prensipli micro sürücü barındırıyor.Hybrid sistemin amacı,dinamik sürücünün alt frekans ve doğallık başarısıyla,armatür'ün hız ve üst frekans başarımlarından aynı anda faydalanabilmeyi sağlamaktır.Hybrit teknoloji kulağa çok hoş geliyor ama sonuca nasıl etki ettiğine Ses bölümünde değineceğiz.


  GENEL YAPI:
  Ultrasone'un sağlamlığa çok önem verdiği ürünün her noktasından anlaşılıyor.Zaten kasa da metal döküm teknolijisi kullanılması kasanın ömürlük olduğunu gösteriyor.Her ne kadar göreceli olsa da bir hayli de şık bir ürün,malzeme kalitesi olarak özellikle de jack ve kasa da daha iyi bir kulakiçi kulaklık görmedim ben.

  Kutu içeriğinde de belirtildiği gibi IQ 1 adet mikrofon ve kumanda aparatlı kablo ve 1 adet standart kablo ile geliyor. Ben sadece mikrofonlu kablo ile kullandım ve android işletim sistemi kullanan Samsung Galaxy S3 ile uyumlu çalıştı.Ultrasone kablodaki kumanda aparatlarını daha verimli kullandırmak istemiş olacak ki,özel olarak android uygulaması yayınlamış.Bu uyglamaya android kullanıcıları google play üzerinden Ultrasone IQ adı ile ücretsiz olarak sahip olabilirler.Manyetik kilitli taşıma kabı ise, gerçek deriden üretilmiş ve sigara paketi boyutlarında.Uzun süreli muhafaza için sarma aparatlı ek bir parçada mevcut.İsterseniz bu parçayı da çıkarıp kullanabilirsiniz.Sağlamlık maksimum düzeyde.

  Uçlar konusunda Ultrasone firması belli ki diğer firmalara göre farklı olmayı seçmiş.
  Comply hariç tüm uç çeşitlerini denediysem de hiç biri kulağıma tam oturmadı. Bu durum sadece bana da özel değil. 4-5 kişi denedi fakat kulaklık kulakta pek durmadı.Yeni modellerinde bu durumu düzelteceklerini düşünüyorum. Unutmadan kulaklığa Westone uçları uyuyor ve gayet rahat bir kullanım sunuyor.

  3.5mm. Jack L şeklinde, yukarıda da bahsettiğim gibi çok sağlam ve çok şık bir jack'a sahip.Değiştirilebilir kablo yumuşak ama kalın.Şahsen kabloyu beğensem de,benim haricimde kimse kabloyu beğenmedi.Shure marka kulak içi kulaklıkları kullanan arkadaşlar yabancılık çekmeyeceklerdir. Kablonun çengel kısmı ise mükemmel, istediğiniz gibi hafızaya alabiliyorsunuz ve hafıza bir daha bozulmuyor.

  Kasa bildiğiniz metal,altın çerçeve ile birlikte bir hayli şık, ancak fazla büyük bir kasaya sahip benim kulağım küçük olmadığı için sorun yaşamadım ancak kulağı küçük olanlar dikkat etmeli.Aslında Nozzle'ın yapısından dolayı kasa kulağa temas etmiyor ama kasanın büyüklüğü ile herkes rahat edemeyebilir.Kasanın bir artısıda metal ve büyük olduğu halde ağır olmaması.Eğer kasa ağır olsaydı birçok kişinin fit problemi yaşaması kaçınılmaz olurdu.

  Nozzle'ın kulağa giren kısmı Westone'un kulaklıkları kalınlığında ve biraz uzun.Uzun olması büyük kasayı kulaktan uzaklaştırarak konforu arttırıyor.Ayrıca burada bile sağlamlık ön planda ki nozzle'ın kasaya giren kısmı daha kalın. Mikrofon ve kumanda tuşunun bulunduğu aparat ise yumuşak plastikten üretilmiş ve kalite hissi en üst düzeyde.

