Ultrasone PRO900 Kafaüstü Kulaklık İzlenimleri

'Ultrasone' forumunda witness tarafından 28 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Uzun zamandır pro900 hakkında birşeyler yazmak istiyordum. Fırsatını bulunca düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Kulaklığı Adalyan'dan aldım. Alalı herhalde birkaç ayı geçmiştir. Pro900'ü alma sebebim elimdeki sistemden daha iyisini bulmaya çalışmam değildi. Zaten dt880 600ohm-matrix mini-i ve mkiii üçlüsünden son derece memnunum. Asıl amacım özellikle film seyrederken kullanabilceğim bir kulaklığa sahip olmaktı.

Malzeme kalitesi-Ergonomi v.s..

Kulaklık çok sağlam duruyor. Menteşeler, yüzey malzemesi ve diğer tüm parçalar oldukça kaliteli. Bu konuda herhangi bir eksiği yok. Kulaklıkla birlikte güzel bir çanta geliyor. Yanında bir de demo cd'si var. Yüksek çözünürlüklü test için kullanılacak birsürü müzik var. Kulaklık hakkında çabuk bir izlenim vermesi bakımından olumlu.

Kulaklığın kablosu çıkarılabilir özellikte. Kablo değişimi için bir avantaj. Yine spiral kablo tasarımı az yer kaplıyor ve dağınıklık yaratmıyor.
    Pro900 ergonomik bir kulaklık. Kullanımı rahat ve kulağa tam oturuyor. Kısaca başlıkta bahsedilen konularda herhangi bir eksiği yok gibi.

Ha birde S-logic, radyasyon kalkanı v.s. gibi bir sürü ıvır zıvır özelliği var.

Ses kalitesi

Son söyleyeceğimi baştan belirteyim, aldığıma memnunum. Özellikle film seyrederken dt880'den çok daha keyifli.

Ses karakteri olarak bas ağırlıklı bir kulaklık denilebilir. Düşük frekans aralığına tepkileri çok baskın. Davul seslerini neredeyse "buum" efektiyle beraber duyuyorsunuz. Altını çizmem gereken bir nokta var, ben bas seslerin baskın olmasına pek alışık değilim. Müzik zevkim de öyle. O yüzden çoğu kullanıcı için " ideal" basları olan bir kulaklık denilebilir.

Midler biraz daha geride. Kapalı bir kulaklık olmasına rağmen sahnesi belkide midleri sayesinde fena sayılmaz. Enstrüman ayrımı iyi sayılır. Öyle eleştirilecek pek bir eksisi yok. Gördüğüm eksikliklerden birisi yüksek frekanslı mid seslerde biraz " kulak tırmalıyıcı" tepkileri olabiliyor.

Tiz tepkileri vasat. Dt880 bu konuda daha iyi iş çıkarıyor. Vasat olmasının sebebi dt880'ün tizlerinin daha berrak olması.

Dinlediğim müzik türleri için Grado Rs1'den kat ve kat daha iyi iş çıkarıyor. Genelde masa başında çalışırken amfiyle falan uğraşmaya üşendiğim için Pro900'ü kullanıyorum. Yeri gelmişken belirteyim dizüstü bilgisayarın kulaklık çıkışıyla bile yeterli ses seviyelerinde müzik dinlenilebiliyor. Kolay sürülebilir bir kulaklık.

Klasik müzik performansını Dt880 ile pek kıyaslamaya gerek yok. Dt880 daha hızlı, tiz seslerde daha berrrak ve mid ayrımı daha "dinamik"

Ama dediğim gibi kılı kırk yarmadığınız sürece Pro900 ile hertürlü enstrümantal müziği keyifle dinleyebilirsiniz.