  İzolasyon her zaman kullandığınız uçla alakalı olsa da, iq'da bu durum daha çok belirgin
  geldi bana.Ses izolasyonu için fazlasıyla başarılı dersem yanıltmış olmam sanırım.Kulaklığı besleme konusu ise, teknik özelliklerde görüldüğü gibi 20ohm olduğu için çok rahat.Samsung Galaxy s3 gibi güçsüz bir oynatıcıda herhangi bir sorunla karşılaşmadım şahsen.Yanlız kulaklıkta bir miktar dip ses mevcut.Tamamen kaynağınıza bağlı olsa da hemen hemen her oynatıcıda dip ses mevcut.Daha fazla uzatmadan ses diyelim.


  [​IMG]  SES;

  Kullanılan Kaynaklar;
  iBasso Dx100
  Sansa Fuze +iBasso T4 amfi
  Samsun Galaxy s3  Öncelikle şunu belirteyim iq için kaynak çok önemli,kaynağa tepkisi maksimum düzeyde.Örneğin burn-in olmamış bir dx100 fazlasıyla agresiftir,veya Sansa fuze'un midleri yumuşaktır.Iq bu agresifliği tamamen yansıtırken Sansa fuze'da sakinleşip yumuşak midleri aynen yansıtıyor.Tabii ki her kulaklık kaynağa tepki verir ama iq'da bu durum çok daha belirgin geldi bana.Örneğin Westone 4r'yi hangi kaynakta dinlersem dinleyeyim bu w4r diyebilirim,ancak iq'yu görmeden tanımak zor olabilir.

  Geçen sene Hasan'a (MuttFTS) Grado rs1 nasıl kulaklık diye sormuştum,o da bana ben Grado'lar da hangi parçayı açarsam açayım kendimi Santana veya vb. bir türde buluyorum demişti. :evl Iq'da da hemen hemen aynı durumu yaşadım.Metallica'dan girip kendimi bir anda,bir klasik gitar solosundan Hans Zimmer'e geçiş yaparken buldum.Hatta uzun süredir dinlemediğim Feridun Düzağaç'dan Pink Floyd'a kadar gittim. :evl Yani kulaklık beni, çok hızlı-sert parçalardan ziyade daha dingin,duygusal parçalara yönlendiriyor.Belki size saçma gelecek ama bana Iq'yu tek bir kelime ile anlat derseniz kullanacağım tek kelime duygusal olurdu.Ayrıca IQ'nun tarzını daha iyi anlatmak için,üst seviye kulakiçi kulaklıklara bir sınıflandırma yapacak olursam; Westone 4,Earsonics Sm3 ve Hifiman Re-272 bir taraftayken.Shure 535,Sony ex1000 ve Ultrasone IQ diğer tarafta olacaktır.


  [​IMG]  Alt frekanslar:
  Bence kulaklığın en başarılı olduğu nokta burası.Kulağıma takar takmaz biraz önde gibi gelmişti ama hem kalite hem de durduğu yer olarak mükemmel diyebilirim.Alt frekanslar sıkı,kontrollü,ve doğal.Gerektiğinde uzuyor gerektiğinde vurup geçebiliyor.Üstlere doğru çıktığında kontrolünü de,çözürlüğünü de kaybetmiyor.Diğer frekansları da taciz etme gibi bir sorunu yok.Herşey olması gerektiği gibi.Sony Ex-1000 tadında demek doğru bir tespit olur sanırım.


  Orta Frekanslar ;
  Yurt dışından bir kaç incelemede kulaklığın v şekilli bir ses karakteri olduğu yazıyordu.Ben bu yorumlara tam anlamıyla katılamıyorum tamam midler bir sm3 veya Westone 4 kadar belirgin değil ancak bir Ultimate Ears tf10'da değil.Vokallerden ziyade özellikle enstrümanlarda geridelik mevcut ancak bu IQ'ya havadarlık katıyor.Mid'ler daha önde olsaydı büyük ihtimalle çok agresif bir sunum ortaya koyacaktı iq.İllaki bir şekile benzetmemiz gerekirse aşağıdaki şekil daha uygun olacaktır bence.

  [​IMG]


  Üst Midler;
  Ben incelemelerimde genelde üst midleri, midlerden ayırmam ancak iq'da üst midlerden ayrı bahsetmek gerekir.Üst midler o kadar belirgin ki kulaklığın genel ses rengine çok etki ediyor.Üst midler biraz agresif bu agresiflik sbilance ve seste çatlamaya yol açabiliyor,.Bu durum da bana Sennheiser Hd700'ü hatırlattı.Yanlız Hd700 kadar kuru bir imzası olmadığını da belirteyim.


  Üst Frekanslar;
  Üst frekanslar belirgin ve agresif.Üst midler'e kadar bir hayli sakin sunum varken üstlerde ciddi bir agresifleşme mevcut.Çözünürlük yeterli gibi görünse de çoğu zaman daha iyi olabilirdi dedirtebiliyor.Tizlerin özellikle zil vb.enstrümanların yoğunlaştığı bölümlerde ıslıklanma ve daha alt frekansları taciz mevcut.

  Sahne;
  Sahne mevzusunu ise şu şekilde aktarayım,Sony ex-1000'den daha geniş westone4'den daha dar.Enlemesine geniş olmasa da derinlik olarak başarılı bulduğumu belirtmeliyim.Ancak enlemesine çok geniş olmayıp derinlik olarak iyi olması birden fazla enstrümanın birleştiği hareketli bölümlerde enstrümanların üst üste binmesi durumunu ortaya çıkarabiliyor.Bu yüzden iq için iyi bir kaynak ve iyi kayıtlara ihtiyacınız olduğunu da unatmamanızı öneririm.

  [​IMG]
  [size=8pt]Son fotoğraf da benden olsun.[/size] 8)
  [​IMG]
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 UmutecH, 7 Ocak 2013
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  4 kişi bunu beğendi.
 2. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  623
  Eline sağlık abi. Görüşlere tamamen katıldığımı da belirteyim :)

  Ayrıca fotoğraflar için rezerve olsun.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  71
  Ellerinize sağlık Umut Bey. İnceleme yapısı olarak gerçekten çok güzel olmuş ve çok içten bir ellerinize sağlıktı bu :) Gördüğüm ve anladığım kadarıyla Ultrasone IQ, AKG K3003 gibi hem hybrid yapısı ile hem de fiyatı ile sırf ses kalitesinden daha çok bir prestij kulaklığı gibi. Şu an bu ikisinin piyasada pek (belki de hiç) rakibi/alternatifi olmadığı için fiyatlarının bu seviyede olduğunu düşünüyorum, başka markalar işin içine girerse eminim onlar da ~700$ seviyeye geleceklerdir ki o zaman düşünülmeye başlanabilirler bence.
   
 4. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  921
  Alınan Beğeniler:
  872
  Umut eline sağlık. Daha önce SM3, Westone 4 ve EX1000 karşılaştırma grafiklerini iQ ile güncelemen ve buralara biyerlere koyman mümkün olabilirmi diye merak ettim açıkçası. Genel merakımı giderdim çok güzel anlatmışsın ama o üçlünün tam neresinde puanlar olarak onu merak ettim. Hatta onu sürekli güncelleyip gözümüze soksan ara ara çokda güzel olabilir. :)

  Acaba K3003, iQ ve ie800 yeni bir üst segment oluştururlarmı diye düşünmüştüm ama sanırım fiyatlar çok artsada performanslar çok artmayacak gibi gözüktü.

  Tekrar eline sağlık.
   