Müzikte başarılı olduğu türler tahmin edebileceğiniz gibi pop-tekno-elektronik üçlüsü. Zaten bir çeşit Dj kulaklığı olduğu düşünülürse öyle de olması gerekir. Az enstrümanlı müziklerde ses boşlukları kapalı bir kulaklıktan beklenilmeyecek derecede iyi. Güçlü bas tepkileri ile birleşince iddalı olduğu müzik türlerinde hiç fena sayılmaz.

Gelelim asıl alma sebebim olan film performansına.
    Patlama sesleri, yarattığı üç boyut hissi abartmıyorum sinema deneyimi kadar iyi. (Öyle ses kalitesine bayıldığım bir sinemaya henüz gitmediğimi eklemem gerekir). Eğer filmin ses kaydı da iyiyse bence yoğunluklu olarak film izlemek için kulaklık arayan arkadaşlar için güzel bir alternatif.

Kulaklıkta en gıcık olduğum şey vasat kayıtlarda bile yüksek frekans tepkilerinin çabuk hassaslaşması.
    Bunu dt880 ile bukadar çok hissetmiyorum. Ama aynı şekilde kayıt kalitesi nekadar yüksekse performansı okadar iyileşiyor.

Ses kalitesini etkilediği söylenen keces mod gibi şeyler de vardı ama ben gerek duymadığım için yapmadım. Elimde müzik dinlemek için kullandığım bir sistem var zaten. Head-fi yorumları da bu mod için herzamanki gibi abartılı. "pro 900 midemi bulandırıyordu ama şu modu yaptım şimdi çıldırıyorum" türünden çok yorum var ama etkisi nedir bilemiyorum.

Özetle elde bulundurulmasından zarar gelmeyecek türden bir kulaklık pro900. Öyle hd600 gibi basları yanında yoğun ve yakın midleri olan bir kulaklık değil. Hatta bir miktar analitik midleri var bile denilebilir. Ama mesela klasik müzik için alınması bence çok doğru bir tercih olmaz. Dt880 ile kıyaslanınca bir adım geride. Yer yer yapay bile kalıyor.

Aynı şeyi rock müzik için de hissettim. Gitar sesleri Dt880'den biraz daha yapay. Ama dinlemesi keyifli.
    Bu iş birazda kişisel zevklere kalıyor. Benim hissettiğim Hd600 ve Dt880 600 ohm arasında melez bir kulaklık gibi. Ama daha önce belirttiğim gibi çok enstrümanlı müziklerde başarımı bu iki kulaklığın da gerisinde.

Görüşmek üzere..

2. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,300
    Ultrasone serisi kulaklıklar,özellikle elektronik altyapılı müzikleri dinlemek için üretiliyor.Dolayısıyla söylediklerinde çok haklısın Tanık.Ultrasone kulaklıkların bende yarattığı tek tereddüt,kapalı olmaları.Sahne ile ilgili endişelerim var.Bass performansı olarak mevcut markalar içinde belli bir standardı yakalamış bir markadır.Yani hemen hemen hangi modelini alsanız tatminkar bass performansı alırsınız.Malzeme kalitesi olarak ta yazdıklarını teyit edebilirim.Eksi olarak söylenebilecek şeylerden birisi de fiyatları.

İncelemen gayet keyifli ve başarılı olmuş.Ellerine ve kulağına sağlık :)

3. Kabatay

Kabatay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    İnceleme güzel olmuş, Elinize sağlık :)

4. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Eline sağlık Tanık, ayrıca aylar geçmiş ama hayırlı olsun tekrar. :)

5. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Hayırlı olsun Tanık.İzlenimler içinde teşekkürler,gayet derli toplu olmuş.

Collapse Signature Expand Signature
  6. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

elinize sağlık...