 5. HaypurTiryading

  HaypurTiryading
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Ocak 2012
  Mesaj:
  460
  Alınan Beğeniler:
  225
  Kulaklık harika gözüküyor. İnceleme için teşekkürler.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. DarkTemplar

  DarkTemplar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  2 Ağustos 2012
  Mesaj:
  517
  Alınan Beğeniler:
  91
  Umut DX100 ile de gayet güzel olmuş :)

  İncelemeden anladığım kadarıyla öyle 1000 dolarlık bir kulaklık değil ama 500-600 dolara satılsa kimse de birşey demez sanırım. Ellerine sağlık ayrıca.
   
 7. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Katılıyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. expander

  expander
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Mayıs 2011
  Mesaj:
  321
  Alınan Beğeniler:
  160
  Bu ürünleri alan var mı acaba çok merak ediyorum :deli

  1000$ buna vereceğime gider 800$'a Um Merlin alırım 1 dinamik 4 balanced armatür mis gibi sahne :worship
  Kalan 200$'a da kaliteli bir kablo alırım, ses bu yakışıklıdan çok daha sağlam olur.
   
 9. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  71
  Custom çok farklı bir olay ama. Farklı bir psikoloji ve alındığı zaman iem konusuna dönüp bakılmaması gerekir. Sonuçta kendinize özel kalıpla yaptırıyorsunuz ve direk satma imkanınız yok gibi. 2. elde satarken re-shelling, kargo masrafı ve bekleme süresi de olacağı da hesaba katıp 800 dolarlık kulaklığı sallıyorum 400$'a belki satabiliyorsunuz. Ancak herhangi bir custom seviyesine çok yakın bu tip hybrid kulaklıklar al-sat da yapabileceğiniz, yanında zaten yedek kablosu gelen çok da ek masrafı olmayan kulaklıklar. Dolayısı ile genel kitle olarak değişimi sevdiğimizden bu tür hi-end evrensel kulaklıklar da iş yapacaktır bence :)
   
 10. fortress34

  fortress34
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  12 Eylül 2010
  Mesaj:
  973
  Alınan Beğeniler:
  882
  Umut eline sağlık, bilgilendirici ve sürükleyici bir inceleme olmuş..
  K3003 gibi bu kulaklığı da ön yargıyla yaklaşmıştım, haksız çıkmadım..
  Her ikisinin de özel kulaklıklar olduğu ortada ancak şahsen ben hayatta bir iem e 1000 dolar vermem, verene de küserim.. :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. A Dying Wish

  A Dying Wish
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Mart 2007
  Mesaj:
  726
  Alınan Beğeniler:
  23
  İnceleme de kulaklık da gayet güzeller..Yanlız o fiyat konusu,kurulmuş tüm cümlelerin sonuna üç nokta ekletiyor malesef.
   
 12. nroKayra

  nroKayra
  Expand Collapse
  Guest

  Çoook güzel inceleme, lakin ben de bir IEM'e bu kadar para vermem. HD 800 gibi bir kulaklık alırım onun yerine. Bir IEM'e en fazla 500 - 600 TL veririm. :)
   
 13. ozgurozt

  ozgurozt
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  9 Kasım 2011
  Mesaj:
  322
  Alınan Beğeniler:
  4
  Bu inceleme mevzularındaki yeteneğini gün geçtikçe artan bir şekilde belirginleştirmen, yorumlarına olan güveni de arttırıyor. Emeğine sağlık. Techno-fi sayesinde yeni bir kulaklık hakkında doyurucu bilgiler edindim. Hepinize teşekkür ederim...

  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
   
 14. ulyses

  ulyses
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesaj:
  1,302
  Alınan Beğeniler:
  183
  Umut eline sağlık. Çok güzel bir inceleme olmuş.
   
 15. java

  java
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  24 Mart 2011
  Mesaj:
  178
  Alınan Beğeniler:
  253
  İnceleme güzel olmuş ellerine sağlık Umut...


  Kulaklığa gelince Ultrasone'un ayağının biraz yere basması lazım, bu parayla satış olmaz... Alan kişi de, çok parası olup şekil dursun diyenler olur anca...
   
  Collapse Signature Expand Signature
 16. yam_tar

  yam_tar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  10 Mart 2012
  Mesaj:
  142
  Alınan Beğeniler:
  10
  Zevkle okudum.Emeğine sağlık Umut,kulakların zeval görmesin.Teşekkürler.Hem ağır abi hem de duygusal demek. :) Bu arada diyorum ki forumdaki kulaklık incelemeleri kitapçık hâlinde basılsa da elimizin altında bulunsa. :cheesy:
   
 17. cique

  cique
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  24 Ocak 2011
  Mesaj:
  464
  Alınan Beğeniler:
  93
  Eline sağlık Umut. Sayende almayacağım kulaklıklar listesine bir yenisi eklendi :) 1000 dolar'a kulak içi mi olurmuş?
   
 18. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Dün fırsat bulupta cevap veremedim :sad İncelemeyi okuduğunuz ve güzel sözleriniz için ayrı ayrı herkese çok teşekkür ederim. :) Alıntı yaparken atladığım arkadaşlardan da özür dilerim.
  Biraz fazla alıntı yapacağım,kusura bakmayın.

  Teşekkürler Hasancığım sen olmasan bu inceleme olmazdı zaten. :wink


  Saffet bey.Prestij ürünü diyerek tam olarak incelmeyi özetlemişsiniz bence. :eek:k Güzel sözleriniz için de teşekkür ederim.


  Teşekkür ederim Koray :).O puanlama işine hiç bulaşmasam ben :b. Bir ara düşündüm küçük joker mi olayım diye :evl ama emin ol bir çok insan için çok yanıltıcı bir tablo olacaktır maalesef.


  Teşekkür ederim Çağrı,prestij ürünü işte,kimse kalkıpta bu üründen fiyat performans beklemez zaten.Ama özellikle kasa çok şık çalmasa da olur diyebilirim.Kabloyu sök,tak kulağına gez ;D  Teşekkürler Sertuğ abi :) Fiyat konusu da ses gibi biraz göreceli olduğu için inceleme sahibi olarak pek yorum yapmak istemedim.Bir başka açıdan bakarsak eğer,bu kulaklık beats'lerin rakibiyse onlara rahatlıkla kök söktürür diyebilirim.  [quote author=A Dying Wish link=topic=5798.msg77753#msg77753 date=1357557042]
  İnceleme de kulaklık da gayet güzeller..Yanlız o fiyat konusu,kurulmuş tüm cümlelerin sonuna üç nokta ekletiyor malesef.
  [/quote]

  Çok teşekkürler.Evet maliyeti çok ciddi bir tutar maalesef,bu parayı veren bir odyofil ise o kulaklığın işi çok zor.  Teşekkürler Kayra.Tercih meselesi tabii ki bana söz düşmez ama keşke alternatif'ini bir iem koysaydın.Hd800'ü ne dışarda kullanabilirsin ne de telefona bağlayıp müzik dinleyebilirsin.


  Hepimiz de sana teşekkür ediyoruz Özgür abicim :-* senin varlığın yeter Techno- Fi' ya.


  Çok teşekkürler Kemal bey.


  Çok teşekkürler hocam.

  Çok teşekkürler Orhan.Kitapçık mı ;D


  Çok teşekkürler Cihan,fiyat bir hayli yüksek maalesef.Keşke ex1000 de ki gibi %50 civarında bir fiyat düşüşü olsa :p
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Ellerin sağlık Umut Abi.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 20. sertac

  sertac
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Mart 2011
  Mesaj:
  297
  Alınan Beğeniler:
  371
  abi sen naptın yaa sanki güzel bir filmin yarıda kalması gibi bitti :embarrassed


  ellerine sağlık inşallah bize de nasip olur böyle kulaklıklar :worship
   
  Collapse Signature Expand Signature