7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,528
    Biraz saçma bir soru olacak ama ilerisi için sormam lazım hd 600 ya da 650 den pek farkı varmı bu kulaklığın?

bu arada inceleme için sağol tanık :)

8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Güzel görüşleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

@Be Creative
    Sağolasın Metin, elde olmayan sebeplerden haberleşemiyoruz tabi. :)

@ fosther
    Hd650'yi pek deneyemedim ama pro900'ün midleri hd600'den epey farklı. Pro900 midleri biraz daha geride
    ve analitik. Hd600'de yoğun ve sıcak midler var. Bas tepkileri birbirine benziyor. İkisinde de çok kuvvetli.

9. pazac

pazac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Türkiye'deki satış fiyatını hakediyor mu PRO900, hepsiburada.com'da satılıyor 900TL'ye. Düşünceleriniz nelerdir?

10. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Selamlar,
    pro900 için 900 tl bence fazla. Türkiye'den satın almak herzaman pahalıya maloluyor.
    500-600 tl civarı bir fiyat makul görünebilir.

11. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,528
    Arkadaşlar siz olsanız hd650 mı alırdınız pro 900 mü:)

headfi de gördüğüm kadarıyla hemen hemen aynıymış.hd 650 de olmayan pro 900 de varmış,pro 900 de olmayan hd 650 de varmıs.Umarım anlatabilmişimdir. :)

12. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Aynı kulaklığı 1 yıl aradan sonra 2. kez kullanıyorum. Konu dağınıklığı olmaması açısından altına yazayım.

Kulaklık her ne kadar kolay beslenebilir gibi dursada kolay sürülmediğini ve istediğiniz sesi öyle her amfiyle alamayacağınızı söylemeliyim.

1 yıl önce ibasso D2 Boa ile aldığım ses, şu an fiio E10 ile aldıgım ses her ne kadar güzel olsa da, bir lambalı amfi ile ses de değişme oluyor.

Sennheiser HD600 ile birlikte dinlediğimde tiz ve midler HD600'e göre kesinlikle perdeli kalıyor. Tarkan uzun ince bir yoldayım, Ömer Faruk Tekbilek AŞK, Sezen aksu Keskinbıçak, David guetta sexy bitch, tiesto traffic deneme yaptığım şarkılardan. Kulaklık lambalı amfi ile kendini buluyor diyebilirim.

Kulaklık Basslı şarkılarda farkını koyuyor . Basslar şarkıyı hiçbir şekilde boğmuyor, ne tiz, ne mid, ne de sahneyi boğmuyor. Kulaklık kaliteli bir kulaklık, eğer hem bass, hem sahne, hem tiz, hem mid arıyorsanız bu kulaklığı kesinlikle dinlemelisiniz.

13. janvaljan

janvaljan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Merhabalar sadece nacizane bir ekleme yapmak istiyorum; ben de pro 900 kullaniyorum fakat midler konusunda col memnun degilim yani, almadan once okudugum az enstrumanli muziklerde cok basarili, ozellikle techno gibi, fakat cok enstrumanli muziklerde ayrimlari hissetseniz de detayli ses alsaniz da bazi sesler geride kaliyor;

Benim gozlemim ozellikle klasik muzikte çello seslerini yemesi yonunde ve bir kac vokalin oldugu sarkilarda bayan seslerinin arkada boğulmasi gibi.

Bunun disinda muazzam bir kulaklik, cok daha detayli sistemleri az dinleme sansi bulabildim fakat karsilastirma anlaminda bunun cok cok keyifli oldugunu soyeleybilirim, ozellikle tanik beyin film icin onerileri aynen dogru cikti, film performansi muazzam ama dedigim gibi agirlikli olarak klasik muzik dinleye ler icin handikap olabilir.

Bu arada e9+e7 ile suruyorum ama lambali bir secenegini dinlemedim bunun yarattigi farki bilemiyorum.

14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Bunu çok söyledim belki ama yeri geldi tekrarlayayım.Tertemiz ve berrak,ve gövdeli mid sesler istiyorsanız HFI 780 almalısınız.

PRO 900,HFI 580 türevi gibi duruyor anlattıklarınızdan.

15. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Konu dışı olacak ama Guetta'ya gelinince sandalyeden düştüm, ciddi ciddi giderken pek olmamış o :evl

Zaten klasik müzik için Ultrasone modellerini önermek bayağı büyük bir yanıltmadır bana göre, yapılış amaçları tamamen farklı.

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Dediğiniz gibi klasik müzik performansı iyi bir kulaklık değil. Yalnız "çello sesleri yemesi" kavramını tam anlayamadım. Basların altında düşük frekanslı midlerin boğulmasından söz ediyorsanız özellikle çok enstrümanlı müziklerde ben de katılıyorum bu duruma. Ama -hatırladığım kadarıyla- mesela caz türü müziklerde performansı fena değildi.

Bir de kulaklığın çok fazla kayıt şeçtiğini hatırlıyorum. Sürülmesi kolay ama daha iyi sistemlerde -muhtemelen- daha iyi performans verecek bir kulaklık.

Pro900'ün asıl üretim amacı yapay basları olan (yani elektronik ortamda üretilmiş) müzik türleri. Bunun dışında diğer türler için 1. kulaklık olması zor.

Klasik müzikte beklentiler çok farklı. Enstrümanlar arası boşluk olması, analitik ve olabildiğince doğal midler, düşük frekans aralığının mid sesleri boğmaması, ani iniş çıkışları kaldıracak kadar hızlı olması, sahne derinliğinin olması v.s..

Bu nedenle herkesi tatmin edecek tek bir kulaklığın (ya da sistemin) olması çok zor. Çünkü doğru sesten ziyade, türe uygun tepkileri olan ekipmanlar var. Bu bağlamda pro900'ü hd650 ve hd600'den daha iyi bulanlar da var.

17. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Witness ' e tamamiyle katılıyorum. Kulaklığın tepkisi müzikten müziğe değişiyor.

Bir bağlama çalarken HD600 den aldığınız netlik, çözünürlük ve o güzel ses pro 900 den cıkmıyor. Perdeli ve gerçeği yansıtmayan bir ses gibi geliyor.

Aradığım kulaklık ya HD650 ya LCD2 . Deneyelim bakalım sırasıyla :)

18. janvaljan

janvaljan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Yani çello konusunda şunu söyleyebilirim; mesela karşılaştırma için daha flat bir kulaklıkla akg ile karşılaştırdığım zaman çelloların o parçada
    aslında diğer enstrümanlar kadar baskın ve müziğin o anda önemli bir detayı olduğun fark ediyorum ama pro900'e geçince bu biraz daha fonda
    kalıyor gibi geliyor, daha düşük bir ses tonunda ve fonda çalınmış gibi daha ince bir ses. Doğru tarif edemiyor olabilirim terimlere uzak olduğum
    için hissettiklerimi aktarmakta zorlanıyorum ama size arzu ederseniz alac versiyonunu mail vb ile linkini atayım indirip bakabilirsiniz olmazsa.

Evet ipod'da mp3 lerle veya televizyona direkt bağladığınızda da sd yayınlarda bile çok da üzmeden iyi sonuç verebiliyor ya da eşim için fark etmiyor mesela ;D ;D
    Ama kötü kayıtlarda affetmiyor, başka kulaklıklarda çok derinden gelen ufak bir hışırtı ciddi bri dip ses olarak yansıyor.

19. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    İnceleme için çok teşekkürler, bu kulaklığı da sayenizde alınabilecekler listesine ekledim bana hitap eden bir kulaklık olduğu kesin özellikle çok film izliyorum umarım deneme imkanı bulurum kısa zamanda.

20. trancelove

trancelove
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu güzel inceleme için teşekkürler. Merak ettiğim bir konu var. Kulaklığın ses yalıtımı nasıl acaba gözlemleyebildiniz mi? Dışarıdan duyuluyor mu sesi yoksa padler sıkı ve izolasyonlu mu merak ettim.